Stranica 18 od 23 PrviPrvi ... 81617181920 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 851 do 900 od 1114

Tema: Potres u Hrvatskoj 2020 :(

  1. #851

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Postojao je plan o obnovi Pavlekice u skladu sa propisima o zaštiti spomenika kulure.
    Kad je obnova krenula sve je promjenilo. Prilikom rušenja dodatnih objekata( koji su naknadno nadograđeni na zaštićeni objekat) cijeli zaštićen dio je ispucao i prijetila je opasnost da će se sve urušiti. Tad se je počelo pričati o temeljima kojih nema, o zidovima koji nemaju potrebnu nosivost....
    Plan je promjenjen.
    Obnova je napravljena na način da je unutar škole skoro sve porušeno i napravljeno novo, temelji, nosivi zidovi,... sve u skladu s protupotresnim standardima. Vanjski zidovi zgrade su obnovljeni i samo ukrasno stoje oko nosive konstrukcije.
    Dakle, da na početku zgrada nije popucala možda bi i Pavlekica danas bila u redu za sanaciju.

  2. #852
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Pa tako je preuredjena i Varteksova zgrada na trgu, u kojoj je sad Mueller.

  3. #853
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj angelina1505 prvotno napisa Vidi poruku
    Nije istina da ignoriramo tehnike protupotresne gradnje. Nakon navedenih potresa/pregovora sa EU...su se dizali zahtjevi za nove gradjevine.


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Veliki potpis, to sam negdje ranije i napisala.Posebno za novije zgrade, sve je po Eurocodu, rade se projekti konstrukcije koji itekako uzimaju u obzir potrese, pa revizije projekata...tko sfuša projekt, može u zatvor, a ako je nešto bilo pogrešno u izvedbi ili mimo projekta takodjer ide na isto mjesto. Ljudi danas relativiziraju i generaliziraju ko da je kod nas sve divlje, a nije tako.

    Pričam o stambenim zgradama ne o kući Mare i Joze koji rade po svome ili ove koji samo preprojektiraju stanove tako da sruše nosive stanove što se nikako ne bi smjelo i nijedan ozbiljan arhitekt ne bi potpisao takvo nešto i preuzeo na sebe odgovornost.

  4. #854
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Očito su to ipak na vrijeme napravili.što za krajšku očito nisu.a bila je derutna i doba pred 30+ godina

  5. #855
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    Naša je Pavlekica i da, obnavljala se cijelu jednu godinu.
    Sad to isto rade s vrtićem do nje na Kunišćaku. Godinu dana će trajati obnova, počelo je prošlo ljeto.
    Ispada da je to manji trošak nego "krpanje" rupa.
    Posljednje uređivanje od andream : 01.01.2021. at 21:01

  6. #856

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Koliko znam, da nije sve ispucalo( izgledalo je kao da je bio potres), konzervatori ne bi dopustili da se napravi to što je napravljeno.

  7. #857
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Što se tiče pomoći ljudima u potresom pogodjenim područjima, ja pomažem konkretnim obiteljima. Uplatili smo novce dvjema obiteljima, rodbini moje prijateljice trkačice iz ZG koji su ostali bez kuća i sad su u nekim šupama u kojima se griju.Također preko druge prijateljice došli smo do jedne male obitelji djevojčice dobi moje kćerke koja živi s ocem (majka ih je ostavila) koji je teško bolestan.
    Šaljemo grijalice i odjeću isključivo prema konkretnom popisu, a novac uplaćujem na račune konkretnih obitelji, muž je platio i na neku udrugu,al ja se najsigurnije osjećam kada plaćam nekoj potrebitoj obitelji za koju sigurno znam da će tu pomoć i dobiti.

    Sad idem vidjet na fejsu jel jedna naša forumašica objavila što još kome treba da se i tamo uključimo.

    Svaki put kad šećemo vani po ovom hladnom vremenu, pomislim kako je tim ljudima koji se tako griju na vatri u nekim šupama i sl

  8. #858
    magriz avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    A6
    Postovi
    6,642

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Veliki potpis, to sam negdje ranije i napisala.Posebno za novije zgrade, sve je po Eurocodu, rade se projekti konstrukcije koji itekako uzimaju u obzir potrese, pa revizije projekata...tko sfuša projekt, može u zatvor, a ako je nešto bilo pogrešno u izvedbi ili mimo projekta takodjer ide na isto mjesto. Ljudi danas relativiziraju i generaliziraju ko da je kod nas sve divlje, a nije tako.

    Pričam o stambenim zgradama ne o kući Mare i Joze koji rade po svome ili ove koji samo preprojektiraju stanove tako da sruše nosive stanove što se nikako ne bi smjelo i nijedan ozbiljan arhitekt ne bi potpisao takvo nešto i preuzeo na sebe odgovornost.
    u hrvatskoj? netko ide i zatvor za nepropisno izvedene radove? da, mozda pero peric koji je radiokod mare maric. pa daj samo proguglaj sluca zagrebgradnje i problema s vodomu nadaleko poznatom zg kvartu

  9. #859
    VeraM avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2016
    Lokacija
    Metković, Hr
    Postovi
    817

    Početno

    Tko je ono.pisao da je podrijetlom iz petrinje? Molim da mi se javi u inbox ako još ima kontakata tamo i poznaje ove ljude što su nastradali.

  10. #860
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Citiraj andream prvotno napisa Vidi poruku
    Naša je Pavlekica i da, obnavljala se cijelu jednu godinu.
    Sad to isto rade s vrtićem do nje na Kunišćaku. Godinu dana će trajati obnova, počelo je prošlo ljeto.
    Ispada da je to manji trošak nego "krpanje" rupa.
    Vrtić je u obnovi isto godinu dana? Malo mi to čudno,pa on je toliko mali i isto traje ko pavlekica
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 01.01.2021. at 21:20

  11. #861
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Da treba sve srušiti i raditi otpočetka
    Kaj smo krivo shvatile u ovoj rečenici?

  12. #862
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Joj lili, pa ti stvarno živiš u paralelnom svrmiru vezano za zatvor. Pa novogradnja u Bukovačkoj, Jazbini, ono kaj se srušilo, propale stubiete. Možda je projekt bio dobar a izvođači su debelo zaribali. Pitanje je gdje je bio nadzor. Navodno je čovjek već pokojni. U cijeloj proceduri je puno više koraka od proračuna u Eurocodu

  13. #863

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Mene zanima kako bi opisali Pavlekicu. Srušeno i nanovo napravljeno ili protupotresno ojačano?

  14. #864
    andream avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,524

    Početno

    I meni je bilo čudno za vrtić kraj Pavlekice, ali on je bio u jako lošem stanju i prije potresa. Sad su duboko kopali i detaljno ga ojačavaju. Ogolili su ga do kostura i rade jako temeljito, svaki dan. Zapravo mi se to čini jedino ispravnim.
    Posljednje uređivanje od andream : 01.01.2021. at 21:55

  15. #865
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Postojao je plan o obnovi Pavlekice u skladu sa propisima o zaštiti spomenika kulure.
    ...
    Plan je promjenjen.
    Obnova je napravljena na način da je unutar škole skoro sve porušeno i napravljeno novo, temelji, nosivi zidovi,... sve u skladu s protupotresnim standardima. Vanjski zidovi zgrade su obnovljeni i samo ukrasno stoje oko nosive konstrukcije.
    Dakle, da na početku zgrada nije popucala možda bi i Pavlekica danas bila u redu za sanaciju.
    E to je sukus problema ovih obnova. Npr moja ex-srednja - ja sam išla u nju, moja mama je išla u nju, moj djed je išao u istu zgradu ali drugo krilo... I sad oni to obnove za par mjeseci? Kako? Sigurno ne ovako kako cipelica opisuje da je obnovljena Pavlekica. Jer nije bilo vremena za takvu obnovu (ali ok, ajd pošto znam da ima podrum ima valjda i neke temelje)

    Uglavnom, a ovo je bez zezancije, najozbiljnije razmišljam reć djeci da nek obavezno idu u neku srednju u NZg, zašto bi 4 godine po 7-8 sati dnevno bili u protupotresno neadekvatnim zgradama? Kad ima i škola koje sigurno zadovoljavaju bar sigurnost za 6.5

  16. #866

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj smo krivo shvatile u ovoj rečenici?
    Pa nano, treba pročitati koji post ispred. Neko pita sto nije istinito u članku, ona odgovara da nije istina da treba sve srušiti.

    Može se i ojačati bez rušenja.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  17. #867

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno Potres u Hrvatskoj 2020 [emoji20]

    Duplic
    Posljednje uređivanje od angelina1505 : 01.01.2021. at 23:53

  18. #868

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Krajiška, primjenjena, Gornjogradska, Krleža, vugrovec...to će se sve obnoviti temeljito.

    Manje ostecene se ojacavaju ali ne,odmah bar ne, na ovakav način. Ali sigurno na čvršće dosta nego je bilo.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #869

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Mene zanima kako bi opisali Pavlekicu. Srušeno i nanovo napravljeno ili protupotresno ojačano?
    Protupotresno ojačano. Nanovo ne bi moglo vise biti isto, bio bi moderniji raspored prostorija i kabineta i svega nečega. Bila bi drugačija.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  20. #870
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Napisala sam dugi post, pa sam izbrisala.
    sad cu to sazeti u par recenica.
    Pomoc pojedincima mi je suluda. Kog smisla ima da mi pojedinci saljemo pomoc odredjenim ljudima, jer ih poznajemo?
    To svi radimo jer jednostavno nemamo povjerenja u nekog ko bi trebao organizirati pomoc na terenu. Ne zelimo im dati novce. Ne zelimo preko njih ici. Zasto? Jednostavno jer im ne vjerujemo.

    Zamisljam sebe koja zivim u zaselku pored Gline. Imam oko 70 godina. Ne sluzim se bas tehonologijom. Djeca su mi negdje u inozemstvu. Do mene vodi neodrzavnai put, jer nije prioritet. Pa po zimi je slaba vajda od njega. Ne mogu ostaviti kravu, kokosi i ajd nek imam i kozu, koje me hrane i sama nogama otici u prihvatni centar. Kuca polu srusena.

    AKo svi saljemo pojedincima pomoc. Ko ce meni pomoci? Mozda ipak nekog znam u Zagrebu ko ce meni poslati pomoc, ko ce doci do mene.
    A mozda ne. MOram cekati, strpljivo, kako je naglasio ministar, da se neko sjeti i mene.

    Eto sazela sam problem. Kako ga ja vidim. U ovoj drzavi pojedinci rade, pojedince slavimo. Ali ja zelim zivjeti u drazvi koja ima koordiniranu pomoc, u kojoj ce se doci i do mene i pomoci mi, a ne da ovisim o pomoci poznanika, mojih poznanika. Jer ta pomoc ce nestati za koji dan. Na terenu ce trebati pomoc sljedecih bar godinu dana.
    Dakle placam sve sto drzava zeli, trazi. A evo lijepo mozemo vidjeti da u zadnjih godinu dana drazva jako malo meni daje. Osnovna medicinska skrb je kako svi osjetimo postala skoro nedohvatljiva. U katastrofama ovisimo o pojedincima.
    Mozda sam previse kriticna. Mozda nerealno vidim sve. Jako bih voljela da mi neko kaze. Nije tako. Evo vidi to i to i to i to. Tad bih se s tolikom radoscu poklopila usima i rekla ispricavam se. Jako sam pogrijesila.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 02.01.2021. at 08:03

  21. #871
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Sto se tice popravka ostecenih objekata. Ako su povijesne vaznosti ostaviti samo kulisu. Ostalo srusiti i ojacati.
    Za novogradnju koja je stradala, lijepo oduzeti licence. Svima.

  22. #872
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Od tog razdoblja, poplava je u Hrvatskoj, na žalost, bilo još mnogo (zadnji friški primjer je poplava vrgoračkog područja koja se desila prije samo tri tjedna, a sad je, zbog novih katastrofa, pala u drugi plan).

    moram samo odgovorit na ovo,jer mi je blizu to selo nisu oni pali u drugi plan, dobili su pomoć od države za obnovu (nešto tipa 2-3 milijuna kuna, zaboravih), a Splitsko-dalmatinska županija im je izdvojila sredstva za popravljanje sustava za navodnjavanje za uzgoj jagoda
    s tim da imaj na umu da je u toj poplavi, koja je izgledala prilično dramatično, oštećeno maksimalno 10 kuća

  23. #873
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Volim kad netko direktno s terena javi potpunu i tocnu informaciju, hvala tang.

    Nije sve crno kao sto mislimo, nekada nesto ne vidimo ili ne znamo.

  24. #874
    kajsa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,247

    Početno

    Ja bih voljela da moja djeca idu u novu školu koja je protupotresno građena po Eurocod-u.

    Radije nego da idu u 'saniranu' nakon potresa - čitaj: zakrpali i prefarbali pukotine, a na mjestu zidova koji su se srušili - stavili smo knauf - tako je sanirana naša škola u ZG. Ojačano nije ništa, niti nije u planu. Škola nije protupotresno građena jer je građena prije 1964.

    Što se mene tiće, ja bih tu školu srušila i sagradila novu koja osim što bi bila sigurna (potres i požar), bila bi energetski učinkovita i prilagođena modernim zahtjevima školovanja.

  25. #875
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Da nadopuim daleko od toga da mi gradjani nemamo razloga bit nezadovolji nasom drzavom, oo imamo itekako, ali nije uvijek onako kako pretpostavljamo. Cesto drzava pruzi pomoc kao ovaj vrgoracki primjer, ali to ne rastrube po medijima, pa ne znamo i odmah pretpostavljamo da nitko nije prstom mrdnuo.
    A to isto nikako nije dobro.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 02.01.2021. at 08:32

  26. #876
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Ok lili, nabroji pomoć koju je Zagreb dobio nakon proljetnog potresa. Osobno ne zanm nikoga da ju he dobio a isto se tako piše i u grupi Potres u Zagrebu. Jedino što sam našla su novci za bojlere.

  27. #877
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Lijepo sto drzava pomaze.
    Samo ja ti ne vidim.
    A iskreno nekako mi do sad bas nisu djelovali samozatajno, pa me ta skromnost ipak iznenadjuje.

  28. #878
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Ne mislim samo na pomoć stanovnicima, nije se bapravilo gitovo ništa da bi grad počeo normalno funkcionirat. Bolnice, škole, fakulteti, muzeji, nastavi niz

  29. #879
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Lijepo sto drzava pomaze.
    Samo ja ti ne vidim.
    A iskreno nekako mi do sad bas nisu djelovali samozatajno, pa me ta skromnost ipak iznenadjuje.
    pa konkretno ovo za Kokoriće je objavljeno u medijima, ali to nisu tako bombastične vijesti kao vijest o poplavi, i jednostavno nemaju takav reach
    nalaze se negdje sa strane

    ne umanjujem nikako slabu učinkovitost po pitanju zagrebačkog potresa ni brojnih drugih stvari
    ovo je možda upravo zato tako brzo i riješeno što je ustvari vrlo malo i jednostavno, nekoliko kuća, nema zaštićenih objekata ni kompliciranih papira..

  30. #880
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Tang mislila sam na trenutnu situaciju na podrucju Banije.

  31. #881
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Ne mislim samo na pomoć stanovnicima, nije se bapravilo gitovo ništa da bi grad počeo normalno funkcionirat. Bolnice, škole, fakulteti, muzeji, nastavi niz
    I meni se tako čini...Kolega stanuje u relativno velikoj zgradi u centru. Sanirali su dimnjake iz pričuve, digli su kredit, sredili sve papire, osigurali da svi stanovi dobiju grijanje, a za povrat sredstava stali u red. Da se stanari nisu sami potrudili, nula bodova. Isto sam gledala i na svom poslu, na lokaciji je bilo dosta štete koju je firma sama sanirala i platila, nešto i osiguranje, ali koliko mi je poznato, od grada ništa, bar ne još...
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.01.2021. at 09:09

  32. #882
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Kako mi zgrada ima žutu naljepnicu od potresa u ožujku, u rujnu je došao čovjek koji je popisivao štetu. Kad sam ga pitala što to konkretno za stanare znači, rekao je nešto otprilike ovako: sad prvo sve popisujemo, treba napraviti procjenu štete za otprilike 20.000 objekata. Ne mogu vam sada ništa reći kolika bi procjena štete bila za vašu zgradu, to radim popodne u aplikaciji kad se vratim s terena. A niti tada vam ne smijem reći. Što se tiče konkretne naknade štete, ona će se određivati kad se popiše i izračuna šteta za svih 20.000 objekata.

  33. #883
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    I jos sitnica. Jako slabo gledam vijesti. Ali ono sto pogledam vidim da su epidemiološke mjere skoro pa.zaboravljene na stradalom podrucju.
    Vrlo lako bi mogli opet imati skok.

  34. #884
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,506

    Početno

    Danas ide cjepljenje u Petrinji

  35. #885
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Napisala sam dugi post, pa sam izbrisala.
    sad cu to sazeti u par recenica.
    Pomoc pojedincima mi je suluda. Kog smisla ima da mi pojedinci saljemo pomoc odredjenim ljudima, jer ih poznajemo?
    To svi radimo jer jednostavno nemamo povjerenja u nekog ko bi trebao organizirati pomoc na terenu. Ne zelimo im dati novce. Ne zelimo preko njih ici. Zasto? Jednostavno jer im ne vjerujemo.

    Zamisljam sebe koja zivim u zaselku pored Gline. Imam oko 70 godina. Ne sluzim se bas tehonologijom. Djeca su mi negdje u inozemstvu. Do mene vodi neodrzavnai put, jer nije prioritet. Pa po zimi je slaba vajda od njega. Ne mogu ostaviti kravu, kokosi i ajd nek imam i kozu, koje me hrane i sama nogama otici u prihvatni centar. Kuca polu srusena.

    AKo svi saljemo pojedincima pomoc. Ko ce meni pomoci? Mozda ipak nekog znam u Zagrebu ko ce meni poslati pomoc, ko ce doci do mene.
    A mozda ne. MOram cekati, strpljivo, kako je naglasio ministar, da se neko sjeti i mene.

    Eto sazela sam problem. Kako ga ja vidim. U ovoj drzavi pojedinci rade, pojedince slavimo. Ali ja zelim zivjeti u drazvi koja ima koordiniranu pomoc, u kojoj ce se doci i do mene i pomoci mi, a ne da ovisim o pomoci poznanika, mojih poznanika. Jer ta pomoc ce nestati za koji dan. Na terenu ce trebati pomoc sljedecih bar godinu dana.
    Dakle placam sve sto drzava zeli, trazi. A evo lijepo mozemo vidjeti da u zadnjih godinu dana drazva jako malo meni daje. Osnovna medicinska skrb je kako svi osjetimo postala skoro nedohvatljiva. U katastrofama ovisimo o pojedincima.
    Mozda sam previse kriticna. Mozda nerealno vidim sve. Jako bih voljela da mi neko kaze. Nije tako. Evo vidi to i to i to i to. Tad bih se s tolikom radoscu poklopila usima i rekla ispricavam se. Jako sam pogrijesila.
    Meni nije suludo direktno pomagati. To je jednostavno drugi način pomaganja. To ne isključuje ovu pomoć koja ide organizirano, nego se radi o dva kanala.

    S druge strane, pisali smo već o nedovoljnom povjerenju u institucije. Najnoviji primjer je broj računa za pomoć potresom pogođenih područja koji ima šifru 5444 za koju su rekli da se koristi za povrat kredita... Provjerit ću ako uspijem. Nisam sve upamtila. Ljudi žele biti sigurni da će njihova sredstva doći do potrebitih, a da ih neće netko zamračiti putem...

  36. #886
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    I jos sitnica. Jako slabo gledam vijesti. Ali ono sto pogledam vidim da su epidemiološke mjere skoro pa.zaboravljene na stradalom podrucju.
    Vrlo lako bi mogli opet imati skok.
    Skok će biti sigurno, a staračkog stanovništva jako puno. Sad bi svakako trebali početi inzistirati da se svi počnu pridržavati mjera. Inače mislim da sam negdje pročitala vijest da su testirali u prihvatnim centrima ljude brzim testovima i da ima pozitivnih, pa da će ih poslati u poseban centar. Ako sam dobro shvatila (previše je vijesti da čovjek sve popamti).

    Što se dirketnog pomaganja tiče, ok mi je pomoći ako slučajno baš nekog znam, a inače uvijek uplatim za CK - jer krene ovako lavina doniranja robe i hrane, onda se sve potroši a mjesecima kasnije tim ljudima i dalje treba pomoć i tad je najbolja pomoć novac na namjenskom računu s kojeg se onda kupi štogod treba. A ne samo ono čega ima na zalihama.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 02.01.2021. at 09:21

  37. #887
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Kerum se obigatio na preprodaji himanitarne pomoci, Rimac je prosla cijeli CK do mjesta podpredsjednice, tko bi njima vjerovao? CK trosi pare na place i putne troskove i razdvaja pomoc prema kvaliteti. Ja seod rata sjecam sto su dobivali u himanitarnoj pomoci, a sto su dijelili ljudima. Ne vjerujem ni njima i Karitasu vise od toga da im doniram robu koju nisam mogla donirati nikako drugacije. I to se nece promijeniti.
    Zato drugi nacini i drugi kanali.

  38. #888
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    ...
    S druge strane, pisali smo već o nedovoljnom povjerenju u institucije. Najnoviji primjer je broj računa za pomoć potresom pogođenih područja koji ima šifru 5444 za koju su rekli da se koristi za povrat kredita... Provjerit ću ako uspijem. Nisam sve upamtila. Ljudi žele biti sigurni da će njihova sredstva doći do potrebitih, a da ih neće netko zamračiti putem...
    Koliko sam shvatila ovo je netko kopirao sa standardnog kontnog plana za firme... pa države i financijske institucije imaju totalno drugačije kontne planove. I već je demantirano. Ali je živi dokaz kako fake news po social media i sheranje svega i svačega bez ikakve kritike po meni čini u konačnici puno više štete nego koristi. Koja korist od doniranja para cipela obitelji koja treba kad se usput tim istim mehanizmom erodira povjerenje u institucije koje pomažu tisućama ljudi i odvraća od pomoći njih. Da ne spominjem luđake koji proriču termin potresa ili kad će se rušiti toranj od ciglane pa se to toliko dijeli da se čak i tu o tome pisalo. Država i institucije trebaju koordinirati procesom pomoći, onom hitnom i onom dugoročnom. Bez strategije sve je to kratkog daha i uz nepotrebne gubitke (ide pomoć krivim ljudima, ili je previše, do drugih ne dopire itd...)

  39. #889
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Moj post je ogorcenost. Jer sam i sama napisala da se nikom ne vjeruje.
    U tim je srz problema.
    U ovakvim situacijama treba bitni neko/nesto ko ce odraditi posao.

    Uvijek.ce biti zaboravljenih/preskocenih. Al dok je rijec o promilima mogu zivjeti s tim.

    Ali cinjenica je da je Rimac bila u CK. Cinjenica je da je Brajsa bila u Karitasu.

    Mozda ja zelim zivjeti u zemlji Utopiji. Ja nemam problem s tim da je moj pogled u ovoj situaciji kriv. Dapace radovalo bi me to.

  40. #890
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Vidim da silly i ja dijelimo vidjenje.
    Mada ona to puno bolje napise od mene.

  41. #891
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Što se tiče konkretne pomoći sada nakon ovog drugog potresa, jako sam unezvjerena, gledam kako bih pomogla, pa sam se samo bezveze sludila s onom FB grupom na fejsu. Isto si mislim kako će tih mojih nešto kuna pomoći jednoj osobi kojoj ja nešto uplatim. Pretpostavljam da si je dobar dio tih ljudi i prije ovoga mogao kupiti kruh i mlijeko, ili benzin. I da će im novac koji ja mogu uplatiti ionako biti dovoljan samo za to. Ili za šteku cigareta. A ne za ciglu i građevinski materijal koji im treba. Ako svi odlučimo tako nekome nešto upaliti - s čime smo mi njima zapravo pomogli? Koliko se novca nađe na računu tako neke obitelji? 500 kn? 5000 kn? 50.000 kn?

    Pa kad se sjetim sveg poslanog mesa i druge robe bez roka trajanja koji se valjda i mora baciti, koliko je kuna otišlo na to - koliko se cigle moglo kupitikuce za bačenu hranu? Ili tonu brašna kojeg sad sigurno ima previše. A nemaš gdje ispeći kruh s tim brašnom.

    Ne znam, ne može čovjek biti pametan.
    Ali tako sam zapravo tužna i jadna zbog tog bazičnog nepovjerenja u organizacije.
    Kao s jedne strane “napokon smo postali ljudi”, ali ispod svog tog pomaganja i dobrih namjera se krije toliko jada, nepovjerenja, užasnih poruka preko društvenih mreža.

    Imamo u firmi troje ljudi iz te županije, jedna obitelj je jako pogođena, spavali su u autu. Druge dvije nemaju većih oštećenja na kućama, no imaju kuće članova njihovih užih obitelji (npr. kuća od roditelja ili djece). I svi u firmi smo uplaćivali na sva tri računa tih troje kolega. Jesmo li mogli bolje taj novac usmjeriti ili ne, stvarno ne znam.

    Nema li ova država neki glupi PR koji će biti jači od desetke i desetke, ako ne i stotine svakakvih poruka koje se šire društvenim mrežama? (Je l ovo “svizac” pitanje?).

  42. #892
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    Kerum se obigatio na preprodaji himanitarne pomoci, Rimac je prosla cijeli CK do mjesta podpredsjednice, tko bi njima vjerovao? CK trosi pare na place i putne troskove i razdvaja pomoc prema kvaliteti. Ja seod rata sjecam sto su dobivali u himanitarnoj pomoci, a sto su dijelili ljudima. Ne vjerujem ni njima i Karitasu vise od toga da im doniram robu koju nisam mogla donirati nikako drugacije. I to se nece promijeniti.
    Zato drugi nacini i drugi kanali.
    Drugim kanalima vjerujem još manje. Pa iako nekima tamo nije mjesto smatram da je udio tih manji nego u tisućuijednoj udrugici koja okolo skuplja novce i kasnije s njima radi bogtepitaj kaj. Ili one go-fund-me akcije nikad ne podržavam. Plaćam državu, nek tamo srede stvari. Ako ću se za nešto boriti to je da se sredi država.
    Posljednje uređivanje od sillyme : 02.01.2021. at 09:32

  43. #893
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Dobre su mi akcije ovih općina s juga koje će financirati izgradnju po jedne kuće za jednu obitelj.

    A kako usmjeriti sve to “brašno i konzerve” da se pretvori u neki konkretan novac za građevinski materijal, ne znam.
    Posljednje uređivanje od Bubilo Bubich : 02.01.2021. at 09:39

  44. #894
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

    Početno

    Slazem se silly.
    Crvneni kriz nije samo Rimac. Al u nasoj drzavi ona trenutno oslikava tu organizaciju. Jer drustvene mreze samo "podsjecaju" na nju.

    Ali to je problem cijelog naseg drustva. U svim sferama imamo takve ljude. Zato i imamo problem.

    Ako dajem, na srecu dajem, drzavi. Onda od nje ocekujem da to i vrati.
    Ok iznenadilo nas je potres i njegova snaga. Drzava moze biti sokirana max par sati.

    Jeste vidjeli npr. Da smo od austrijanaca dobili kontejnere. A jeste vidjeli na cemu su dopremljeni? Dopremljeni su na sleperima koji pripadaju vatrogascima.
    A sjecate se price nakon pozara u i oko Splita i starosti nase opreme? E o tome ja pricam.
    Dakle austrijanci mogu nama poslati vatrogasne slepere. A koliko ih imamo mi?
    To mene muci.

  45. #895
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    ...

    Nema li ova država neki glupi PR koji će biti jači od desetke i desetke, ako ne i stotine svakakvih poruka koje se šire društvenim mrežama? (Je l ovo “svizac” pitanje?).
    Trenutno ima samo par država na svijetu koje to imaju - Kina, Rusija...
    Kina ima ogroman mehanizam i ulaže vrlo velike novce u to, i mislim da je jedina istinski uspješna. Naravno, u drugim zemljama se to što radi zove cenzura. Ali druge imaju bar neki mehanizam borbe protiv toga zvan efikasno sudstvo i kazneni zakon. No ni oni ne mogu svladati tu količinu gluposti i laži koje se dijele. Tako da ostaje samo pouzdati se u inteligenciju i zdrav razum pojedinaca - zato i jesmo tu gdje jesmo

  46. #896
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,727

  47. #897
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno



    Dobar mi je bio onaj citat: Do y’all remember, before the internet, that people thought the cause of stupidity was the lack of access to information? Yeah. It wasn’t that.

  48. #898

    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Postovi
    856

    Početno

    Zbog općeg nepovjerenja oko mene prema ck i Caritasu ja sam se raspitala i uplatila na solidarna.hr. Nisam ih proučavala, nemam živaca.

    Cijepljenje kreće u Petrinji, najavili su.

    Sto se tiče zg potresa, bojlere, dimnjake a i zabAtne zidove su mogli i trebAlii sami stanari, ne znam ko bi im trebao?! Iz osobnog iskustva mogu reci da se pola njih ponaša prilično gotovanski jer sve očekuje od drugih, i “ne stigne” to prroucavat, no mi inženjeri koji smo imali svoj normalni posao i prije potresa smo sada valjda nekom božjom palicomdobili 34-satni dan pa stignemo riješiti potres u milijunskom gradu u 6 mjeseci. Mi još uvijek imamo normalnog posla kojih smo i prije radili. Tako i izvodjaci.
    Zakon o obnovi je donesen, koliko kužim tu će se moći prebacit da ne moraju sami odraditi nego mogu obje kombinacije, sami organiziraju pa traže povrat ili sve puste fondu da organizira.
    Ja tu vidim samo probleme unutAr suvlasnika i to gadne, a očito se nije htjelo/ moglo sjest teretom nA stan onome koji zahebava. Sama sam bila nazočna dolasku policije zbog radova i nekoga tko NE želi radove i kreće prijetnjama, ne jednom.
    Škole se projektiraju i kreću raditi, a valjda i ostalo. Lili npr, jel ta vaša zgrada u nekoj akciji; neko projektira, bavi se s njom?


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  49. #899
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj spajalica prvotno napisa Vidi poruku
    Slazem se silly.
    Crvneni kriz nije samo Rimac. Al u nasoj drzavi ona trenutno oslikava tu organizaciju. Jer drustvene mreze samo "podsjecaju" na nju.

    Ali to je problem cijelog naseg drustva. U svim sferama imamo takve ljude. Zato i imamo problem.

    Ako dajem, na srecu dajem, drzavi. Onda od nje ocekujem da to i vrati.
    Ok iznenadilo nas je potres i njegova snaga. Drzava moze biti sokirana max par sati.

    Jeste vidjeli npr. Da smo od austrijanaca dobili kontejnere. A jeste vidjeli na cemu su dopremljeni? Dopremljeni su na sleperima koji pripadaju vatrogascima.
    A sjecate se price nakon pozara u i oko Splita i starosti nase opreme? E o tome ja pricam.
    Dakle austrijanci mogu nama poslati vatrogasne slepere. A koliko ih imamo mi?
    To mene muci.
    Napisala sam pa obrisala što mislim... nema smisla. Ja sam totalno rezignirana po pitanju ove države i smisla njenog postojanja. Nomen je samo to, a to nam se već 30 godina servira kao glavna vrijednost iste. I većina u to vjeruje.

  50. #900

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Gdje se prijaviti, kako doći do osoba koje bi mogle pomoći pokriti kuću (dimnjak je pao, crijep skliznuo) najlonom? Najlon je dopremljen, stari ljudi ne mogu sami. MM se ne može/ne zna penjati na krov...
    Lokacija oko Siska, vikendica u kojoj žive pola godine
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 02.01.2021. at 10:10

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •