Mamma juanita i ja smo prosli tjedan sudjelovale u seminaru/tecaju za doule, koje su vodili Michel Odent (autor prevedenih knjiga Preporod radjanja i Ljubav ocima znanosti) i doula Liliana Lammers.
O seminaru i njima se vise moze saznati na http://www.paramanadoula.com/
Ovdje smo odlucile napisati sadrzaj nekih tema o kojima se razgovaralo i to za one koje su privuceni idejom neinterventnog poroda, ili kako se to cesto kaze, prirodnog ili nemedikaliziranog poroda. (On ne upotrebljava niti jedan od tih naziva , vec govori o fizioloskom porodu kao o onome koji je najsigurniji, najbrzi i najlaksi.) Osim toga, zeljele bismo razviti diskusiju o tome sto govori, buduci da se neke stvari koje navodi razlikuju od uobicajenog poimanja prirodnog poroda (ukljucujuci sudjelovanje/prisutnost oceva na porodu, rezanje pupkovine kada prestane pulsirati, potreba za podrskom tijekom poroda, nepostojanje prirodnog nacina indukcije itd...).

Seminar mi je definitivno promijenio neke stavove i razmisljanja, bio je pravo nadahnuce i eye opener; ma koliko sam puta cula neke ideje i citala o njima, tek su se sada definitivno poslozile.

Nadam se da ce i vama, koje zelite roditi kao prave sisavice, u privatnosti i ekstazi, isto biti inspirativno! (premda su neslaganja izvjesna jer ono sto pricaju je poprilicno radikalno...mi smo se osjecale kao da smo zakoracile u neki drugi svijet...)