Stranica 53 od 182 PrviPrvi ... 343515253545563103153 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 2,601 do 2,650 od 9079

Tema: Pričajmo o dohrani 7.

  1. #2601
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Davore i Apricot,hvala na objašnjenju. zapravo ne žuri mi se uopće,već pitam jer sam mislila čisto za promjenu da obogati okus,kojeg očito nema
    i jeste li im davali kasnije sirovu ili samo kuhanu?

  2. #2602
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    mi doma korabu jedemo ko jabuku
    djeca pogotovo
    ne sjećam se točno, ali mislim da sam njima sirovu počela davati sa cca 9 mjeseci

  3. #2603
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    uh ja ju obožavam na sve načine (posebno naribanu s vrhnjem,mljac)
    što se malenog tiče, dala sam mu skuhanu,jučer je pojeo tj.baš progutao jednu žličicu,tak da mi se stvarno ne žuri,samo me zanimaju opcije.nakon 5 dana sam mislila jabuku,vjerujem da će mu okus biti privlačniji

  4. #2604
    zadarmamica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Postovi
    1,910

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    mi doma korabu jedemo ko jabuku
    djeca pogotovo
    ne sjećam se točno, ali mislim da sam njima sirovu počela davati sa cca 9 mjeseci
    mi je obožavamo. sirovu njemu nisam dala.za 16 dana ce godinu dana.ima samo 4 zuba.kako da mu je dam sirovu??da ogulim i dam kao jabuku?pa da licka i lagano struže zubićima???

    i rotkvice?? nakoji nacin dati i dali smije?

  5. #2605
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    smije, kako ne
    samo pazi da ne bude ljuta
    ne zato što ne bi smio, nego da mu se ne zamjeri

    korabu možeš narezati na kriške i dati
    već je dovoljno velik
    ali, nemoj pretjerati za prvi put, koraba zna napuhati

  6. #2606
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ah, moj je tamanio ljuto da te spopadne strah Sad filozofira s ljutim.

  7. #2607
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Mi smo isto krenuli s dohranom.
    Prvo banana
    - kasicu (zgnjecena na sitno i s malo vode) zlicom nije bas htio
    - struganu zlicom vec je malo vise jeo
    - samo oguljenu pa da je glodje - odusevljen, pojeo skoro pola banane
    drugo zganci
    - na rijetko skuhane, zlicom, pravio bljak facu
    - na komadice cvrsto skuhanih zijevao za jos i smijao se

    Imam osjecaj da cemo dalje samo s komadicima, na rijetko i zlicom izgleda da nece.

  8. #2608
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj sillyme prvotno napisa Vidi poruku
    Mi smo isto krenuli s dohranom.
    Prvo banana
    - kasicu (zgnjecena na sitno i s malo vode) zlicom nije bas htio
    - struganu zlicom vec je malo vise jeo
    - samo oguljenu pa da je glodje - odusevljen, pojeo skoro pola banane
    drugo zganci
    - na rijetko skuhane, zlicom, pravio bljak facu
    - na komadice cvrsto skuhanih zijevao za jos i smijao se

    Imam osjecaj da cemo dalje samo s komadicima, na rijetko i zlicom izgleda da nece.
    koliko je staro tvoje dijete tj. koliko zubića ima? zanima me zapravo s čim glođe
    i meni se moj čini više zainteresiran za komade nego žlicu,ali dobro, obzirom da sad sve stavlja u usta,nisam mjerodavna...

  9. #2609
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Iris prvotno napisa Vidi poruku
    koliko je staro tvoje dijete tj. koliko zubića ima? zanima me zapravo s čim glođe
    i meni se moj čini više zainteresiran za komade nego žlicu,ali dobro, obzirom da sad sve stavlja u usta,nisam mjerodavna...
    Ima par dana do 6 mjeseci. I nula zubi. Glodje i zvace desnima, to nije problem, samo hrana mora biti malo meksa poput ovih mojih primjera. Ima cijela tema o tome na dohrani, to se zove blw, potrazi i prouci ako te zanima.

  10. #2610
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    jesam,čitala sam malo o tome,samo sam previdjela izgleda ovaj dio o desnima...mislila sam da je kod blw riječ o ovim već zubatijim glodavcima

  11. #2611
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Iris prvotno napisa Vidi poruku
    jesam,čitala sam malo o tome,samo sam previdjela izgleda ovaj dio o desnima...mislila sam da je kod blw riječ o ovim već zubatijim glodavcima
    Ma nema veze s zubima, nego iskljucivo bebinom zeljom i spremnosti da zvace hranu. Mojo ocito oboje zele
    Posljednje uređivanje od sillyme : 11.04.2012. at 15:28

  12. #2612

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    23

    Početno

    Trebala bih savjet oko dohrane.Krenuli smo s jabukom,evo vec drugi dan.Za sad nema reakcija.Ono sto mene zanima je to da li ste zitarice davali svaku posebno ili ste ih odmah mijesali s nekim vocem ili povrcem koje je beba vec probala?

  13. #2613

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    pa neka proba i samu žitaricu, ne mora sve biti miješano, neka proba različite okuse
    sve najprije posebno, pa onda dalje kombiniraš, neka sve proba u izvornom okusu, ako je nama bljutavo, ovakvo, onakvo, njima je možda baš to najfinije

  14. #2614

    Datum pristupanja
    Oct 2010
    Postovi
    23

    Početno

    to sam i ja mislila,ali volim provjeriti s iskusnima.ne brine me to jel bljutavo ili ne i ne popustam savjetima kako im treba malo posoliti ili poseceriti jelo jer je tako finije.grozim se takvih savjeta,ali naravno svatko radi kako misli da je ispravno.

  15. #2615

    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    5,207

    Početno

    super, onda samo po svome

  16. #2616
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Iris prvotno napisa Vidi poruku
    jesam,čitala sam malo o tome,samo sam previdjela izgleda ovaj dio o desnima...mislila sam da je kod blw riječ o ovim već zubatijim glodavcima

    Budi oprezna s tim stvarima. Znam da se ovdje piše o mekanoj hrani ali tu je raširena praksa i da se bebama dosta rano daju komadi jabuke npr da žvaču. Sva moja djeca bila su jako nespretna s krutom hranom, puno su se zagrcali i mučili s tim. Ja ustvari ne poznajem nijednu mamu koja je bebama davala komade ičega da sama jede, pa makar to bila i mekana hrana. Kašice i žličice su najsigurnije u početku. Pišem ti to jer mame koje nemaju iskustva mogle bi se, povedene ovim tekstovima, zaletiti malo više nego što su im bebe sposobne

  17. #2617
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    možda nas ne poznaš uživo, ali ima nas tu dosta koje smo davale i dajemo komade hrane bebi samoj da jede.

  18. #2618
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    Ja radije davam krupniju hranu koju bez problema melje desnima nego bas nesto skaseno jer onda samo halapljivo guta i pojede za cas..
    Ovako se lijepo malo pomuci (na pozitivan nacin) i mljacka hranu po ustima....evo prva stvar koju sam samljela u sjeckalici je bilo meso jer mi je ostajalo prevlaknasto kad sam isla samo nozem na komadice...

    Velike komade za dati u ruku sam joj isto probala ali nazalost ona to ne prinosi ustima nego pobrise stol i pod s njima....

  19. #2619

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    ja sam probala dati komade da sam drži jede veličine kriške naranče (veličina, ne naranča molim) i odustala - redom su svi odgrizali prevelike komade i davili se. Jednostavno nisu bili sposobni, voljni, ili štogod već da to i prožvaču na neki način. M ima dva zubića i preko 10 mjeseci i isto odgrize veći komad banane pa se davi i povraća, isto i sa sirovim i kuhanim komadima povrća. Zato miksam. Miksala sam i prvoj dvojici pa su naučili jesti krupnije komade kad su ozubatili.
    Ono što dajem u ruku je oguljena čitava jabuka, to nemože odgrist nego lijepo struže zubićima taman koliko može i progutat. I stare kifle.

  20. #2620
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Evo, da ne ispadne da sam neki zadrti protivnik davanja na zlicu, probala sam jucer opet na zlicu dati kuhane zobene s bananom (onako dosta gusto), i ovaj put je malo dulje otvarao usta. Navela sam nase pokusaje kao primjer da ne odbijaju u pocetku sva djeca dohranu jer im se ne svidja okus (kako se cesto pretpostavlja) nego ponekad im ne pase nacin na koji im se daje hrana. Sa starijom sam imala nekoliko faza nacina jedenja, a sve se svelo na to da je htjela jesti sto slicnije nama (zelja za samohranjenjem, zelja za priborom za jelo, i na kraju zelja da ne jede u hranilici)

    Kod malog se polagano vidi napredak u tome kako po ustima mice hranu, sad mu vec puno manje ispada iz usta dok ne dospije u zeludac. Trenutno nemamo neki fiksni trenutak za obrok, dam kad procijenim da je dobro raspolozen (taman ni umoran ni pregladan ni upravo najeden) pa kad se "zvijezde posloze" probam dat. I najcesce hoce, a ako nece - ogulim bananu i on je van sebe od srece pa pojede bar nju

  21. #2621
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Budi oprezna s tim stvarima. Znam da se ovdje piše o mekanoj hrani ali tu je raširena praksa i da se bebama dosta rano daju komadi jabuke npr da žvaču. Sva moja djeca bila su jako nespretna s krutom hranom, puno su se zagrcali i mučili s tim. Ja ustvari ne poznajem nijednu mamu koja je bebama davala komade ičega da sama jede, pa makar to bila i mekana hrana. Kašice i žličice su najsigurnije u početku. Pišem ti to jer mame koje nemaju iskustva mogle bi se, povedene ovim tekstovima, zaletiti malo više nego što su im bebe sposobne
    Slazem se da treba biti oprezan.
    Ali najvise ovisi o bebi - kako im se vise svidja i kako prihvate.
    Moja voli zvakati. I kad joj dajem kasicu hranim je s dvije zlicice jer ona voli jednu imati u rukama i sama trpati u usta. Ako imamo samo jednu otme mi ju i ne pusta

  22. #2622
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    važno je ne dati djetetu hranu i - otići.
    nema, eto mu komad jabuke, "nek se zabavi" dok ja odem pokupiti veš.
    toga jednostavno ne smije biti.

  23. #2623
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    možda nas ne poznaš uživo, ali ima nas tu dosta koje smo davale i dajemo komade hrane bebi samoj da jede.

    Znam. Zato i govorim da se mame ne povedu za tim jer nisu sve bebe iste. Za moju djecu takav način hranjenja bio bi opasan

  24. #2624
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,407

    Početno

    Citiraj Trina prvotno napisa Vidi poruku
    Znam. Zato i govorim da se mame ne povedu za tim jer nisu sve bebe iste. Za moju djecu takav način hranjenja bio bi opasan
    nisu niti svi roditelji isti, niti je sva hrana ista.

    Osnovni uvjet sigurnosti kod takvog hranjenja je da dijete može samostalno sjediti (u normalnom položaju, lagano nagnuto prema naprijed) ili ako sjedi roditelju u krilu da je nagnuto prema naprejed da izbaci ono što mu smeta. Zubi sa tim načinom hranjenja nemaju veze. U svakom slučaju ako se roditelj ne osjeća dobro , ili ga hvata panika na dijete koje izbacuje "višak" možda bolje da pričeka (roditelj, ne dijete).

  25. #2625
    Trina avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    6,874

    Početno

    OK, hvala ti na informaciji.

    Mislila sam da sam, kao osoba koja ima nekakvog iskustva s dohranom, dovoljno kompetentna da upozorim friške mame na neke stvari. Ali ako vi mislite da je stvar samo u mojoj panici, onda supač.

  26. #2626
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    ma ne, trina...
    naravno da je uvijek dobro upozoriti
    kada su djeca mala, nikada dovoljno predostrožnosti.
    i svakako je dobro stalno naglašavati kako treba paziti.
    netko će dati cijelu jabuku i sjediti uz dijete, netko će smiksati, pa možda otići na wc dok dijete jede.
    važno je osigurati i dijete i sebe od nezgode.
    kako god tko zna.

  27. #2627
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja ne mislim da su moja djeca nesto posebno napredna pa eto ne jedu miksano nego uistinu mislim da vecina moze i tako krenuti samo sto vecina roditelja uopce ne zna za to ili kako treba nuditi. Sa starijom sam isla polaganije, prvo sam davala krupno ribano a tek kasnije komade, sad imam osjecaj koju namirnicu kako pripremiti i samo pratim kako mu vise odgovara.

    Zobene ne znam drugacije nego na zlicu ali zato sam kupila one sitne ali ne instant i na zlicu mu dam malo vise pa si on nekako "posise" koliko mu pase i vidim da se veseli, privlaci moju ruku s zlicom sebi i gura u usta.
    jabuku sam dala na kockice otprilike 3cmx3cm kuhano na pari, zvakao je bez problema.

    Iduce plainiram tikvicu, krumpir, rizu i maslinovo ulje, pa cu imati dobru osnovu za dalje kombinirati. Za sada bih rekla da je dobro prihvatio dohranu, hoce jesti, veseli se hrani i sve bolje zvace. O kolicinama trenutno uopce ne razmisljam.

  28. #2628
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Trina,hvala na savjetu ,jasno mi je zašto si upozorila.Kao frišku mamu zanese mene štošta što ovdje na forumu pročitam,ali to ne znači da to na kraju i primjenim.Općenito radim ono s čim se osjećam dovoljno sigurna,kao što su neki ovdje i napisali.
    Po pitanju dohrane,ziheraški usitnjavam vilicom,a bebi zasad dajem drugu žlicu da s njom petlja i zabavlja se. Što će biti kasnije i hoće li jesti male ili velike komade,ne znam,ovisi o njemu.Trenutno ga ionako samo zanima majčino mlijeko, ne znam jesu li svi sinovi takvi

  29. #2629

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa Vidi poruku
    važno je ne dati djetetu hranu i - otići.
    nema, eto mu komad jabuke, "nek se zabavi" dok ja odem pokupiti veš.
    toga jednostavno ne smije biti.
    dam ja njemu bananu u ruku, onako tanku šnitu ili prutić kuhane mrkve i gledam ko jastreb ... al on odmah sve strpa u usta, nema tu da odgriza pomalo
    onda ja odmah ubacim prst u usta i to čupam van
    e tu nastupi dernjava jer ja tako čupam svako malo i to se nakraju pretvori u plač

    zato fino struže jabuku i stare kifle, fino njemu, fino meni

  30. #2630
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    i demi često strpa sve u usta, pa nekad sve prožvače i pojede, a nekad drži po 5 minuta u ustima pa pljune sve van. desilo mu se maksimalno 5 puta da se zagrcnuo i zakašljao, ali nijedan put to nije bilo u slučaju kad je tako natrpao usta. tako da nemam strah od toga.

  31. #2631
    SikaPika avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    2,554

    Početno

    Citiraj pituljica prvotno napisa Vidi poruku
    stare kifle
    siroče malo, stare kifle
    sori, večeras sam tako raspoložena
    šalim se, naravno,
    mene svi moji čudno gledaju i moje dijete nazivaju siročetom kad idemo van, a ja nosim suhog kruha kojeg obožava (kad kažem suhog, ne mislim onako skroz suhog, nego šnitu kruha bez ičega)

  32. #2632
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    siroče malo, stare kifle
    sori, večeras sam tako raspoložena
    šalim se, naravno,
    mene svi moji čudno gledaju i moje dijete nazivaju siročetom kad idemo van, a ja nosim suhog kruha kojeg obožava (kad kažem suhog, ne mislim onako skroz suhog, nego šnitu kruha bez ičega)
    I mene su cudno gledali kad sam nosila snitu kruha i bocicu vode

  33. #2633
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj SikaPika prvotno napisa Vidi poruku
    siroče malo, stare kifle
    sori, večeras sam tako raspoložena
    šalim se, naravno,
    mene svi moji čudno gledaju i moje dijete nazivaju siročetom kad idemo van, a ja nosim suhog kruha kojeg obožava (kad kažem suhog, ne mislim onako skroz suhog, nego šnitu kruha bez ičega)
    gdje ćeš bolje od starih kifli
    a šta fali šniti kruha, meni je to bilo zakon kao maloj,još kad dobiješ jabuku uz to,ajmeee sreće

  34. #2634
    Osoblje foruma Lutonjica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Samobor
    Postovi
    13,511

    Početno

    kad su moju zaru bake pitale što želi za 3. rođendan, dijete je odgovorilo : "Kiflu" )

  35. #2635
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    kad su moju zaru bake pitale što želi za 3. rođendan, dijete je odgovorilo : "Kiflu" )


    Sofi ugura u usta cijele one mini mozzarele. I onda gurne u jedan obraz, pa pomalo prozvace... Kad ju gledam onda prvo malo odgrize na finjaka i onda ostatak ubaci cijeli. Zagrcnila se svega nekoliko puta ali nikad s hranom koju voli.

  36. #2636
    Iris avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Lokacija
    ZG Suburbia
    Postovi
    464

    Početno

    Citiraj Lutonjica prvotno napisa Vidi poruku
    kad su moju zaru bake pitale što želi za 3. rođendan, dijete je odgovorilo : "Kiflu" )
    aaa milica mala...kakvo skromno dijete

  37. #2637
    seven of nine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb, Mlinovi
    Postovi
    135

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    okus

    Zapravo je OK za dohranu, ali nema ništa posebno od okusa. Recimo da se radi o idealnom punilu.
    De gustibus non est disputandum.

    Ako je to jedini razlog da ga se ne uvrsti u dohranu, glasam za proso.

  38. #2638
    seven of nine avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb, Mlinovi
    Postovi
    135

    Početno

    Sad tek vidim da sam kvotala odgovor na prosloj stranici i koliko je tema odmakla dalje..

  39. #2639
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Evo, samo da se "prijavim"... sutra navršavamo 6 mj, a danas smo krenuli s dohranom. Prvi obrok smeđa riža, po receptu iz knjige Jadranke Boban Peić (bez kombu i slada). Sasvim sam zadovoljna kako je Smjehuljica to prihvatila. Zapravo, slatko ju je bilo vidjeti kako mi otima žlicu iz ruke i trpa u usta.

  40. #2640
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,563

    Početno

    inače tak malim bebačima se savjetuje bijela riža, a ne integralna

  41. #2641
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Ne razumijem zašto bi bijela bila bolja.

  42. #2642
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Ne razumijem zašto bi bijela bila bolja.
    Zato sto integralna sadrzi balastne (neprobavljive) tvari koje bebi ne trebaju - bebi trebaju lako probavljive tvari koje ne opterecuju previse probavni trakt.

  43. #2643
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja uopce ne zurim s rizom - drazi su mi zganci i zobene pahuljice...

    E sad, mislila sam uvesti krumpir (nasla neki krasni ekoloski, mladi) i bio bi super malom (meki a opet cvrsti, slatkasti, s malo masl. ulja - mljac) ali vidim da je po tablici s osam mjeseci? Ima neki posebni razlog? Znam da je prijesan otrovan ali dobro skuhani?

    Zamjena mi je batat ili neka bundeva ali ih nisam nasla ekoloske a voli makar prvi put dati netretirano da iskljucim alergiju uzrokovanu pesticidima a ne namirnicom...

  44. #2644
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Hm... Smeđa riža, kuhana u 7 puta više vode, pa propasirana na sitnom cjedilu. Dobila sam samu srž, ovojnica (ako se to tako može nazvati) je ostala u cjedilu. Bijela riža, ako se ne varam, u proizvodnji prolazi sličan postupak, glaziraju ju koječim da bi skinuli tu vanjsku ovojnicu. Došli smo na isto, samo bez kemije. Zar ne?

  45. #2645
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Hm... Smeđa riža, kuhana u 7 puta više vode, pa propasirana na sitnom cjedilu. Dobila sam samu srž, ovojnica (ako se to tako može nazvati) je ostala u cjedilu. Bijela riža, ako se ne varam, u proizvodnji prolazi sličan postupak, glaziraju ju koječim da bi skinuli tu vanjsku ovojnicu. Došli smo na isto, samo bez kemije. Zar ne?
    Mislim da jeste.
    Samo puuuno posla

    Meni su zobene pahuljice kao hrana za bebe otkriće s drugim djeteom. Starijoj curici sam ih počela davati tek s godinu, mislim da zobi nije bilo u tablicama dohrane koe sam onda imala. A super su jednostavne, samo ih prelijem s vrućom vodom i kombiniram s bilo čime. Dam joj ponekad i sirove, samo istresem na stolić od hranilice, pa ih hvata prstićima. Ne pojede puno takvih, ali vježba prstiće (i napravi strašan nered, moj način za napraviti si puno posla hehe)

  46. #2646
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Pa nije to niša teško, riža se sama kuha, podesim alarm jer sam zaboravna, a malo pasiranja to je par minuta.

    Što se zobenih tiče, mi ih sami pravimo, kupila sam pred par godina Flocino, zgodni mlinček za zob. Kažu da su friško pripremljene puno hranjivije. I fakat bolje mirišu. MD je ovisnik o njima.

  47. #2647
    zasad skulirana avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    na jugu
    Postovi
    3,403

    Početno

    ja sam odustala od pahuljica nakon citanja o fitinskoj kiselini: http://wapf-hr.com/?page_id=493
    vidjela sam da ju i drugi izvori spominju (npr. Mateljanova knjiga o zdravim namirnicama) tako da sada obavezno sve zitarice noc prije namocim u kiselom mediju pa onda dobro ispirem pa kuham....

  48. #2648
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Što se zobenih tiče, mi ih sami pravimo, kupila sam pred par godina Flocino, zgodni mlinček za zob. Kažu da su friško pripremljene puno hranjivije. I fakat bolje mirišu. MD je ovisnik o njima.
    Fora, mora biti fino, ja ni ne znam kako izgleda nesamljevena zob. Gdje je kupuješ?

    Skulirana je znam što misliti o fitinskoj kiselini, nisam puno čitala o tome. Za svaku hranu se nađe i za i protiv. Meni zobene pahuljice pašu u prehrani, ali nije da živim od žitarica, jedemo raznovrsnu hranu, i bebi mislim davati što raznovrsnije, pa onda valjda niej tako strašno.

  49. #2649
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj Mojca prvotno napisa Vidi poruku
    Hm... Smeđa riža, kuhana u 7 puta više vode, pa propasirana na sitnom cjedilu. Dobila sam samu srž, ovojnica (ako se to tako može nazvati) je ostala u cjedilu. Bijela riža, ako se ne varam, u proizvodnji prolazi sličan postupak, glaziraju ju koječim da bi skinuli tu vanjsku ovojnicu. Došli smo na isto, samo bez kemije. Zar ne?
    Uzaludan trud. Umjesto raskuhavanja jednostavno namočiš u toplu vodu 4-5 sati ranije i skzhaš kao normalnu rižu. Pri tome živne klica i njeni enzimi umnože sadržaj aminokiselina i usput se većim dijelom razgradi i fitinska kiselina. Tako pripremljena riža se zove GABA riža i jako je fora. Funkcionira jedino sa smeđom rižom, ali nikako s paraboiled.

  50. #2650
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Citiraj klara prvotno napisa Vidi poruku
    Fora, mora biti fino, ja ni ne znam kako izgleda nesamljevena zob. Gdje je kupuješ?
    Posvuda, bilo je u Bio&Bio, u Gei u Domjanićevoj dok je postojala, ima i u Sloveniji neki mali proizvođači, pa ako slučajno naletim.
    Problem je jedino Flocino, njega sam naručila online u Njemačkoj, s dostavom na frendicinu adresu. A na aerodromu su me izolirali sa strane dok nisam objasnila što je to. Sreća pa sam znala reći "haferflacken".

    Ne znam da li ga sad ima u HR za kupiti, u Slo ima, vidjela sam u Celju... ali dosta je skup.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •