Stranica 10 od 11 PrviPrvi ... 891011 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 451 do 500 od 512

Tema: Kako posvojiti dijete iz druge države/kontinenta?

  1. #451
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Članak je malo nedorečen IMO, ali vrijedi pročitati... autor je profesor kaznenog prava s Pravnog faksa u Zg
    https://www.autograf.hr/posvojena-djeca-doktora-konga/

  2. #452
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Hefina prvotno napisa Vidi poruku
    Super mi je u kojem će se smjeru "regulirati" međunarodna posvajanja.
    Vidim da neki naši pametnići predlažu opću zabranu posvajanja iz "problematičnih" zemalja, za cijelu EU.

    Dakle, ima djece koja trebaju roditelje i roditelja koji ih žele. Ali sve je to dost' komplicirano - pa ajmo samo uđuture zabranit'. da se ne moramo puno znojiti nad problematikom. još ćemo reći da je to "u interesu djece" (fraza koja puuno toga trpi, čini mi se, bez ikakvog pokrića)

    Očito je najbitnije da nitko ni za što ne bude odgovoran (osim posvajatelja).
    Baš bi bilo zgodno da ja u svom poslu mogu reći - joj, ovo mi se čini kompleksno, neću se time opće baviti, ajd mi svejedno daj plaću.
    Odlično si ovo rekla.

  3. #453
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Citiraj Francesca85 prvotno napisa Vidi poruku
    Članak je malo nedorečen IMO, ali vrijedi pročitati... autor je profesor kaznenog prava s Pravnog faksa u Zg
    https://www.autograf.hr/posvojena-djeca-doktora-konga/
    Stvarno ne znam zašto se iznose ovakvi detalji u javnost
    "Česti su slučajevi seksualne zlouporabe djevojaka koje prerano postaju majke.
    Upravo je jedna takva 13-godišnja djevojka dala na posvojenje svoju bebu odvjetnici iz Zadra..."

  4. #454
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Koliko razumijem, tu info je još ranije u medijima iznijela majka koja je posvojila curicu.

  5. #455
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Možda mi je promaklo. Svejedno, to je djetetova osobna povijest koja se nikoga ne tiče i o kojoj može govoriti kad odraste (ako želi).

    Ne znam što je tim ljudima .

  6. #456
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Ako nemaš pretplatu na Jutarnji, nisi mogla pročitati intervju s majkom u kojemu opisuje situaciju. E sad, zašto je odabrala staviti te karte na stol... treba nju pitati.

  7. #457

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj Francesca85 prvotno napisa Vidi poruku
    Članak je malo nedorečen IMO, ali vrijedi pročitati... autor je profesor kaznenog prava s Pravnog faksa u Zg
    https://www.autograf.hr/posvojena-djeca-doktora-konga/
    Da, dobar članak, tnx

  8. #458

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Možda mi je promaklo. Svejedno, to je djetetova osobna povijest koja se nikoga ne tiče i o kojoj može govoriti kad odraste (ako želi).

    Ne znam što je tim ljudima .
    Slažem se da je pogreška, svakako.
    Ali valjda i ljudi polude nakon tolikih nabacivanja drekom po njima... pa im izađe i što ne bi trebalo. a posvojitelji su pod povećalom i pritiscima svakog besposlenog lika u šlafroku... umjesto da su službene procedure, političari, interesne skupine pod povećalima...

  9. #459
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Taj je dio najgori, što se posvojitelji žele obraniti i objasniti kako je sve to išlo, a raja po portalima upija osobne detalje djece i u glavi konstruira priče.
    Prije 2 tjedna sam u polupraznom tramvaju doživjela napadno buljenje ljudi u crnu djevojčicu cca 11 g. koja je s torbom na leđima išla u školu. Srećom, bila je zabavljena mobitelom pa nije obraćala pažnju.

  10. #460
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,548

    Početno

    Hefina, želim vam svu sreću svijeta da uspijete u posvojenju svog djeteta, koje čeka upravo vas!

    Ako smijem dobronamjerno reći, mislim da trebaš malo probat smanjit tu gorčinu i loše osjećaje koje gajiš vis-a-vis procedura i sustava posvojenja kod nas (što je posve razumljivo), čisto iz razloga jer to možda socijalni radnici "osjete" i ne donosi vas onda plus u samom postupku posvojenja. Možda griješim, ali takav dojam sam stekla. Ne kažem da te ne razumijem, dapače, ali za vaše dobro možda probat promijenit perspektivu te ulagat energiju i fokusirat se više na komunikaciju s centrima u potrazi za svojim djetetom.

    Ispričavam se unaprijed ako sam prešla granice pristojnosti s ovim savjetom, zaista je dobronamjeran.

    Znam što znači ne imati dijete, a željeti ga svom dušom.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 24.01.2023. at 13:37

  11. #461

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Hefina, želim vam svu sreću svijeta da uspijete u posvojenju svog djeteta, koje čeka upravo vas!

    Ako smijem dobronamjerno reći, mislim da trebaš malo probat smanjit tu gorčinu i loše osjećaje koje gajiš vis-a-vis procedura i sustava posvojenja kod nas (što je posve razumljivo), čisto iz razloga jer to možda socijalni radnici "osjete" i ne donosi vas onda plus u samom postupku posvojenja. Možda griješim, ali takav dojam sam stekla. Ne kažem da te ne razumijem, dapače, ali za vaše dobro možda probat promijenit perspektivu te ulagat energiju i fokusirat se više na komunikaciju s centrima u potrazi za svojim djetetom.

    Ispričavam se unaprijed ako sam prešla granice pristojnosti s ovim savjetom, zaista je dobronamjeran.

    Znam što znači ne imati dijete, a željeti ga svom dušom.
    Lili, hvala na dobrim željama! Vjerujem da je savjet dobronamjeran.

    Nekako ne mislim da sam napisala bilo što neistinito, ili nejasno, ili nepoznato bilo kome tko je (bio) u postupku posvojenja.
    Gorčina, pa i očaj, pa i nada i ushićenje, i sumnja - sve su to normalne, ljudske emocije koje se izmjenjuju tijekom tog dugotrajnog čekanja i čvrsto vjerujem da nije loše da - ako netko lurka ovdje kao ja donedavno - vidi da se netko drugi također tako osjeća(o). Meni za utjehu treba cijela emocionalna istina, pa nekako mislim da je i drugima tako. dosad jesam ovdje naišla na razumijevanje, a to puno znači.

    Naravno da dolazim sa osmijehom u CZSS-ove, da sam ljubazna u komunikaciji. Ja trebam njih, ne one mene. Moje ogorčenje nije ono što nudim kao majka budućoj djeci, pa ono nije ni važno kad se prezentiram kao potencijalni posvajatelj.
    I nikome ne skidam sve po redu - i te žene u CZSS-ovima rade najbolje što znaju i/ili mogu. To stvarno vjerujem.

    Ali takva sam osoba da želim biti informirana - bez ružičastih naočala, bez uljepšavanja. Volim pokušati imenovati teškoće kad za njih doznam. Mislim da to pomaže da ljudi donesu ispravne, ili barem potpuno svjesne, odluke.
    Ako mogu biti odgovorna za sebe i svoje ponašanje, očekujem to isto od drugih. Kao i od struktura koje mi život kroje. Nekako mislim da ne griješim u pristupu.

  12. #462
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,146

    Početno

    Ja mislim Hefina da ne moraš smanjiti gorčinu, ali se ne smije vidjeti
    Ja sam isto neke ljude iz CZSS gledala u čudu i mislila si kakva li mi je to sudbina da oni odlučuju o tako bitnoj životnoj stavci, i djeteta i posvojitelja.

  13. #463

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim Hefina da ne moraš smanjiti gorčinu, ali se ne smije vidjeti

    Ja sam isto neke ljude iz CZSS gledala u čudu i mislila si kakva li mi je to sudbina da oni odlučuju o tako bitnoj životnoj stavci, i djeteta i posvojitelja.

  14. #464
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,548

    Početno

    Ma nema potrebe opravdavat se ni meni, ni ikome Hefina.

    Zapravo je Jelena u puno manje riječi napisala ono što sam ja htjela reći.

  15. #465
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Citiraj Jelena prvotno napisa Vidi poruku
    Ja mislim Hefina da ne moraš smanjiti gorčinu, ali se ne smije vidjeti
    Ja sam isto neke ljude iz CZSS gledala u čudu i mislila si kakva li mi je to sudbina da oni odlučuju o tako bitnoj životnoj stavci, i djeteta i posvojitelja.
    xxxxxxxxx
    Moram opet ponoviti hajlajte u jednom CZSS:
    zašto vi obrazovani želite posvojiti dijete kurve i drinkera?
    ILI
    Što ćete kad vam se dijete izriga po kožnom trosjedu?

  16. #466
    zutaminuta avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2014
    Postovi
    10,218

    Početno

    Au, pa nakon takvih izjava trebalo bi im odmah oduzeti radnu licencu. Kako takvi mogu pomoći ikome ako su nalijepili etiketu ne samo roditeljima već i tom djetetu kao nepovratnim propalicama i šljamu društva koje ima valjda manja prava od svih... A što s iznimno obrazovanim - kurvama i drinkerima? Takvih je gro. Msm koji k ...

    Poslano sa mog LDN-L21 koristeći Tapatalk

  17. #467
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    To je samo ilustracija kako posvojitelji ne smiju pokazati ogorčenost, nego se lijepo nasmiješiti i učiteljski strpljivo argumentirati. Najsmješnije mi je bilo što me ta osoba nazvala nakon što smo već bili posvojili i rekla da me uzela u obzir za jedno dijete pa da dođem sa suprugom na razgovor. Nakon posvojenja smo imali, čini mi se, 3 poziva iz centara koje sam obišla, pa iz toga vučem zaključak (koji možda više nije aktualan) da su ti razgovori 1:1 urodili plodom.

  18. #468
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    Nije Kongo, ali sve je to isto…

    https://amp.cnn.com/cnn/2017/10/12/h...360/index.html


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  19. #469
    LolaMo avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    955

    Početno

    Citiraj Tanči prvotno napisa Vidi poruku
    Nije Kongo, ali sve je to isto…

    https://amp.cnn.com/cnn/2017/10/12/h...360/index.html


    Sent from my iPhone using Tapatalk
    Strašno i pretužno

  20. #470
    mimi81 avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2010
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    789

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    xxxxxxxxx
    Moram opet ponoviti hajlajte u jednom CZSS:
    zašto vi obrazovani želite posvojiti dijete kurve i drinkera?
    ILI
    Što ćete kad vam se dijete izriga po kožnom trosjedu?
    Iako me dugo nije bilo na forumu baš sam morala napisati jedan svoj hajlajt.
    Znači zvala sam jedan centar u Zagorju i kažu oni pošto zovem iz Dalmacije da dijete već kajka i kako će ono tamo, rugati će mu se... I tip mi objašnjava da ne može dijete tamo kao što kod njih ne rastu limuni i naranče. .. Ja sam ostala paf..ne mogu vjerovati da tip tako nešto govori...Pa kažem ja njemu ali djeca kad su mala nauče sve...na kraju sam odustala jer nažalost nema tu pomoći.
    Isto tako sam imala i jedan neugodan razgovor sa ženom iz Ministarstva kad smo ispali iz Registra pa im je trebalo da nas opet vrate, bilo je jako neugodno i nakon toga sam pisala dopis i mislila sad smo se zabetonirali.
    Ali evo na kraju smo dobili dijete koje je živjelo u Slavoniji, na početku je pirilo nos...
    Na sudovima ne znam što se događa jer s njima nismo kao posvojitelji u kontaktu ali bojim se koliko su im važna djeca isto kao i državi koja nikako ne mijenja u zakonu stavke koje se tiču djece i posvajanja

  21. #471
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...-znam-15302146

    Zbogom pameti.Oni će to diskretno.
    Posljednje uređivanje od čokolada : 03.02.2023. at 13:35

  22. #472
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...-znam-15302146

    Zbogom pameti.Oni će to diskretno.
    Zasto "zbogom pameti"? Ako postoje sumnje na nezakonitost/nepravilnosti, drzava to mora provjerit.
    Posljednje uređivanje od Jadranka : 03.02.2023. at 14:06

  23. #473
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Citiraj Jadranka prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto "zbogom pameti"? Ako postoje sumnje na nezakonitost/nepravilnosti, drzava to mora provjerit.
    Kad provjeti ( i kako ce provjeriti) napraviti ce sto tocno?

  24. #474
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    Kad provjeti ( i kako ce provjeriti) napraviti ce sto tocno?
    Pa provjerit ce valjda u suradnji s vlastima iz Konga - ako je uspije dobit. A, sto ce napravit to ne znam. Al to ne znaci da ne treba provjerit

  25. #475
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Što će TOČNO napraviti kad provjere? Taj dio nitko ne zna. To je najvažniji dio! Ili ni ti "nisi pravnica" pa te nije briga što će onda biti?
    I kako će provjeriti kad RH nema zakonski
    riješeno ništa?

  26. #476
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Neka ostave tu djecu na miru, a sljedeća moguća posvojenja neka provjeravaju koliko hoće. I neka provjere malo naše postojeće ljudske resurse, zakone i sudstvo koje radi sve samo da svjesno uspori procese domaćih posvojenja.

  27. #477
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

    Početno

    Pa ne mogu provjeriti nikako.
    Jer ne moze se zakon primjenjivati unatrag .

  28. #478
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Drzava jednostavno ne bi smjela ne reagirati, ako ima saznanja o eventualno nelegalnim postupcima. Zar nije bitno, ako je sutkinja/sudac u Zlataru nesto potpisivao prije nego je provjerio legalnost dolumenata (a bio ju je, ili nije - ne znam, duzan provjerit). Ne treba li taj sudac odgovarat? I tako za niz drugih institucija. Nece nitko djecu oduzet roditeljima, al utvrdit cinjenice i vidit postoje li propusti tamo gdje postoje sumnje da postoje, meni se cini sasvim normalnim.

  29. #479
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Sadašnji je zakon, izgleda, takav da suci samo formalno amenuju papire. Ne provjeravaju ništa. I slažem se da se to treba promijeniti.

  30. #480
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Mi svi imamo osjecaj da je sve napravljeno u najboljem interesu djece. Al ona 4 para u Zambiji su uhapsena i optuzena zbog trgovine djecom. To je ozbiljna optuzba, i da je sve cisto vjerojatno je ne bi ni bilo. Istovremeno, neki posvojitelji iz hr, tvrde da su sve isto radili. Cak i u ovakvoj pravno losoj drzavi, kao sto je nasa, tesko je na to samo odmahnuti rukom.

  31. #481
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,391

  32. #482
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    xxxxxxxxx
    Moram opet ponoviti hajlajte u jednom CZSS:
    zašto vi obrazovani želite posvojiti dijete kurve i drinkera?
    ILI
    Što ćete kad vam se dijete izriga po kožnom trosjedu?
    Nikad to nisam zaboravila, taj tvoj detalj. A nisam zapravo niti krenula u postupak, mi smo bili samo prošli radionicu, odaslali pisma, nismo stigli zvati. A onda neko nabacuje cvjetiće, pozitivne misli i lakonske dobronamjerne savjete. Potrebna je žestoka samokontrola i snaga da se sve to probije i svaka čast svima koji su to prošli.

  33. #483
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Neka ostave tu djecu na miru, a sljedeća moguća posvojenja neka provjeravaju koliko hoće. I neka provjere malo naše postojeće ljudske resurse, zakone i sudstvo koje radi sve samo da svjesno uspori procese domaćih posvojenja.
    X

  34. #484

  35. #485

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    na temu domaćih posvojenja... kao što znamo, ali nažalost, eto...
    ...

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...stiti-15305274
    Posljednje uređivanje od Hefina : 13.02.2023. at 09:55

  36. #486
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Nedajmo na djecu. Djeca su svetinja. Nedajmo našu djecu. Djecu...djecu...djecu...

  37. #487
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,286

    Početno

    Eh, kao da nismo 1000 puta rekli kako se kvaliteta društva mjeri prema tome kakvo je prema svojim najslabijim članovima (djeci - ne samo onoj bez roditeljske skrbi nego općenito, starijim osobama, nezaposlenima, zaposlenima ali siromašnima...) Glumimo da imamo sustave (ne samo socijalni, nego zdravstveni, školski, bilo koji) a od svega toga je slaba korist.

  38. #488
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,146

    Početno

    Nije vezano bas uz posvajanje, nego uz zadnji nemili slučaj, Dežulović o Pernarovoj prijavi:
    https://n1info.hr/kolumne/boris-dezu...tna-nova-1943/

  39. #489

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,419

    Početno

    I.P. je davno bio spreman za psihijatriju ...

    Prava slika ljudi koji su ga izabrali u Sabor...

    svi ćemo mu plaćati zastupničku mirovinu...
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 15.02.2023. at 10:01

  40. #490

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Kopiram članak iz novina, nadam se da je to OK:

    Kristijan Sojč je roditelj-posvojitelj djeteta iz DR Konga. Za 24sata opisuje cijeli proces posvojenja i sve s čime se danas on i njegova obitelj suočavaju

    24sata su razgovarala s Kristijanom Sojčom, posvojiteljem djeteta iz Konga. Detaljno nam je opisao proces posvajanja, uključujući koordinaciju s nadležnim tijelima u Hrvatskoj i ishođenje potrebnih dokumenata. Opisao je i kako se trenutno nosi s aktualnom situacijom.

    - Kad smo supruga i ja odlučili posvojiti dijete, pokrenuli smo svu potrebnu proceduru putem matičnog Centra za socijalnu skrb. U Obiteljskom centru smo prošli tečaj za posvojitelje i nakon svih provjera i procedura početkom srpnja 2019. godine dobili smo pozitivno stručno mišljenje našeg Centra te smo automatizmom uvedeni u Registar potencijalnih posvojitelja.
    Kroz tu godinu, dok smo prolazili svu zakonitu proceduru, proučavali smo mogućnosti za posvojenje djeteta u Hrvatskoj i inozemstvu. Odmah po primitku pozitivnog rješenja o podobnosti, obratili smo se nadležnom Ministarstvu za demografiju, obitelj, mlade i socijalnu politiku gdje smo ih zamolili za više informacija i dotadašnjih iskustava s međunarodnim posvojenjima.

    Sljedećih mjesec i pol dana s Ministarstvom smo komunicirali telefonom, jednom smo bili pozvani i na sastanak te kad su nam dali jasnu uputu kako trebamo postupati i koje su procedure kad se dijete posvaja iz zemalja koje su potpisnice Haške konvencije, odnosno kako postupati u slučaju zemalja koje nisu potpisnice iste, mi smo u Ministarstvo poslali zahtjev za posvojenje djeteta iz Južnoafričke Republike. Ona je potpisnica Haške konvencije. To je bilo 20. kolovoza 2019. godine - priča Sojč.

    - Dva tjedna kasnije, Ministarstvo nam je odgovorilo dopisom u kojem su ponovili koje su procedure u slučaju posvajanja djeteta iz zemalja koje su potpisnice, odnosno koje nisu potpisnice Haške konvencije. Pošto smo već Ministarstvu dali zahtjev za posvajanje djeteta iz JAR-a, nismo previše obraćali pažnju na dio dopisa vezan za zemlje koje nisu potpisnice Konvencije. Na jesen iste godine, supruga je ponovno zvala u Ministarstvo i upitala za naš predmet. Djelatnica joj je odgovorila da nema samo nas i da se strpimo. Par mjeseci kasnije, konkretno 15. studenog 2019. godine, supruga je poslala upit vezan za status našeg zahtjeva iz kolovoza. Nikad nismo dobili odgovor - govori nam Kristijan. Ustupio nam je i korespondenciju s Ministarstvom.
    U njoj, između ostalog, kod uputa za posvajanje iz zemalja koje nisu potpisnice Konvencije, piše da svaka država ima svoja nadležna tijela i svoje specifične pravne procese za provođenje međudržavnog posvojenja. Također, u dopisu se naglašava da se prilikom posvojenja djeteta iz druge države kumulativno primjenjuju zakoni država čiji su državljani posvojitelji i posvojenik.

    - Paralelno uz komunikaciju s Ministarstvom, poslali smo dopise svim Centrima za socijalnu skrb u Hrvatskoj i u roku od godine do godinu i pol dana, pozvali su nas na par razgovora jer su nas željeli upoznati i uživo dobiti dojam o nama kao potencijalnim posvojiteljima. Kako je već prošlo gotovo godinu dana od zadnjeg poslanog maila na koji nismo dobili odgovor, supruga se obratila Udruzi Adopta i zatražila pomoć i mišljenje. Odgovorili su da jedino što možemo je pisati kabinetu ministra i žaliti se na nepostupanje Ministarstva te im spomenuti opciju tužbe zbog nepostupanja tijela državne uprave - dodaje.

    - U jesen 2020. godine, od naše odluke za posvojenje djeteta prošlo je već dvije godine.
    Od podobnosti da možemo postati posvojitelji prošlo je više od 14 mjeseci, a mi smo taj tren još uvijek bili na samom početku.
    Na zadnjem sastanku u CZSS saznali smo da je tada u Bazi potencijalnih posvojitelja bilo oko 1600 obitelji, a da je u Hrvatskoj godinu prije bilo posvojeno otprilike stotinu djece. Pred kraj 2020. godine slučajno upoznajemo gospođu koja je posvojila dvoje djece iz DR Kongo i ispričala nam je kompletnu proceduru - kaže Kristijan. Počeli su razmišljati o DR Kongu.

    - Tada se vraćamo na dopis iz Ministarstva socijale u kojem nam pojašnjavaju procedure posvojenja iz zemalja potpisnica Haške konvencije, ali isto tako i iz zemalja koje nisu potpisnice. Postali smo svjesni da opcija posvojenja u Hrvatskoj nije izgledna jer isto želi oko 1600 obitelji, a posvaja se oko stotinu djece godišnje. Opcija iz zemalja potpisnica Konvencije isto tako nije izgledna jer očigledno Ministarstvo ne radi ili površno radi svoj posao. Odlučili smo krenuti prema trećoj opciji, a to je posvojenje djeteta iz zemlje koja nije potpisnik Haške konvencije, konkretno iz DR Kongo.

    Postupali smo potpuno po uputi iz Ministarstva socijale, zadovoljili zakonske propise koje propisuju Hrvatska i DR Kongo i u listopadu 2021. godine u naše živote ušetala je naša kći. U roku od tri godine uspjeli smo posvojiti dijete.
    Važno je napomenuti da smo po dolasku naše kćeri u Hrvatsku osjetili ogromnu podršku zajednice, naši sugrađani su nam prilazili kako bi se upoznali i poželjeli joj dobrodošlicu, a prijatelji i rodbina bili su nam velika podrška od samog početka procesa pa sve do danas.
    Naša kći sad ima 4 godine, pohađa vrtić, veselo je i razigrano dijete, puno energije i smijeha, voli glazbu i ples, potpuno je prihvaćena od strane svojih vršnjaka i vjerujem da uživa u svakom danu. Nama i našem starijem djetetu zasigurno je uljepšala život - kaže Sojč. Dodaje da o postupanju njihovog Centra za socijalnu skrb i Obiteljskog centra ima samo riječi hvale jer su toliko korektno i zdušno obavljali svoj posao da su po ulasku u Registar potencijalnih posvojitelja bili puni optimizma i nade.

    - Nakon trnovitog, ali uspješno završenog puta posvajanja dogodio se slučaj Zambija koji je svu sreću svijeta u našoj obitelji okrenuo naglavačke. Naša kći je stara 4 godine, pa sve što se događa nju je zapravo zaobišlo, no imamo starijeg sina s kojim smo morali voditi ozbiljne razgovore jer je nakon zimskih praznika kretao u školu.
    Sjećam se prvog dana škole, tada je kći ponovo krenula u vrtić, što je jedva dočekala i sjećam se izraza lica tete iz vrtića kojoj su se zasuzile oči kad smo joj prilazili. Točno sam osjetio da ne zna da li da zagrli mene ili moju kćer, da li da išta pita ili išta kaže. O upitima i strahovima naših najbližih, rodbine i prijatelja, ne moram puno pričati. Svi su oni prolazili sve što je i nama prolazilo kroz glavu. Bilo je vrlo turbulentno, neizvjesno, nismo znali što misliti i kako postupati i jednostavno nije postojao način kako sve ignorirati i živjeti svoj život bez obzira na zbivanja u Zambiji pa uzročno i u Hrvatskoj.
    Kristijan smatra da je roditeljima-posvojiteljima učinjena nepravda.

    - Natpisi u nekim medijima, izjave političara, sudaca i dijela stručnih djelatnika su nas roditelje-posvojitelje i naše obitelji svrstali u sferu kriminalaca koji trguju djecom. Ozbiljno je pogriješila pravobraniteljica za djecu koja nije jasno iskomunicirala u javnosti i zahtijevala od autoriteta u našoj državi da ne izlaze s nikakvim informacijama i svojim mišljenjima sve dok sve činjenice ne budu potpuno jasne. Nekoliko obitelji pisalo je pravobraniteljici za djecu prije održavanja prve sjednice saborskog Odbora za obitelj, mlade i sport te jasno iznijelo naše stavove i ugrozu koja nam je nametnuta, no na tom prvom Odboru, koliko smo dobili informacije od sudionika sjednice, pravobraniteljica je u par navrata vrlo diskretno izjavila da moramo brinuti o pravima djeteta i to je od nje bilo sve.

    Situacija u kojoj Predsjednik Vrhovnog suda, dakle nositelj glavne sudačke funkcije u državi, izjavljuje da je dobro proučio slučaj osmorke iz Zambije te da su naši sudovi pogriješili i da traže kako poništiti sudske odluke, je apsolutna katastrofa. Čovjek na takvoj poziciji pogriješio je o kojoj je zemlji riječ. Greška se svakome može desiti, ali tih dvanaest minuta od kad sam pročitao članak do saznanja da je pogriješio zemlju, meni je bio kao 10 godina pakla. I nakon toga Radovan Dobronić nije odmah izašao u javnost i ispričao se za svoju pogrešku i uznemiravanje koje je prouzročio roditeljima i djeci, nego je tek drugi dan poslao neko priopćenje.
    Izjave saborskog zastupnika Zekanovića, izjave Vesne Vučemilović, izjava Gordana Jandrokovića u kojoj kaže da oporba priča o plažama da skrene pažnju sa Zambije... To je dno dna naše 'političke elite' - poručuje Sojč.
    - Svi ovi primjeri su dokaz koliko politika u Hrvatskoj nije u službi svojih građana i koliko je lako na diskriminaciji svojih sugrađana ostvarivati političke poene. Sve te i slične izjave proizvele su ogroman broj ružnih i rasističkih komentara na društvenim mrežama, mada sam potpuno uvjeren da oni koji pišu takve komentare nisu većina i nisu ogledalo društva u cjelini.

    No muči me važna činjenica. Posao države je štititi svoje građane bez obzira koja politička opcija je na vlasti. Mi tu zaštitu nismo dobili, štoviše, nečinjenjem državnih vlasti nad nama i našim obiteljima pokrenuta je ogromna hajka - tvrdi Kristijan.
    - Za četvero djece, koja su također hrvatski državljani, naše vlasti nemaju pojma gdje su i kako su i to zapravo graniči s definicijom otmice. Ja uopće ne sumnjam u valjanost dokumentacije o posvojenju iz Konga, to pitanje nije pokrenuo niti zambijski tužitelj i iskreno ne razumijem na čemu se temelji optužba za trgovinu djecom. No i da zambijski tužitelj ima pravnog osnova sumnjati u trgovinu djecom, pa zar onda nije posao naše države zahvaliti se što su spasili naše četvoro djece i zatražiti hitan povratak djece u Hrvatsku?

    Premijer Plenković je mogao nazvati svoju prijateljicu Ursulu von der Leyen i tražiti pomoć u zaštiti 12 hrvatskih građana, koji su ujedno i građani Europske unije. Da je naš premijer državnik, naši sugrađani ne bi bili u Zambiji nego s djecom u svojim domovima, a država bi jamčila da će sudjelovati u svim istražnim radnjama i sudskim procesima dok sve optužbe ne budu potpuno provjerene i sve činjenice utvrđene. Ovo što proživljavamo mi roditelji-posvojitelji, naša djeca, rodbina i prijatelji u Hrvatskoj je grozno, a ne mogu niti zamisliti kako je našim sugrađanima u Zambiji i njihovim obiteljima ovdje u Hrvatskoj.

    Zahvaljujem se djelatnicima medija koji su ovoj temi prišli s oprezom i nisu u ovome tražili svakodnevnu senzaciju. Zahvaljujem se svakom građaninu koji razumije težinu ove situacije i zajedno s nama čeka rasvjetljavanje svih činjenica. Na kraju zahvaljujem i premijeru Plenkoviću jer vjerujem da će prihvatiti ovaj 'apel' i hitno utvrditi autentičnost dokumentacija o posvojenju iz DR Kongo, trenutno omogućiti povratak naših dvanaestero sugrađana u Hrvatsku, osuditi govor mržnje i procesuirati odgovorne, te omogućiti da se ovakva situacija više nikad ne ponovi -. poručio je Kristijan Sojč, roditelj-posvojitelj djevojčice iz DR Konga.

  41. #491
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    734

    Početno

    I opet se sve lomi preko leđa djece, a puna su im usta kako su djeca najvažnija.

  42. #492
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,620

    Početno

    Evo i Kongo

    https://www.24sata.hr/news/oglasili-...u-djecu-892420

    Ne mogu se legalno posvojiti ta djeca, još od 2017. I to je to od njih.

    I to je ono što puno ljudi govori. I nema iznimaka
    Posljednje uređivanje od Vrci : 17.02.2023. at 23:21

  43. #493

    Datum pristupanja
    Jan 2023
    Postovi
    25

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Evo i Kongo

    https://www.24sata.hr/news/oglasili-...u-djecu-892420

    Ne mogu se legalno posvojiti ta djeca, još od 2017. I to je to od njih.

    I to je ono što puno ljudi govori. I nema iznimaka

    Očito ima iznimaka, kako govori posvajatelj iznad, i cijeli niz posvajatelja koji su izašli u medije zadnja dva mjeseca. Ili misliš da je i ovaj otac iznad trgovac djecom?

    Nešto je rekao neki državni dužnosnikiz DRK-a, pa je nama sad to riješena stvar.
    Eeee, da je "tako i točka" kad zine državni dužnosnik, Afrika bi imala jednu državu Kongo, jer je za medije tako zinuo jednom prilikom i hrvatski visokopozicionirani sudac. Srećom, izjave za medije se obično propituju.

    A propituju se i zakoni kad zatreba. Pitanje je samo - što nam je cilj? (Tu mi se nekako uklapa i članak koji je Jelena dignula, nažalost...)

    Čini mi se da nam je cilj reći - deportirajte svu tu crnu djecu natrag koja su već tu, nije se to moglo posvajati. Nek idu po sirotištima živjeti ili umirati. Koga briga što su tu već koliko godina nakon 2017. u svojim posvojiteljskim obiteljima. Za dobrobit djece je da idu nazad u DRK. I točka. Mi smo legalisti i/ili nismo kolonijalisti, ne bismo mi crnu djecu posvajali zbog siromaštva, to je pogrešno. Nek umiru od gladi kad im je sudbina to namijenila. Jebiga.

    Osudite te jadnike u Zambiji u ime dobrobiti djece! Nije se to moglo posvajati, mi smo legalisti i/ili nismo kolonijalisti, nek trunu kad su već transrodni ljevičari i nisu si mogli je****m raditi djecu ko pošten svijet. I točka!

    Zabranite posvajanja siromašne djece iz tih sumnjivih Afrika, i točka!
    Nije naš problem što su im biološki roditelji jadni i siromašni ili mrtvi, nek to rješava neka globalna strategija, ne mi.
    I osim toga, u dječjem je interesu da budu s biološkim roditeljima čak i kad bio-roditelji to ne žele ili ne mogu! Pa oni su ih, ko pošten svijet, napravili. Djeca nisu pravo, nego privilegij. Htjeli ih bio-roditelji ili ne, mogli se brinuti o njima ili ne. Neka pate dječica ako im je sudbina to namijenila, jebiga.

    Nek posvajatelji ostaju bez djece, ne da se nama razmišljati o pukih 2000 ljudi koji bi nešto htjeli, cijeli nam je sustav sjeban ionako.
    Nek 3000 djece odrasta po hrvatskim sustavima, ako ih uspijemo izuzeti zbog nasilja, jer ne možemo dirati preagresivno u biološke roditelje i roditeljska prava, to nam je zastrašujuće, politički opasno i košta državnog novca. Baš nas briga za stvari za koje nas ne mora biti briga i riješili smo. A uvijek se možemo pozvati na dobrobit djece.

    Cilj nam je, onako, taman za nekoga koga nije briga ni za koga osim sebe. Ako ima sreće da nije posvajatelj ili dijete u sustavu, ako ima sreće da nije siromašan ili ne živi u siromašnoj zemlji. Ako ima sreće i nema dodira ni s kim tko se provlači kroz hrvatsku socijalu. Generalno, ako ima sreće, zakoni su super. I kongoaški, i zambijski i naši.
    A još je i zabavno hraniti se tuđim nedaćama...
    Posljednje uređivanje od Hefina : 19.02.2023. at 07:32

  44. #494

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,367

    Početno

    Citiraj Hefina prvotno napisa Vidi poruku
    Cilj nam je, onako, taman za nekoga koga nije briga ni za koga osim sebe. Ako ima sreće da nije posvajatelj ili dijete u sustavu, ako ima sreće da nije siromašan ili ne živi u siromašnoj zemlji. Ako ima sreće i nema dodira ni s kim tko se provlači kroz hrvatsku socijalu. Generalno, ako ima sreće, zakoni su super. I kongoaški, i zambijski i naši.
    A još je i zabavno hraniti se tuđim nedaćama...
    potpuno si u pravu!
    kako je samo lako iz tople fotelje mlatiti (p)o tuđim sudbinama i bez ikakve odgovornosti za posljedice koje njihove rijeci mogu izazvati kritizirati ljude koji su isli posvojiti djecu izvan RH..

  45. #495
    špelkica avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Lokacija
    Varaždin
    Postovi
    734

    Početno

    Hefina, slažem se! Dok čitam komentare ispod članaka ljudi koji su posvojili djecu iz Afrike ima ih toliko brutalnih, svi se pametni prave, a nemaju pojma kako je djeci.

  46. #496
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

  47. #497
    Tanči avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    7,888

    Početno

    https://twitter.com/turnright780


    Sent from my iPhone using Tapatalk

  48. #498
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,146

    Početno

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/svij...tuzbi-15341667
    Oslobođeni su posvojitelji iz Konga. Jako sam sretna da priča ima sretan kraj. Žao mi je da su zbog anonimne prijave iz Hrvatske ova mala djeca, umjesto s roditeljima, bila po kojekakvim smještajima, s nepoznatim ljudima, što je cijela priča dodala još jednu traumu njihovim mladim životima. Želim im svima puno sreće, mira i što manje pisanja po medijima.

  49. #499
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Hvala Bogu! Nadam se da će konačno naći mir i vratiti se svojim životima što dalje od medija.
    Nadam se da će se buduća medunarodna posvojenja bolje zakonski riješiti.

  50. #500
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    I meni je drago.
    Nisam sve pratila jer je cijela situacija bila mučna. Jadni ljudi kroz šta su prošli.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •