Stranica 10 od 23 PrviPrvi ... 8910111220 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 451 do 500 od 1135

Tema: Nalaz OGTT

  1. #451
    venera21 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Danas sam na VV dobila nalaze malog kućnog profila i jedna vrijednost mi je čak 8. Kažu da moram u Petrovu na 2,3 dana i da će mi uvesti inzulin. Pijem dosta lijekova radi kronične bolesti pa se sve to sada izgleda pošemerilo.
    Ima li ovdje koja trudnica kojoj su uveli inzulin u Petrovoj?

  2. #452
    ardnas avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    790

    Početno

    ne brini se, samo će ti par dana promatrat razinu šećera i ideš doma uz dijetu.Dok ne uđeš u bolnicu, izbaci ugljikohidrate, sokove slatko, kruh...i pazi na unos voća slatkog

  3. #453
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    cure, pratila sam vas, ali ne stignem sad prokopati jako unatrag pa evo pitanje:

    - jel je moguce ogtt test napravit u jednom danu (tj testirati se i dobiti nalaz isti dan)? -ako idem u obični dom zdravlja...

    fala!

  4. #454
    venera21 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Citiraj ardnas prvotno napisa Vidi poruku
    ne brini se, samo će ti par dana promatrat razinu šećera i ideš doma uz dijetu. Dok ne uđeš u bolnicu, izbaci ugljikohidrate, sokove slatko, kruh...i pazi na unos voća slatkog
    ma najgore je kaj inače izbjegavam voće, povrće i mliječne proizvode radi ulceroznog kolitisa, koji mi se totalno pogoršao u trudnoći, i doslovno živim na onome kaj bi trebala izbaciti radi dijabetesa.
    na VV vele da bi uz inzulin mogla normalno jesti ono kaj sam i jela do sada. E ja sad ne znam toliko o dijabetesu, da li je to istina?

  5. #455

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj venera21 prvotno napisa Vidi poruku
    na VV vele da bi uz inzulin mogla normalno jesti ono kaj sam i jela do sada. E ja sad ne znam toliko o dijabetesu, da li je to istina?
    Načelno da, ali sve skupa treba dobro izbalansirati. Ako govorimo samo o prehrani, uz vanjski inzulin daleko je fleksibilnije.

  6. #456
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj venera21 prvotno napisa Vidi poruku
    Danas sam na VV dobila nalaze malog kućnog profila i jedna vrijednost mi je čak 8. Kažu da moram u Petrovu na 2,3 dana i da će mi uvesti inzulin. Pijem dosta lijekova radi kronične bolesti pa se sve to sada izgleda pošemerilo.
    Ima li ovdje koja trudnica kojoj su uveli inzulin u Petrovoj?
    Vrijednosti su ti u principu preniske za uvadjanje inzulina.
    S druge strane, ako zbog kronicne bolesti moras jesti odredjenu hranu koja ti dize secer u krvi onda ce ti mozda uvesti inzulin, par jedinica tek toliko kao potporu.

    Kada obavis puni profil u bolnici znat ce se vise, nemoj se samo uznemiravati zbog toga, nije inzulin toliko strasan, bit ce sve ok

  7. #457
    venera21 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Hvala cure na odgovorima.
    Sutra idem kod dr. Ivanišević u Petrovu na dogovor pa ćemo vidjeti. Nije mi čak ni inzulin toliko strašan, koliko to kaj moram na par dana ostavit svoju bebačicu....

  8. #458
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj baby_eve prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su radili OGTT sada već 2 puta i šećer mi je bio prvo 9,1, a sada 7,5 i stalno mi govore da imam gastacijski dijabetes. Razlikuje se kako to gledaju dr. ginekolozi i ovi na Vuk Vrhovcu.

    Koma mi je jedino što sam sada dobila aparatić za kontrolu šećera, a trakice kostaju 265kn, a moras ih kupiti. Uf, koma...ima li još tko iskustva sa tim aparatićima?
    Slušaj one iz Petrove.
    Samo oni imaju dovoljno iskustva i znanja o trudnicama i dijabetesu u jednom paketu. ;D
    Zaista, dok sam ležala tamo nagledala sam se svega oko tog prokletog šećera i oko
    posljedica glupih, neinformiranih liječnika koji iz knjiga uzimaju vrijednosti za netrudne ljude i samo ih lijepe trudnicama kao da je to isto
    da je isto ne bi bio gestacijski dijabetes

  9. #459
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj venera21 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala cure na odgovorima.
    Sutra idem kod dr. Ivanišević u Petrovu na dogovor pa ćemo vidjeti. Nije mi čak ni inzulin toliko strašan, koliko to kaj moram na par dana ostavit svoju bebačicu....
    Neće te dugo držati, mene su držali samo jedan dan.
    drži se!

  10. #460
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Načelno da, ali sve skupa treba dobro izbalansirati. Ako govorimo samo o prehrani, uz vanjski inzulin daleko je fleksibilnije.
    Hmmm, meni baš i nisu dali da bude fleksibilnija dijeta. Vrlo rigorozna dijeta i inzulin zadnja 3 mjeseca.

    Ponovit ću, u Petrovoj je hrpa liječnika koji imaju brdo iskustva - a svaka situacija je po nečemu posebna - i treba ići k njima.

  11. #461

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj Nimrod prvotno napisa Vidi poruku
    Hmmm, meni baš i nisu dali da bude fleksibilnija dijeta. Vrlo rigorozna dijeta i inzulin zadnja 3 mjeseca.
    Da, jer na taj nacin ono prvo sto sam spomenula (izbalansiranost) postignes puno brze i jednostavnije. To je sasvim u redu.

    Nacelno: ako je netko na granici uzeti inzulin ili ne, puno je lakse (sto se prehrane tice) ako ga pocne uzimati. Ali treba znati omjere (koliko jedna jedinica inzulina spusta GUK za 1 mmol, koliko jedna jedinica inzulina prekriva grama UH). U situaciji u kojoj se venera nalazi, inzulin ce joj omoguciti da unosi i hranu koja bi, uzeta bez vanjskog inzulina, izazivala previsoke glikemije kod nje. Samo treba napraviti jasan plan, koliko UH i kada, uz odgovarajuce doze inzulina.

  12. #462

    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    okolica ZG
    Postovi
    1,520

    Početno

    kad ste prvi put išle na kontrolu šećera, dakle ogtt, u svoj dom zdravlja što vam je pisalo na uputnici? na mojoj piše samo kks, urin i s-glukoza, nigdje ne piše ogtt pa brijem da mi je ginić krivo napisao uputncu....

  13. #463
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Dugo se nisam javljala...
    GUK profil uredan.
    Sve vrijednosti su ispod svih granica
    natašte .......................3,6
    2 sata poslije doručka .... 4,1
    2 sata poslije ručka ....... 3,6
    2 sata poslije večere ..... 3,0

    I dalje pridržavati se prehrane i kontrola za 4 tjedna.
    Ja ću se osvrnuti na ono da je svaki slučaj specifičan.
    Otpočetka tvrdim da prvi nalaz iz nekog razloga nije bio realno stanje.
    I nije svaki slučaj da se trči u Petrovu.
    Eto, pravilnom prehranom izbjegla sam sve dodatne komplikacije.
    Jučer bila i kod gin. na pregledu, beba uopće nije prevelika, trudna sam 33 tjedna, i sve mjere su za 33-34 tjedna, procjena težine 2.150 kg, sve na svom mjestu, beba se okrenula (još prije koji tjedan, baš sam osjetila). Čak je i gin rekao da je čudno kako su se nalazi popravili za dva tjedna.
    Tako da, eto malo ohrabrenja za one koje su u strahu, držite se djete i sva će biti OK (ako nisu baš katastrofa nalazi, naravno).

  14. #464
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    canaj, OGTT test možeš eventualno napraviti privatno da dobiješ nalaze isti dan. U domu zdravlja su uvijek slijedeći dan.

  15. #465
    Canaj avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2010
    Lokacija
    na pravom mjestu
    Postovi
    618

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    canaj, OGTT test možeš eventualno napraviti privatno da dobiješ nalaze isti dan. U domu zdravlja su uvijek slijedeći dan.
    e viš, to nisam bila sigurna...al dobro je - stići ću obavit to prije pregleda

  16. #466
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    canaj, OGTT test možeš eventualno napraviti privatno da dobiješ nalaze isti dan. U domu zdravlja su uvijek slijedeći dan.
    mene zanima gdje mogu privatno, a da nije breyer, to mi je na skroz drugoj strani grada

  17. #467
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ne znam koji dio grada ti treba,
    znam za jedan u Dubravi i u Sevetama, ali ne znam gdje ti živiš...

  18. #468
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    maksimir, dubrava bi bila super...

  19. #469
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj pujica prvotno napisa Vidi poruku
    maksimir, dubrava bi bila super...
    Labor centar u Maksimiru
    http://www.ordinacija.hr/adresar/ust...-dijagnostiku/

  20. #470
    Osoblje foruma pujica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagabria
    Postovi
    2,116

    Početno

    faaaaalaaaa

  21. #471
    venera21 avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    160

    Početno

    Citiraj venera21 prvotno napisa Vidi poruku
    Hvala cure na odgovorima.
    Sutra idem kod dr. Ivanišević u Petrovu na dogovor pa ćemo vidjeti. Nije mi čak ni inzulin toliko strašan, koliko to kaj moram na par dana ostavit svoju bebačicu....
    Evo javljam da će me uzeti u Petrovu slijedeći petak na 3 dana. Samo kaj nisam pitala u koliko sati treba doći?

  22. #472
    Boxica avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,389

    Početno

    Citiraj venera21 prvotno napisa Vidi poruku
    Evo javljam da će me uzeti u Petrovu slijedeći petak na 3 dana. Samo kaj nisam pitala u koliko sati treba doći?
    ujutro u 7

  23. #473
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Dugo se nisam javljala...
    GUK profil uredan.
    Sve vrijednosti su ispod svih granica
    natašte .......................3,6
    2 sata poslije doručka .... 4,1
    2 sata poslije ručka ....... 3,6
    2 sata poslije večere ..... 3,0

    Ja ću se osvrnuti na ono da je svaki slučaj specifičan.
    Otpočetka tvrdim da prvi nalaz iz nekog razloga nije bio realno stanje.
    Svaki slučaj JEST specifičan jer su svakom čovjeku šećeri specifični.
    Zato, tvoj prv nalaz JEST bio realno stanje - ono u kojem si se ti tada nalazila.

    Ne reagira svaka osoba isto na svaku hranu. Mi smo u Petrovoj dok sam čuvala trudnoću uspoređivale svoje vrijednosti nakon ručka koji nam je svima bio isti. I neke su žene na neku hranu jednostavno drugačije reagirale.

    Nadalje,
    Meni je jutarnji GUK u 13 tjednu bio 10,5.
    I slijedećih 4 mjeseca s urednom prehranom nije prešao 4.9
    Ali onda je počeo biti 7.8 do 8.9 s istom tom prehranom, i morala sam na inzulin.
    I unatoč činjenici da su me liječili kao da imam dijabetes tipa II na kraju sam ipak *dokazivo* imala samo gestacijski.

  24. #474
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj Jesen82 prvotno napisa Vidi poruku
    ma kužim ja tebe... ali recimo... što ja sada isto primjećujem.. Petrova kao i VV propagira 1800kcal dnevno... i da jedeš 5 obroka dnevno.. tj. šest na VV jer ima kasni večernji obrok što je ili šalica jogurta ili šalica mlijeka

    i onda im dođeš na profil i hrane te svakih 5 sati... znači nema međuobroka... kojima je poanta kao i glavnom jelu da ti držu razinu šećera u krvi stabilnom...znači priča se jedno...a kada se radi profil radi se drugačije... to mi je čudno

    ali dobro... odraditi ću to... kao i sve do sada... ali opet mi to malo smiješno... što ne?

    Čekaj, kako te Petrova hrani bez međuobroka?

    Mi smo dobivale hranu za doručak, ručak i večeru.
    ALI upute su bile jesti:
    u 7:00 kruh i meso/sir (kaj je već bilo) i mlijeko (ili kaj je već bilo) za doručak = Doručak
    u 10:00 jabuku koja došla s doručkom = Međuobrok
    u 12:00 ručak koji dođe = Ručak
    u 15:00 jabuku koja došla s ručkom = Međuobrok
    17:30 večera koja dođe = Večera
    19:30 jabuka koja je došla s večerom = Međuobrok
    22:00 šnita kruha i jogurt koji je došao s večerom = Noćni obrok

    Sve ostalo se smatralo varanjem da bi se naštimali šečeri i da bi se što prije otišlo iz bolnice.

    Ja sam 10 minuta do obroka znala umirati od gladi ali nekako idući nikad nije bio tako daleko. ;D
    Posljednje uređivanje od Nimrod : 05.12.2011. at 17:33

  25. #475
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj leptiric_zg prvotno napisa Vidi poruku
    KOnzumiram isključivo vodu. Ne želim nikoga odgovarati, ali ja sam gladna s tim njihovim režimom a odmah sam i nervozna.
    Meni ti je to išlo jedno s drugim - čim sam si dopustila nešto sa šećerom, odmah sam umirala od gladi.
    I proklinjala njih i njihovu dijetu.

    Kasnije sam batalila pola šnite kruha i uvela 200 grama riže. I nitko sitiji od mene.
    (doduše nisam mužu uopće dala sa unosi slatko u kuću, ali to je drugi par rukava. bome je i on 6 kila izgubio)

    Da bih kasnije saznala da je nuspojava pojačane gladi (i žeđi za sokovima) upravo visok šećer.
    I da mi baš zato što sam debela nitko nije vjerovao da nemam dijabetes.

  26. #476
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Citiraj Nimrod prvotno napisa Vidi poruku
    Svaki slučaj JEST specifičan jer su svakom čovjeku šećeri specifični. <BR>Zato, tvoj prv nalaz JEST bio realno stanje - ono u kojem si se ti tada nalazila.<BR><BR>Ne reagira svaka osoba isto na svaku hranu. Mi smo u Petrovoj dok sam čuvala trudnoću uspoređivale svoje vrijednosti nakon ručka koji nam je svima bio isti. I neke su žene na neku hranu jednostavno drugačije reagirale. <BR><BR>Nadalje, <BR>Meni je jutarnji GUK u 13 tjednu bio 10,5. <BR>I slijedećih 4 mjeseca s urednom prehranom nije prešao 4.9<BR>Ali onda je počeo biti 7.8 do 8.9 s istom tom prehranom, i morala sam na inzulin.<BR>I unatoč činjenici da su me liječili kao da imam dijabetes tipa II na kraju sam ipak *dokazivo* imala samo gestacijski.
    Razumijem i prihvaćam.Imam gestacijski dijabetes. OK. Ako se to dijagnosticira kao trenutno stanje u jednom nalazu od 4 nalaza unutar mjesec dana.Nalaz tri tjedna prije, tjedan i dva tjedna kasnije&nbsp;uredan.Ono što mene smeta da se u takvoj situaciji straši, priča što ne bi trebalo, a što bi trebalo nitko ne kaže. Ako sam negdje ne pronađeš ili ne pitaš nekog.Kao što je prije kojeg tjedna kad su pričali u jednoj emisiji o dijabetesu, pa imeđu ostalog i o gestacijskom, gdje se dva dr nisu niakako mogla složiti sa činjenicama i dijagnozama. U svakom slučaju, djete se držim i dalje, ponekad malo (alo stvano malo prkršim), osjećam se super, i to je to.
    Posljednje uređivanje od AndrejaMa : 06.12.2011. at 07:27

  27. #477
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Razumijem i prihvaćam.Imam gestacijski dijabetes. OK (...) Kao što je prije kojeg tjedna kad su pričali u jednoj emisiji o dijabetesu, pa imeđu ostalog i o gestacijskom, gdje se dva dr nisu niakako mogla složiti sa činjenicama i dijagnozama. (...)
    Zato što, vrlo ugrubo rečeno, koliko trudnica toliko gestacijskih dijabetesa. :D
    Tipa, ti imaš gestacijski, i ja sam imala gestacijski, a terapije su nam sigurno nebo i zemlja.
    A neka treća možda ima samo intoleranciju glukoze.
    Zato je tu stalno ponavljam tu prokletu Petrovu.
    Ja sam samo njima vjerovala nakon što sam skužila kolike te razlike mogu biti i koliko liječnika kod nas uopće ne šalje trudnice na OGTT (jer to nije obavezno).
    Šećer se kod trudnica kontrolira u urinu na redovnim pregledima, ali postoji šansa da dođeš na taj pregled a da nisi jela ništa cijeli dan (a to te ne pitaju) i budu ti super šećeri. Ali u biti nisu.

    Zato je redoslijed tih pretraga: šećer u urinu - OGTT - profil.

    Inače, OGTT se radi obično između 24-28 tjedna trudnoće.

  28. #478
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Pa za tvoju informaciju, po novome je obavezan OGTT test između 24 i 28 tjedna, kao i bris iza 35 tjedna.

    A što se tiče stručnosti, po mojim nalazima imam intoleranciju na glukozu, a ne gestacijski dijabetes.
    Iako sada u mojoj trudničkoj piše da imam gestacijski dijabetes.
    POtražila sam drugo mišljenje, ali nitko ne bi sada preko nalaza koji piše u trudničkoj.
    Čemu onda uopće drugo mišljenje? Uostalom bilo je treće mišljenje, ali ok.
    I da, koliko gestacijskih dijabetesa, toliko i različitih terapija.
    Pa ti onda budi pametan i odaberi koga ćeš slušati.
    A o Petrovoj ne bih....

  29. #479
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj Nimrod prvotno napisa Vidi poruku
    Šećer se kod trudnica kontrolira u urinu na redovnim pregledima, ali postoji šansa da dođeš na taj pregled a da nisi jela ništa cijeli dan (a to te ne pitaju) i budu ti super šećeri. Ali u biti nisu.

    .
    Ovo se možda meni desilo. Na dan pregleda sam se uvijek trudila manje jesti jer mi je teško paldala vožnja u autu s punim želudcem. Slučajno sam jednom došla nakon kolača

  30. #480

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    A o Petrovoj ne bih....
    Ako govoris o timu koji se u Petrovoj bavi dijabetesom (ne samo gestacijskim), onda sigurno u Hrvatskoj neces naci nikoga strucnijeg za tu problematiku. Znam ponesto o dijabetesu pa eto, uzimam si za pravo to tvrditi.

  31. #481
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Ne govorim o tom konkretnom timu, već općenito...
    Svatko ima pravo na svoje mišljenje o bolnicama i ljudima koji rade u njima.

  32. #482

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Naravno, ali na temi o dijabetesu u trudnoći govoriti loše (bez konkretnih primjera) o Petrovoj ne misleći pri tome na tim koji se bavi dijabetesom ne čini mi se konstruktivnim. Ako imaš nešto loše za reći i o tom timu, to je sasvim u redu. Ali ako nemaš, onda mi se čini štetnim to što si napisala jer će one kojima možda baš treba ekipa s PT1 tvoje pisanje odvratiti od tog mjesta.
    A znam puno previše primjera kada je izbjegavanje PT1 ("jer Petrova je ovakva i onakva") naškodilo trudnoći.
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 08.12.2011. at 10:57

  33. #483
    Zrina avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Postovi
    554

    Početno

    Po čemu su posumnjali da imate problema sa šećerom? Ili se sada OGTT stvarno radi obavezno svima?
    Mene stalno ispituju da li sam imala prije problema sa šećerom jer je beba konstantno veća od tjedna trudnoće,ali me još nikamo nisu slali (22 tjedan).

  34. #484
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj Zrina prvotno napisa Vidi poruku
    Po čemu su posumnjali da imate problema sa šećerom? Ili se sada OGTT stvarno radi obavezno svima?
    Mene stalno ispituju da li sam imala prije problema sa šećerom jer je beba konstantno veća od tjedna trudnoće,ali me još nikamo nisu slali (22 tjedan).
    Moj dr. je prije slao sve koji imaju u obitelji nekog s povišenim šećerom.
    Tako da ja sam kontrolirala radi toga, a i sama sam pretpostavila, jer su mi počeli neki specifični problemi, kao nagli pad šećera, pa mi pozli,... Onda sam izmjerila na maminom aparatiću doma i dobila čudne vrijednosti.

  35. #485
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    OGTT test se sada radi obavezno, između 24 i 28 tjedna.
    Radi se i ranije ukoliko ima nekakvih indicija (obiteljska dijagnoza, velika težina, velika beba,...).

    Ok, povlačim što sam napisala na ovoj temi o Petrovoj, ali kao što su mi rekli, danas se svašta proglašava gestacijskim dijabetesom i ono što je i ono što nije.
    Na žalost, to nam je sudbina sa svim dijagnozama, kao da ima onih realnih i onih koje naginju i onih koje bi se mogle svrstai tako. Pa se onda šelje na pregleda i svakakve lijekove, po meni savsim nepotrebno.

  36. #486

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Ok, povlačim što sam napisala na ovoj temi o Petrovoj, ali kao što su mi rekli, danas se svašta proglašava gestacijskim dijabetesom i ono što je i ono što nije.
    Na žalost, to nam je sudbina sa svim dijagnozama, kao da ima onih realnih i onih koje naginju i onih koje bi se mogle svrstai tako. Pa se onda šelje na pregleda i svakakve lijekove, po meni savsim nepotrebno.
    Za većinu trudnica s dijagnosticiranim gestacijskim dijabetesom jedina terapija je kontrolirana prehrana, što uopće nije loše bez obzira na dijagnozu. Tek manji dio trudnica mora dobivati inzulin. Inzulin nije lijek (zapravo nije lijek uopće) koji se može davati tek tako - ako ga ne trebaš, tijelo će prilično burno reagirati. O kakvim ti lijekovima pričaš?

  37. #487
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Pa za tvoju informaciju, po novome je obavezan OGTT test između 24 i 28 tjedna, kao i bris iza 35 tjedna.
    obavezan?
    hmmm...nemam pojma ko bi te mogao obavezati da to moraš napraviti?!
    u prvoj trudnoći sam radila 2 put ogtt, i oba puta je bio super. a radila sam ga...eto tako, jer je ginekologica svih slala, i to dvaput.
    nije bilo ni jedne jedine indikacije da mi je potreban :/

    u ovoj trudnoći ga nisam radila, niti mislim (ok, sad je možda već i kasno s obzirom da mi je termin ovih dana )

  38. #488
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Danka_, pisala sam općenito o svim dijagnozama i o tome da se lijekovi daju kako se kome svidi, dakle ne samo u trudnoći.
    A za inzulin znam da sa ne daje bez razloga.
    I upravo o tome govorim, da vrijednosti mojih nalaza nisu ni približno blizu onima za koje je potreban inzulin, a ponjeli su se prema meni na VV kao da će inzulin biti jedino rješenje.
    Usporedno sa podacima u drugim državama ispada da imamo jako puno trudnica sa gestacijskim dijabetesom kao dijagnozom. Zašto je to tako?

    puntica, meni je tako rečeno, a i sve trudnice koje znam (a prošle su 28 tj.) u približno to vrijeme poslane su na OGTT test u posljednjih par mjeseci. Radi se o 6 trudnica, neke su već i rodile...

  39. #489

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Na V. Vrhovcu ti nisu propisali inzulin, to što je netko nešto pričao ništa ne znači.

    Što se tiče statistika, ne znam da je to tako, ali ako jest, uzroci mogu biti razni: genetika, činjenica da imamo jeftinu perinatalnu skrb, ili ono na što aludiraš - da se ta dijagnoza daje i slučajevima koji to nisu. S druge strane, znam za slučajeve gestacijskog dijabetesa gdje se trudnicama nažalost nije pružala odgovarajuća skrb. I ne pruža se nijednoj od vas ovdje koja dobije dijagnozu pri čemu joj NITKO ne da čak ni okvirne, a kamo li PRECIZNE upute o prehrani, pri čemu je ta prehrana istodobno terapija. To je jednostavno loše.

    Ja ne pišem ovdje jer se želim praviti pametna, pišem iz srca i po savjesti. Nisam po struci medicinar, ali ponešto stvarno znam o dijabetesu i njegovom utjecaju na trudnoću. Nikada nikoga nisam plašila ni zastrašivala, baš obrnuto.

  40. #490
    AndrejaMa avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2005
    Lokacija
    Sesv. Kraljevec
    Postovi
    2,200

    Početno

    Meni su upute o prehrani date i ja sam ih se pridržavala. Pridržavam ih se i dalje, iako i dalje mislim i znam da u mojim papirima ne bi trebalo pisati gestacijski dijebetes već intolerancija na glukozu - to su dvije različite dijagnoze sa različitim pristupima i različitim "težinama".
    Upravo zbog toga može mi se desiti pri porodu da me radi toga zele inducirati ili pak tko zna što, a za to vjerojatno pravih i stavrnih indicija nema.
    I naravno da u situaciji kao što je ova, u mom slučaju sve radiš da zaštitiš i dijete i sebe.
    Tvoje savjete smatram izuzetno korisnim i stavrno ih pročitam sa pažnjom i razmislim o njima.
    Ne mislim da nekog zastašuješ, smatram da sa mojim nalazima nemam potrebe ići u Petrovu, već nastaviti po uputama i nahođenju vlastite savjesti.
    Da su nalazi drugačiji (lošiji) vjerojatno bih potražila mišljenje sa Petrove.

  41. #491
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    Naravno, ali na temi o dijabetesu u trudnoći govoriti loše (bez konkretnih primjera) o Petrovoj ne misleći pri tome na tim koji se bavi dijabetesom ne čini mi se konstruktivnim. Ako imaš nešto loše za reći i o tom timu, to je sasvim u redu. Ali ako nemaš, onda mi se čini štetnim to što si napisala jer će one kojima možda baš treba ekipa s PT1 tvoje pisanje odvratiti od tog mjesta.
    A znam puno previše primjera kada je izbjegavanje PT1 ("jer Petrova je ovakva i onakva") naškodilo trudnoći.
    Jedan veliki potpis.
    A ovo "naškodilo trudnoći" je, u najmanju ruku, vrlo blago rečeno.

  42. #492
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo se možda meni desilo. Na dan pregleda sam se uvijek trudila manje jesti jer mi je teško paldala vožnja u autu s punim želudcem. Slučajno sam jednom došla nakon kolača
    Meni se dogodilo još gore - ispao mi je takav cijeli profil. Nisam stigla jesti kako se spada dan prije profila, rekli su mi dođi natašte, ali im se raspored pikanja poremetion i onda su mi dali hranu na koju nisam nešto reagirala. Ono, ništa preko 6. Idući dan da neka ja idem doma, a meni guk nakon njihovog doručka 11.9.! Ne želim ni pomisliti što bi bilo da nisam kontrol frik akav jesam.

  43. #493
    Nimrod avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2009
    Lokacija
    zabreg
    Postovi
    282

    Početno

    Citiraj AndrejaMa prvotno napisa Vidi poruku
    Meni su upute o prehrani date i ja sam ih se pridržavala. Pridržavam ih se i dalje, iako i dalje mislim i znam da u mojim papirima ne bi trebalo pisati gestacijski dijebetes već intolerancija na glukozu - to su dvije različite dijagnoze sa različitim pristupima i različitim "težinama".
    Ja sam podvojena - s jedne strane znam kako se osjećaš jer ni ja nisam imala ispravnu dijagnozu na papirima.
    S druge strane, ne vidim kako možeš biti tako sigurna da nemaš pravu dijagnozu, a da nisi bila na profilu jedno tjedan dana?
    Ja sam si provjerala GUK 800 dnevno i potrošila pravo mlao bogastvo na trakice.

    I da dodam koju dobru u Petrovoj - ja sa svojom dijagnozom bih isto završila na indukciji, obzirom na dijagnozu na papiru - ali sam ipak dočekala 40+1 bez indukcije.

  44. #494
    Marsupilami avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,253

    Početno

    Citiraj puntica prvotno napisa Vidi poruku
    obavezan?
    hmmm...nemam pojma ko bi te mogao obavezati da to moraš napraviti?!
    u prvoj trudnoći sam radila 2 put ogtt, i oba puta je bio super. a radila sam ga...eto tako, jer je ginekologica svih slala, i to dvaput.
    nije bilo ni jedne jedine indikacije da mi je potreban :/

    u ovoj trudnoći ga nisam radila, niti mislim (ok, sad je možda već i kasno s obzirom da mi je termin ovih dana )
    Samo da kazem nesto u korist OGTT-a.
    U mojoj zadnjoj trudnoci sam radila ogtt u 22. tjednu trudnoce, to zapravo nije bio pravi ogtt nego test na glukozu koji rade u obicnim labosima, dakle nataste te bocnu, popijes glukozu i onda nakon 2 sata bocnu opet.
    Na tom testu mi je secer bio 7,7, nisu mi dali glukozu jer je vec ionako secer bio povisen (glupost naravno, nije tako zabrinjavajuc bio, ali eto nisu mi dali) nego su mi rekli da nesto pojedem i da se vratim za 2 sata.
    Nakon 2 sata secer mi je i dalje bio 7,7, dakle malo povisen ali u trudnoci jos i podnosljivo.

    Doktorica mi je rekla da odem u Petrovu na obradu, da mi naprave profil.
    Dok sam ja sredjivala cuvanje djece i sve tehnikalije u 30. tjednu trudnoce puca mi vodenjak, odlazim u Petrovu bolnicu na hitnu i ostavljaju me tamo.
    Vrijednosti secera bile su toliko katastrofalne da su me odmah stavili na inzulin, prva doza preko infuzije a dalje 5x dnevno prije svakog obroka.

    Sto htjedoh reci?
    Proslo je 8 tjedana od kada mi je u labosu secer bio laaagano povisen pa do prijema u bolnicu gdje je bio nesto manje od 20.

    Ako se ogtt ne napravi ne moze se znati da li je sve ok ili nije.
    Ne postoji indicija zbog koje bi lijecnik trebao slati trudnicu na ogtt, indicija je trudnoca jer gestacijski dijabetes se dobiva samo i iskljucivo u trudnoci, zato se i zove gestacijski

    Naravno da vas nitko na njega ne moze natjerati, ali svaka odgovorna trudnica bi ga trebala napraviti, ako ne zbog sebe onda zbog svoje bebe.

    Zadnja trudnoca mi je bila 5. po redu, u prve cetiri nisam imala gest. dijabetes.

  45. #495
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Ono što ja mislim da bi svaka odgovorna trudnica trebala napraviti je promjeniti način ishrane , vrlo često se pitam što bi se dogodilo kad bi se SVIM trudnicama preporučivalo (na prvom pregledu ili još prije zaćeća) prehrana sa nižim udjelom ugljikohidrata i prehrana sa hranom niskom GI indeksa (posebno ako bi se naglasilo koliko je to važno i kako pozitivno može utjecati na organizam majke i dijeteta). Vjerujem da bi tada velik broj gestacijskih dijabetesa i intolerancija glukoze tada bio pod kontrolom , prije potrebe za liječničkom intervencijom.

  46. #496
    Shania avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    202

    Početno

    Danas sam radila OGGT pretragu, zbog prevelikog dobivanja na težini do 19 tjedna +8 kg .
    Meni je toliko pozlilo nakon toga da mi nije u cijeloj trudnoći nijednom tako bilo.

    Nije bila mučnina, nego me nakon drugog vadjenja krvi oblio znoj po cijelom tijelu, gaće su mi bile mokre...ledja.. drhtavica i nesvjestica. jedva sam doteturala do parka, popila vode, pojela nešto..i nekako se dovukla doma.
    Bila sam na rubu nesvjestice i osjećala sam strašnu glad. I sada doma još uvijek nisam dobro.

    Sutra je nalaz i tako me strah da neće biti dobar, s obzirom kako sam loše reagirala na samu pretragu,

  47. #497
    a72 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,519

    Početno

    meni je danas na kontroli puna 32.tt receno da imam visak plodne vode. guk jutros radjen i bio 4, ogtt nisam radila, niti u prijasnjim trudnocama , a ni sada (3.) , nemam dijabetes u porodici, za ova 32 tt sam se udebljala 9,5 kg, beba mi od pocetka prednjaci za 7 dana, i prethodna beba je bila krupna preko 4 kg.
    dr nije panicio, ali je rekao pregled za 20 dana, da izbacim slatko, i to je sve.
    da li ste vi sa gest. dij. imale visak plodne vode, i da li je to uticalo na porod, bebu itd? ogtt cu vjerovatno otici sama da uradim privatno.

  48. #498
    Shania avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2011
    Lokacija
    Zaprešić
    Postovi
    202

    Početno

    nalaz je OK. pozlilo mi je zbog hipoglikemije

    prvo vadjenje krvi ujutro glukoza 4,7
    nakon 2 h 2,9

    Ipak mi je dr. preporučila dijetu i dala tablicu prehrane

    Tek sam u 20 tjednu još se svašta može dogoditi sa šećerom i mojom kilažom zar ne?
    Posljednje uređivanje od Shania : 05.04.2012. at 21:34

  49. #499
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Citiraj Shania prvotno napisa Vidi poruku
    nalaz je OK. pozlilo mi je zbog hipoglikemije

    prvo vadjenje krvi ujutro glukoza 4,7
    nakon 2 h 2,9

    Ipak mi je dr. preporučila dijetu i dala tablicu prehrane

    Tek sam u 20 tjednu još se svašta može dogoditi sa šećerom i mojom kilažom zar ne?
    pa svakoj trudnici bi bilo preporučljivo da jede hranu sa što nižim GI, da izbjegava skokove šećera u krvi.

  50. #500
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Citiraj a72 prvotno napisa Vidi poruku
    meni je danas na kontroli puna 32.tt receno da imam visak plodne vode. guk jutros radjen i bio 4, ogtt nisam radila, niti u prijasnjim trudnocama , a ni sada (3.) , nemam dijabetes u porodici, za ova 32 tt sam se udebljala 9,5 kg, beba mi od pocetka prednjaci za 7 dana, i prethodna beba je bila krupna preko 4 kg.
    dr nije panicio, ali je rekao pregled za 20 dana, da izbacim slatko, i to je sve.
    da li ste vi sa gest. dij. imale visak plodne vode, i da li je to uticalo na porod, bebu itd? ogtt cu vjerovatno otici sama da uradim privatno.
    Ne znam da li GD utječe na povćanu količinu plodne vode kod dijeteta, ali sigurno utjeće na zadržavanje vode u tkivima. Ako dr. nije zabrninut , tada siguno i nije zabrinjavajuće. U svakom slučaju probaj izbaciti ne samo slatko, nego i smanjiti kompletan unos ugljikohidrata jer oni zdražavaju vodu.
    Ugljikohidrate zamjeni dobrim masnoćama i ugljikohidratima iz povrća (a ne žitarica i škroba).
    Posljednje uređivanje od sirius : 06.04.2012. at 07:16

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •