Pokazuje rezultate 1 do 7 od 7

Tema: Ideje za rad s predškolcima

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    145

    Početno Ideje za rad s predškolcima

    Gotovo sam sigurna da sam na ovakvu temu dosta davno bila naišla, ali sada je ne nalazim . Molim vas za linkove na kreativne stranice za rad s predškolskim djetetom, nešto u čemu može i dijete sudjelovati, po mogućnosti da se radi sa prirodnim materijalima, ili za vaše konkretne ideje.

  2. #2
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Da, ima takva tema skoro svake godine, ali nije loše povremeno "ponoviti gradivo" za nove generacije roditelja prvašića:

    Evo linka na zgodan materijal: http://www.inet.hr/~kmanesta/priprem...%20BROSURA.pdf

    Evo linka na službeni materijal Agencije za odgoj i obrazovanje: www.azoo.hr/.../Prirucnik%20za%20upis%20djece%20u%20prvi%20razred.doc

    Evo i malo iskustva: mi djecu nismo ništa posebno pripremali, ali smo imali u vidu što sve predškolci trebaju da bi se lakše uklopili u školu:
    - samopouzdanje
    - socijalne vještine (snalaženje u ne baš poznatom društvu vršnjaka)
    - poštivanje autoriteta (odgajatelja, učitelja)
    - servisne informacije (znati ime, prezime, adresu, broj telefona, to isto od roditelja.... znati koga treba zvati ako se što dogodi, znati nešto o vlastitim alergijama i problemima sa zdravljem)
    - praktične stvari (briga o svojim stvarima, osobna higijena - brisanje guze i nosa, pranje ruku, samostalnost pri jelu + korištenje žlice i viljuške, vezanje cipela...)

    Mi nismo puno "trli glavu" što i kako s predškolcima, ali smo ih uključivali malo pomalo u zbivanja u kućanstvu - pripremu voćne salate, postavljanje stola, spremanje cipela, sitnice koje su bitne upravo za podizanje samopouzdanja i svijesti djeteta da je vrijedan član obitelji / vrtićke grupe / svog razreda / društva.

    Od vještina koje su potrebne za samo savladavanja gradiva, bitno je produljiti interval pažnje na nekih 15 minuta (za prosječno dijete - za nekoga će uspjeh biti i 10 min, a neki neće imati problema s mirnim sjedenjem i slušanjem ni 20 minuta). Za to su uz roditeljsko čitanje priča za laku noć izvrsne i audio priče i bajke (dostupno u svakoj knjižnici i brojnim knjižarama).

    Predčitalačke vještine su također važne:
    - raspoznavanje glasova u riječima
    - glasovna sinteza i analiza (s kojim glasom neka riječ počinje, s kojim završava, koji je glas u sredini...)
    - orijentacija u prostoru (što je naprijed, što iza, gore-dolje, lijevo-desno
    - sortiranje po grupama (prema boji, veličini, razlikovanje veliko-malo, dugo-kratko... svijetlo-tamno, izuzimanje predmeta koji ne pripada u grupu)
    - brojenje i zbrajanje do 10 (napamet i uz pomoć predmeta)

    Napredne vještine su velika tiskana slova i brojevi do 10.

    Motoričke vještine - stajati na jednoj nozi, skakati na jednoj nozi, hodati po ravnoj crti i slično

    Grafomotiričke vještine - nacrtati zatvorenu krivulju (kružnicu ili krumpir), nacrtati trokut, kućicu, cvijet, ljudski lik (baš crtež čovjeka se traži na procjeni psihofizičke sposobnosti za polazak u školu)... Z
    Za razvoj fine motorike idealne su vježbe s plastelinom (ili slanim tijestom), izrada igračaka od kestena, nizanje perlica, izrada kolaža, slikanje kistom, igre papirom, škarama i ljepilom, igre s krpicama (krojenje i šivanje za lutke - primjereno dobi), izrada lutaka od papira

    Računalo - također može biti korisno pomagalo za predškolce, ali samo za dvije stvari: prva je razvoj fine motorike i spretnosti (+veza ruka-oko kroz igrice tipa "tetris" i slične u kojima je bitna brzina i spretnost, te logičko razmišljanje - one starei Wingames su odradile svoje za moju djecu). Druga stvar je početno učenje brojeva i slova. Danas ima široka paleta namjenskih programa za to, od Sunčica (koje su bile jedine dostupne mojoj djeci) preko Hlapića, Garfielda, Male učilice... do namjenskih programa za predškolce i djecu s pp, kao što je trenutno jako hvaljen multimedijalni cd PUTOVANJE KROZ ZNANJE (više o tome ovdje: http://putovanjekrozznanje.ffzg.hr/recenzije.php i ovdje: http://www.sbkt.hr/djecji/index.php?...d=48&Itemid=55)

    Moja djeca još su koristila i ljubljeni Sebran, koji je dostupan i na hrvatskom jeziku (na samom dnu stranice je link za download): http://sbkt.hr/djecji/index.php?opti...d=60&Itemid=68

    Evo, sigurno bi bilo još toga, ali ovo je za sada dosta.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 02.10.2010. at 22:29

  3. #3
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Sorry, ne radi link na priručnik za upis u školu.

    Probat ću "na mala vrata": http://www.azoo.hr/admin/fckeditor/F...i%20razred.doc

  4. #4
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Konkretne kreativne ideje probajte potražiti ovdje (na stranicama Udruge odgajatelja): http://www.udruga-odgajatelja.hr/ideje/

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jun 2007
    Postovi
    145

    Početno

    peterlin
    Hvala ti za ovako iscrpan odgovor. Tek sad mi je jasno kakvu ću tremu imati pred upis u školu .
    Očito nisam bila baš najjasnija naime moja curica neće uskoro u školu, ona ima tek 3 godine. Nismo krenuli u vrtić a ja sam s njom doma pa sam se mislila pozabaviti i nekim aktivnostima (osim uobičajenih) koje bi joj mogle biti zanimljive a i da se uklopi u vrtić kada krene

  6. #6
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,328

    Početno

    Ajoj, stvarno si ambiciozna.... Prema našem iskustvu, ne treba djetetu ništa drugo nego ga od malih nogu uključivati u sve aktivnosti koje inače radite doma. Moji su doma radili u toj dobi božićne ukrase od slanog tijesta (ja napravila tijesto, a oni rezuckali kalupima za kekse), namatali su vunicu, radili smo anđele (ja tijela, djeca krila... kasnije su sve sami naučili).

    Za trogodišnjakinju koja treba krenuti u vrtić bit će sasvim dosta da kroz igru spremi igračke u kutiju prije spavanja, da donese svoje cipele/papuče.... to je dovoljno. DJeca dolaze u vrtić (i školu) s različitim naučenim vještinama, a tamo uče jedni od drugih.

    Možda je najbitnije je dijete uspije ostvariti socijalni kontakt i da mu odvajanje od roditelja nije trauma. To može naučiti u parku, igraonici, vlastitoj ulici i domu - to je prirodan proces. A sve drugo - dijete te vodi i ono određuje što će prvo naučiti. Nema tu pogrešaka... Sretno i bez straha!

  7. #7
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    svasta se moze raditi, nama je sad hit kolaz. rezuckamo i lijepimo razne teme. moze se i s liscem, pogotovo ovo jesensko je zahvalno. poseban uzitak je i skupljanje toga po parku ili sumi. i laganiji plodovi i bobice se mogu lijepiti, pa cak i pijesak.

    razni plastelini, glinamol, vosak...mogu se raditi razne figurice, ili oblici na izvaljanom materiajlu (ima malih valjkova na dolcu kod onih sto kosare prodaju)
    isto tako i tijesto, meni dijete bavezno pomaze radit kolace, dodaje sastojke, mijesa, mijesi...vazno je da dijete sto vise radi rukama, direktno u dodiru s materijalom

    kuhanje opcenito. ja mu dam par sastojaka pa si on sam dodaje zacine i vodu, nekad cak i to stavimo malo na stednjak. tako je mm jednom tu njegovu soju pojeo, zalio se da nije bila dosta skuhana, al da je bila fina ( a u njoj cimeta i jos kojecega)

    mi obavezno radimo lutkice od onih rola od wc papira, crtamo i lijepimo tkaninu i svaka je drugacija. moj Dorian je i prosle godine kad je imao 3 vec sivao s tupom iglom, na mrezici.

    ako imate vrt mozete tamo svasta raditi, kopati, saditi, plijeviti...ili na balkonu posadite nesto zajedno pa redovito o tome brinite, zalijevajte...

    i kao sto kaze Peterlin, dijete uvijek ukljuciti u aktivnosti po kuci, moj D ima svoj usisavac i onu metlu s krpom za prat pod, dam mu da uzme tanjure ili bestek za postavit stol, sad je s tatom farbao, ako se nesto posprema on sudjeluje i uziva. alaj izrabljujem dijete

    i naravno, bojanje bojicama, pastelama, vodenim. najnovije otkrice, slikanje na rizinom papiru. kapnu se dvije (ali ne vise od 2!) boje na papir i eto slike
    onda kad se to osusi moze se zalijepit na tvrdi papir pa bude cestitka, razglednica, slikica...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •