Stranica 15 od 60 PrviPrvi ... 5131415161725 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 701 do 750 od 2952

Tema: Što nam se to događa?

  1. #701
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Možeš imati različito mišljenje o tome što bi ti trebala ili mogla ili znala u odnosu na mišljenje druge osobe što bi ta osoba sama za sebe trebala, mogla, znala.

    Ali ako ti imaš mišljenje o tome što bi netko drugi trebao, mogao... ja to zovem moraliziranje / patroniziranje / popovanje / pametovanje / dociranje / podcjenivanje / mjerenje svijeta svojim metrom, svojim moralnim kompasom i slično.
    Ne.

    To bi bilo popovanje i moraliziranje da nekome govoriš u facu da nije trebao tako nego drugačije.

    A u glavama nam se mogu rojiti svakojake misli

    Da te netko direktno pita, što bi ti na mom mjestu, naravno da ćeš reći kako bi ti, a opet na kraju svatko odlučuje za sebe.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 17.05.2022. at 15:29

  2. #702
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ne.

    To bi bilo popovanje i moraliziranje da nekome govoriš u facu da nije trebao tako nego drugačije.

    A u glavama nam se mogu rojiti svakojake misli

    Da te netko direktno pita, što bi ti na mom mjestu, naravno da ćeš reći kako bi ti, a opet na kraju svatko odlučuje za sebe.
    E ja to tako zovem i ako ostaje u glavi. Jer se onda to pretvara u stav, a na osnovu stavova ljudi djeluju.

  3. #703
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Bubilo, ma di su ti ljudi koji nikad za druge ne pomisle da bi mogli ili i trebali nešto drugačije? Ja mislim da svi sudimo, samo to radimo s više ili manje mjere.

  4. #704

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    A kako zovemo kad netko o tome što netko drugi radi misli "to se može i drugačije"?
    Jasno, moraliziranje ! Vec smo se usuglasili da sam moralizatorica Nadam se da cu nekad u zivotu doseci to zen stanje uma i da mi vise nikada nece pasti na pamet pomisliti da bi mozda nesto moglo biti i drugacije

  5. #705
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,274

    Početno

    Dajte ključajte više ovu temu.... Nije da se nema što reći, ali bratemili, vrti se u krug već dulje vrijeme. Sorry na iskrenosti.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 17.05.2022. at 15:42

  6. #706
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,137

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    pa ne bi bilo kvalitetno odrađeno jer nema smisla
    pobačaj je legalan, netko tko napravi 6 pobačaja nije prekršio zakon
    drugi je problem što se to nama ne sviđa, ali što s tim i koga briga za to
    Pa ne mora biti ni da je vozac napravio prekrsaj pa ga lijecnik svejedno moze prijaviti.

  7. #707
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Srećom, nije obavezna lektira. Zašto bi se zaboga zaključala tema?
    Edit: odgovaram Peterlin.
    Posljednje uređivanje od vertex : 17.05.2022. at 15:44

  8. #708

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Dajte ključajte više ovu temu.... Nije da se nema što reći, ali bratemili, vrti se u krug već dulje vrijeme. Sorry na iskrenosti.
    Hajd nek mi samo Kaae pojasni zakon o pobacaju u Coloradu, preletjela sam one linkove ali nisam sigurna jel mi se dobro cini ono sto mi se cini.
    Onda kljucajte :D

  9. #709
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Bubilo, ma di su ti ljudi koji nikad za druge ne pomisle da bi mogli ili i trebali nešto drugačije? Ja mislim da svi sudimo, samo to radimo s više ili manje mjere.
    I ja se pitam :D ja ih jos nisam upoznala

  10. #710
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Nisi li ti Bubilo mislila da se sto vise ljudi treba cijepit? Iako cijepljenje nije nikakvim zakonom propisano. No mozda sam te pobrkala s nekim, i mozda i nisi to mislila/pisala

  11. #711
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Bubilo, ma di su ti ljudi koji nikad za druge ne pomisle da bi mogli ili i trebali nešto drugačije? Ja mislim da svi sudimo, samo to radimo s više ili manje mjere.
    Nidje
    Nema ih.

    Ma kakvo ključanje teme...

  12. #712
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Nisi li ti Bubilo mislila da se sto vise ljudi treba cijepit? Iako cijepljenje nije nikakvim zakonom propisano. No mozda sam te pobrkala s nekim, i mozda i nisi to mislila/pisala
    Nisi pobrkala

  13. #713
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Peterlin prvotno napisa Vidi poruku
    Dajte ključajte više ovu temu.... Nije da se nema što reći, ali bratemili, vrti se u krug već dulje vrijeme. Sorry na iskrenosti.
    hrpa tema se vrti u krug pa se ne ključaju

  14. #714

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Ja isto mislim da je tema korisna.

    Možda se dogovorimo da jedni ne bi trebali nametati drugima ono što oni misle da je ispravno, a zapravo ih se uopće ne tiče...

  15. #715
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ne mora biti ni da je vozac napravio prekrsaj pa ga lijecnik svejedno moze prijaviti.
    ne razumijem. abortus je legalan i da se napravi ne znam koliko njih, ne krši se zakon
    osoba koja je dobila zabranu vožnje, oduzeta joj je vozačka dozvola i unatoč tome vozi krši zakon
    ne znam zašto to uspoređuješ

  16. #716
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    E ja to tako zovem i ako ostaje u glavi. Jer se onda to pretvara u stav, a na osnovu stavova ljudi djeluju.
    Citiram samu sebe.

    Naravno da ne postoji takva zen osoba koja ne procjenjuje druge.

    Ali kako je to isto sa stavom da stanovništvo svijeta treba cjepljenjem zaštititi od dvogodišnje pandemije i svega što ona nosi, s time da treba zabraniti pobačaj?

    Nije rehab to tako napisala, da ga treba zabraniti, ali je napisala da osoba ima pravo na odluku o pobacaju, ali samo u određenim situacijama. Dakle misli da u određenim situacijama osoba nema pravo na odluku o pobačaju.

    E sad… je l to ostane samo kao misao u njezinoj glavi… je l s tom mišlju izlazi i glasa na izborima, je l bi izašla i glasala na referendumu i kako…

    Dakle… što s rehab (ili bilo kim drugim) ima osoba koja se odluči na pobačaj? Kakav utjecaj pobačaj xy osobe ima na rehabin život? Otkud rehab crpi zaključak da netko u nekim situacijama nema pravo na tu odluku ako ta odluka i život te osobe ni na koji način nisu povezani sa rehab i njezinom životom?

    Vjerojatno se stvarno ponavaljamo sto puta, ali ja još uvijek nisam ovo shvatila.

  17. #717
    zhang avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    GYM
    Postovi
    5,114

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Krajnje neodgovorno spolno ponašanje, meni je to užasno i smatram da bi se trebalo iznaći načina da se takve pojave smanje.

    Obvezni razgovori koji bi bili ujedno i edukacija, meni nekako ne izgleda to tako neizvedivo.
    To se, otprilike, zove spolni odgoj.
    Ah, da, to isto nije fora.

  18. #718
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Citiram samu sebe.

    Naravno da ne postoji takva zen osoba koja ne procjenjuje druge.

    Ali kako je to isto sa stavom da stanovništvo svijeta treba cjepljenjem zaštititi od dvogodišnje pandemije i svega što ona nosi, s time da treba zabraniti pobačaj?

    Nije rehab to tako napisala, da ga treba zabraniti, ali je napisala da osoba ima pravo na odluku o pobacaju, ali samo u određenim situacijama. Dakle misli da u određenim situacijama osoba nema pravo na odluku o pobačaju.

    E sad… je l to ostane samo kao misao u njezinoj glavi… je l s tom mišlju izlazi i glasa na izborima, je l bi izašla i glasala na referendumu i kako…

    Dakle… što s rehab (ili bilo kim drugim) ima osoba koja se odluči na pobačaj? Kakav utjecaj pobačaj xy osobe ima na rehabin život? Otkud rehab crpi zaključak da netko u nekim situacijama nema pravo na tu odluku ako ta odluka i život te osobe ni na koji način nisu povezani sa rehab i njezinom životom?

    Vjerojatno se stvarno ponavaljamo sto puta, ali ja još uvijek nisam ovo shvatila.
    Ja cu pretpostavit odgovor - ne nuzno vezan za Rehab. Zato sto osoba koja je protiv pobacaja, dozivljava bebu u trbuhu kao drugo jednakovrijedno ljudsko bice. I osjeca potrebu da je zastiti, kao sto bi mogla osjecati potrebu da zastiti bilo koje ljudsko bice cijem se zivotu prijeti. I zato moze osidjivati pobacaj, kao sto bi osudjivala bilo koje drugo ubojstvo. Zato sto zaista smatra da se ubija jedno ljudsko bice.

  19. #719

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Iluzorno je očekivati da nigdje više niti jedna žena nikad neće ići na pobačaj.

    Bolje je onda da ga učini kod stručne osobe, školovane za to, u odgovarajućoj ustanovi, a ne u tko zna kakvim sumnjivim uvjetima ili u inozemstvu.

    Ne znam što je tu tako teško za shvatiti i prihvatiti...

  20. #720
    Riri92 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2019
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    3,690

    Početno

    Na forumu se često ide u smjeru mijenjanja tuđeg mišljenja umjesto argumentiranja. Hrpa postova vrišti "kako je moguće uopće da ti to tako misliš" stavom. Ne kažem da i sama nekad ne upadnem u tu zamku, upadnem sigurno, ali ne znam da li je moguće da takav nastup nekome promijeni mišljenje. Meni niti jedan jedini post na ovoj temi nije promijenio mišljenje o pobačaju. Ipak, ne glasam po referendumima protiv, ne hodam za život i ne zalažem se na ikakav način da ga se ukine. Tako da mislim da štetu ne radim sigurno, ali valjda unutar svoja četiri zida imam pravo misliti što hoću, kao i svatko od nas, sve dok ne šteti.

    Totalni off topic ali ne znam drugi način: Freyja, ne mogu ti odgovoriti na pp jer ti je inbox pun.

  21. #721
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Hajd nek mi samo Kaae pojasni zakon o pobacaju u Coloradu, preletjela sam one linkove ali nisam sigurna jel mi se dobro cini ono sto mi se cini.
    Onda kljucajte :D
    Sto ti se cini?

    Colorado je jedna od 7 drzava bez zakona koji ogranicavaju mogucnost pobacaja, ali niti zakona koji stite zenino pravo na pobacaj. Znaci da je pobacaj legalan, a tko ce ga i kako dobiti ovisi o tome kako mu je pao grah (jer lijecnik ne mora pruziti uslugu). Ako je osoba koja trazi pobacaj mladja od 18 godina, oba roditelja i/ili staratelja moraju biti obavijesteni (postoje neka ogranicenja).

  22. #722
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto se tice spolnog odgoja, rekla bih da nikakva prevencija nece funkcionirati kako treba dok se ne demistificiraju demonizirana kontracepcijska sredstva. Naravno da ima ljudi koji koriste kontracepciju, ali neko generalno misljenje je i dan danas da su hormoni stetni, od tableta se umire, spirale izazivaju pobacaje... i tako u nedogled. Dzaba objasnjavanje mladima da paze kod seksa ako im, zapravo, nisu lako i bez osude dostupna sredstva za zastitu (osim apstinencije).

    Cak i u okvirima americkog preskupog zdravstva, oralna kontracepcija kosta ravno $0.

  23. #723
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    U Hrvatskoj je spolni odgoj nepostojeći.
    Pogledajmo samo situaciju oko cijepljenja protiv hpv virusa.
    Rezultati su poražavajući.
    Sjećam se kad je u gimnaziji, koju je moja kći tada pohađala, bio organiziran roditeljski na temu hpv cjepivs i došlo je jedva desetak mama od cca 350 djece. Jedina normalna osoba je bila doktorica iz Štampara koja je održala prezentaciju, a nakon toga je nastao cirkus: jedan napirlitani tata je skočio i počeo seruckati, naravno neargumentirano, kako je to cjepivo štetno i u Japanu je zabranjeno.
    Na moje pitanje tko je on i što je po struci, rekao je da je on doktor i da mi neće reći koje specijalnosti i gdje radi, a za svoju tvrdnju o Japanu mi je rekao da guglam!
    Da guglam?!?
    Druga mama doktirica je rekla da specijalizira ginekologiju (sa cca 50 g) i da radi u Merkuru i ona je isto protiv, a njen nedokazani argument je bio da će Australija zabraniti cjepivo.
    Osim što je vidovita, žena i laže.
    Ja ne radim u Merkuru, ali imam svoje kanale tamo i provjerila sam ju.
    Žena je dr, ali ni blizu ginekologije.
    Radila je u labosu.
    I? Što reći na ovo?
    Imamo jedino cjepivo protiv raka i to besplatno i umjesto da se educiramo i zaštitimo svoju djecu, mi vjerujemo doktorima koji lupetaju i guglu?!?
    …i sad nakon cca 5 godina moja kći sluša na faksu patologiju gdje uče o karcinomima pa je došao na red rak vrata maternice i prof kaže sljedeće:”…imamo iznimno nisku stopu cijepljenih zato jer se ljudi ne educiraju i umjesto da slušaju struku, oni slušaju susjedu, popa, gugl…
    Ali svaka od tih žena kad oboli od raka vrata maternice pita onkologa može li se SAD cijepiti. Ne može. Kasno je.”
    Da se vratim na temu, isto je i s neželjenom trudnoćom.
    Kad se dogodi, kasno je za kontracepciju. O tome treba misliti prije.
    Muževi pijani i nasilni ne moraju ni znati da žena ima spiralu, ali da bi do toga došlo ta žena mora biti informirana.
    Pravilno informirana.
    Neki liječnici govore ženama da je spirala abortivno sredstvo i ako je žena protiv abortusa, sigurno neće ugraditi spiralu.
    Bolje da takva nesretna rađa i rađa sirotinju koja će biti nesretnija od nje same.


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  24. #724
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.05.2022. at 08:42

  25. #725

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Citiram samu sebe.

    Naravno da ne postoji takva zen osoba koja ne procjenjuje druge.

    Ali kako je to isto sa stavom da stanovništvo svijeta treba cjepljenjem zaštititi od dvogodišnje pandemije i svega što ona nosi, s time da treba zabraniti pobačaj?

    Nije rehab to tako napisala, da ga treba zabraniti, ali je napisala da osoba ima pravo na odluku o pobacaju, ali samo u određenim situacijama. Dakle misli da u određenim situacijama osoba nema pravo na odluku o pobačaju.

    E sad… je l to ostane samo kao misao u njezinoj glavi… je l s tom mišlju izlazi i glasa na izborima, je l bi izašla i glasala na referendumu i kako…

    Dakle… što s rehab (ili bilo kim drugim) ima osoba koja se odluči na pobačaj? Kakav utjecaj pobačaj xy osobe ima na rehabin život? Otkud rehab crpi zaključak da netko u nekim situacijama nema pravo na tu odluku ako ta odluka i život te osobe ni na koji način nisu povezani sa rehab i njezinom životom?

    Vjerojatno se stvarno ponavaljamo sto puta, ali ja još uvijek nisam ovo shvatila.
    Naravno da kao pojedinac u drustvu imam pravo kreirati u skladu da svojim stavovima politicku situaciju. Slozit cu se s onim sto je Jadranka napisala i dodati da smatram da se kod abortusa radi o dva ljudska bica, koliko god embriju/fetusu negirali ljudskost. Smatram da drustvo treba zastititi to ljudsko bice koje se ne moze samo obraniti, ali, da ne bude zabune, ne smatram da je samo zabrana pobacaja rjesenje. Zastititi treba i majku i dijete.

  26. #726

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    Sto ti se cini?

    Colorado je jedna od 7 drzava bez zakona koji ogranicavaju mogucnost pobacaja, ali niti zakona koji stite zenino pravo na pobacaj. Znaci da je pobacaj legalan, a tko ce ga i kako dobiti ovisi o tome kako mu je pao grah (jer lijecnik ne mora pruziti uslugu). Ako je osoba koja trazi pobacaj mladja od 18 godina, oba roditelja i/ili staratelja moraju biti obavijesteni (postoje neka ogranicenja).
    Ucinilo mi se da zena moze uciniti abortus u bilo kojem stadiju trudnoce, bez ikakvih ogranicenja i dodatnih zakonskih procedura. Jesam li dobro shvatila ?
    Posljednje uređivanje od rehab : 18.05.2022. at 08:50

  27. #727
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,828

    Početno

    rehab, možeš li objasniti zašto inzistiraš na ovom pitanju? Da, očito u zakonu nekih američkih država nema ograničenja, zašto je to bitno?

  28. #728
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Nema placanja zahvata za cavajdu od strane hzzo, besramni su:
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...eniji-15198669
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.05.2022. at 08:57

  29. #729
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Iz clanka:
    Dramu oko Čavajde dodatno komplicira i neslužbena informacija da je u Petrovoj postojao liječnik koji joj je bio spreman pomoći, ali mu je naređeno da odustane od te ideje

  30. #730
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Iz clanka, pa pls nemojte stavljat roze ocale i tisuce upitnika stila ne mogu vjerovat i nije ovo Gilead - je, tu smo:
    Odbijenica HZZO-a bit će definitivna potvrda da ju je hrvatski zdravstveni sustav ostavio na cjedilu zavlačenjem i odbijanjem, a ministar zdravstva Vili Beroš obmanuo javnost kad je rekao da će trošak tog zahvata snositi HZZO.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.05.2022. at 09:06

  31. #731
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Sve samo da 'savjest' bude namirena - necemo pomoc, nek se samp pati i umire, nek se zena pati, mi cemo porodit pa kao mlako spasavat. Nema veze sta je sve besmisleno, sta ima pravo na drugaciji tretman, al sori. Jos cemo isikanirat onog jednog koji bi djelovao razumski i skratio agoniju. Kako bi insitucija i oni izgledali da se taj 1 usudio?
    Posljednje uređivanje od ina33 : 18.05.2022. at 09:09

  32. #732
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...obile#cxrecs_s

    Evo gdje zivimo, u zemlji u kojoj se ginekolozi boje postivati zakon.

  33. #733
    Svimbalo avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,179

  34. #734
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa Vidi poruku
    Nema placanja zahvata za cavajdu od strane hzzo, besramni su:
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...eniji-15198669
    Pa kako si ti ina zakljucila da je donesena odluka o odbijanju placanja troskova temeljem ovog clanka u Jutarnjem? Gdje pise da je ta odluka donesena?

    Pise da je u tijeku donosenje i da imaju probleme s administracijom iz Petrove.
    I i nace svi clanci u novinama su 100% tocni. Kako da ne..

    Ja se zaista nadam da majka ne ceka ovu proceduru preko HZZO-a nego da je vec otisla u Slo na zahvat. Koliko shvacam novci su za nju skupljeni.

    A neka se odvjetnica kasnije pozabavi rjesavanjem ove pravne zavrzlame. MIslim.da to refundiranje moze na Sudu dobit bez problema s obzirom na cijelu situaciju. Uostalom ovdje sad nije problem HZZo nego Petrova i to treba jasno reci.

  35. #735
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Citiraj Svimbalo prvotno napisa Vidi poruku
    Sad vidim ovaj linkm.
    Eto upravo tako i bi. Ocekivano.

  36. #736

    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    3,520

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    rehab, možeš li objasniti zašto inzistiraš na ovom pitanju? Da, očito u zakonu nekih američkih država nema ograničenja, zašto je to bitno?
    Baci oko na raspravu ispocetka. Vazno je jer smatram da su argumenti u borbi za pravo na dostupan, legalan i besplatan pobacaj licemjerni sve dok ne traze to pravo bez ikakvih ogranicenja (to je na tragu onoga sto su Bubilo i n grace pisale, zasto je u redu pobaciti 2 puta, a nije 6 puta).
    Pa su mi rekli da tjeram mak na konac, a izgleda da ne tjeram. Ono vec postoji u razvijenom, demokratskom svijetu. Za razliku od Gileada.

  37. #737
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...dnoce-15198714

    Haleluja. Niceg bez odvjetnika, prosvjeda, javnosti ne bi bilo.

  38. #738
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,517

    Početno

    Već je Svimbi stavila link da je odobreno refundiranje. Nisu trebale roza cvike da se to realizira.

    Nažalost nije samo u RH tako, uvijek dobro dođe odvjetnik i stavljanje u medije ili barem prijetnja.
    Mi smo nedavno imali situaciju s putnim osiguranjem za otkazani put u inozemstvo i svu smo dokumentaciju pravodobno dostavili, no 2 mjeseca su nas zavlačili da fali ovo-ono da nam ne mogu još odobriti povrat (radi se o osiguranju iz inozemstva koje smo papreno uplatili za to putovanje). Onda sam poludila i zaprijetila da ću angažirat odvjetnika i objavit na društevnim mrežama kako su neprofesionalna agencija, čik pogodi u roku 24h je stigao mail da odobravaju naš zahtjev. Fuj, užas,al često to bude jedini način.Ne uspoređujem situacije naravno nego načine kako doći do cilja i onoga što ti pripada: pravna pomoć i/ili javna objava.

    S tim da je Mirelina situacija takva da vjerujem da bi uz dobrog odvjetnika čak i bez medija dobila povrat sredstava jer pravni temelj je već u Zakonu i "oni" nemaju izbora nego refundirat troškove (budući da ne postoji ustanova, ni liječnik u RH koji to radi a dužni su osigurati zakonom navedenu medicinsku uslugu).

  39. #739
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Zato sto osoba koja je protiv pobacaja, dozivljava bebu u trbuhu kao drugo jednakovrijedno ljudsko bice. I osjeca potrebu da je zastiti, kao sto bi mogla osjecati potrebu da zastiti bilo koje ljudsko bice cijem se zivotu prijeti. I zato moze osidjivati pobacaj, kao sto bi osudjivala bilo koje drugo ubojstvo. Zato sto zaista smatra da se ubija jedno ljudsko bice.
    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Slozit cu se s onim sto je Jadranka napisala i dodati da smatram da se kod abortusa radi o dva ljudska bica, koliko god embriju/fetusu negirali ljudskost. Smatram da drustvo treba zastititi to ljudsko bice koje se ne moze samo obraniti, ali, da ne bude zabune, ne smatram da je samo zabrana pobacaja rjesenje. Zastititi treba i majku i dijete.
    Kužim ja taj dio sa željom da se zaštiti ljudsko biće u teoriji, ali ne kužim u praksi.
    I opet se vraćam na ono “za svaku situaciju postoji rješenje/svakoj majci/ženi se u toj situaciji može pomoći…” … ali što ako ta žena, stvarno, stvarno, stvarno ne želi roditi. Kako će to živo biće u njoj preživjeti bez nje?
    Ne kužim taj dio – što se događa u praksi - nagovaraš ju? Tjeraš ju da rodi i da dijete posvojiti ili očekuješ da će se predomisliti?
    (ajme iste ove rečenice smo tipkale ovdje prije par godina, točno se sjećam, ali valjda mi je baš dosadno, a i zaboravila sam što smo tada tipkale )

  40. #740
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Ja ću Bubilina pitanja još malo izdići na filozofsku razinu. Živimo u svijetu gladi u Africi, rata u Ukrajini, utapanja migranata širom mora. To su sve ljudi koji su rođeni i upisani u matične knjige.
    Zašto se toliko energije koliko se usmjerava na spašavanje embrija koji su samo potencijalni život ne usmjerava na spašavanje postojećih života? Nikad to neću razumjeti.
    I ne treba mi sad objašnjavati da jedno ne isključuje drugo i slično, naravno da ne isključuje. Ali nisam vidjela baš neki hod za spašavanje migranata koji se utapaju po Mediteranu niti da se crkva silno angažirala oko sprječavanja rata, pomoć izbjeglicama iz Ukrajine je jedini angažman koji vidim.

  41. #741
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    rehab, možeš li objasniti zašto inzistiraš na ovom pitanju? Da, očito u zakonu nekih američkih država nema ograničenja, zašto je to bitno?
    Pa meni je to isto iznenađujuće, i zanima me što znači u praksi. Nisam mislila da je obični pobačaj na zahtjev igdje dozvoljen do poroda, ne znam je li to znači da u tim državama jest, ili je to negdje nekako dodatno regulirano.

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Baci oko na raspravu ispocetka. Vazno je jer smatram da su argumenti u borbi za pravo na dostupan, legalan i besplatan pobacaj licemjerni sve dok ne traze to pravo bez ikakvih ogranicenja (to je na tragu onoga sto su Bubilo i n grace pisale, zasto je u redu pobaciti 2 puta, a nije 6 puta).
    Uopće se ne slažem da je licemjerno tražiti išta drugo osim legalizacije pobačaja na zahtjev bez ograničenja, jer status ploda se bitno mijenja od oplodnje do poroda.

  42. #742
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,383

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Već je Svimbi stavila link da je odobreno refundiranje. Nisu trebale roza cvike da se to realizira.

    Nažalost nije samo u RH tako, uvijek dobro dođe odvjetnik i stavljanje u medije ili barem prijetnja.
    Mi smo nedavno imali situaciju s putnim osiguranjem za otkazani put u inozemstvo i svu smo dokumentaciju pravodobno dostavili, no 2 mjeseca su nas zavlačili da fali ovo-ono da nam ne mogu još odobriti povrat (radi se o osiguranju iz inozemstva koje smo papreno uplatili za to putovanje). Onda sam poludila i zaprijetila da ću angažirat odvjetnika i objavit na društevnim mrežama kako su neprofesionalna agencija, čik pogodi u roku 24h je stigao mail da odobravaju naš zahtjev. Fuj, užas,al često to bude jedini način.Ne uspoređujem situacije naravno nego načine kako doći do cilja i onoga što ti pripada: pravna pomoć i/ili javna objava.

    S tim da je Mirelina situacija takva da vjerujem da bi uz dobrog odvjetnika čak i bez medija dobila povrat sredstava jer pravni temelj je već u Zakonu i "oni" nemaju izbora nego refundirat troškove (budući da ne postoji ustanova, ni liječnik u RH koji to radi a dužni su osigurati zakonom navedenu medicinsku uslugu).
    Nema povrata sredstva od strane HZZO a ako osoba ode sama na zahvat bez odobrenja HZZOa ranije i uz garantno pismo.
    Jasno, prije toga podnosi zahtjev NAKON pozitivnog odobrenja komisije da zahvat nije moguce napraviti u Hrvatskoj.
    Ako mene osobno pitas to je kriminal ( cijela prica i odluka). Ocito je da u ovoj drzavi mozes ostvariti zagarantirano pravo tek ako izades u medije i angaziras advokata. Stotine i tisuce zena prije nje nisu mogle ostvariii to pravo niti im je itko rekao da to postoji kao opcija.
    Posljednje uređivanje od sirius : 18.05.2022. at 15:22

  43. #743
    Kosjenka avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    4,909

    Početno

    Bas tako Barbi.
    Ali sigurno da ima udruga i ljudi iz tih redova koje su aktivne u toj problematici. Samo, pitam se zašto nisu tako glasni.

  44. #744
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj rehab prvotno napisa Vidi poruku
    Ucinilo mi se da zena moze uciniti abortus u bilo kojem stadiju trudnoce, bez ikakvih ogranicenja i dodatnih zakonskih procedura. Jesam li dobro shvatila ?
    Da; nema zakonskog ogranicenja. Mozes lako izvuci na netu statistike za Colorado (ili bilo koju drugu saveznu drzavu) i vidjeti da to ne znaci da se u tih 7 saveznih drzava abortiranje fetusa u kasnim stadijima trudnoce koristi kao kontacepcija. Naprotiv. Zbog izuzetno dobro organiziranog sistema spolnog odgoja i dostupnosti kontracepcije, pada broj pobacaja opcenito.

  45. #745
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Nije mi, zapravo, uopce jasno zbog cega postoji tolika briga o ogranicavanju broja pobacaja po osobi. Ako su oni obavljeni legalno i ako ih radi medicinski djelatnik (sto bi trebao biti cilj), onda valjda treba postojati povjerenje da ce taj isti djelatnik savjetovati zenu o stetnosti zahvata, buducoj kontracepciji, i tako dalje.

    Cini se da pobacaje (kao sredstvo kontracepcije) uglavnom samo identificiraju kao problem oni koji su, u principu, protiv pobacaja, ali ne bi to tako bas napisali/izjavili jer ipak nije zgodno jasno se izjasnjavati oko necega sto talasa. Jer, stvarno, koliko zena se upusta u potpuno nezasticene spolne odnose i abortira "puno" puta u zivotu? Od deset prijateljica svake od nas, koliko ih je to napravilo? Od deset kolegica, koliko? Dvije? Sedam? Devet? Naravno da netko radi i to, ali mislim da je broj tih nekih daleko manji od onih koji bi u zivotu trebali od nula do jednog abortusa, ali postoji mogucnost da za to nece imati prilike jer, eto, dusebriznici guraju nos u tudja posla.

    Tu se opet vracamo na spolni odgoj i dostupnost kontracepcije i u konkretnom smislu rijeci i sto se tice dogme koja je uz nju (u HR) vezana.

    Kod ogranicanja, pada mi na pamet ovo: carski rez, kompleksna operacija abdomena. No, umjesto da postoji zakon koji zabranjuje operaciju nakon treceg carskog, ostavljamo lijecnicima da preporuce sto treba reci osobi koja vise nego vjerojatno ne moze roditi vaginalnim putem, a imala je dovoljno carskih rezova da je svaki sljedeci (izuzetno) opasan. I na kraju krajeva, ako ipak odluci ostati trudna i roditi peti put... a sto cemo joj mi, a i zakon. Glavno da je upoznata s rizikom trudnoce i poroda.

  46. #746
    Bubilo Bubich avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2011
    Postovi
    4,427

    Početno

    Ja među onima koje ja poznajem u generaciji 35 do 50 godina od svih ljudi s kojima sam ikad bila toliko bliska poznajem samo dvije osobe kojima se to dogodilo na samom početku 20-tih, na početku faksa, svaka osoba jednom.

    U generaciji moje mame, teta, svekrve (65 do 80 godina) kroz godine sam čula za gomilu žena iz tog kruga koje su napravile 2,3 ili čak 6 pobačaja. Čini mi se da je njima prilično bilo sredstvo kontracepcije. I da je to danas u odnosu na to koliko sam puta čula među maminim prijateljicama da o tome pričaju, u mojim krugovima bila prava rijetkost.

  47. #747
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ne kužim kako u HR ostajemo na malom broji djece pored te "dogme oko kontracepcije". Po duhu svetom, očito.
    Posljednje uređivanje od vertex : 18.05.2022. at 18:26

  48. #748
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,058

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim kako u HR ostajemo na malom broji djece pored te "dogme oko kontracepcije". Po duhu svetom, očito.
    Apstinencija? :D

  49. #749
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Citiraj Bubilo Bubich prvotno napisa Vidi poruku
    Ja među onima koje ja poznajem u generaciji 35 do 50 godina od svih ljudi s kojima sam ikad bila toliko bliska poznajem samo dvije osobe kojima se to dogodilo na samom početku 20-tih, na početku faksa, svaka osoba jednom.

    U generaciji moje mame, teta, svekrve (65 do 80 godina) kroz godine sam čula za gomilu žena iz tog kruga koje su napravile 2,3 ili čak 6 pobačaja. Čini mi se da je njima prilično bilo sredstvo kontracepcije. I da je to danas u odnosu na to koliko sam puta čula među maminim prijateljicama da o tome pričaju, u mojim krugovima bila prava rijetkost.
    Te starije generacije su vrlo često koristile spiralu kao kontracepciju i ukoliko bi svejedno i uz spiralu žena ostala trudna, imala je pravo na prekid trudnoće potpuno besplatno i bez ikakvih zavrzlama i komplikacija.
    Ja ih znam nekoliko kojima se to dogodilo i iskoristile su tu mogućnost, ali jednom, ne više puta.
    Znam i jednu koja je rodila i nasreću sa djetetom je bilo sve ok.
    Ove priče o višestrukim abortusima su poprilično mitološke iz više razloga, jedan od njih je i cijena.
    Abortus je uvijek bio skup sport i baš zbog cijene nedostupan mnogima i malo mi je nevjerojatno da bi netko svakih par mjeseci istresao samo tako nekoliko tisuća kuna za ab.

  50. #750
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    Ne kužim kako u HR ostajemo na malom broji djece pored te "dogme oko kontracepcije". Po duhu svetom, očito.
    Pa puno je duha svetog, tako da... mozda, zasto ne?


    Raznorazne odlicne pronatalitetne mjere su pokazale da ljudi i nisu nesto zainteresirani za radjanje djece. I trend je takav, opcenito, po zapadnom svijetu. Mozebitno i apstinencija; nije ljudima do seksa, tko ce znati. Jedan od sest parova je neplodan (a nije bas da im drzava izuzetno pomaze oko zaceca).

    Moramo se svi skupa, zapravo, dogovoriti u cemu je problem. Mozda se pobacaji zapravo rade non stop i priziv savjesti nastupa samo kao predstava za javnost.

    Kontracepcija je sigurno dostupnija vise i lakse nego sto je bila prije otprilike 15 godina kad mi je zadnji put trebala u HR. Imala sam tridesetak godina i zapravo sam se poprilicno namucila dok mi je netko pristao dati recept, a inzistirala sam, prvenstveno, jer mi je partner bio (i ostao) stranac pa se nismo htjeli osloniti na duha svetog.

    Koji postotak srednjoskolki uzima kontracepciju? Ima li netko taj podatak?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •