Stranica 9 od 44 PrviPrvi ... 789101119 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 401 do 450 od 2184

Tema: Cijepljeni protiv COVID-a i oni koji to žele postati, informacije o testiranjima....

  1. #401
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Franceska85, kao da su te čuli, evo u Jutarnjem članka o staničnoj imunosti https://zivim.gloria.hr/zivim/rastem...ovida-15125836

    Naravno, ovo je reklama i za bolnicu u kojoj se rade ti testovi i za novine Doktor u kući, ali je i informativan članak za one koji žele znati nešto o tome. Btw, nema cijene
    Dota, 1.200 kn.

  2. #402
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj Dota prvotno napisa Vidi poruku
    Slažem se s Kaae. Ako je riječ o mlađoj ženi i ako nema neki poseban razlog zašto baš Johnson, možda ipak birati drugo cjepivo. Danas je u Jutarnjem objavljen ovaj članak :https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...sonom-15126853


    Evo, i ina piše isto.
    hvala na upozorenju, cure, znam za to sa Slovenijom
    radi se o osobi starijoj od 60 godina, koja je primila 2 doze Sputnika i sad joj Johnson dođe kao booster, a osim što bi već nakon jedne doze dobila potvrdu (a malo je kompliciranije doći u Hrvatsku po drugu), preporuku za to cjepivo je dobila od ljudi iz WHO i UN, tako da valjda znaju što govore

  3. #403
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Moj mlađi sin i ja smo jučer dobili treću dozu cjepiva. MM i stariji sin moraju još par tjedana pričekati da prođe 6 mjeseci od druge doze.

    Ne znam što bih rekla, vidim u firmi da su najizloženiji zarazi ljudi koji imaju djecu školske i vrtićke dobi. Ne mora mi to ništa reći, statistika ima svoj jezik. Ne štitimo se ništa više od onoga što propisuju mjere, nosimo maske gdje treba, izbjegavamo gužve (ranije mi je bilo nezamislivo da preskočim "crni petak" u cc1 east, a ove godine nisam ni primirisala) i tako. Imamo i starije članove obitelji koje posjećujemo, pa se ne izlažemo ne samo zbog sebe, nego i zbog njih. Za sada se nitko od njih (ni nas četvoro iz uže obitelji) nije razbolio. Kako će biti dalje - vidjet ćemo.

  4. #404
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    https://zivim.gloria.hr/zivim/ucim/k...hnson-15068833

    Samo da kažem - nije to nova stvar, jer hormonski kontraceptivi bili su rizični za embolije i tromboze i prije pojave korone, a sad je to samo jače naglašeno.

    Evo članka iz 2008 upravo o tome: https://www.cybermed.hr/clanci/sto_b...jskim_pilulama

    Daklem, za žene koje uzimaju hormonsku kontracepciju ili terapiju, bilo bi mudro pitati ginekologa za mišljenje o cijepljenju. Ja bih to svakako učinila da sam u toj dobnoj skupini.

  5. #405
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Peterlin, nisi se ni s kim trebala konzultirati oko 3. doze za sina? Doduše, on je punoljetan. Što je s onima kojima malo fali do 18.g.?
    Posljednje uređivanje od čokolada : 01.12.2021. at 09:26

  6. #406

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, nisi se ni s kim trebala konzultirati oko 3. doze za sina? Doduše, on je punoljetan. Što je s onima kojima malo fali do 18.g.?
    Ovo se i ja pitam. Doduše, mojem će faliti više pod pola godine do 18., ali ipak. On je usto još i prebolio Covid nakon što je dobio 2. dozu. Pitala sam LOM za savjet, rekla mi je da se obratim HZJZ. Poslala sam mail i tamo, baš me zanima hoću li dobiti odgovor

    Znam da postoji i savjetovalište za cijepljenje koje radi subotom i za koje se treba naručiti, ali ne vidim smisla u tome da osobno dolazim onamo zbog pitanja na koje mogu dobiti odgovor i telefonski ili mailom.

  7. #407
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj tangerina prvotno napisa Vidi poruku
    hvala na upozorenju, cure, znam za to sa Slovenijom
    radi se o osobi starijoj od 60 godina, koja je primila 2 doze Sputnika i sad joj Johnson dođe kao booster, a osim što bi već nakon jedne doze dobila potvrdu (a malo je kompliciranije doći u Hrvatsku po drugu), preporuku za to cjepivo je dobila od ljudi iz WHO i UN, tako da valjda znaju što govore
    Mislim da onda nema neke opasnosti. Moze mislil i bilp koji drugi booster dobit, pfizer, moderna... Ne boosta se s 2 doze, nego s 1. Osim ako Sputnik ne racunaju kao da nista nisi dobio, pa ti trebaju 2 doze nekog eu-approved boostera - ne pratim to sa sputnikom.

  8. #408
    Jurana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    5,090

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, nisi se ni s kim trebala konzultirati oko 3. doze za sina? Doduše, on je punoljetan. Što je s onima kojima malo fali do 18.g.?
    Moj nema ni 17, također je dobio 3. dozu. U kojem smislu konzultirati?

  9. #409
    tangerina avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    Split
    Postovi
    8,742

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da onda nema neke opasnosti. Moze mislil i bilp koji drugi booster dobit, pfizer, moderna... Ne boosta se s 2 doze, nego s 1. Osim ako Sputnik ne racunaju kao da nista nisi dobio, pa ti trebaju 2 doze nekog eu-approved boostera - ne pratim to sa sputnikom.
    ma da, to je problem, što ga ne računaju, pa za potvrdu trebaju dvije doze ako su druga cjepiva

  10. #410

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Jurana prvotno napisa Vidi poruku
    Moj nema ni 17, također je dobio 3. dozu. U kojem smislu konzultirati?
    Zato jer se, kad se krenulo s 3. dozama, govorilo i pisalo da je ona predviđena za starije od 18.
    Posljednje uređivanje od tanja_b : 01.12.2021. at 09:41

  11. #411
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Američki CDC je neki dan, osim starijima od 50, preporučio 3. dozu i grupi 18-49.

  12. #412
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

  13. #413

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    Moje najstarije, punoljetno tek nekoliko mjeseci, samo je zaključilo da ne treba 3. doza ...

    vidjet ćemo kako će se dalje razvijati

    ja se nadam da će za koju godinu otkriti kako se neki tijekom cijelog ovog vremena nisu zarazili, ili su se zarazili, a bili asimptomatski


    to moje najstarije dijete nije pod staklenim zvonom protekle dvije godine, družilo se, izlazilo i po kafićima, čak i klub dva-tri puta, javni prijevoz, trgovine ...
    iz društva je bilo zaražene djece, neki i po dva puta

  14. #414

    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    3,854

    Početno

    Samo da napišem, valjda nije toliko van teme, da sam juče obnavljala zalihu maski u apoteci, pa pitala za brzi test na koronu inspirisana forumom
    Imali su još jedan jedini, i to pakovan u najlon kesicu bez ambalaže i sa kopiranim uputstvom - ali samo 700din što je značajan pomak od 1800.
    Dakle, istina je, pala cena, razgrabili se testovi. Naravno da sam uzela taj poslednji

    Jeste da je kineski i da je uputstvo urnebesno, via Google translate, ali računam snaći ću se, a kineski test trudnoće mi je bio tačan pre 10 godina, pa neću imati predrasude prema ovom...
    Nije iz pljuvačke nego iz brisa, nadam se da će još dugo stojati neupotrebljen

  15. #415

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,415

    Početno

    op. stvarno nemaju smisla dvije teme ... sad se ovdje zarolala priča o cijepljenju mladih koja bi više odgovarala na drugu temu ...

  16. #416
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, nisi se ni s kim trebala konzultirati oko 3. doze za sina? Doduše, on je punoljetan. Što je s onima kojima malo fali do 18.g.?
    Jesam. Nije to napravljeno napamet, nego uz konzultacije s obiteljskom liječnicom.
    On je astmatičar, dr. ga je zvala za cijepljenje u prvom krugu. Sad za treću dozu izvadio je antitijela, ima ali ne toliko da ne bi trebao primiti treću dozu, pa je dobio uputu da se ide cijepiti.

    Isto je tako preporučeno i meni. U prvom krugu zvala me zbog autoimune bolesti, a sad za treći rekla je da ne moram vaditi antitijela, nego da odmah idem po treću dozu (uskoro ću imati 60 godina).
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 01.12.2021. at 10:18

  17. #417
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Peterlin, nisi se ni s kim trebala konzultirati oko 3. doze za sina? Doduše, on je punoljetan. Što je s onima kojima malo fali do 18.g.?
    Ja bih isto pitala obiteljskog liječnika.

  18. #418

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Ja bih isto pitala obiteljskog liječnika.
    Eno ja sam pitala, pa nisam dobila odgovor

  19. #419

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Imam dojam da su i LOMovi prepušteni sami sebi, da ne dobivaju jasne preporuke, pa će se neki od njih više angažirati oko cijepljenja svojih pacijenata, a neki će samo odraditi ono što baš moraju.

  20. #420

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Da, zadnjih 13-14 postova definitivno spada na onu temu o cijepljenju, ne na utjecaj pandemije na živote.

  21. #421
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Da, zadnjih 13-14 postova definitivno spada na onu temu o cijepljenju, ne na utjecaj pandemije na živote.
    Je, slažem se, ali teško je to odvojiti....

    Jučer sam izgubila cijelo popodne (otišla u dom zdravlja Trnava, koji mi nije iza ugla, nego se moram voziti u špici kroz naselje, ali je ipak bliži od Velesajma, tamo nisam riješila ništa nego samo dobila redni broj i rekli su mi da dođem za 2 sata, pa sam utrošila to vrijeme na kupovinu i još neke obveze, pa natrag u dom zdravlja...) Kupila usput pečenu piletinu, jer nije bilo šanse da doma stignem skuhati. Moj sin je isto potrošio jedino slobodno popodne u tom tjednu (jer je cijepljenje od 14-20 sati), ali dobro. Riješili smo.

    Kako pandemija utječe na naše živote?
    Paaa, već mjesec dana odgađam odlazak u knjižnicu da uplatim članarinu (ne čitam ja papirnata izdanja na redovnoj bazi, nisam ni prije, ali otkad je pandemija, u elektroničkom formatu je sigurno 70% literature koju pročitam)
    U kvartu više ne stignem u odličnu prodavaonicu voća i povrća, jer radi do 15 sati, a ja sam na poslu do 16 sati. Prije sam ja radila kraće, a prodavaonica dulje
    Druženje s obitelji i prijateljima nam je s niskih grana spalo skoro na nulu, pogotovo u zimskim mjesecima (ljeti smo se još i našli, dok se moglo sjediti vani). Nisam oduševljena, ali ne vidim način da se to promijeni.
    Cijepljenje mi daje kakvu-takvu sigurnost da nećemo pokupiti teži oblik bolesti, što se u bližoj okolini (ekipa na poslu) pokazalo točnom. Cijepljeni ljudi tu i tamo pokupe koronu, ali se relativno brzo i bezbolno oporave, pa računam da ćemo tako i mi ako nas zaraza pokupi....

    Prilagodbe doma:
    Moj sin ima backup laptop (neki stari), dugački mrežni kabel da netko može sjesti i u kuhinju ako se dogodi da svi četvoro završimo u samoizolaciji ili s koronom. Imamo tri radna stola u kući i ako bude potrebe, netko može zaposjesti i kuhinjski stol. Malo bi se sudarali, ali gdje čeljad nije bijesna, ni kuća nije tijesna.
    Imamo rezerve paracetamola i drugih lijekova, a o hrani da i ne govorim (ja sam hrčak i inače, tu nisam ništa morala mijenjati). Ako budemo prisiljeni čamiti u kući dva tjedna, mogli bi to izdržati bez problema. Nitko ne bi umro od gladi, iako bi možda izbor i raznolikost prehrane bila nešto smanjena, s povećanim udjelom domaće konzervirane hrane.
    Veći problem bi mi bio to što bi u takvoj situaciji morala naći nekog od prijatelja ili članova obitelji da povremeno obiđe naše starije članove, ali snašli bi se.

    Eto, nije sjajno, ali guramo dalje... Ne možemo se pretvarati da se ništa nije promijenilo. Najveću promjenu trpe moji sinovi, obzirom na način odvijanja nastave, a to vrijedi za kompletan obrazovni sustav, od prvog razreda OŠ do diplome. Svi će još godinama osjećati posljedice korone, čak možda i više društvene nego zdravstvene ufff...

  22. #422
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,618

    Početno

    I moji roditelji danas primili 3.dozu. Iznenadio me broj starijih ljudi koji su čekali 3., mislim da tad nitko nije bio po 1.

    Nuspojave ćemo vidjeti..

  23. #423

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo se i ja pitam. Doduše, mojem će faliti više pod pola godine do 18., ali ipak. On je usto još i prebolio Covid nakon što je dobio 2. dozu. Pitala sam LOM za savjet, rekla mi je da se obratim HZJZ. Poslala sam mail i tamo, baš me zanima hoću li dobiti odgovor

    Znam da postoji i savjetovalište za cijepljenje koje radi subotom i za koje se treba naručiti, ali ne vidim smisla u tome da osobno dolazim onamo zbog pitanja na koje mogu dobiti odgovor i telefonski ili mailom.
    Ne stignem sad puno pisati, a i ovo je zapravo za onu temu o cijepljenju, valjda će premjestiti. Pišem tu jer ste tu pisale.
    I mi smo dobivali različite (polu)informacije, naročito od našeg LOM-a, što je i razumljivo jer je preplavljen, a i nije epidemiolog. Pa smo se obratili specijalistima, a onda i epidemiolozima. Ono što je nama bilo dragocjeno u Savjetovalištu je što smo mogli donijeti svu medicinsku dokumentaciju i pitati sva naša specifična pitanja (a ne sumnjate da ih je bilo ). Kad god sam pitala mailom, morala sam objašnjavati našu situaciju od stoljeća sedmog da bi se dobio pravi savjet, a i onda se slala medicinska dokumentacija pa je sve trajalo. Naravno, ako je pitanje relativno lako rješivo, mail ili telefon je brži. Kod velikih sumnji, specifičnih zdravstvenih stanja, maloljetne djece s nekim posebnim "issues" i/ili pitanjima koja su složena, ja ipak preporučam, gdje se može, "živi razgovor" (jer mislim da Savjetovalište zasad postoji samo u Zagrebu, ali nisam sigurna). Dobije se kvalitetnija i brža informacija. Mi smo i naletjeli na "Top of the Pops" epidemiološke struke kad smo tražili savjet, pa smo mogli postavljati vrlo specifična pitanja važna za naš obiteljski slučaj, što nam je bilo posebno važno. No, mislim da su i inače tamo epidemiolozi i sličan profil, bar se nadam .
    I da, mi se nismo trebali naručivati u Rockefellerovoj, samo smo došli. Doduše, to je bilo još početkom listopada, ne znam kako je sad.
    A za booster kod maloljetnika ne znam ništa, mojima je još rano za to.

  24. #424

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Dota, 1.200 kn.
    Hvala, Lili.
    Skupo.
    Srećom, sad svi imamo antitijela, pa ne dolazim u napast provjeravati...


    I da, da ne pišem sto postova...Peterlin, jako pametan savjet za hormonske terapije itd.!
    Posljednje uređivanje od Dota : 01.12.2021. at 12:52

  25. #425
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Strucnjaci zasad ne preporucaju provjeravanje antitijela jer nitko jos ne zna reci sto s tom info. Koliko je zastitno, koliko nije, koje su referentne. Mozemo s tim brojkama igrat sije sete, meni ovoliko, tebi toliko. Pa ni ovo od primorca, pa ni neutralizirajuca koja se vade u bolnici. Nikedan autoritet sada ne poziva na vadjenje antitijela, osim primorca dodjite u katarinu, lauca izmjerite glikansku dob i slicno. Mislim, vadila i ja i sta, opet se boostala..Malo sam usporedjivala s drugima iz firme koji su vadili u istom labu ono usput za sistematski - pa koliko imaju preboljeli, koliko cijepljeni, doslovno sije sete. Ta info zasad nije actionable - ok, antitijela su ti tolika. Sta sad. Nista. Nista nisi pametniji.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.12.2021. at 13:06

  26. #426
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim who strucnjaci, nasi hzjz strucnjaci. Ne ovi strucnjaci-poduzetnici. Lauc svoje cijepljenje fakat opravdava time sto 'nazalost ima glikansku dob od 79 godina', naprosto...a nije da ne vjerujem sto citam al ono...ja sam cudjenje u svijetu, ne mogu vjerivat kako misli da to prolazi, a prolazo garant i imat ce klijentelu za to.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.12.2021. at 13:09

  27. #427
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    https://zivim.gloria.hr/zivim/ucim/k...hnson-15068833

    Samo da kažem - nije to nova stvar, jer hormonski kontraceptivi bili su rizični za embolije i tromboze i prije pojave korone, a sad je to samo jače naglašeno.

    Evo članka iz 2008 upravo o tome: https://www.cybermed.hr/clanci/sto_b...jskim_pilulama

    Daklem, za žene koje uzimaju hormonsku kontracepciju ili terapiju, bilo bi mudro pitati ginekologa za mišljenje o cijepljenju. Ja bih to svakako učinila da sam u toj dobnoj skupini.
    To bi onda bila virtualno svaka zena u SAD-u. Nitko nas nista o tome nije pitao, ali istina je i da ovdje ne postoji ogroman strah od kontracepcije kao u HR.

  28. #428
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Da, ovo s hormonalnom kontracepcijom je, bojim se, pretjerivanje i nerazumijevanje. Znam da su se, u pocetku, u dogovorom s ginicem, neke moje starije prijateljice skidale s hormonske nadomjesne 'just in case', al to je bilo toliko davno kad nije bilo preporuke koja sad postoji, cak i kod nas koji smo konzervativniji i kasnimo od usa dosta, da se svi parovi koji idu na mpo (a zna se da ce tamo pit antibebi radi stelanja ciklusa i uzimat hormone) obavezno cijepe, i muski i zenski dio para, i to bez obzira na fazu postupka - i to su dali simunic, vrcic...koji ne bi preporucali nista za sto vec.ne postoji dosta dokaza.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.12.2021. at 15:43

  29. #429
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Update 7.11.2021, preporuka domacih ginica ZA cijepljenje: https://slobodnadalmacija.hr/vijesti...0#&gid=1&pid=5
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.12.2021. at 15:47

  30. #430
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Da, ovo s hormonalnom kontracepcijom je, bojim se, pretjerivanje i nerazumijevanje. Znam da su se, u pocetku, u dogovorom s ginicem, neke moje starije prijateljice skidale s hormonske nadomjesne 'just in case', al to je bilo toliko davno kad nije bilo preporuke koja sad postoji, cak i kod nas koji smo konzervativniji i kasnimo od usa dosta, da se svi parovi koji idu na mpo (a zna se da ce tamo pit antibebi radi stelanja ciklusa i uzimat hormone) obavezno cijepe, i muski i zenski dio para, i to bez obzira na fazu postupka - i to su dali simunic, vrcic...koji ne bi preporucali nista za sto vec.ne postoji dosta dokaza.
    Ja sam primila obje doze na hormonskoj nadomjesnoj terapiji. Nitko me nista o tome nije pitao (postoji upitnik; pitanja ne ukljucuju hormone). Nisam primila AZ ili Johnsona, vec Modernu. Zene koje jesu primile Johnsona takodjer nitko nije pitao o hormonskim terapijama, ukljucujuci kontracepciju.

  31. #431
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Normalno. Tx! To je u pocetku kod nas bilo nesnalazenje pa svako po svom nahodjenju.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.12.2021. at 16:22

  32. #432
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    To bi onda bila virtualno svaka zena u SAD-u. Nitko nas nista o tome nije pitao, ali istina je i da ovdje ne postoji ogroman strah od kontracepcije kao u HR.
    Eh, znaš li odakle i otkad ja to znam? Ja sam u mladosti bila na Stedirilu (prije Krista, stara sam) ne zbog kontracepcije, nego mi je to bila terapija za hormonsku situaciju (da ne raspredam, bujala mi je sluznica maternice, nebitno, a to se liječilo kontraceptivnim sredstvom) i još u to vrijeme (1982/3) mi je ginekolog sa studentske poliklinike rekao da su moguće nuspojave u vidu tromboze i općenito, da treba kontrolirati zgrušavanje krvi. Taj mi je nalaz tada bio ok i više si nisam s tim razbijala glavu.

    Kasnije su to isto govorili i za Yasmine kontracepcijske tablete. To su poznate stvari. Bar su meni bile. Eh, sad, kako je danas i kako je s tvoje strane bare - nemam pojma. Hoću reći - s koronom ili bez nje, sve je to rizik, a ako se baš nekome potrefi da je osjetljiv na sastojke cjepiva i hormonske terapije, eto nevolje... Zato mislim da nije loše konzultirati se s ginekologom. Većina novih hormonskih preparata ima manji udio hormona nego je to bilo "u moje vrijeme", pa je i rizik manji, ali eto, postoji...

  33. #433
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Postoji, ali mislim da je to sasvim nepotrebno koristenje resursa. Yasmin/e je bio hit prije valjda dvadeset godina. Svasta se otad promijenilo. Koristi li uopce tko jos te tablete?

  34. #434
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Postoji, ali mislim da je to sasvim nepotrebno koristenje resursa. Yasmin/e je bio hit prije valjda dvadeset godina. Svasta se otad promijenilo. Koristi li uopce tko jos te tablete?
    Ne znam kakva je sad "scena" - ja sam ih zadnje koristila za naštimavanje ciklusa u Mariboru pred možda 15 godina. Jedna MPO cura jest imala emboliju od jasmina tada. Svaki lijek ima risk-benefit.... Nisu se kontracepcijske prestale koristiti zbog tog rizika, a i nisu vani ginekolozi stavili zabranu za cijepljenje ženama koje su na hormonskoj terapiji. Uvijek se važe risk-benefit. I ja mislim da je trošenje reusrsa jer bi hzjz trebao imati neki stav i gineklozi općenito - a ne ono pitaj ti svoga ginekologa. Trebali bi imati neki krovni stav, a zasad nisu rekli "to ne". Žena koja ima neke žestoke rizike vjerojatno niti nije na antibebi.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 01.12.2021. at 17:35

  35. #435
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

    Početno

    Nemam pojma za Yasmin, ja sam 2008. od Yasminelle tableta (kao neka light varijanta) imala trombozu, prvu, pa otada na hormonsku kontracepciju nisam ni pomišljala.
    Imala sam i u siječnju 2020. drugu trombozu, pa je tada moja hematologinja bila rekla da je jako čudan recidiv nakon 12 godina, ali je onda pandemija spriječila daljnju, detaljniju obradu kojom bi se došlo do uzroka.
    No, kako je u pozadini svega trombofilija, nisam ni bila pretjerano zainteresirana za uzrok, a ta mi dijagnoza nije smetala za cijepljenje, naravno.
    Čekam da mi istekne 6 mjeseci (to će biti 12.12.) za booster.

  36. #436
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    Ja danas vodim svoju frisku sestogodisnjakinju na prvu dozu. Nije mi svejedno, ali preduracemo <3
    Ona je dosta velika, to me malo tesi. Sigurno ima zgoljavih desetogodisnjaka koji su njene mase, a i visinom se istice.

    Svimbalo, ja znam zenu koja je pretrpela slog kao posledicu kontracepcije. Odavde je.

  37. #437
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Cure,
    Molim info gdje se moze najpovoljnije napravit PCR u Zg?
    Bez uputnice, za potrebe putovanja avionom.

    Hvala.

    Kli kli sretnoo!!
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 01.12.2021. at 20:08

  38. #438
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Ja danas vodim svoju frisku sestogodisnjakinju na prvu dozu. Nije mi svejedno, ali preduracemo <3
    Ona je dosta velika, to me malo tesi. Sigurno ima zgoljavih desetogodisnjaka koji su njene mase, a i visinom se istice.

    Svimbalo, ja znam zenu koja je pretrpela slog kao posledicu kontracepcije. Odavde je.
    Od nasih poznatih, sto bliskih, sto onako ovlas, jedno jedino dijete je s temperaturom nakon 24h nakon druge doze (100.8F najvise). Ona je u CA i omanja je svjeza devetogodisnjakinja. Drugi nisu imali nista ni nakon prve, a ni nakon druge doze.

    Moji idu sutra po drugu dozu. P je jos uvijek petogodisnjakinja, ima cijelih 102 cm i 15.5 kg.

  39. #439
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    https://www.nbcnews.com/news/us-news...ornia-rcna6909

    Stavljam tu jer se u tekstu spominje cjepivo (Moderna). Identificirali su prvi omikron u SAD-u danas. Osoba (<50 godina, 2x Moderna) je stigla iz Afrike 22.11. Za sad ss nitko drugi nije zarazio.

  40. #440
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Cure,
    Molim info gdje se moze najpovoljnije napravit PCR u Zg?
    Bez uputnice, za potrebe putovanja avionom.

    Hvala.

    Kli kli sretnoo!!
    U HZJZ u Rockefellerovoj je 390 kn.

  41. #441
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

  42. #442
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Coksa,
    Hvala do neba draga moja

  43. #443

    Datum pristupanja
    Nov 2021
    Postovi
    735

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Strucnjaci zasad ne preporucaju provjeravanje antitijela jer nitko jos ne zna reci sto s tom info. Koliko je zastitno, koliko nije, koje su referentne. Mozemo s tim brojkama igrat sije sete, meni ovoliko, tebi toliko. Pa ni ovo od primorca, pa ni neutralizirajuca koja se vade u bolnici. Nikedan autoritet sada ne poziva na vadjenje antitijela, osim primorca dodjite u katarinu, lauca izmjerite glikansku dob i slicno. Mislim, vadila i ja i sta, opet se boostala..Malo sam usporedjivala s drugima iz firme koji su vadili u istom labu ono usput za sistematski - pa koliko imaju preboljeli, koliko cijepljeni, doslovno sije sete. Ta info zasad nije actionable - ok, antitijela su ti tolika. Sta sad. Nista. Nista nisi pametniji.
    Bilo je neko istraživanje u "Franu Mihaljeviću", još na zimu/rano proljeće, istraživali su razinu antitijela kod svojih zaposlenika nakon prve, pa druge doze, nakon preboljenja itd. Nisam sve zapamtila, ali sam zapamtila da im je srednja vrijednost nakon druge doze bila oko 6000 jedinica (što naravno znači da su neki imali puno manje, a neki puno više). Pa sam si ja stavila mentalnu zabilješku u glavu da ne bi bilo loše biti oko prosjeka . Sad, koliko je to istraživanje bilo ozbiljno i je li se nastavilo, ne znam. Preporuke su im se mijenjale za svašta, pa vjerojatno i za to, ali eto, ja sam to istraživanje zapamtila. Evo, našla sam neki članak o tome tada: https://www.telegram.hr/politika-kri...o-cijepljenju/

    Btw, i ja ću se boostat čim mi dođe vrijeme, ovo je zezancija na osobni račun, volim testove . (Ali ne namjeravam trošiti 1200 kn za staničnu imunost, zato sam i rekla da ja i moji znamo da smo svi cijepljeni / preboljeli i imamo antitijela i nemamo nikakve potrebe za ovim testom. Možda netko ima )

  44. #444
    betty blue avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    5,312

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    Ja danas vodim svoju frisku sestogodisnjakinju na prvu dozu. Nije mi svejedno, ali preduracemo <3
    budući da smo na temi na kojoj se ne propituje svrhovitost cijepljenja, dopustit ću si malo osobnog dojma
    prije par tjedana se moj dvanaestogodišnjak cijepio i tu noć mi je muž bio na putu
    ne da mi nije bilo svejedno nego sam frendicu liječnicu molila da me tješi, tj pitala sam ju trebam li ga provjeravat po noći, što je najgore što se može dogoditi itd.
    moja tjeskoba je većim dijelom bila uzrokovana time što je odgovornost tu noć bila potpuno na meni, da je mm bo tu, vjerujem da ne bih toliko paničarila. Naravno, sve je prošlo ok.
    uglavnom, skroz razumijem taj osjećaj kad ti nije svejedno!

  45. #445
    kli_kli avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2005
    Lokacija
    SF Bay Area
    Postovi
    3,686

    Početno

    betty, upravo tako. realno, ranjiva sam zbog toga sta se desilo mom tati (da se razumemo, dva puta je bio vakcinisan pfizerom, preboleo laganice prvi put pocetkom juna ove godine. posle toga, niz gresaka, neodgovornosti, katastrofa..), i prosto mi je to 'nije svejedno' vece sada nego sto bi bilo pre juna ove godine (ima jos razloga). Tako da sam balansirala. Prvo odvela stariju cerku (za par dana 10 godina), a onda nedelju dana kasnije i mladju. inace, ovde deca presrecno idu na vakcine. devojcice su me nekoliko puta zapitkivale kad ce one moci na shot. bez obzira na sve, vuce malo na nas titove pionire
    Naravno ne pomaze ni citanje vesti o omikronu, gde navode da je 'immune escape' verovatan.

  46. #446
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj kli_kli prvotno napisa Vidi poruku
    betty, upravo tako. realno, ranjiva sam zbog toga sta se desilo mom tati (da se razumemo, dva puta je bio vakcinisan pfizerom, preboleo laganice prvi put pocetkom juna ove godine. posle toga, niz gresaka, neodgovornosti, katastrofa..), i prosto mi je to 'nije svejedno' vece sada nego sto bi bilo pre juna ove godine (ima jos razloga). Tako da sam balansirala. Prvo odvela stariju cerku (za par dana 10 godina), a onda nedelju dana kasnije i mladju. inace, ovde deca presrecno idu na vakcine. devojcice su me nekoliko puta zapitkivale kad ce one moci na shot. bez obzira na sve, vuce malo na nas titove pionire
    Naravno ne pomaze ni citanje vesti o omikronu, gde navode da je 'immune escape' verovatan.
    Kod vas je reklama puno bolja. Kod nas djeca zezaju one cijepljene da su dobili čip.

  47. #447
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Dota, to je bilo long time ago kad se preboljeli nisu trebali 2x cijepit, a vani se jos i boostaju. Tih 6000 je bilo nakon koliko od druge doze? Kojih jedinica? Jel to zastitno il ne? Koliko dugo? Questions na koje jos nema odgovora osim antitijela se samo vade u sklopu istrazivanja da bismo ih bolje razumjeli. To je trrnutno stanje.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 02.12.2021. at 21:19

  48. #448

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Koga zanima, dobila sam danas odgovor za booster nakon preboljenja - za dvaput cijepljene i preboljele, trenutna preporuka je docjepljivanje 6 mjeseci nakon preboljenja. S tim da će se ta preporuka vjerojatno i mijenjati, ovisno o novim spoznajama.

  49. #449
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Koga zanima, dobila sam danas odgovor za booster nakon preboljenja - za dvaput cijepljene i preboljele, trenutna preporuka je docjepljivanje 6 mjeseci nakon preboljenja. S tim da će se ta preporuka vjerojatno i mijenjati, ovisno o novim spoznajama.
    Racunam da ce se mijenjati i zbog toga sto je, recimo, tu kod nas drugacije (a na nekom trecem mjestu, lako moguce, nesto trece.)

  50. #450
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Meni je sasvim realno da prakticki nikome nije svejedno oko cijepljenja djece, a ni samih sebe. Moje danas svekrva vodi po drugu dozu (sad su na putu prema tamo) i nije mi svejedno jer, izmedju ostalog, ne znam bi li se ona snasla u situaciji da dodje do neke alergijske reakcije, za pocetak. Djecu cu vidjeti jedno cetiri sata nakon cijepljenja, taman pred spavanje. Nije mi bilo svejedno ni kad sam ih ja vodila na prvu. Ni zbog mene mi nije bilo svejedno jer nemam bas puno alternativa ako mi prerano istekne rok trajanja.

    Ali usprkos tome, hebi ga, realno je to da je ovo najbolja solucija. Vjerojatno cu nakon ove druge doze poblize pratiti musko dijete, iako me za kcer malcice dodatno frka jer je puno manja od prosjecnog petogodisnjaka (s prakticki sest godina - rodjendan joj je za mjesec dana).

    I kod nas su djeca uzbudjena zbog cijepljenja.

Stranica 9 od 44 PrviPrvi ... 789101119 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •