Stranica 3 od 5 PrviPrvi 12345 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 101 do 150 od 248

Tema: Pravo na izbor nacina poroda 2. dio

  1. #101

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    sad, se kao, mene bojite

    neš ti mene, faktora na forumu

  2. #102

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    I mene ta nepravda smeta. I još kad čujem s jedne strane kako žene koje pričaju o porodu doma imaju lijepa sjećanja, a velik broj žena dolaze iz bolnice s traumama i ožiljcima, i fizičkim i emotivnim poludim. Da li bi mogli napraviti nešto u vezi toga, anketu, peticiju, gnjavit, zahtjevat da se omogući ženama u hrvatskoj asistirani porod kod kuće?

  3. #103
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    ne vrijeđa to samo maru.

    u biti u cijeloj priči me nazivanje mog poroda vađenjem i ne smeta toliko pretjerano, koliko me smeta i vrijeđa što se onda nađe njih nadobudnih koji se plaho isčuđavaju što nekoga to ima smetati. da se radi o nečemu što bode oči posvojiteljima ili onima sa potpomognute više bi se imalo razumijevanja, al mi smo ionako niža kasta.

    a tekst na portalu najviše govori o rodi. što je u biti šteta, jer koliko god se mi ovdje prepucavali on daily basis, nikad neću zanijekati ogroman trud, rad i bitnost ove udruge u hrvatskoj, niti činjenicu da na ovaj forum jako rado dolazim (koliko god neistomišljenika susretala, a možda upravo i zbog toga). al nepobitna je i činjenica da sam tu terminologiju pročitala prvi (a rekla bih skoro i jedini) put upravo na ovom portalu.

    a možda je upravo i tu i ostaje tu, da nas podsjeti - kamo spadamo.

    (koliko god ovo melodramatično zvučalo, u biti nije, samo je moja realna procjena, zato uopće više ni ne ulazim u rasprave oko tog teksta)

    al, eto... da ne bude mara jedina... babaroga.

  4. #104

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    Citiraj MGrubi prvotno napisa
    pročitala sam priču o porodu Ronin, VBAC po 2. put
    tj. prvi VBAC je prošao ok, a ovaj je završio rupturom maternice

    ono šta mi je upalo u oko je da nju:
    -nitko nije pazio, ostavljena je sama
    -nitko joj nije rekao: ovako će te osjetiti rupturu (booool), moguće je čuti zvuk pucanja, zovi isti tren

    ona je ostavljena sama, da nije slučajno pokojna babica navratila, ona i njena curica ne bi bili sa nama
    nakon prvog hitnog carskog, imala sam dogovoreni (elektivni) drugi. razlog je bio stanjen rez.
    došla sam dan ranije u bolnicu i spontano su krenuli trudovi. moj doktor koji mi je, izričito, rekao da ne smijem na vaginalni porod nije bio prisutan.
    onaj koji ga je mijenjao zaključio je da debljina mog reza nije bitna pa sam u trudovima, bez nadzora, čekala sam da se čovjek odluči što da napravi. naravno, nitko me nije uputio na gore boldane informacije.
    srećom, sve (ipak carski) je prošlo u najboljem redu, ali moram priznati da sam bila u paničnom strahu. i da mi je drugi porod ostao u gorem sjećanju nego prvi koji je bio prijevremen i hitan.

    stvarno me zanima zašto je doktorima (ili osoblju) tako teško podijelit te nužne informacije? nedostatak vremena, volje?? zar misle da nećemo shvatit, da ćemo paničarit??

  5. #105
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Dijete je rođeno kada izađe iz tijela majke. Nema kasti, nema iščuđavanja! I nema ni potrebe za tim.

  6. #106
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    )
    ono šta mi je upalo u oko je da nju:
    -nitko nije pazio, ostavljena je sama
    -nitko joj nije rekao: ovako će te osjetiti rupturu (booool), moguće je čuti zvuk pucanja, zovi isti tren
    ona je ostavljena sama, da nije slučajno pokojna babica navratila, ona i njena curica ne bi bili sa nama
    Da li je ili nije smjela biti ostavljena sama, u to ne ulazim, ali upozoriti na mogućnost rupture - ne znam kako bi se pacijenticu na tako nešto moglo upozoriti ?? I meni je maternica pukla, pa nisam osjetila niti bol niti sam što čula, samo nisam više mogla stati na noge pa me muž vozio u kolicima do rađaone. I nisu niti na uzv odmah shvatili što se dogodilo, trebao je doći dobar stručnjak (dr. Matijević, moj spasitelj ) da skuži da nema kapi plodne vode. Hoću reći, ovo su rijetke situacije, ekstremne, ako bi se svakoj ženi koja ide na VBAC prilazilo sa mogućnosti da će biti rupture, onda k vragu i VBAC.

  7. #107
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    pa kad ja volim sve znati
    i nuspojave cjepiva su iznimno rijetke
    ja više volim znati

  8. #108
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ma čuj, mislim da nema šanse da ti kroz glavu prođe .. ooopsić, maternica mi je rupturirala .. posebno ne u pravim trudovima u kakvim je bila r.

  9. #109
    MGrubi avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    Šibenik
    Postovi
    10,389

    Početno

    ako ideš na VBAC trebaš biti svjesna te mogućnosti
    rodilja treba znati da zove ako osjeti bilošta uznemirujuče (npr. takvu bol) , pa makar bila lažna uzbuna

    bolje i 10 lažnih uzbuna nego 1 prava a ne intervenirana

    to što "samo nisi mogla stati na noge" je znak za uzbunu, jer u normalnom vaginalnom si sposobna uvijek stati na noge

  10. #110

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    pa ako je već problem manjak osoblja, onda bi stvarno bilo ok da te barem upoznaju s mogućim problemom tj kako ga prepoznat. moj carski je bio dogovoren baš zbog moguće rupture, pa su me, ipak, držali samu u poodmaklim trudovima.

  11. #111
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    A kako ga prepoznat?

  12. #112

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    2,124

    Početno

    pa kod tebe je simptom bio taj da nisi mogla stat na noge-eto!
    ronin je osjetila jaču bol, čula zvuk-da je imala uvid u simptome...
    vjerojatno ima još nekih naznaka ( a možda bulaznim...), no zašto ih ne znat??

  13. #113
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj argenta prvotno napisa
    A mislim da se stalno zanemaruje važna činjenica: na cr žene u Hrvatskoj imaju pravo uz svu asistenciju, čak i mogućnost za elektivni bez m.i. (svidjelo se to drugima ili ne). Takvo pravo ne postoji za porode kod kuće. Čini mi se bespredmetnim raspravljati o dvije stvari koje su u startu toliko neravnopravno postavljene.
    Čekaj, pa nemaju u RH pravo na carski bez medicinskih indikacija, koliko sam ja shvatila. A neravnopravno postavljanje - ne razumijem, kako ćeš napravit carski bez asistencije, mislim, to ne možeš sama, doma :?. Neravnopravno su postavljene, to je jasno, jer je sadašnja praksa takva, ali to što su neravnopravno postavljene po meni ne znači da treba žmirit na rizike jednog načina poroda (npr. elektivni carski), a o rizicima druge stvari (asistirani porod doma) šutjet ili da se ne može raspravljat o carskima, ipak je zasad više žena koje su iskusile taj način poroda, nego asistirani doma, a vjerojatno će bit dobar kolač njih i u budućnosti, koje će iskusit taj način poroda. Osim ako se na forumu automatski postavi da se o tome ne priča da se ne obeshrabruju žene koje će rađati doma, slično kao i na temu prehrane. Zato smo valjda "graknule" mi "carice" - jer je, pretpostavljam, većini nas percepcija takva. Javljamo se dok se god ne kaže da je kontra pravila foruma pisanje i rasprava o carskome.

  14. #114
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    ina33
    Ja sam već gore rekla da se nikad nisam opterećivaa nekim nazivima.
    Meni je jasno da je tu riječ o operaciji abdomena i da su mi djeca izvađena iz trbuha, ali ja sam ih rodila.
    Dalje više ne želim o tome.

    Ali, činjenica stoji da sam prvi i jedini put uopće razmišljala o tome tek kad sam to vidjela na ovom forumu, nigdje nisam nikakve naznake oko toga vidjela. Ono- jesu rođena djeca ili nisu. Meni je to neprihvatljivo.

    I da sam kojim slučajem stavila neku napomenu da sam imala savršeni VBAC ili rodila doma, vjerujem da bih dobila hrpu smajlića i heartića, a ovako...po prstima

  15. #115
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    slazem se s argentom. kod nas jos i mozes dobiti el. carski bez m.i., ali ne daj boze da bi spomenula nekom doktoru porod doma, pomislit ce da si u najmanju ruku.. pomahnitala.

    mozda je fora u tome da carskim zele roditi imucne zene (koje to mogu platiti), a doma (ili u kukuruzistu) ciganke bez obrazovanja?

  16. #116
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Ja sam prvi puta rekla da sam rodila kad sam objašnjavala djetetu kao se djeca rode: rekla sam joj tebe je mama .. rodila (iako niti tada nisam tako osjećala), znači barem je dvije godine imala kad mi je ta riječ prvi put prešla preko usta.

  17. #117
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    mozda je fora u tome da carskim zele roditi imucne zene (koje to mogu platiti), a doma (ili u kukuruzistu) ciganke bez obrazovanja?
    Je, to je - odavno sam ja rekla, da se carski zove kmetski bio bi manje popularan

  18. #118
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    mozda je fora u tome da carskim zele roditi imucne zene (koje to mogu platiti), a doma (ili u kukuruzistu) ciganke bez obrazovanja?

  19. #119
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    kaj sorci, mislis da doktorima nije takav stav negdje u primozgu?

  20. #120
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    de, ne vrijeđajte ciganke.


    deaedi, nu vidiš sad što si napravila! sad više ne smijem(o) reći da se rode porađen in kukuruzen!!

  21. #121
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    kaj sorci, mislis da doktorima nije takav stav negdje u primozgu?
    mene više zanima tvoj stav. romkinje su žene i majke, i nisu nužno bez obrazovanja.

  22. #122
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    to nije bio moj stav, namjerno sam generalizirala i preuvelicavala--viktorija bekam=carski, ciganke=prirodni/kucni. osim toga, ja sam rodila doma, a imamo i prijatelje rome, i to ove uglavnom neobrazovane koji jedva prezivljavaju.

    moj stav o carskom je prilicno kompliciran, i nije do kraja izgraden. ja sam se osobno uzasavala pomisli da rodim na carski, to je bila valjda najponavljanija moja recenica tih 7 dana u bolnici ("ne bi na carski, ne bi na carski"), vjerojatno su vec okretali ocima kad bi me vidli.

    s druge strane, imam neki polu-negativan stav o osobama koje biraju carski bez m.i. ne znam zasto.

    o pravu na izbor.. smatram da se zeni treba omoguciti da rodi kako hoce (ovo sto pisem "protiv" carskog je zbog moje osobne averzije prema istom)--uz popratni aranzman, znaci upoznavanje s prednostima i nedostacima svakog izbora, s tim da podaci kojima barataju lijecnici trebaju biti up-to-date.

    hm, ima toga jos, a mozak mi nekako radi na rezervi.

    mislim da su zene u startu krivo informirane o prirodnom porodu. to mi govori cinjenica da masa zena o interventnom, gotovo nasilnom porodu vodenom od strane bolnickog osoblja govori kao o prirodnom. naravno da bi se vecina zena, da recimo ide procitati sve price s poroda, odlucila za carski, da ne mora prolaziti kroz rutinske intervencije koje se primjenjuju kod nas u rodilistima.

    mislim da je moj konacan stav takav, da bi trebalo dati sansu potpuno prirodnom porodu, da je kao takav default u rodilistima jedno par godina dok se ne izbrisu rane nasilnih i bolnih poroda kakvi su sada na glasu kao prirodni.

    i kad se stvarno vidi kakav je pravi prirodni porod, i kada ce se na temelju toga moci raditi nekakve statistike o porodima, nek onda stvarno nastupi pravo na izbor poroda, sa relevantnim podacima, a ne ovim rekla-kazala, nasiljem i hororom kakvo je sada stanje.

    uf, al sam ga oduzila.

  23. #123
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    mikka, ti si odlično sažela način razmišljanja "kontra"-grupe na forumu:

    my way - or no way...

    ja osobno - užasavam se poroda kakav si ti imala. no bila sam dovoljno pristojna da se ne javljam na takvim temama (i ne pljuckam po osobama koje su tako rodile). poštujem pravo izbora, jer ono što je meni totalno neprihvatljivo - nekom drugom je idealno.

    za razliku od tebe - ja mislim da bi ženama trebalo dati pravo izbora na porod kakav žele. uključujući i ovaj kojeg se ja užasavam . i ukoliko netko predloži da se to legalizira ZA ONE KOJE TAKO ŽELE - imat će moju podršku. podršku za PRAVO NA IZBOR.

    to što je tebi prirodan porod super i savršen - ne znači da to treba postati "jedinica mjere" za svaku ženu.

  24. #124

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    neka svatko rađa kako i gdje hoće ali nek ne dira u mene i u mog Vađenka i nek mi ne soli pamet

    to je moj moto

  25. #125

    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    1,143

    Početno

    Ja sam isto za pravi izbora, ali žena mora biti informirana o prednostima i manama svakog izbora i tek na temelju relevantnih i svježih informacija odlučiti što je najbolje za nju i dijete.

    Koliko sam primjetila u okolini, većina žena misli da mora roditi onako kako se rađa u bolnici, s hrpom intervencija i tu treba nešto promijeniti.

    Po mojim saznanjima, elektivni carski bez medicinskih indikacija povećava rizik za dijete i majku u usporedbi s prirodnim vaginalnim porodom.

    Još jedna dvojba. Znamo u kakvom nam je zdravstvo stanju i kad usporedimo troškove prirodnog poroda i carskog reza(naravno onog bez medicinskih indikacija) nekako mi se čini da bi taj novac bilo bolje upotrijebiti na povećanje osoblja u rodilištima, da svaka žena ima nadzor i vjerojatno bi tad i sigurnost bila veća.

    A zamislite na primjer i situaciju u maloj bolnici kad je u operacijskoj sali žena koja rađa na carski rez po svom izboru, znači bez medicinskih indikacija i dođe žena kojoj se zakompliciralo i doslovno joj život i život njene bebe ovisi o intervenciji, ali sala i doktori su zauzeti.
    To mi je otprilike kao da bi zdrava išla na hitnu i oduzimala mjesto i vrijeme onima koje stvarno boli i možda im život ovisi o tome.

    Ipak, ako netko želi carski bez medicinskih indikacija, bilo bi po mom mišljenju ok da ide u privatnorodilište i plati to.

  26. #126
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    nisam ni mislila da treba postati jedinica mjere.

    citam svoj post ponovo i vidim da sam se izrazila dovoljno nespretno da se krivo shvati, sto se i dogodilo.

    ne uzasavam se carskog kao nacina poroda, nego mi je tada, prije mog prvog poroda, bilo jako stalo da rodim prirodno (a na kraju sam rodila inducirano, i to je u principu bio zivi uzas) jer sam znala da to mogu, ali nisam imala stav da se zauzmem za svoje zelje, nego sam se prepustala struji, bez obzira na informiranost.

    da ne duljim, situacija je bila slijedeca--dosla sam u bolnicu 11 dana nakon termina da me hospitaliziraju, jer se to tako radi, a ustvari uopce nisam htjela biti u bolnici niti promatrana kao neki "slucaj". sad gledajuci bi voljela da mi je netko od doktora rekao da to sto sam debelo prekoracila (dobro izracunati) termin, nisam nimalo otvorena i nemam trudove nije nista previse neobicno, da se dogada, mozda rjede, ali se dogada. a dobila sam iscudavanje, kako vi to niste otvoreni, nemate trudove (jos od 37. tjedna, a ja dosla u bolnicu sa skoro 42!!!), pa nagledavanje u vaginu, doktori se medusobno zovu "dodite vidjeti ovo".. mislim, kakav je to nacin. osjecala sam se ko cirkuska atrakcija, i bez obzira sto sam vjerovala svojoj intuiciji da je samnom sve u redu i da moja beba zna kada hoce van, lagano sam popustala pritisku indukcije i mogucem carskom--koji nisam nikako htjela, zasto i bi, kad je s nama sve u redu.

    uglavnom, pokusali su indukciju u petak (prvo gelom), i nije se nista pocelo dogadati. cijelo vrijeme su mi govorili, "dat cemo vam sansu, pa ako ne ide, idemo na carski". ma kakvu su oni dobrostivi to sansu trebali dati?!?!

    ne znam razumijes li me.

    nitko, nitko od ne znam koliko doktora koji su me prejahali u tih 5 dana mi nije rekao da je to sasvim normalna, iako mrvicu neuobicajenija stvar. nitko!! saznala sam jedino da, ako nesto ne bi bilo ok s bebom, da bi se to vidjelo na ctg.

    o kakvoj informaciji onda mi tu pricamo? o kakvom pravu na izbor?

    ako je moja zelja bila da rodim svoje dijete prirodno, zasto mi je onda maltene od 41. tjedna bila diskretno nametana indukcija i carski? zer se stvarno nije mogao naci nitko tko bi mi rekao tocne informacije?

    ne razumijem. uglavnom, taj moj prvi porod mi je bio grozno, traumaticno i ponizavajuce iskustvo i upravo zbog toga nisam htjela ici u bolnicu drugi put. zasto bi ovisila o necijoj dobroj volji?

    -----------------------

    sad malo nazad na temu. pravo na informirani izbor.

    o svim izborima se znaju prednosti i nedostaci, osim o prirodnom porodu, jer takav nazalost ne postoji u nasim rodilistima, a inace je po statistikama najsigurniji za majku i dijete.

    tako da ovakvo pravo na izbor po meni nije fer, jer je jedna od opcija u izuzetno nepravednom polozaju.

    (probaj to zamisliti tako da se stalno istice npr. kako je oporavak od carskog tezak, ne mozes ustati, sve boli, sav se upali, ne mozes se brinuti za bebu.. sad lupam, ali samo usporedbe radi, jer se sad stalno istice kako je "prirodni" (tj. onaj bolnicki) porod bolan, kako popucas... itd.) jer zasada carski je, koliko ja znam, na glasu u stilu, nema frke, ti legnes zaspes, rodis, sve je super, a "prirodni" je uzas, muce te, nasilno otvaraju, buse vodenjak, rezu.. kuzis poantu? tebi to nije malo nepravedno?

    a mislila sam da sam u prethodnom postu oduzila..

  27. #127
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    tako da ovakvo pravo na izbor po meni nije fer, jer je jedna od opcija u izuzetno nepravednom polozaju.

    (probaj to zamisliti tako da se stalno istice npr. kako je oporavak od carskog tezak, ne mozes ustati, sve boli, sav se upali, ne mozes se brinuti za bebu.. sad lupam, ali samo usporedbe radi
    da krenem od kraja.... ne lupaš, jer se stalno ističe kako je oporavak od carskog težak, ne možeš ustati, itd....

    pravo na izbor je JEDINO fer.

    usporedbe radi - zamisli da ja npr. napišem da bi neko vrijeme žene trebale rađati samo cr-om, pa da se vidi statistika... :? bilo bi nebulozno.


    kad si već napisala da tebi nitko nije dao informacije - ja ću reći da me to jako čudi. jer ja sam imala sve informacije. od "tehnike" izvođenja cr-a, slojeva rezanja, načina šivanja, kako to utječe na mene zdravstveno - do toga kakve aparate za određene pretrage koriste u JAPANU. rekli su mi čemu služi koja pretraga, što se na njoj vidi, i zašto je to važno. itd...

    isto tako, ponuđeno mi je da probam roditi vaginalno - no moja želja i indikacije navedene u dokumentaciji su poštivane u cijelosti.

  28. #128
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Apsolutno poštujem prvo na izbor, i tvoja mi je priča, mikka, bila super, a ne užasavajuća, niti mislim išta loše o tome, dijelom ti se i divim, niti mislim da prirodno rađaju neosviještene, a carski je za "lovašice". Ja se grozim tih stereotipnih spika. Kužim i ovo kako si percipirala navođenje u prvom porodu i davanje "šanse" i sl. To je zbog prepoterećenosti bolnica, time nisam nikakav Ajnštajn što sam to rekla. Ovo o ajmo prirodni porodi pa da vidimo statistiku mi zvuči nerealno i neprovedivo (isto i kao onaj primjer s ispričavanjem ženama koji je gore bio naveden), kao i da bi žene u (državnoj) bolnici rađale onoliko koliko porod traje, mislim da bi rađaone bile blokirane. Idealan način smanjivanja gužvi mi se čini baš davanje šanse asistiranom porodu doma, pa tko bira u bolnici, tko bira doma, naravno, uz prethodno napravljenu trijažu razloga i rzika. Ovo da ti nisu govorili rizike - i to spada pod nemanje vremena. U svojim putešestvijama je moje iskustvo ako se izboriš, dat će ti infaće, ali to ne možeš raditi u bolovima, naravno, i opet, možda ćeš morat ubacit privatnika di se za informiranje ima vremena. Definitivno sam za to da rodilja ima pravo na izbor, bilo asistirani doma, bilo bolnički, naravno, ako nema neikih medicinskih ili logističkih prepreka za opciju a) ili b).

  29. #129
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    U stvari, ono što ja ne razumijem je zašto promocija prirodnog poroda mora ići uz, kako ga vjerojatno mi carice percipiramo, zastrašivanje o carskome? Zašto ne mogu koegzistirati?

  30. #130
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Mislim, razumijem ja da se želi ženu ohrabriti na prirodni porod, ali treba onda ići balansirano, neka svatko razmotri u dubini sebe i uz pune informacije i uz svoju med. povijest, godine i sl., za koju je ona opciju. Isto kao što razumijem da se želi ohrabrit na nošenje, na zaobilaženje prenatalnog testiranja, na co-sleeping, platnene i brojne druge stvari koje se promoviraju na forumu, ali to mi se čini da se radi balansiranije (osim prehrane, ali kužim tu razloge zašto ne). Opet, dobro je da je jedino o prehrani no-no stav, jer onda bi se stvarno vratili na ono iz čega je ovaj topic proizašao. Ono što ja želim reći je da mi se čini da "taborenje" ne dovodi do boljitka, tj. da nametanje ili opcije a) ili opcije b) nije dobro.

  31. #131
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    U stvari, ono što ja ne razumijem je zašto promocija prirodnog poroda mora ići uz, kako ga vjerojatno mi carice percipiramo, zastrašivanje o carskome? Zašto ne mogu koegzistirati?
    u sridu, što bi rekli alkari

  32. #132
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    U stvari, ono što ja ne razumijem je zašto promocija prirodnog poroda mora ići uz, kako ga vjerojatno mi carice percipiramo, zastrašivanje o carskome? Zašto ne mogu koegzistirati?
    Promocija prirodnog poroda zasigurno ne mora ići uz zastrašivanje o carskome, nego uz pružanje objektivnih informacija.
    I mislim da baš Odent, čijih tekstova imamo puno (najviše) na portalu, nikako ne ide na zastrašivanje o carskom.
    Upravo on u svakoj svojoj knjizi kaže da je danas način poroda carskim rezom postao prilično siguran način rađanja.
    Bez obzira što statistike redovno idu u prilog prirodnom porodu, zapravo su oba načina rađanja danas prilično sigurna, ako gledamo isključivo na smrtnost novorođenčadi i rodilja.

    Nadalje se njegov fokus preusmjerava na to hoćemo li kao vrsta osjetiti posljedice (i na koji način) na nekim drugim područjima (ne isključivo na gledanje perin. i maternalnog mortaliteta), upravo zbog te prilične sigurnosti rađanja CR i njegove sve veće zastupljenosti.

    Wagnerov tekst je jedini na portalu koji žešće upozorava na potencijalne rizike, ja bih rekla pomame za CR, a ne toliko samog CR.
    Vjerojatno kao reakcija na akciju da se u mnogim dijelovima svijeta porod carskim rezom doslovno promovira i postaje sve popularniji(negdje i prevladavajući), i taj je tekst pisan iz takve perspektive.
    Ne treba generalizirati da promocija prirodnog poroda ide na račun zastrašivanja o carskom, jer imamo cijeli niz tekstova (većinu) tekstova u drugačijem tonu.
    Meni se pak čini da su žene generalno puno više ustrašene od vaginalnog poroda na hrvatski način nego od carskog reza.
    I ne čudi me to.

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Ono što ja želim reći je da mi se čini da "taborenje" ne dovodi do boljitka, tj. da nametanje ili opcije a) ili opcije b) nije dobro.
    Slažem se i mislim da to ni ne radimo.
    Osim ako bi se "taborili" na jedan drugi način, recimo zalaganjem da se u HR omoguće sljedeća dva "tabora", koji bi, barem ja tako mislim, trebali biti neki standard, upravo radi sigurnosti poroda:
    a) potpuno prirodan i neinterventan porod, ako ga priroda dozvoljava
    ili
    b)" in labour" (dakle kada spontano dođe do pucnja vodenjaka ili trudova, pri čemu dijete kao aktivni sudionik u porodu daje znak da je zrelo) porod carskim rezom kada prirodni porod nije moguć

    I dozvoljavam da i za ta dva "tabora" mogu postojati iznimke, ali ipak da ovo dvoje bude neki standard.

  33. #133
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
    Wagnerov tekst je jedini na portalu koji žešće upozorava na potencijalne rizike, ja bih rekla pomame za CR, a ne toliko samog CR.
    Vjerojatno kao reakcija na akciju da se u mnogim dijelovima svijeta porod carskim rezom doslovno promovira i postaje sve popularniji(negdje i prevladavajući), i taj je tekst pisan iz takve perspektive.
    u kojima?

    nije provokacija, stvarno me zanima. jel imaš kontinente, zemlje, statistike... bilo što? naravno, novijeg datuma, a ne iz godina iz kojih je wagner crpio podatke...

  34. #134

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Od svih opcija vezanih za radjanje, jedina koje se ja ustvari plasim i zgrazam je inducirani porod. :/

  35. #135
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Citiraj sorciere prvotno napisa
    u kojima?

    nije provokacija, stvarno me zanima. jel imaš kontinente, zemlje, statistike... bilo što? naravno, novijeg datuma, a ne iz godina iz kojih je wagner crpio podatke...
    Ma to ti je skoro opće mjesto u današnjoj opstetriciji, svi bruje i zuje o velikom porastu CR svuda u svijetu (Amerika, osobito južna prednjači u porastu), o tome kako ga treba smanjiti (pa to često rade onda kad ne treba i na načine kako ne treba i baš o tome je onaj Odentov tekst kojeg sam linkala s "British medical journal"-o tome kako bi se povećanom stopom CR očekivalo smanjenje poroda vakuumom i ostalih agresivnih načina dovršenja poroda, međutim na žalost ne :/ ).
    Evo svašta po malo:
    http://www.childbirthconnection.org/...e.asp?ck=10456
    Recent studies reaffirm earlier World Health Organization recommendations about optimal cesarean section rates. The best outcomes for mothers and babies appear to occur with cesarean section rates of 5% to 10%. Rates above 15% seem to do more harm than good (Althabe and Belizan 2006).
    However, the national cesarean section rate is much higher and has been increasing steadily over the past decade. When a national rate is available for 2007, we will find that about one mother in three is now giving birth by c-section, a record level for the United States.
    http://www.childbirthconnection.org/...e.asp?ck=10554

    ---

    Canada's caesarean section rate highest ever
    ----------
    natrag u Evropu:
    Italija:
    http://www.bmj.com/cgi/content/full/310/6978/487
    Italy has the highest percentage of births by caesarean section in Europe, and the rate has doubled since 1980. At 22.4% the rate is the third highest in the world after the rates in the US and Brazil.
    Turska:
    http://www.encyclopedia.com/doc/1P3-340886011.html
    During the decade preceding the TDHS-98, the proportion of deliveries by Cesarean section increased from 5.7% to 20.8%. When only hospital births were considered, the percentage of Cesarean deliveries for the year 1998 was found to be 26.1%. The estimated rate for the year 2001 was around 30% (i.e. double the maximum rate of Cesarean ...
    Središnja Evropa:
    http://findarticles.com/p/articles/m...7/ai_n17207484
    Country CS rate and comments

    Austria National CS rate 15%-30%, depending on the hospital

    Belgium CS rate was 20% in 2003 and is rising every year.
    Almost 100% of women presenting with breech will be
    delivered by CS.

    Croatia National average CS rate 15% and rising at 1% a
    year. It is possible to have a CS on demand.

    Czech Republic National average CS rate was 14% in 2002, ranging
    from 11%-18%. Tertiary centres did not have rates
    any higher than 18%

    Germany CS rate shows a national average of 22%. There is a
    difference between the former west and east Germany:
    in the west the rate is higher. (In general hospitals
    are paid 1500 Euros for a spontaneous delivery and
    3800-4800 Euros for a CS)

    The Netherlands There is a rise in the CS rate although there is a
    strict division between primary and secondary care
    and midwives carry out the risk selection. For
    example the rate at the Amsterdam medical centre went
    up in 2003 from 24% to 27%. *

    Slovenia National average CS rate is only 11%. In tertiary
    units, e.g. the hospital in Ljubljana where there are
    5000 deliveries a year, the CS rate is 14%.

    Switzerland No national perinatal database. Large tertiary units
    are estimated to have a CS rate of 25%-27%. Hospitals
    which have received 'Baby Friendly' awards must
    publish their rates and these are 18%. Private
    clinics do not have to publish their figures and
    their CS rates are estimated to be 40%-50%.
    --------
    ova stranica je isto zanimljiva, ima svašta, i učestalosti, načinima kako se radi, rizicima, neka istraživanja ...
    http://en.wikipedia.org/wiki/Caesarean_section

    Incidence
    The World Health Organization estimates the rate of Caesarean sections at between 10% and 15% of all births in developed countries. In 2004, the Caesarean rate was about 20% in the United Kingdom, while the Canadian rate was 22.5% in 2001-2002.[16]

    In the United States the Caesarean rate has risen 46% since 1996,[17] reaching a level of 30.2% in 2005.[17] A 2008 report found that fully one-third of babies born in Massachusetts in 2006 were delivered by Caesarean section. In response, the state's Secretary of Health and Human Services, Dr. Judy Ann Bigby, announced the formation of a panel to investigate the reasons for the increase and the implications for public policy.[18]

    Among developing countries, Brazil has one of the highest rates of caesarean sections in the world. In the public health network, the rate reaches 35%, while in private hospitals the rate approaches 80%.[citation needed]

  36. #136
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    meni bi bila zanimljiva usporedba tih podataka s podacima o mortalitetu (pada-raste?). isto tako - rado bih negdje vidjela istraživanje o tome koliko način života utječe na mogućnost prirodnog ili vaginalnog poroda.

    prehrana, stres, (ne)kretanje, i brdo drugih faktora - utječu na organizam žene i limitiraju izbor načina poroda. nekad je čuvanje trudnoće bio gotovo nepoznat pojam - a sad je to u porastu. koliko djece se rađa zahvaljujući "medicinskoj pomoći"? curke s potpomognute bi mogle puno o tome...

    osim toga, dob u kojoj žene rađaju pomiče se na više, i vrlo često se zbog godina rodilje procjenjuje kako je cr manji rizik, obzirom na cjelokupno zdravstveno stanje starije rodilje.

    gledajući samo statistike o povećanom udjelu cr-a kao vrste poroda - ne dobivamo prave podatke, već samo nominalne.

  37. #137
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Pa i meni bi bilo zanimljivo vidjeti i proučiti sve ovo što spominješ,
    slobodno stavi linkove ako nešto nađeš (a vjerujem da ima toga na netu) .

  38. #138
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    Evo ovo je recimo zanimljivo istraživanje poroda na Farmi (tako se zvala hipi komuna u koj se Ina May Gaskin inicirala u danas jednu od svjetski najpoznatijih primalja), čije su statistike impresivne.
    Jako nizak postotak sveukupnih intervencija (oko 2%), a carski rez samo 1,46 %.
    Ima jako zanimljivih usporedbi (glede recimo trajanja trudnoće i veličine djece, to vjerojatno ima veze i s različitim načinom života na farmi u odnosu na druge).
    Sažetak istraživanja:
    http://www.thefarm.org/charities/mid.html
    The Safety of Home Birth: The Farm Study
    A. Mark Durand, MD, MPH
    Am J Public Health, 1992;82:450-452

    Abstract

    Pregnancy outcomes of 1707 women, who enrolled for care between 1971 and 1989 with a home birth service run by lay midwives in rural Tennessee, were compared with outcomes from 14,033 physician- attended hospital deliveries derived from the 1980 US National Natality/National Fetal Mortality Survey. Based on rates of perinatal death, of low 5-minute Apgar scores, of a composite index of labor complications, and of use of assisted delivery, the results suggest that, under certain circumstances, home births attended by lay midwives can be accomplished as safely as, and with less intervention than, physician-attended hospital deliveries

  39. #139
    mamma Juanita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    6,286

    Početno

    koliko djece se rađa zahvaljujući "medicinskoj pomoći"? curke s potpomognute bi mogle puno o tome...

    osim toga, dob u kojoj žene rađaju pomiče se na više, i vrlo često se zbog godina rodilje procjenjuje kako je cr manji rizik, obzirom na cjelokupno zdravstveno stanje starije rodilje.
    Istina.
    Al recimo zanimljivo mi je kako i stavovi o tome variraju od zemlje do zemlje(a i od doktora do doktora).
    Recimo moja prijateljica je tek u 40.oj uspjela zatrudniti iz mislim 5. postupka IVFa.
    I tada joj je njen austrijski doktor rekao da jednom kad je trudna, ona je najnormalnija trudnica, kao i sve druge.
    Jer je , osim problema s neplodnošću, inače bila sasvim zdrava žena.
    I nije smatrao da je prestara da bi vaginalno rodila.
    Na koncu je igrom slučaja rodila ipak vaginalno, u hr rodilištu uobičajenim postupkom, ali sve u svemu dosta brzo i s uobičajenim intervencijama.
    Beba je požurila dan prije dogovorenog carskog .

    Hoću reći kako bi to za hrvatskog doktora bile indikacije za rizičnu trudnoću i porod carskim rezom, za austrijskog doktora je bila normalna trudnica dokle god nema problema kod nje ili djeteta.

  40. #140
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    pa to i govorim... i ovi podaci su od 79 do 81... a od tada se način života promijenio naglavačke ...

    pravi podaci bi bili oni koji bi obuhvatili sve ono što sam napisala (i još puno toga što nisam) - a onda bi se porast poroda cr-om mogao drukčije tumačiti.

    izdvojiti samo jedan podatak kao relevantan - idealan je način za dobivanje krive slike bilo čega.

  41. #141
    sorciere avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    zagabria
    Postovi
    9,222

    Početno

    ubacila si se između svog prvog posta i mog odgovora

  42. #142
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Ja cu samo reci da je moj stav da je jedno apsolutno pravo izbora a drugo je pravo izbora medu opcijama zasnovanim na prihvatljivom riziku.

    Apsolutno mi je bezveze kak se ovdje trubi o "pravu izbora" u apsolutnom kontekstu, u smislu "ako ti hoces imat pravo da izaberes ovo, ja hocu imat pravo da izaberem ono". U cijeloj toj igri mora uci prica o riziku i prihvatljivom riziku.

    Carski bez medicinskih indikacija, po dosadasnjim saznanjima, koliko znam (iako neznam puno), nosi sa sobom veliki rizik.

    S druge strane, asistirani porod kod kuce, po dosadasnjim saznanjima, nosi jednaki rizik kao i radanje u bolnici.

    Pravo izbora na jedno naspram drugog ne moze biti apsolutno.

    Di bismo bili kad bismo imali pravo na izbor bas u svemu? Jer eto ti mozes izabrat ovo, pa onda ja imam pravoizabrat ono. Diskusija po toj crti razmisljanja je meni apsolutno apsurdna.

  43. #143

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Drugim rijecima; nije svaki izbor jednako los ili dobar.(ma koliko mi sutjeli ili svadjali se o tome )

  44. #144
    argenta avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    sjeverno pa južno
    Postovi
    1,254

    Početno

    Nisam bila dva dana doma, pa samo ukratko:

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Čekaj, pa nemaju u RH pravo na carski bez medicinskih indikacija, koliko sam ja shvatila. A neravnopravno postavljanje - ne razumijem, kako ćeš napravit carski bez asistencije, mislim, to ne možeš sama, doma :?.
    Htjela sam reći da ti za cr bez m.i. nitko neće kolutati očima i proglašavati te ludom babetinom (osim, možda, nekih na ovom forumu), dapače uz vrlo malo truda lako ćeš pronaći stručnjaka da asistira. A ako se isto pokuša za porod kod kuće, ispadneš... ma, da ne citiram sad, optužit će me da vadim riječi iz konteksta. Dakle, nisam mislila na cr bez asistencije, nego na to da ona u ovom drugom slučaju nije dostupna iako su rizici, objektivno, približni.

    Citiraj ina33 prvotno napisa
    Neravnopravno su postavljene, to je jasno, jer je sadašnja praksa takva, ali to što su neravnopravno postavljene po meni ne znači da treba žmirit na rizike jednog načina poroda (npr. elektivni carski), a o rizicima druge stvari (asistirani porod doma)
    Pa upravo i jest problem u tome što se u stvarnom svijetu porod kod kuće demonizira, a cr uzdiže nebu pod oblake. Znam o čemu pričam, jer sam godinama pokušavala naći ma i jednu osobu koja bi me podržala, a umjesto čega sam nailazila samo na face tipa :? ili :shock: ili ili Otkriti Rodu na kojoj su stvari postavljene naglavce, meni je bilo pravo olakšanje. (Pri čemu, osobno, ne podržavam hajku protiv cr-a ako takva postoji.)

    Ancica, pravo zboris.

  45. #145
    Fidji avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,248

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    de, ne vrijeđajte ciganke.


    deaedi, nu vidiš sad što si napravila! sad više ne smijem(o) reći da se rode porađen in kukuruzen!!
    Bilo bi zaista lijepo kad bi izbjegavala koristiti ovu frazu.

  46. #146
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    evo, ja htjedoh reci ovo sto argenta veli, a uglavnom se sva spetljam pa ispadne nesto sasvim deseto.

    sorc, mene ne cudi da si ti dobila apsolutno svaku info o cr.

    na kraju ispada da je doktorima u interesu da zena radja na cr--mozda dobiju vise love, a sigurno imaju prilike demonstrirati znanje.

    kod potpuno prirodnog poroda ne bi imali demonstrirati bas nista, mozda im je ispod casti da obicna rodilja kolo vodi.

    fidji, pretpostavljam da ce ti mc odgovoriti nesto sto ce ukljucivati onu frazu "vadenje".

  47. #147
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    na kraju ispada da je doktorima u interesu da zena radja na cr--mozda dobiju vise love, a sigurno imaju prilike demonstrirati znanje.
    Ovo stvarno ne bih rekla, temeljeno na mom iskustvu - tu doktor "stradava" ako nešto pođe po zlu, njegova je odgovornost, carski je trošak za bolničke krpajuće budžete, a za demonstrirat znanje imaju dovoljno hitnih stanja - sigurno u svakom rodilištu na dan ili barem tjedno imaju po par carskih. To može bit interes jedino privat doktora, ovih koji se opisuju u Americi, od kojih smo mi ipak miljama daleko (baš me zanima, npr., kako bi prošli naši estetski kirurzi da onom nekom frajeru rekonstruiraju facu da izgleda ko lav). Mislim, Amerika je Amerika, Evropa je Evropa, i ti svijetovi su još uvijek drugačiji, a da ne govorimo još u Hrvatskoj unutar Evrope.

    Jednako vrijedan izbor i argumentiranje ako će tvoje, nek je i moje. Po mom dubokom uvjerenju carski je operacija niskog rizika. O prirodnom porodu asistiranom doma pak ja ne znam (jer mi nije bio područje interesa), ali vjerujem da je i on, u recimo toj Nizozemskoj kojoj stremimo, niskorizičan.

    Sorcie je pokrenula važna pitanja. Masu populacije je neplodno, rađa u kasnoj dobi (evo, moja "ekipa" rodilja s foruma i s kava su sve preko 35), tako da ima i to svoje implikacije. A koje su implikacije carskih rezova na populaciju? Na što se tu misli? Da žena neće rađat više od 2? Pa rijetko tko ionako rađa više od 2, i to ne zbog CR-ova, nego zbog trenda da se rađa sve kasnije, a kod nas i zbog ekonomije. Nije sad CR pokretač tih stvari, on je samo jedna nit u rijeci, tj. nije on početak pitanja, nego kraj. A početak pitanja je to što žena radi izvan kuće (ne bunim se ja, meni to drago). A opet, možemo govoriti i o prepučenosti svijeta pa je onda iz ekoloških razloga to relativno i nelošeh i sl. Brojna su filozofska pitanja.

    Nego, vratimo se na porode. Ne može se govoriti - ovo je apsolutno najbolje. Kontekst je sve. Nekoj mladoj, zdravoj, bez reproduktivnih i inih problema, sigurno. Kužim ja da se rijetko tko može upalit u film vrćenja po gino ordinacijama u trajanju od 8, 10 godina. A, vjerujte, takav dio "tržišnog kolača rodilja" sve je veći. Ja se borim za našu tržišnu nišu i želim da ne završi sad CR demoniziran kao što je asistirani doma. Ista stvar. A ima i kod nas dr-ova koji će porađat ženu u 40-tima bez CR-a, nije rečeno da će svaka morat čuvat trudnoću, imat problema i sl. I o tim trudnoćama se sve više razmišlja kao o "normalnim", ako je to uopće politički korektan termin.

  48. #148
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    A opet, i nekako mi bed kako se dr-ove percipira kao neke sad negativce, s ovim ili onim interesima. Na suprotnoj strani od pacijenata/rodilja/trudnica i sl. Ja stvarno vjerujem da ih je većina odabrala to što rade da pomognu, ne odmognu. Dobro, opet mogu reć' da je i to zbog moje posebne percepcije - da njih ne bijaše, ne bi bilo ni moje cure. Možda sam imala sreće da sam u tom širokom pretraživanju ginića na kraju nalijetala na samo super ljude, ne znam. Ili su imali neki blagonakloni stav prema meni vis-a-vis cijele te odiseje, ko će ga sad znat.

    I još da kažem, stvarno suosjećam sa ženama koje su imale loše iskustva u porodu, koje su htjele ostvarit želju za porodom doma, a nalijetale su na kolutanja. Priče koje su napisane su mi otvorile oči, ako sam i prije dizala obrve na to. Ali, zar bi vama u vašoj priči pomoglo da neko nalijeće na kolutanja zbog toga što ide na carski? Mislim, u RH se rijetko kad radi o tome "too posh to push". Sve smo mi, sisters-in-arms.

  49. #149
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    I još nešto. Jako je teško shvatit drugoga ako su polazne situacije dijametralno suprotne (tipa - trudnoća iz prve upalila, sve neproblematično i planski) i ovo, npr., s čim se bavi ekipa s potpomognute. Jedino pričajući to možemo, zato kažem da su meni priče o prirodnom doma - ove koje sam pročitala - otvorile oči u smislu razumijevanja i te strane priče. Meni je osobno u mojoj priči najviše pomoglo to što sam na ovom forumu nabasala na jednu divnu ženu s kojom dijelim i dio reproduktivne i dio ortopedske priče i koja mi je za savjet o porodu rekla - stremi prema onome u čemu ćeš se ti osjećat sigurno. Zato ukazujem na dio o tome da medicinske indikacije za carski nisu jednoznačne i nisu samo ginekološke, ali opet, nisam sad niti ja neki stručnjak da o njima obrazlažem. Opet ću reć' svoju omiljenu - nisu stvari crno-bijele. Odentovi tekstovi o carskome su OK, ali ovaj Wagnerov (ako je to onaj "izreži i izvadi" i pomama za carskima, pa onda povećani smrtni ishodi), ne znam baš da su žene u RH nešto ludo pomamljene za ić' na carski i dobro je što je tako, naravno. Meni je, iskreno, žao da žena kojoj je zbog nečega sugerirano da ide na carski nalijeće na taj tekst o tome da to ima veliku smrtnost (ne znam sad točan navod, ali tako se to čita) i uspaniči se.

  50. #150
    Ancica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,422

    Početno

    Zar je bolje ne rec da carski sa sobom nosi rizik veci od vaginalnog zato da se zena ne uspanici? Kaj stvarno mislis da je bolje da svaka zena misli da su obje opcije jednako sigurne (riskantne), iako nisu?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •