Ako ste pratile temu trombofilije, onda znate da sam prije nekoliko mjeseci dobila odbijenicu Bolničkog povjerenstva za liječenje Fragminom.
U obrazloženju se pozivaju na ovaj naputak HZZO-a:
http://www.google.com/url?sa=t&rct=j...58187178,d.bGQ

U dogovoru sa svojim ginićem, u 15. tjednu trudnoće sam otišla na konzultacije šefu ginekologije i nakon dugog pregledavanja moje dokumentacije i hrpe besmislenih komentara s njegove strane, uspjela ga nagovoriti da mi na pismeno da kako mi je terapija niskomolekularnim heparinom (NMH) potrebna zbog prethodnog spontanog pobačaja, mutiranog PAI-1 (homozigot), obiteljske povijesti srčanih i moždanih udara, te godina starosti (40-ta). Nakon toga mjesec dana čekam odgovor Povjerenstva i ništa se ne događa dok jednoga dana ne počnem nazivati sve koji bi mogli imati veze s time... Ginekologiju, predsjednicu Povjerenstva, HZZO... i stiže mi pozitivan odgovor. Na stranu činjenica da mi ga daju na kapaljku... smatram se sretnicom jer su svim trudnicama do sada (po riječima mog ginekologa) istu terapiju odbili dati.

Ne znam je li problem samo u našoj sisačkoj bolnici, ali po njihovome NMH se tretira kao posebno skupi lijek kojega Povjerenstvo može ali i ne mora odobriti, što prije svega ovisi o bolničkom proračunu. Nisam bila lijena, pa provjerih, NMH-ovi su na osnovnoj listi lijekova (a ne posebno skupih), ali samo za postoperativno kućno liječenje gdje postoji visoki rizik tromboze. Dakle, papirnato i zakonski sve štima i oni nas smiju odbiti bez straha od posljedica.

Kakva su vaša iskustva s (ne)dobivanjem heparina od vaših bolnica? Koje su indikacije zbog kojih su vam odobrili (ili odbili) heparin? Što bi po vama trebalo učiniti da se situacija poboljša, tj. da ne moramo moliti i kumiti terapiju već da nam se prizna na trošak HZZO-a, a ne bolničkih proračuna? (Za one neupućene, dodat ću da mjesečna terapija košta minimalno oko tisuću kuna.)

Slična je situacija i sa Femarom, znamo da je to MPO lijek kojeg ne možemo dobiti na MPO indikaciju nego isključivo uz plaćanje.