Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 55

Tema: krštenje

  1. #1

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    229

    Početno krštenje

    neznam da li to ovdje spada ako ne izbrišite...
    zanima me gdje bi mogla pronaći stihove za krštenje, za tortu....
    helpppp

  2. #2

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    392

    Početno

    May You Always Have an Angel by Your Side

    May you always have an angel by your side
    Watching out for you in all the things you do
    Reminding you to keep believing in brighter days
    Finding ways for your wishes and dreams to come true

    Giving you hope that is as certain as the sun
    Giving you the strength of serenity as your guide
    May you always have love and comfort and courage
    And may you always have an angel by your side........

    May you always have an angel by your side
    Someone there to catch you if you fall
    Encouraging your dreams, Inspiring your happiness
    Holding your hand and helping you through it all

    In all of our days, our lives are always changing
    Tears come along as well as smiles
    Along the roads you travel,
    may they be a thousand times more lovely than lonely
    May they give you the kind of gifts
    that never, ever end:
    Someone wonderful to love
    and a dear friend in whom you can confide

    May you have rainbows after every storm,
    May you have hopes to keep you warm
    And may you always have an angel by your side



    By Emily Larson

    izaberi bilo koji od ovih stihova i mislim da ne mozes pogrijesiti

  3. #3

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    392

    Početno

    Footprints in the Sand


    One night a man had a dream. He dreamed
    he was walking along the beach with the LORD.

    Across the sky flashed scenes from his life.
    For each scene he noticed two sets of
    footprints in the sand: one belonging
    to him, and the other to the LORD.

    When the last scene of his life flashed before him,
    he looked back at the footprints in the sand.

    He noticed that many times along the path of
    his life there was only one set of footprints.

    He also noticed that it happened at the very
    lowest and saddest times in his life.

    This really bothered him and he
    questioned the LORD about it:

    "LORD, you said that once I decided to follow
    you, you'd walk with me all the way.
    But I have noticed that during the most
    troublesome times in my life,
    there is only one set of footprints.
    I don't understand why when
    I needed you most you would leave me."

    The LORD replied:

    "My son, my precious child,
    I love you and I would never leave you.
    During your times of trial and suffering,
    when you see only one set of footprints,
    it was then that I carried you."

    ne znam koliko mjesta imas na torti ovaj zadnji stih je nekako naj bolji

    ne znam link gdje bi mogla skinuti stihove koje trazis, nadam se da ti je ovo barem malo pomoglo...

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    kada je običaj da se djeca krste tj. koliko nakon rođenja?

  5. #5

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Obično u prvih tri mjeseca. Možeš kad god zaželiš.

  6. #6
    skviki avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Bregi,Matulji
    Postovi
    505

    Početno Re: krštenje

    Citiraj kurioža prvotno napisa
    neznam da li to ovdje spada ako ne izbrišite...
    zanima me gdje bi mogla pronaći stihove za krštenje, za tortu....
    helpppp
    Nama je na torti pisalo: L. od danas si Božje dijete!

  7. #7
    sanja30 avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    275

    Početno

    Nama je pisalo:

    Paula, na krštenju svetom vodom, putevima ides božjim.
    Postani velika i dobra jer za to ti daje snagu dragi Bog.

  8. #8

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    86

    Početno

    Citiraj Yuna prvotno napisa
    kada je običaj da se djeca krste tj. koliko nakon rođenja?
    mi smo malu krstili kada je imala 2ipol mjeseca

  9. #9
    filip avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sesvete
    Postovi
    1,031

    Početno

    VIDIM DA JE TEMA KRSTENJE PA CU PITANJE POSTAVITI OVDJE....ZANIMA ME DA LI STE ILI PLANIRATE VELIKE ILI MALE KRSTITKE I KAKVI SU OBICAJI KOD POJEDINIH OD VAS????

  10. #10

    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    392

    Početno

    kod nas je obicaj da krste samo roditelji, eventualno djedovi i bake.. Mi smo tako; dogovorili u srijedu, javili kumovima u cetvrtak i krstili u nedjelju Bez puno fame, pripreme i ostalog., da ponovno radim napravili bi isto tako. Mislim da je krstenje jedan prekrasan dogadjaj koji je razno raznim festama, okretanjem janjca i tko zna cime sve, potpuno izgubio svoju bit.
    Koliko se sjecam, nitko od rodbine nije ni znao da krstimo tu nedjelju, vec su saznali kada je vec bilo gotovo.
    Ono sto je meni posebno drago je sto smo Marka krstili u istoj crkvi gdje sam se i ja krstila i gdje smo se vjencali

  11. #11

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    sisak
    Postovi
    348

    Početno

    Citiraj Yuna prvotno napisa
    kada je običaj da se djeca krste tj. koliko nakon rođenja?
    mi krstili tri dana prije prvog rođendana
    usput proslavili i rođendan i pozvali samo najužu familiju(i tu nas je bilo 15-tak)
    imali feštu u restaču jer doma nemamo mjesta, a i ko bi poslije sve to spremao

  12. #12

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    črnomerec
    Postovi
    523

    Početno krštenje !

    Štovane !

    Evo imam i ja pitanje vezano za krštenje , naime ja bih željela krstiti svog sinčića no imamo jedan problem suprug i ja nismo crkveno vjenćani , on nije kršten s obzirom da je iz mješanog braka , meni fali sakramnet krizme . Znate li dali bez obzira na sve ovo ipak možemo krstiti naše dijete .
    Puno hvala .

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Postovi
    334

    Početno

    Čuj, mislim da se katoličanstvo nikada ne bi proširilo kada bi se smjela krstiti samo djeca iz braka kršćana RKT. Ali, tvoja bojazan je opravdana: ima svećenika koji si uzimaju slobodu kažnjavati dijete odbijanjem krštenja ako roditelji nisu po PS-u. Ako naletiš na takvog, idi drugome. Naravno da možete krstiti dijete.

  14. #14
    lucij@ avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,759

    Početno

    Nama je na torti pisalo: L. od danas si Božje dijete!
    Ovo mi nije baš iako to ljudi često pišu. Moj I. je Božje dijete od samog početka, od kad je začet i čitavo vrijeme dok sam ga nosila u trbuhu, svakako ne od kada se krstio. To bi onda značilo da djeca neke druge vjere nisu Božja djeca?

    I. je kršten kad je imao mjesec i pol zato jer je dolazila korizma. nisam htjela slavlje u vrijeme korizme, ali može se i tada krstiti.

  15. #15
    brane avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,317

    Početno Re: krštenje !

    Citiraj vlatkapeno prvotno napisa
    Štovane !

    Evo imam i ja pitanje vezano za krštenje , naime ja bih željela krstiti svog sinčića no imamo jedan problem suprug i ja nismo crkveno vjenćani , on nije kršten s obzirom da je iz mješanog braka , meni fali sakramnet krizme . Znate li dali bez obzira na sve ovo ipak možemo krstiti naše dijete .
    Puno hvala .
    možeš i ako ti svečenik odbije krstiti dijete, idi na višu "skalu" od tog svečenika i žali se
    ja sam našem zaprijetila da ću zvati nadbiskupa i u roku odmah je pristao na krštenje

  16. #16

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    161

    Početno Re: krštenje !

    Citiraj brane prvotno napisa
    Citiraj vlatkapeno prvotno napisa
    Štovane !

    Evo imam i ja pitanje vezano za krštenje , naime ja bih željela krstiti svog sinčića no imamo jedan problem suprug i ja nismo crkveno vjenćani , on nije kršten s obzirom da je iz mješanog braka , meni fali sakramnet krizme . Znate li dali bez obzira na sve ovo ipak možemo krstiti naše dijete .
    Puno hvala .
    možeš i ako ti svečenik odbije krstiti dijete, idi na višu "skalu" od tog svečenika i žali se
    ja sam našem zaprijetila da ću zvati nadbiskupa i u roku odmah je pristao na krštenje
    Samo da se nadovežem ..meni je svečenik također odbio krstiti dijete jer mm ija nismo vjenčani u crkvi , da pošto mi nečemo vjenčanje neka dijete samo odluči oče li se krstiti ili ne kada odraste ,a ja sam mislila da svako može biti kršten i biti dijete Božje bez obzira na sve...i sad je mm odustao od krštenja ,a meni je tako žao..

  17. #17

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    63

    Početno krštenje

    Poanta nije u zabrani radi zabrane već se Crkva povodi za činjenicom da ako se u obitelji ne živi kršćanski da je bolje da se dijete ne krsti, jer neće biti poučeno u tom duhu, a primanjem sakramenta Krštenja se od njega danas sutra očekuje takav život. Sakrament je milost, ali i odgovornost i obvezuje.
    S druge strane se suprostavlja činjenica da je možda ipak bolje krstiti dijete jer nikad ne znamo koliko će dijete živjeti i tada bolje da je kršteno i oslobođeno istočnog grijeha. A i čim roditelji požele krstiti dijete imaju vjeru u taj Sakrament.

  18. #18
    Thlaspi avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    355

    Početno

    Beata ima pravo... ponekad svećenici odbiju krstiti dijete jer što će ga krstiti ako ga roditelji neće odgajati u dudhu vjere, ali znam i puno svećenika koji sigurno ne bi odbili krstiti dijete, jer nije ono krivo za odabire i odluke roditelja i bolje je da se krsti nega da mu se nedajBože što dogodi...

    vlatkapeno, savjetujem ti da popričaš iskreno sa svojim župnikom ili nekim drugim svećenikom i objasniš mu svoje razloge, a ako te odbije, pošalji mi pp pa ću te "spojiti" s nekim drugim svećenikom... ne želim zvučati licemjerno ili pristrano ali mislim da neke stvari "lakše idu" kod franjevaca...

  19. #19
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    molim vratite se na temu, hvala

  20. #20
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno Re: krštenje

    Citiraj Beata prvotno napisa
    Poanta nije u zabrani radi zabrane već se Crkva povodi za činjenicom da ako se u obitelji ne živi kršćanski da je bolje da se dijete ne krsti, jer neće biti poučeno u tom duhu, a primanjem sakramenta Krštenja se od njega danas sutra očekuje takav život. Sakrament je milost, ali i odgovornost i obvezuje.
    zbog toga dijete ima kuma zar ne

  21. #21

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Lokacija
    Sarajevo/Zagreb
    Postovi
    436

    Početno

    Ovak, meni je jedna poznanica rekla da ako si iz ZGBa u crkvi Marije Lurdske u Zvonimirovoj možeš krstiti dijete pod takvim uvjetima.

  22. #22
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    Ne kužim, zakaj krstiti dijete ako ne živite u tom duhu. da vjerujete prvo bi sredili sebe. zbog koga ili čega :? . zbog čega tražite krštenje ako ni sami ne vjerujete u to?

    malo mi je suludo tražiti nešto kaj vama nije bitno i istinski ne vjerujete u to. biti kršćanin nije igra, danas bi sutra ne bi.

  23. #23
    mamamišić avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Varaždin, okolo naokolo
    Postovi
    299

    Početno

    svako dijete se može krstite , ali dajte malo ljudi razmislite

  24. #24
    mama_jos_malo avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,835

    Početno

    evo on topic

    Gospodin je pastir moj...

  25. #25

    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    črnomerec
    Postovi
    523

    Početno krštelje

    Drage forumašice !


    Evo javljam vam malo novosti , naime danas sam bila u svojoj župi i razgovarala sa jednim mladim i jako ljubaznim svežćenikom vezano za krštelje mog malog Jana-Renata , on mi je rekao da sa njihove strane nema nikakve prepreke za krštenje no bilo bi dobro da se suprug i ja vjenćamo u cekvi kakao bi mali doista bio krščanin . Ja sam objasnila svećeniku da suprug ne želi da se crkveno vjenćamo ali bi ipak htijrla krstiti maloga .
    Ovih dana idem u župni ured vidjeti kada bi mogli krstiti maloga tako da
    si kuma može uzeti slobodann dan .

  26. #26
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Ja sam katolkinja a MM nije opredjeljen, njegovi roditelji su u miješanom braku (tata katolik, mama pravoslavka), oboje su kršteni a MM nije jer su mu roditelji htjeli to ostaviti na izbor.
    Kako sam razgovarala sa svećenikom a MM se složio samo zato da bih ja mogla obavljati svete sakramente, ispovijed i primiti na misi tijelo kristovo (hostiju), pozvali smo u kuću svećenika na razgovor i dogovorili Larino krštenje za 18.04. ove godine i mi ćemo se crkveno vjenčati zbog primanja mojih sakramenata.
    Naravno ako i ne bih htjeli obaviti crkveno vjenčanje rečeno nam je da možemo krstiti dijete.
    Popunili smo potrebne papire za vjenčanje koje je svečenik slao na kaptol da bi dobili dozvolu i oprost (što nismo u crkvenom braku), za vjenčanje. Za krštenje treba moj krsni list i potvrda da je krsna kuma obavila sakramente krštenja, pričesti i krizme jer još nije udana.

  27. #27
    Shireen avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Grad koji teče
    Postovi
    359

    Početno

    Drage moje, imam problem.

    Dakle, htjeli bismo krstiti B-a u crkvi u kojoj smo se i vjenčali. Ta crkva ne pripada našoj župi, ali smo dobili dozvolu od župnika da se vjenčamo u toj crkvi.
    Sada od tog istog župnika tražimo dozvolu za krštenje, i on to kategorički odbija. Moram reći da je prilično bezobrazan jer kada smo došli na razgovor, izvrijeđao nas je da mi njega hoćemo nešto smuljati... Danas je MM spustio slušalicu ( :shock: ), a kada sam sama išla kod njega ponovno pokušati razgovarati skoro mi je lupio vrata pred nosom :shock: :shock: . Nismo mu se ničim zamjerili, ne razumijem zbog čega nam to ne dozvoljava. Pa zar je važno u kojoj crkvi želim krstiti svoje dijete? To mu sigurno nije način na koji će privući ljude vjeri...
    Nego, htjela sam pitati - imam li se pravo kome žaliti? Zvala sam nadbiskupiju, oni su mi savjetovali da napišem župniku pismo, ali mislim da to baš i neće pomoći.
    Imate li kakav savjet?

  28. #28
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,286

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa
    Ja sam katolkinja a MM nije opredjeljen, njegovi roditelji su u miješanom braku (tata katolik, mama pravoslavka), oboje su kršteni a MM nije jer su mu roditelji htjeli to ostaviti na izbor.
    Kako sam razgovarala sa svećenikom a MM se složio samo zato da bih ja mogla obavljati svete sakramente, ispovijed i primiti na misi tijelo kristovo (hostiju), pozvali smo u kuću svećenika na razgovor i dogovorili Larino krštenje za 18.04. ove godine i mi ćemo se crkveno vjenčati zbog primanja mojih sakramenata.
    Naravno ako i ne bih htjeli obaviti crkveno vjenčanje rečeno nam je da možemo krstiti dijete.
    Popunili smo potrebne papire za vjenčanje koje je svečenik slao na kaptol da bi dobili dozvolu i oprost (što nismo u crkvenom braku), za vjenčanje. Za krštenje treba moj krsni list i potvrda da je krsna kuma obavila sakramente krštenja, pričesti i krizme jer još nije udana.
    Joooj, kak mi se ovo čini kompliciranim... Možda se nešto promijenilo u zadnje vrijeme.

    Ja nisam krštena, mm je, vjenčani smo prije 10 godina u franjevačkoj crkvi uz dozvolu biskupa kao razlika vjera. Tamo smo krstili i djecu i nikada nitko nije pravio probleme. Bilo je bitno samo da odaberemo djeci kumove koji imaju svete sakramente.

    Dalje, crkva koju smo odabrali nije u našoj župi, to je crkva u kojoj je mm kršten.

  29. #29
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    shireen
    ako ne možete sa svojim svećenikom nikako razgovarati otiđite drugome svećeniku. Možda vaš svećenik ima razlog zašto ne želi obaviti krštenje. Moj savjet pitajte ga jednostavno zašto? Iskreno.

  30. #30
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    peterlin
    Dobili smo dozvole za crkveno vjenčanje od kaptola i 2 oprosta, jedna od razlike vjere i drugi oprost od nagovještaja, znači da neće biti nagovješteno na misi naše vjenčanje crkveno. Sve papire prikupili, popunili i potpisali molbu za Larino krštenje i super u subotu ćemo se u crkvi u 12 sati vjenčati, prije toga će mene svečenik u sakristiji ispovijediti, vjenčati i krstiti Laru, ići ćemo svi skupa (svečenik, mi, naši roditelji i kumovi) na ručak u restoran i to je sve.
    Svi zadovoljni i veseli. Samo što sam ja čekala 5 godina i došao je taj drugi svečenik koji je jako dobar i voljan za razgovor i sve ćemo obaviti dok se sa bivšim svečenikom nije dalo niti razgovarati.
    Eto, ljudi su različiti, ali biskup je dao dozvolu znači da je ipak do karaktera kakav je svečenik volje - to je moje mišljenje.

  31. #31
    Shireen avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Grad koji teče
    Postovi
    359

    Početno

    Lasada, nije problem da on ne želi obaviti krštenje, već nam ne želi dati dozvolu da ga krstimo u drugoj župi, odnosno onoj istoj u kojoj smo se i vjenčali, a za što nam je bez problema dao dozvolu.

  32. #32
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    shireen
    Stvarno bih ti voljela reći pravi savjet al ga ne znam u tom vašem slučaju al ono il probajte popričati sa njih zašto vam ne da dozvolu ili otiđite drugome svečeniku, tako smo mi učinili. Ne znam stvarno drugi način i sretno sa time.

  33. #33

    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    431

    Početno

    Citiraj Shireen prvotno napisa
    Lasada, nije problem da on ne želi obaviti krštenje, već nam ne želi dati dozvolu da ga krstimo u drugoj župi, odnosno onoj istoj u kojoj smo se i vjenčali, a za što nam je bez problema dao dozvolu.
    Mi nismo ni znali da treba dozvola. Samo smo otišli u župu gdje smo htjeli krstiti i dogovorili termin.... istina, radilo se o župi do naše.... iskreno smo rekli da idemo kod njih na misu jer imaju više mjesta i ne moramo stajati vani kao u našoj župi.... pa smo htjeli i krstiti tu.... i svećenik nije tražio nikakve dokumente jer svatko ima pravo biti kršten...

  34. #34
    Shireen avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Grad koji teče
    Postovi
    359

    Početno

    Eh, izgleda da svatko i tu radi na svoj način. Župa u kojoj bismo ga htjeli krstiti isto je do naše, i bliža je našoj kući (mislim crkva), od one crkve župe kojoj pripadamo.
    Ali baš se zahtijeva na pisanoj dozvoli, bez koje se ne može obaviti krštenje, a koju nažalost ne možemo dobiti.
    Iz nekih sam izvora (također crkvenih) čula da je svećenik koji nam ne želi dati tu dozvolu vrlo utjecajan pa mu nitko ne želi raditi suprotno od protokola.

  35. #35
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,220

    Početno

    Mi smo Ivu krstitli na dan prije prvog rođendana, htjeli smo na sam rođendan ali rekli su da to ne rade nedjeljom. :/ .
    I bilo nas je 15-ak, doma (tj. kod dede).
    Ništa veliko, ništa spektalkularno.

    Janka smo krstili sa 8,5 mjeseci isto ručak vani na dvorištu, jedino kaj nas je bilo malkice više.

  36. #36
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,286

    Početno

    Citiraj Shireen prvotno napisa
    Eh, izgleda da svatko i tu radi na svoj način. Župa u kojoj bismo ga htjeli krstiti isto je do naše, i bliža je našoj kući (mislim crkva), od one crkve župe kojoj pripadamo.
    Ali baš se zahtijeva na pisanoj dozvoli, bez koje se ne može obaviti krštenje, a koju nažalost ne možemo dobiti.
    Iz nekih sam izvora (također crkvenih) čula da je svećenik koji nam ne želi dati tu dozvolu vrlo utjecajan pa mu nitko ne želi raditi suprotno od protokola.
    Da, nažalost svaki posao pa i ovaj rade ljudi, a njih ima raznih...

    Ja ne bih žalila već bih potražila mjesto gdje će me prihvatiti s voljom i kako treba. A u ovakvoj situaciji, čak i da sad pristane krstiti dijete, to više ne bi bilo isto...

  37. #37
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    Mi se bas radujemo i trecem krstenju, za jedno 2 tjedna, jos nismo dogovorili.
    Obicno pozovemo svu blizu rodbinu (a ima ih 50-ak i 10-20-ak blizih prijatelja. Krstenje nam je jako vazno,
    pa i kumove odabiremo da to budu oni koji stvarno zive vjeru, jer kum odgaja dijete u vjeri, ako se roditeljima stogod desi.
    Nakon krstenja (i krizme, jer mi smo GKT , skromno se pocastimo i lijepo se podruzimo u prostoriji zupe.
    Meni je to super, jer svima nam je najbitnije to zajednistvo (s rodbinom i prijateljima), a za stol narucimo plate s narescima,
    bake, tete i ujne rado donesu kolace i ja samo napravim tortu (ako stignem
    Ne opterecujemo se s "ambalazom" / sto, gdje, kako ce izgledat.
    Ponavljam, sve je skromno, (osim mozda broja ljudi), ali svima nam je najvaznije zajednistvo.

    PS / potpisujem Beatu i mamumisic

  38. #38
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,729

    Početno

    Citiraj Shireen prvotno napisa
    Eh, izgleda da svatko i tu radi na svoj način. Župa u kojoj bismo ga htjeli krstiti isto je do naše, i bliža je našoj kući (mislim crkva), od one crkve župe kojoj pripadamo.
    Ali baš se zahtijeva na pisanoj dozvoli, bez koje se ne može obaviti krštenje, a koju nažalost ne možemo dobiti.
    Iz nekih sam izvora (također crkvenih) čula da je svećenik koji nam ne želi dati tu dozvolu vrlo utjecajan pa mu nitko ne želi raditi suprotno od protokola.
    ne znam sta bih ti rekal ali pitaj Juroslava na pp. mislim da ti ona zna jako puno o tome

  39. #39
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj Shireen prvotno napisa
    Eh, izgleda da svatko i tu radi na svoj način. Župa u kojoj bismo ga htjeli krstiti isto je do naše, i bliža je našoj kući (mislim crkva), od one crkve župe kojoj pripadamo.
    Ali baš se zahtijeva na pisanoj dozvoli, bez koje se ne može obaviti krštenje, a koju nažalost ne možemo dobiti.
    Iz nekih sam izvora (također crkvenih) čula da je svećenik koji nam ne želi dati tu dozvolu vrlo utjecajan pa mu nitko ne želi raditi suprotno od protokola.
    ne mora biti da je utjecajan, nego samo - recimo - neugodan ili jezičav, pa mu se susjedni župnici neće niti malo zamjerati (župnici dosta ovise o svojim susjedima - radi ispomoći ili zamjena)
    a i njegovo je pravo ne dati vam tu potvrdu, tj. tražiti da kao njegovi župljani krstite dijete u vlastitoj župi

    rješenje: ako baš ne želite krstiti tu - otiđite u neku drugu župu gdje će vam htjeti krstiti, ili pak kontaktirajte biskupiju i zatražite pomoć

  40. #40
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj Shireen prvotno napisa
    Dakle, htjeli bismo krstiti B-a u crkvi u kojoj smo se i vjenčali. Ta crkva ne pripada našoj župi, ali smo dobili dozvolu od župnika da se vjenčamo u toj crkvi.
    Sada od tog istog župnika tražimo dozvolu za krštenje, i on to kategorički odbija...
    ...Nismo mu se ničim zamjerili, ne razumijem zbog čega nam to ne dozvoljava. Pa zar je važno u kojoj crkvi želim krstiti svoje dijete?
    Normalno dijete bi se trebalo krstiti u svojoj zupi i biti upisano u maticu krstenih,kao sto se po mjestu rodjenja upisuje u maticnu knjigu rodjenih.
    Najbolje je ako se mogu svi sakramenti obaviti u istoj zupi,puno je lakse ako se jednog dana traze dokumenti za vjencanje,krizmu,kumstvo...
    Ako se dijete u jednoj zupi krsti u drugoj pricesti u trecoj krizma,stvara se zbrka u zupnim knjigama,jer svecenici moraju dojavljivati jedan drugome,a stvara se i zbrka pri godisnjem izvjescu o stanju zupe.
    Znaci ako tebi ucini uslugu,sebi stvara dopunski posao

  41. #41
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Slažem se sa svim mamama koje su gore odgovorile na od shireen post.
    Ja sam se udala civilno na Plitvice inače sam iz Koprivnice i sve sakramente sam tamo obavila, išla redovito na misu, došla u Liku prije 5 godina se udala pred matičarom pod Velikim slapom to nam je bila želja jer je to Plitvička tradicija, nažalost nismo tada razmišljali bili smo zaljubljeni ( i još smo al sad smo stariji i pametniji), pa se nismo kod mene u KC u crkvi vjenčali tada odmah da sve obavimo.
    Ovdje bio svečenik s kojim se ne može razgovarati jer ne poštuje ljude iz mješanih brakova i ima valjda različite stavove o tome svemu što se tiče vjere nisam ga zbog toga niti pitala.
    Otišao je u drugu župu i tako mi dobili prošlo ljeto drugog svečenika i ja sa njime razgovarala i pozvali ga u stan i sve mu iskreno rekli i on nama rekao da nema problema.
    Prije 2 mjeeca potpisali smo i popunili kod njega papire i poslali na kaptol, oni dali dozvolu za brak i kako gore već u postu ja napisala oproste dobili i otišli drugi puta kod njega da popunimo molbu za Larino krštenje to je sve. Imat ćemo 18.04. u crkvi naše vjenčanje, krstiti Laru i ručak u restoranu, mi, naši roditelji i kumovi nas 18- ero i to nam je dovoljno, lijepo i jednostavno. I jako smo sretni.
    Otiđite vi shireen kod nekoga tko će vas saslušati i htjeti obaviti sakramente.
    svima

  42. #42
    Juroslav avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Agram - centar, jug i negdje između
    Postovi
    1,509

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa
    Prije 2 mjeeca potpisali smo i popunili kod njega papire i poslali na kaptol
    ovo boldano sigurno niste, vi spadate (najvjerojatnije, ne znam u kojem ste točno mjestu) u Gospićko-senjsku biskupiju i papiri su išli u Gospić

  43. #43
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Juroslav
    Oprosti imaš pravo, upravo upitah supruga i on kaže da je svečenik slao u biskupiju ličko-senjsku i Mile Bogović je potpisao, jer je svečenik nama spominjao kaptol pa sam ja vjerojatno nešto tu pobrkala pardonček

  44. #44
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj M&A prvotno napisa
    Normalno dijete bi se trebalo krstiti u svojoj zupi i biti upisano u maticu krstenih,kao sto se po mjestu rodjenja upisuje u maticnu knjigu rodjenih.
    to je bilo ok kada se generacijama živjelo ne samo u istoj župi, već i u istoj kući.
    danas, kada se rađamo, odrastamo, vječavamo se, živimo i umiremo po raznim župama, državama, kontinentima... stvarno nema smisla inzistirati na tome.

    moje prvo dijete je kršteno u župi u kojoj jako volim svećenika.
    tako će biti i sa drugim.

    dobili smo "otpusnicu" bez problema.
    sa smiješkom.

  45. #45
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    danas, kada se rađamo, odrastamo, vječavamo se, živimo i umiremo po raznim župama, državama, kontinentima... stvarno nema smisla inzistirati na tome.
    Slazem se da neces proputovati pola svijeta da bi dosao u svoju zupu po neki sakramenat (osim oko to sam ne zelis)
    U tom slucaju sakramenat (bilo koji) primas u zupi u kojoj trenutno zivis.
    Ima li smisla inzistirati?
    Crkva kao i drzava ima svoje zakone.Onaj tko je vjernik ce ih postivati.

  46. #46
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    u zakoniku kanonskog prava o krstenju pise:
    "Neka bude pravilo da se odrasla osoba krsti u svojoj župnoj crkvi, a dijete u vlastitoj župnoj crkvi roditelja, osim ako drukčije savjetuje opravdan razlog."
    "Nitko ne smije, osim u prijekoj potrebi, bez potrebne dozvole krstiti na tuđem području, pa ni svoje podložnike."

  47. #47
    Loryblue avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    napokon sam se vratila doma
    Postovi
    2,931

    Početno

    Citiraj M&A prvotno napisa
    Ako se dijete u jednoj zupi krsti u drugoj pricesti u trecoj krizma,stvara se zbrka u zupnim knjigama,jer svecenici moraju dojavljivati jedan drugome,a stvara se i zbrka pri godisnjem izvjescu o stanju zupe.
    Znaci ako tebi ucini uslugu,sebi stvara dopunski posao
    ja sam se u jednoj župi krstila, drugoj krizmala, a trećoj pričestila. i potvrde o krizmi i pričesti su poslane u župu u kojoj sam se krstila jer je ona matična. u četvrtoj, i to izvan RH sam se udala, a tamo sam trebala priložit potvrdu da imam sve sakramente i tu potvrdu sam dobila u župi u kojoj sam krštena. u toj istoj župi su mi rekli kako će njima župa u kojoj se vjenčam poslati papire od vjenčanja. malu smo krstili u župi u kojoj smo se mi vjenčali.

  48. #48
    djeca su zakon avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2009
    Postovi
    61

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    moje prvo dijete je kršteno u župi u kojoj jako volim svećenika.
    tako će biti i sa drugim.
    Inace se moze dogovorit sa zupnikom da dijete krsti svecenik "po izboru".
    Samo, opet je sam sakrament isti, tko god da krsti, jedino sto svaki svecenik
    doprinosi atmosferi na svoj nacin

    Mi smo se tako vjencali u zupi mm (jer ja kao podstanar sam ih promijenila 5-6), sa svecenikom "po Izboru"

    Sve se da dogovoriti, samo ima zupnika koji teze prihvacaju ljude koje u Crkvi vide samo 2x godisnje i eventualno za sakramente.

  49. #49
    lasada avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2008
    Lokacija
    Plitvice-KC-Plitvice/Lika
    Postovi
    820

    Početno

    Eto mi smo jučer sve obavili, crkveno vjenčanje i krštenje naše Lare. Jako smo sretni ja sam se danas na misi pričestila nakon 6 godina. Sve je prošlo u redu, svečano i skromno. Sad je Bog dragi sa nama, nad nama i u nama kao njegovoj Obitelji i konačno imamo svoj mir
    Svečenik će poslati papire u župu gdje sam ja krštena i krizmana da se u knjigu upiše da sam crkveno udana.
    Pusa svima

  50. #50
    M&A avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Postovi
    309

    Početno

    Citiraj lasada prvotno napisa
    Eto mi smo jučer sve obavili, crkveno vjenčanje i krštenje naše Lare.
    Cestitam od srca i vama i malenoj

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •