Stranica 1 od 10 123 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 497

Tema: Kada ste počeli s dohranom?

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    14

    Početno Kada ste počeli s dohranom?

    Evo moja curka je sada 4 i pol mjeseca i počeli smo s par žličica jabuke, za probu. Ona kao da je jedva čekala, jako joj je fino. Iskreno, nisam mislila da će to tak odmah krenuti al mala samo papa
    Naravno, još uvijek papamo ciku pod normalno, jabučica nam je samo za međuobrok. Mislim si kako je možda prerano, al dokica mi veli da je ok, da možemo polagano. A i malička je tak oduševljena sa žličicom da ju je milina gledati kako papa
    Kakva su vaša iskustva i kad ste počeli s kašicama?

  2. #2
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Moj stav je da je to puno prerano, ništa prije 6 mjeseci.

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    14

    Početno

    Ma ja mislim kako je to skroz individualno, nisu sva djeca ista... A dokica mi kaže da je dovoljno bebi majčino mlijeko do 6 mjeseca al da je dobro početi sa kašicama ranije čisto da se dijete nauči žvakati.

  4. #4
    Točka avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Postovi
    659

    Početno

    Neću filozofirati, nego ću samo odgovoriti na pitanje:

    sa 6 mjeseci

  5. #5
    eki3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    ZG-Sesvete
    Postovi
    270

    Početno

    i prvo i drugo sa 6mj,s tim da tek sad (skoro 8)mogu rec da je pocelo pravo prihvacanje dohrane za nju.

  6. #6
    eki3 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    ZG-Sesvete
    Postovi
    270

    Početno

    trebalo je pisati skoro 8 mjeseci

  7. #7
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj mama kukunka prvotno napisa Vidi poruku
    Ma ja mislim kako je to skroz individualno, nisu sva djeca ista... A dokica mi kaže da je dovoljno bebi majčino mlijeko do 6 mjeseca al da je dobro početi sa kašicama ranije čisto da se dijete nauči žvakati.
    Nemoj se ljutiti, ali ovo za žvakanje je čista nebuloza.
    I zanima me a zašto žurba, dijete ima cijeli život pred sobom da jede, da žvače, da se navikava na okuse, zašto ga požurivati dok mu još crijeva i probava na to nisu spremni?

  8. #8
    mašenka avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    jedna šuma u istri ;)
    Postovi
    523

    Početno

    Mi počeli desetak dana prije 6 mj, ako se računa kao dohrana žličica soka jabuke naribane za štrudlu, konkretnije(žličica-dvije) sa oko 6 mj.
    Ja isto mislim da je individualno, da nije najvažnije da to bude u dan sa 6 mj, recimo da je to neki prosjek kad je većina djece spremna za dohranu (kao što recimo prohodaju sa 12mj), ali isto i ne vidim zašto žuriti. Netko kaže "gleda nas dok jedemo pa želi jesti", Maša nas već mjesecima žica kavu svako jutro, i baš želi pa je još ne pije, ali nek pričeka bar još 15-ak god .
    A ovo sa vježbanjem žvakanja , ako proba soka na žličicu što vole preporučiti sa 4 mj- šta će tu žvakati ?!

  9. #9
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Slažem se s mašenkom da 2 tjedna prije 6 mjeseci ili 2 tjedna nakon ne čine neku specijalnu razliku, ne mora to biti točno u dan.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Počela sam sa otprilike 6 mjeseci i par dana. Nakon što sam se informirala po pitanju početka dohrane, nije mi uopće palo na pamet na počnem puno ranije. Dječji probavni sustav je vrlo osjetljiv i treba mu vremena da sazrije i potpuno je nepotrebno opterećivati ga sa preranom dohranom.
    Ako sisa i lijepo napreduje, to je jako veliki razlog da bismo bili sretni, a ne da bismo se upuštali u razne eksperimente sa svojom djecom. Ja se takvo što ne usuđujem.

  11. #11
    Nataša,Sarajevo avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,252

    Početno

    Evo mi brojimo još nekih 15 dana do punih 6 mjeseci, a ni tad nećemo početi. Mislim da ću čekati vakcinu, pa još koji dan ev. reakcije. Tek tad ćemo krenuti.

    Kad je stariji imao nekih 4-5 mjeseci jedan pedijatar nam je rekao - čemu bespotrebno opterećivati nezreo probavni trakt djeteta. Meni je to vodilja. Da je po rezonu okoline, mali bi već i graha jeo

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    14

    Početno

    Dobro, i očekivala sam ovakve odgovore... Mi smo krenuli polako, sa jednim međuobrokom koji se sastoji od 4 male žličice. Mislim da je u redu da se čeka do 6 mjeseca, al kako doktorica kaže da ne može škoditi ako se krene sa malim količinama, mi smo prihvatili. Dodatni razlog je kaj se moramo malo ubucati, a adaptirano mlijeko nam nije fino

  13. #13
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    :razz:
    Citiraj mama kukunka prvotno napisa Vidi poruku
    Dobro, i očekivala sam ovakve odgovore... Mi smo krenuli polako, sa jednim međuobrokom koji se sastoji od 4 male žličice. Mislim da je u redu da se čeka do 6 mjeseca, al kako doktorica kaže da ne može škoditi ako se krene sa malim količinama, mi smo prihvatili. Dodatni razlog je kaj se moramo malo ubucati, a adaptirano mlijeko nam nije fino
    Sve 5, samo ako dijete jede 4 male žličice kako kažeš, s time se neče do penzije ubucati.
    Budući da si očekivala takve odgovore, iz kojeg razloga si postavila pitanje?

  14. #14
    XENA avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    1,028

    Početno

    Mi smo poćeli sa nadohranom od 4 mjeseca po savjetu pedice, sad znam puno više tako da ću sa drugim sigurno malo više prčekati. Radi se o tome da su pedijatri prvi izvor majkama, a trebali bi biti i najsigurniji, a upravo ono i savjetuju da se sa nadohranom počne od četvrtog mjeseca (barem oni za koje ja znam).

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2008
    Lokacija
    veseli Baltazargrad
    Postovi
    1,560

    Početno

    mi danas slavimo poluprvi roćkas...ali ni D od dohrane još...cikaju dva dečka još naveliko i neću još žuriti..nisam ni s dvije curke prije pa ću i sada tako. Moje cure obožavaju i voće i povrće i žitarice i ribu. Nikada nismo imali problema s hranom kada su startale. danas je nažalost stav službeni da se može započeti već s 4mj i to od sada kao "nema pravila s kojom namirnicom". Hmm jako konfuzno zapravo....njihova je preporuka startati što kao ranije da se isključi glutenska enteropatija koje je kao sada češće nalaze. Ja se ne mislim nositi tim "pravilima". Idem majčinskim, čisto razumskim ...i nadam se da kao ni s prva 2 djeteta neću pogriješiti. Za sada dovoljan mi je smješak dok zadovoljno zaspu nakon cike!!!!
    i moja druga curka koja upravo jede komade mrkve i jabuke kao snack užinu....)

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    14

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    :razz:
    Sve 5, samo ako dijete jede 4 male žličice kako kažeš, s time se neče do penzije ubucati.
    Budući da si očekivala takve odgovore, iz kojeg razloga si postavila pitanje?
    Stvarno ne kužim tvoj stav no dobro...
    Postavila sam pitanje iz razloga da čujem druga iskustva, pa ako ih ima - dobro su došla
    Tu smo valjda da međusobno izmjenjujemo iskustva ako se ne varam ?
    Na kraju, svak će postupiti onako kako misli da je najbolje, al ne škodi nešto čuti iz druge ruke.

  17. #17

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    14

    Početno

    Citiraj stellita prvotno napisa Vidi poruku
    mi danas slavimo poluprvi roćkas...ali ni D od dohrane još...cikaju dva dečka još naveliko i neću još žuriti..nisam ni s dvije curke prije pa ću i sada tako. Moje cure obožavaju i voće i povrće i žitarice i ribu. Nikada nismo imali problema s hranom kada su startale. danas je nažalost stav službeni da se može započeti već s 4mj i to od sada kao "nema pravila s kojom namirnicom". Hmm jako konfuzno zapravo....njihova je preporuka startati što kao ranije da se isključi glutenska enteropatija koje je kao sada češće nalaze. Ja se ne mislim nositi tim "pravilima". Idem majčinskim, čisto razumskim ...i nadam se da kao ni s prva 2 djeteta neću pogriješiti. Za sada dovoljan mi je smješak dok zadovoljno zaspu nakon cike!!!!
    i moja druga curka koja upravo jede komade mrkve i jabuke kao snack užinu....)
    Slažem se s tobom. Najvažnije je slušati i osjetiti dijete i postupati u skladu sa njegovim potrebama. Ja mislim da je jedino tada moguće donijeti pravu odluku. I u ovom slučaju, kao uostalom u bilo kojem drugom slučaju mislim da ne smije postojati određeno pravilo. Netko će biti spreman za žličicu sa 4 mj, netko sa 8. Moja curka super napreduje, puno cica i žlička se naprosto nametnula kao logičan slijed, malo po malo. Sad ćemo vidjeti kako će ići dalje...

  18. #18
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    sa 6 mjeseci i par dana

    mama kukunka, zašto misliš da će tvoja curka naučiti žvakati ako joj daješ kašice? može samo naučiti gutati, žvakati baš i ne (ako malo razmisliš, shvatit ćeš da ima nešto u tome...)

    i neće se ubucit od 4 žličice hrane, nemoj se nadat (ja sam se nadala da će se moja ubucit kad počnemo s dohranom ali nije, iako, priznajem, 4 žličice hrane nije jela ni nakon 2 mjeseca dohrane...tj. možda i je, ali ja joj nisam ništa miksala pa nemam pojma koliko je jela kad bi se mjerilo žličicama)

    Moja sestra je svojoj curici počela davati dohranu s 3,5 mjeseca...

    kao što sama kažeš, svatko radi onako kako misli da je najbolje, i svatko ima svoje razloge

  19. #19
    Nia_Zg avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    1,276

    Početno

    Dohranu smo počeli s 6mj. Krenulo nam je dosta dobro, ali onda su krenuli zubići, pa je dohrana stala, samo smo dojili taj period, a kašice sam svaki dan kuhala i bacala... Sad smo napokon s 9,5 mjeseci počeli "normalnije" jesti dohranu, doduše i dalje su to manje količine ali za nas veliki uspjeh. Tek sad je počela uživati u hrani koju sama stavlja u usta i žvače, do prije mjesec dana bi se "gutila" od svake mrvice na koju bi naišla u ustima...

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    14

    Početno

    puntica...ovo sa žvakanjem mi je rekla pedica, kao vježba se vilica. da neka djeca zbog prekasnog uvođenja žličice znaju imat problema sa žvakanjem i teže prihvaćaju...
    a kažem, vidjet ću kako će ić dalje... meni je najvažnije da moja malecka cica a ako hoće koju žličku jabučice ili mrkvice - super

  21. #21
    Administratorica puntica avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,634

    Početno

    Citiraj mama kukunka prvotno napisa Vidi poruku
    puntica...ovo sa žvakanjem mi je rekla pedica, kao vježba se vilica. da neka djeca zbog prekasnog uvođenja žličice znaju imat problema sa žvakanjem i teže prihvaćaju...
    a kažem, vidjet ću kako će ić dalje... meni je najvažnije da moja malecka cica a ako hoće koju žličku jabučice ili mrkvice - super
    neka djeca znaju imati problema sa žvakanjem baš zato što se stalno hrane na žličicu. Ima i na ovom forumu nekoliko tema.

    ako si već odlučila počet s dohranom, možda bi mogla djetetu dati kuhanu mrkvicu u komadu, neka licka i gricka (ili jabuku ili što već), tako će puno bolje vježbati vilicu nego da joj sve daješ žlicom.

  22. #22
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj mama kukunka prvotno napisa Vidi poruku
    Stvarno ne kužim tvoj stav no dobro...
    Postavila sam pitanje iz razloga da čujem druga iskustva, pa ako ih ima - dobro su došla
    Tu smo valjda da međusobno izmjenjujemo iskustva ako se ne varam ?
    Na kraju, svak će postupiti onako kako misli da je najbolje, al ne škodi nešto čuti iz druge ruke.
    Da pojasnim stav, znam da vjerojatno zvučim bezobrazna.
    Ali evo i sama si napisala da si očekivala odgovore o dohrani nakon 6 mjeseci, ili oko 6 mjeseci, takve si i sve uostalom dobila, ako se ne varam.
    Mene "ljuti" u tome što si dohranu več započela s 4,5 i sad želiš čuti mišljenja, za koja ustvari misliš da su bezveze. Meni je logičan slijed prvo čuti mišljenja, pa odvagnuti za i protiv, pa još malo proučiti što o tome piše, pa odlučiti. Eto, od tud moj "stav".

  23. #23

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Prije okvirno 6 mjeseci starosti djeteta ne treba uopće počinjati sa bilo kojim oblikom dohrane!
    Nije potrebno, nije preporučljivo, može izazvati alergijske reakcije, opterečuje probavu..... jel treba dalje????
    Zar je teško biti sretan i zadovoljan što je dijete zdravo i napreduje (normalne vrijednosti težine za pojedinu dob se vrlo jednostavno utvrđuju percentilnim krivuljama).
    Dva, tri mjeseca nama predstavlja tako malo, a djeteovim crijevima, bubrezima, želucu i jetri znače jaaaako puno.
    Razno razne nepotrebne eksperimente bi trebali izvoditi na sebi, a ne na djeci. Danas je gotovo nemoguće naći mrkvu koja bi bila toliko neškodljiva i zdrava da bismo je mogli ponuditi djetetu od 4 mjeseca. (nitriti, solanin, pesticidi...)
    Dobronamjerno molim svakoga da prije donošenja odluke o dohrani dobro promisli jeli nešto zaista potrebno i medicinski opravdano.
    U svojih 39 godina života još nisam naišla na osobu koja ima teškoća sa jedenjem jer u djetinjstvu nije naučila žvakati.
    mama kukunka, strpi se još malo

  24. #24
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Citiraj marijanada prvotno napisa Vidi poruku
    Prije okvirno 6 mjeseci starosti djeteta ne treba uopće počinjati sa bilo kojim oblikom dohrane!
    Nije potrebno, nije preporučljivo, može izazvati alergijske reakcije, opterečuje probavu..... jel treba dalje????
    Zar je teško biti sretan i zadovoljan što je dijete zdravo i napreduje (normalne vrijednosti težine za pojedinu dob se vrlo jednostavno utvrđuju percentilnim krivuljama).
    Dva, tri mjeseca nama predstavlja tako malo, a djeteovim crijevima, bubrezima, želucu i jetri znače jaaaako puno.
    Razno razne nepotrebne eksperimente bi trebali izvoditi na sebi, a ne na djeci. Danas je gotovo nemoguće naći mrkvu koja bi bila toliko neškodljiva i zdrava da bismo je mogli ponuditi djetetu od 4 mjeseca. (nitriti, solanin, pesticidi...)
    Dobronamjerno molim svakoga da prije donošenja odluke o dohrani dobro promisli jeli nešto zaista potrebno i medicinski opravdano.
    U svojih 39 godina života još nisam naišla na osobu koja ima teškoća sa jedenjem jer u djetinjstvu nije naučila žvakati.
    mama kukunka, strpi se još malo
    X
    Sve potpisujem, osim što sam mrvicu mlađa.

    Za dohranu imamo dovoljno vremena informirati se, nije to hitna odluka.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 31.01.2010. at 09:29

  25. #25

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    14

    Početno

    Anemona...Konzultirala se jesam sa pedijatricom koja je vjerujem ipak najkompetentnija...a ja sam odvagnula za i protiv i našla sredinu... I onako su svaki mjesec aktualna nova saznanja o zdravlju i odgoju djece. Mislim da se uputno upoznati sa svime al ne postati "rob" novih pravila. Ja apsolutno nemam ništa protiv nijednog vašeg mišljenja, samo smatram da je svaki naš odnos s djetetom individualan i da ne može postojati univerzalno pravilo. Na kraju krajeva, što je sam mamama koje iz nekog razloga ne mogu provoditi s djetetom 24 sata dnevno? Kako bi u tom slučaju funkcionirale? Ok, možemo se izdojit, ali nekoliko bočica? Hmmmm...teško...
    I meni je logično čuti mišljenja i odvagnuti za i protiv I na kraju, Anemona, mislim da je glupo da se nas dvije prepucavamo oko ove teme, stvarno ne vidim potrebu za bilo kakvim prozivanjima. Dala si svoje mišljenje koje poštujem i to je ok, ako imaš još koje iskustvo ili savjet - odlično

    U svakom slučaju hvala svima na odgovorima, savjetima, ako ih ima još...super

  26. #26
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno


    Nemam namjeru nikog prozivati. Sretno!

  27. #27

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Mkd
    Postovi
    1,667

    Početno

    Moj djecak je napunio juce 6 mjeseci i mislim da jos nije spreman.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    sibenik
    Postovi
    241

    Početno

    sa starijim 3 dana prije napunjenih 6 mj., s mladjim 10ak dana prije napunjenih 6 mj. do tada iskljucivo dojeni. naribam komadicak jabuke i dam mu na zlicu. reakcija kod jednog i drugog ista-mrstenje, lickanje, tako da ne forsiram. prekjucer sam mu dala, pa dva dana nista, sutra cu opet pokusati....

    promjena kod pedice: prije 2,5 godine je preporucila da krenemo s 4 navrsena mjeseca sa sokicima-kao da se navikne na okus, a sad na zadnjoj kontroli prije 2 mjeseca preporucila opet sokice ali sa skoro 6 mjeseci. naprdak! ja im sokice nisam nudila...samo vodu kad su poceli papati par zlica dohrane.

  29. #29
    Mingola avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    231

    Početno

    6 mjeseci i 1 dan

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Lokacija
    Novi Zagreb
    Postovi
    759

    Početno

    Citiraj kikki prvotno napisa Vidi poruku
    reakcija kod jednog i drugog ista-mrstenje, lickanje, tako da ne forsiram. prekjucer sam mu dala, pa dva dana nista, sutra cu opet pokusati....
    Takva reakcija je sasvim normalna, jer je to djetetov prvi dodir sa nečim drugim osim majčinim mlijekom. Svrha dohrane je upoznavanje sa novim okusima , a pravo hranjenje je i dalje majčino mlijeko.

  31. #31

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Sa starijim sam počela kad je imao 6 mjeseci, mlađi će za par dana imati 6 mj. pa ću vidjeti, možda probam tada, a možda ćemo još pričekati...

  32. #32
    superx avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2009
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    1,395

    Početno

    Ja sam sa starijim krenula s 4mj. i super je prihvatio,isli smo polako i naucio se na svu klopu postepeno to je bilo po savjetu pedice.kod nas u obitelji nema nikakvih alergija i sl.
    Sada s mladom sam pocela s 5 mj. i ona to tako brljavi ali ona je jednostavno takva nece ni mlijeko ni cicu ni nista... evo to je moje iskustvo.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    2,554

    Početno

    J. ima 4.5 mjeseca i ne planiram početi s dohranom prije punih 6 mjeseci....za sad isključivo doji

  34. #34

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    SZ Hrvatska
    Postovi
    1,942

    Početno

    sa kćerkom sam počela sa 4 mjeseci starosti (al to je bilo daaavno).
    Sa sinom sa 6 mjeseci, mada je tek počeo prihvaćati dohranu kako treba sa nekih 10 mjeseci.
    Ni jednom ni drugom nije niš, mada ne bi sada počela prije 6. mjeseca, jer zaista nema potrebe.
    Maloj sam tako rano počela davati zbog "savjeta" okoline, doktora, etc. i prema nekima sam i to počela dosta kasno.
    Naštetiti djetetu nećeš ako mu daš malo jabuke sa 4. mj., ali mislim da zaista nema potrebe.
    Čemu žuriti? Meni je bilo najljepše dok su mi djeca bila samo na mlijeku, nisam imala brigu što će jesti, tj. što ću im kuhati.

  35. #35
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Poceli sa punih 6,iako je nasa pedica savetovala puno ranije jer je malena u jednom periodu bila prehladjena u vise navrata i prestala dobijati na tezini kako je ona ocekivala...
    Verujem joj sto se lecenja svo moje troje dece tice,nikada nije omanula u dijagnozi,ali sto se dojenja i dohrane tice joj jednostavno NE verujem.Pedijatri bi trebali biti najkompetentniji za ishranu beba ,ali(cast izuzecima)jednostavno to nisu.
    Verujem Rodi,ovde sam svasta naucila i jos uvek svakodnevno ucim.
    By the way,moja nije jela nista do nekih 9 meseci,jednostavno nije zelela nista osim sisanja,a i danas kada ima 14 meseci,ima dana kada samo sisa.

  36. #36
    nenaa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,570

    Početno

    Joj joj šta je meni sve pedijatrica rekla, a da ne kažem da mi je imenovala AD koje MORAM koristiti, jer je to najbolje za moju bebu. Svašta bih još mogla reći.
    Slažem se sa curama, do 6. mj cicu, cicu i cicu, ako ikako možeš.

  37. #37
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Isto moram reči ja našem dr. vjerujem kad je u pitanju lječenje mojeg djeteta, mada neke stvari uzimam sa zadrškom, ali vezano za dojenje, prehranu, dohranu djeteta ne vjerujem mu apsolutno ništa.
    To jednostavno nije njegovo područje i jako je slabo informiran, čak što više loše.
    Sa nekih 9 mjeseci on je meni upisao u knjižicu djeteta da je dijete na prirodnoj prehrani uz dohranu.
    Ovo "prirodna prehrana" se radilo o AD - u.
    Taj put mi je savjetovao i čokolino, ako dijete slabije prihvaća dohranu - jer je bogat vitaminima,...
    ....

  38. #38
    KayaR avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Lokacija
    Beograd
    Postovi
    1,433

    Početno

    Njih(pedijatre)sta su naucili na faxu-naucili.Sva dodatna obrazovanja,tipa seminari i sl sumnjam da se odnose na dojenje i ishranu beba.Edukacija o dojenju verujem da zavisi iskljucivo o tome da li je neki pojedinac bio licno zainteresovan da bude u toku sa novim istrazivanjima,savetima i preporukama.99% pedijatara je u interesu da budu super dijagnosticari,a jedna pogresno hranjena beba manje-vise "nije"neka steta.A tu stetu ce ispastati te bebe kad postanu ljudi sa izvesnim zdravstvenim problemima,i mi-njihovi roditelji(tacnije mame).
    I jos me zivcira,ako ja kao laik mogu pronaci sve sto me zanima o svemu sto me zanima sto se tice moje bebe,kako pedijatri ne mogu,tj tupe jednu te istu pricu bajatu vec koju deceniju.Znaci-ne zanima ih...
    Ja sam na kontroli sa 4 meseca dobila savet da jedne sedmice uvedem voce kao jedan obrok,druge povrce kao drugi,zatim meso,i trece sedmice da beba ima vec 3 obroka!!Halooo!!??
    Naravno da sam ignorirala savet.....

  39. #39
    nenaa avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    1,570

    Početno

    Citiraj Anemona prvotno napisa Vidi poruku
    čokolino - jer je bogat vitaminima,...
    ....
    Joj joj, o daaa naravno.

    Ja cjenim našu pedicu također i mislim da su oni jako važni u životu naše djece, ali ovo o prehranama i dohranama...? Ko kozmetički saloni, tako i oni od ambulante do ambulante drugo razmišljanje.

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2008
    Postovi
    3

    Početno

    Sa otprilike 5 mj.

  41. #41

    Datum pristupanja
    Jan 2010
    Postovi
    14

    Početno

    Ja odlučila...neću žurit...neka ostane ta povremena jabučica, tu i tamo koja žlička

  42. #42
    Mater Studiorum avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Lokacija
    Zagreb Dubrava
    Postovi
    359

    Početno

    S prvom bebom (prije 15 god) nakon 4 mj. Cijedila sam sok iz ribane jabuke ili mrkve kroz gazu, ali samo nekoliko žličica, nije nam to bila zamjena za obrok i nismo to papali svaki dan.
    Postepeno smo došli do obroka jabučne "kašice iz flašice" (plašila sam se reakcije na pesticide) s oko 5-5,5 mjeseci, a nakon 6 smo polako uveli rižine pahuljice s AD mlijekom. Sa 1 godinom smo već jeli sve i izbacili smo AD mlijeko na flašicu, a negdje oko 1,5 god odbacili smo AD mlijeko u potpunosti i prešli na kravlje. Tijekom odrastanja nismo imali ni jednu epizodu alergije na hranu, samo jednu na vodu iz vodovoda koja nam je otežavala kupanje i tuširanje, ali je (srećom) prošla za godinu-dvije.
    Drugu bebu čekam sada i mislim da ću i ovaj put krenuti jako lagano ranije da bih sa 6mj dijete bilo spremno za obrok dohrane.

  43. #43
    lillifee avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    brela/md/nbg
    Postovi
    252

    Početno

    sa navrsenih 6 mjeseci i nikad mi nije palo napamet da pocnem ranije.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    96

    Početno

    Počeli smo papti 10-ak dana prije 6 mjeseci. Nama je pedijatrica na pregledu sa 4 mjeseca rekal da počnemo sa dohranom jer to je novi hit u zdravstvu, a ono da se počinje sa dohranom tek sa 6 mjeseci je zastrajelo. Po onom kako je ona objašnjavala mi bi sada bili na pečenoj janjetini ili govedini jer to je dobro za željezo. Nisam je poslušala jer je moja odluka bila 6 mjeseci ništa samo cika. Moram priznati da me mnoge poznanice gledaju u čudu jer šefica ne jede, a njen sa 5,5 mjeseci već papa juhicu sa mesekom, a još veći šok sam doživjela neki dan kada je rođakinja bebača od nekih 7 mjeseci hranila pršutom. Naravno da me je u čudu gledala kako ja svoju hranim pečenom jabučicom.

  45. #45

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Sa skoro 8 meseci. Alergičari smo i muž i ja, pa nismo žurili. Mada nas je pedijatrica kritikovala opasno, ja sam slušala jednog imunologa koji me je tako savetovao.
    Dohranu je ljudski prihvatila tek posle godinu dana, i to mi je, kad pogledam sad, baš drago jer je tako dugo većinom pila mleko.
    Neke reakcije na hranu ipak nismo izbegli, ali sigurna sam da bi bile mnogo gore da smo počeli ranije.
    Bez obzira što sad po novom savetuju raniji početak dohrane, ja ne bih počinjala, jer ne vidim niti jedan logičan razlog za to, osim "nove mode". Moje dete je do 14 meseci lepo napredovalo a pila je skoro isključivo moje mleko. Znači, po meni bi bilo optimalno početi par meseci pre napunjene godine.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    21

    Početno

    Najbolje je kad govore da trebaš dat djetetu jesti kad te onako s velikim zanimanjem gleda dok ti jedeš. Eto, nekidan me mali s toliko zanimanja i uzbuđenja gledao dok sam rašpala nokte. Što? Da mu dam rašpicu?

  47. #47
    LoveLight avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    215

    Početno

    Citiraj vilenjak prvotno napisa Vidi poruku
    Najbolje je kad govore da trebaš dat djetetu jesti kad te onako s velikim zanimanjem gleda dok ti jedeš. Eto, nekidan me mali s toliko zanimanja i uzbuđenja gledao dok sam rašpala nokte. Što? Da mu dam rašpicu?

    Bas me nasmija

    Mi smo poceli sa 6 mjeseci, polako, par zlicica na dan. No ubrzo je jeo sve vise, svidja mu se hrana. Kada nas gleda dok jedemo, ne skida pogled sa nas i mljacka

  48. #48

    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Postovi
    16

    Početno

    Nama je pedijatar "preporučio" da bi sa 5 mjeseci već trebali davati djetetu voćne sokove. Do sada smo isključivo na dojenju i ne pada mi na pamet davati nikakve sokove dok bebin organizam nije spreman na to. Neće joj ništa biti ako taj slavni sok, ili bilo koju drugu namirnicu, proba mjesec dana kasnije. E sad, primjetila sam da pitaju mame, kada dovedu bebe od 6mj na pregled, kako beba podnosi dohranu, što sve jede... Pitanje za mame koje nisu poslušale svoje pedijatre... Da li ste im rekle istinu (da niste još krenuli) ili ste legale?

  49. #49

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Postovi
    3,504

    Početno

    Da, rekla sam istinu. Da, po preporuci WHO, Unicefa, bla, bla ne počinjem dohranu pre punih 6 meseci. A kad sam se konsultovala (privatno) sa inunologom i to sam rekla, mada je dr prevrtala očima.

  50. #50
    Anemona avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    sjeverozapadna
    Postovi
    11,052

    Početno

    Ja sam rekla dr. svaki put istinu. Uvijek smo razgovarali o dohrani što jede, kad je počeo, što odbija. E onda nam je preporučio čokolino, a i onda sam mu rekla istinu što mislim o tome.
    Posljednje uređivanje od Anemona : 04.02.2010. at 07:14

Stranica 1 od 10 123 ... PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •