Vinogradska:

1) Koliko su otvoreni za "Plan poroda", da li ga uopće čitaju/uzimaju u obzir?
Planirala sam doći sa planom poroda, moj prvi porod je bio brzinski, tj. došla sam u zadnji čas pa nije trebalo biti intervencija, rodila u roku sat vremena. Dr. mi je prokinula vodenjak prije toga je napomenula da će to napraviti. Prvo sam rekla da ne želim onda mi objasnila zašto (a ja joj prvorotkinja vjerovala) i rekla dobro može. Ali ne bi ga probušila da sam bila malo sigurnija u sebe. Mislim da bi ga uzeli u obzir.

2) Da li se rutinski vodi porod - tipa prokidanje vodenjaka, drip, epiziotomija....ili poštuju želje rodilja?
Poštuju želje, kažu unaprijed što planiraju napraviti.

3) U kojem trenutku otac može prisustvovati - tek na samom izgonu ili i tijekom trudova? Da li postoji mogućnost ostanka oca nakon poroda barem 30ak min uz majku i bebu?
Moj muž je odmah ušao na oba poroda (napominjem, bila su brzinska, prvi 9cm otvorena, drugi 7cm). Kako sam oboje rodila ranije, nismo mogli dugo biti skupa, mislim da 10tak minuta inače mislim da može 1h, nek me druge cure isprave.


4) Da li je rodilja u mogućnosti hodati (slobodno se kretati) tijekom trudova? Postoje li neka pomagala kao npr. pilates lopta?
Ako tražiš, da. Loptu nisam vidjela ali kažu da se može dobiti i to samo ako pitaš.

5) Pomažu li babice da porod bude fiziološki (sa što manje intervencija) - masaže, masaža međice ?
Mene su masirale, rekla sam da ne želim intervencije rekle su trudit' ćemo se, budite bez brige.

6) Reže li se pupčana vrpca odmah po porodu ili čekaju da prestane pulsirati?
Na traženje mislim da čekaju,ja nisam tražila (dan danas mi je žao)

7) Koliko vremena rodilja "ima" za prirodne trudove prije nego li krenu intervencije?
Na ovo ne znam odgovoriti. Mi smo trudove odrađivali sami, suprug i ja i kad sam bila pred izgonom, muž je trčao okolo i zvao osoblje

8) Da li je moguće roditi u nekom drugom položaju osim na leđima? (čučeći, klečeći...)
Odgovarao mi je polu ležeći položaj, tražila sam da mi dignu naslon i sve ok. Možeš dakle tražiti jer sam čula da su pristupačni po tom pitanju.