Evo ga jedan tata koji je trazeci informacije o postoperativnim problemima dosao na ovaj forum, pa da opisem i ja svoja iskustva...

Igor ima 4,5 godine i juce mu je operisan treci krajnik. Razlog zasto smo se odlucili (teska srca) za operaciju je bilo prvenstveno tesko nocno disanje, hrkanje i gusenje u toku sna. Naravno, ni jedan virus koji je bio aktuelan u obdanistu ga nikada nije obisao, cesto se razbolevao... i svi su nam preporucili tu cuvenu operaciju.

I, juce je dosao taj dan za koji smo mislili da nikada nece doci, a imali smo 10-ak dana da pronadjemo gde cemo da ga operisemo (Beograd), pa smo imali izbor ili drzavne bolnice ili par privatnih bolnica. Ovde kod nas, a pretpostavljam i u ostalim susednim zemljama, drzavna bolnica je "NE, nikako" posto se deca ostavljaju sama u ambulanti na duze vremena (nekoliko njih se uvede u ambulantu, ostaju sami, pa hajde jedan po jedan na kasapljenje... uzasno), a privatne klinike... i tu se bar jednom godisnje desi neki skandal o kome novine pisu li pisu, problemi sa anestezijom, problemi sa ovim onim... ishod - onaj najgori.

I nakon dugo konsultacija, izaberemo jednu privadnu kliniku, u kojoj radi neki nas vrhunski doktor ORL, nekadasnji nacelnik ORL jedne od najpoznatijih bgd klinika.

Odlazimo kod njega, mama i sin ulaze u sobu za pacijente, nakon 5 minuta dolazi anesteziolog... Ustani - mali ustane, rasiri ruke - on ih rasiri, e sada me zagrli - on ga zagrli i ponese. Tada naravno pocinje plac, hocu mamu, hocu mamu... plac traje nekih 2-3 minuta (soba za pacijente je preko puta operativne sale), i prestaje... Znate tada da je dete uspavano, a i cujete neke instrumente, valjda kako ih odlazu na sto. Nakon tacno 7 minuta cujete da neko pere ruke, a nakon 9 minuta od pocetka operacije (koje su meni trajale 99 minuta), cujete plac, donose vam dete, operacija je trajala 2-3 minuta max, a samo uspavljivanje i budjenje ostalih 6-7 minuta.

Tada nama pocinje haos... mali prvo sto je uradio - cupa iglicu iz ruke, pocinje da vristi, baca se, nece da legne, nece da komunicira - telo je razbudjeno iz anestezije a mozak definitivno nije. To je trajalo dobrih 45-55 minuta (dr nam je rekao da to obicno traje 15-ak min, ali moze i do 2 sata...). Svo vreme je trazio vodu da pije, hteo je da izadje iz sobe, vristao, plakao, ne mogu ni da se prisecam tog haosa. Posle tih 45-55 min koliko je sve to trajalo, izgleda da se i mozak probudio, tako da je bio skroz normalan, gledao tv, gasio palio muziku, smejao se... bio kakav je svaki dan. Dolazi Dr, pregleda ga (2h nakon operacije), kaze sve je ok, pij vodu, pij sokice, mozes i malo sladoleda...

Dolazimo kuci (znaci u bolnici smo proveli 2.5 sata sve ukupno), on je ok, igra se, skace, pevusi... bas super raspolozen. Jeo je sladoled, pio dosta tecnosti i navece malo pudinga.

Danas, dan nakon operacije ne mozemo da ga prepoznamo, isli smo jutros kod Dr-a, pregledao ga, kaze da je sve super,da moze polako da pocne da sve sto pozeli... A Igor, ceo dan nije mrdnuo, kada je ustao trazio je da ga odnesemo iz kreveta do troseda, kada hoce u wc - nosi me... skoro ceo dan je prespavao, progovorio 10-ak recenica, uglavnom trazio nesto da pije. Temperatura mu je dva puta isla do 38.8 (sto je mene bas zabrinulo) ali Dr je rekao da je obaramo Brufenom. Po njima, razlog za to "mrtvilo" je da su mu sada misici puni mlecne kiseline pa da ga sve boli kada se mrdne (klasicna upala misica)... Naravno zali se danas da ga jezik boli, ali bez problema guta, i isto tako malo "cudno" prica, pretpostavljam od bolova.

Sutra opet idemo na kontrolu (na nas zahtev, danas je dobio otpusnu listu, sve je ok..., ali isto hocu da vidim otkud ta temperatura), nadam se da ce sve ovo proci kako treba. Da, inace i sinoc je hrkao dok je spavao, ali to je valjda zbog otoka koji ima tamo gde u je nekada bio treci krajnik, trebalo bi za 5-7 dana da prestane sa tim.

Nadam se da nisam bio preopsiran, ako neko ima bilo kakvo pitanje u vezi operacije treceg krajnika neka se slobodno javi, posto sam iscitao stotine i stotine strana teksta, i konsultovao se sa bar 10 doktora, tako da bih i ja mogao da doktoriram na tu temu Javicu se da kazem da li je operacija odradila svoje, odnosno da li je mali prodisao i prestao da hrce i da se gusi.

Veliki pozdrav za sve