Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: Dva carska, trbušnjaci i mukulfiber...

  1. #1
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno Dva carska, trbušnjaci i mukulfiber...

    Imala sam dva carska reza i odlučila sam početi vježbati, opet, da se dovedem u formu. Međutim, čak i nakon laganog vježbanja oko carskog osjećam takve bolove da se pitam je li mi to pametno :/ No, moguće je da je taj bol ajmo reći normalan, da neće biti zla po to tkivo čak i ako vježbam, čak i ako nastavi boliti?

    Jel netko ima iskustvo s time? Boli me carski, i lijevo i desno od šava, samo od sebe, ali posebno ako dotaknem šav.

    Da vježbam ili da odustanem?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Imala sam dva carska reza i odlučila sam početi vježbati, opet, da se dovedem u formu. Međutim, čak i nakon laganog vježbanja oko carskog osjećam takve bolove da se pitam je li mi to pametno :/ No, moguće je da je taj bol ajmo reći normalan, da neće biti zla po to tkivo čak i ako vježbam, čak i ako nastavi boliti?

    Jel netko ima iskustvo s time? Boli me carski, i lijevo i desno od šava, samo od sebe, ali posebno ako dotaknem šav.

    Da vježbam ili da odustanem?
    vježbaj u vodi, meni je pomoglo http://www.fitness.com.hr/vjezbe/fit...i-fitness.aspx

  3. #3

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    a poslije zumbahttp://www.fitness.com.hr/vjezbe/fitness-discipline/Zumba-fitness.aspx

  4. #4
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj maria71 prvotno napisa Vidi poruku
    Na moru sam, i vježbala sam upravo u vodi :/ Nemam muskulfiber, osim tih bolova po rezu :/ I nikako da se smire...

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    9,914

    Početno

    baš mi je žao.ja sam imala jedan carski prije 8 i pol godina , pa me zna zapeći po rezu tu i tamo, osobito kad je promjena vremena .

    ja sam počela raditi čučnjeve u vodi i lagana istezanja i tek od prošle jeseni krenula na zumbu , preporodila sam se

  6. #6
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    probaj nešto manje intenzivno, bar dok se adhezije (tkivo koja zaraste oko reza) ne malo poćnu rastezati. onda bude malo lakše.

    možeš i laganu masažu sa uljem raditi u području reza (prošlo je dovoljno vremena od zadnjeg CR za to), koristiš neko ulje i lagano masiraš tkivo da pomalo, pomalo postane više elastično. no, masažu treba izbjegavati za vrijeme menstruacije, te pet dana prije i pet dana poslije iste.

  7. #7
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    pod "neko ulje" mislim kokosovo, bademovo, maslinovo, dakle neko bazno ulje. možda možeš i malo eterična ulja koristiti u to ulje, ali za to bi se konzultirala sa aromaterpeutom.

    ja sam prije par mjeseca bila na mayanskoj masaži maternice (mayan womb massage), bilo je super, terapeutica mi je dala par tehnika kako raditi tu masažu posebice u području reza od CR-a, i savjetovala mi je korištenje ricinusovog ulja plus malo naribanog pčelinjeg voska da se mrlje od ulja lakše peru (njene riječi, navodno mrlje od ricinusovog ulja se jako teško peru). I tkivo je zaista puno mekše, elastičnije (khm, kad radim redovito, ne)

  8. #8
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    probaj nešto manje intenzivno, bar dok se adhezije (tkivo koja zaraste oko reza) ne malo poćnu rastezati. onda bude malo lakše.

    možeš i laganu masažu sa uljem raditi u području reza (prošlo je dovoljno vremena od zadnjeg CR za to), koristiš neko ulje i lagano masiraš tkivo da pomalo, pomalo postane više elastično. no, masažu treba izbjegavati za vrijeme menstruacije, te pet dana prije i pet dana poslije iste.

    Hvala ti! Nisam baš sigurna kako to u praksi provesti - jesi li mislila početi lagane vježbe, pa ajmo reći svakih par dana pojačavati intenzitet i na taj način dati tkivu mogućnost da se rastegne i oporavi, ili još čekati neko vrijeme, pa opet probati i vidjeti je li sada bolje.

    I objašnjenje je dakle da je to tkivo kruto i da su bolovi zapravo posljedica rastezanja - čega? Tetiva? Mišića? Živaca? Ja volim znati dubinski, onda lakše prilagođavam praksu :/

    I hvala ovo za maslinovo ulje (toga imam, pa ću s time i mazati). Odična ideja! Ne može škoditi.

    Puno hvala!

  9. #9
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Hm, dosta vremena je već prošlo od tvoja oba CR, već se sve trebalo vratiti u normalu.
    Ja sam ima CR 2005. i 2010., i mogla sam normalno, bez ikakvih bolova, stezanja ili neugode vježbati već nakon cca. 3mj. Da li te je bolnici pregledao fizioterapeut nakon CR, meni je oba puta došla nakon 2 dana, nešto mjerila i rekla da je sve OK?

  10. #10
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    mislim da bi se trebala konzultirati sa fizioterapeutom.

  11. #11
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    možeš naravno konzultirati fizioterapeuta, ali ako je stezanje u rezu nakon toliko godina to je vrlo vjerojatno posljedica adhezija,dakle kako tkivo zaraste preko reza tako se "zalijepe" niti tkiva koje su zarasle preko zaraslog... teško mi je objasniti na hrvatskom, ali na VBAC liste koje čitam puno žena piše o tome i to se zovu adhesions odnosno adhezije. Pogotovo ako primjerice nisi dugo taj dio tjela vježbala, treba dati vremena tkivu da postane opet elastično, ta bol ne bi trebala biti nesnošna nego nelagodna, kao što je recimo pred kraj trudnoće nakon CR-a kad se tkivo širi (ako je jaka bol ili zabrinjavajuća treba se javiti liječniku).

    dakle, vježbat pomalo i tek postepeno povećati intenzitet, dati tkivu vremena da se polagano ušalta u novi ritam, ako se procjeni da npr prebrzo si intenzivirala onda opet smanjiti, čekati i tek onda mic po mic opet intenzivirati. gledaj to kao rehabilitaciju na neki način, tkiva koje je oštećeno i sa kojim treba nježno i uz maksimalno poštivanje "kad je dosta i kad treba smanjiti", ali koje će uz takav pristup malo pomalo opet doć na svoje.

    Daedi, svaki rez i svaki organizam zaraste drukčije, i to se može vidjeti tek mjesecima nakon bilo koje operacije, ono u početku što pogleda fizioterapeut nema veze s time jer je sve presviježe da se uopće to procjeni.

  12. #12
    Deaedi avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Postovi
    9,736

    Početno

    Citiraj Danci_Krmed prvotno napisa Vidi poruku
    Daedi, svaki rez i svaki organizam zaraste drukčije, i to se može vidjeti tek mjesecima nakon bilo koje operacije, ono u početku što pogleda fizioterapeut nema veze s time jer je sve presviježe da se uopće to procjeni.
    Naravno da se svatko oporavlja drugačije, ali fizoterapeut odmah nakon CR procijeni stanje i preporuči eventualne vježbe, nošenje steznika i ostalo po potrebi.

  13. #13
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

  14. #14
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    adhezije su na hrvatskom zapravo priraslice

    zapravo, možda možeš i sa ginekologom o tome popričati, kad više čitam kužim da to ima veze kako su zatvorili rez i što su koristili za to (kakav konac, tehnika šivanja), imaš izvještaje s operacije? ako ne, možeš zatražiti i vidjeti sa ginićem kako su zatvorili i da li je to razlog za bol odnoso kako postupati

  15. #15
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    ja sam spomenula fizioterapeuta a moze i ginekolog cisto da netko pogleda kako to sve izgleda i je li bol samo zbog oziljka tj reza ili mozda neceg drugog jer ovako preko neta nista ne znam. danci, tvoji savjeti su super, cula sam od nekoliko zena koje su imale cr da su radile masazu uljem i zbilja im je pomoglo.

  16. #16
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,545

    Početno

    imam 3 carska zadnji pred 2 godine, i ništ me ne zateže ni boli, baš i ne vježbam ali sakčem za klincima i trčkaram

  17. #17
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    kažem, ovisi kako je zaraslo, ovisi kako su zašivali (a to je vezano uz to kako su prethodni CRovi zarasli), ovisi što su koristili kao pribor za šivanje (kakav konac) ima tu dosta faktora, teško reči da će svima biti ni blizu slično kamoli isto

  18. #18
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Carskim rezom se ne rezu misici, vec se samo prilikom operacije razmaknu. Reze se koza, trbusna stijenka i maternica.

    Jesam u pravu?

  19. #19
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Mislim da jesi, djelomično. Mada u prvom, hitnom, su mi rezani mišići, zato i nemam osjeta od pupka dolje.

  20. #20
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Zasto nemas osjet, pa jesu ti sastavili misice tad?

  21. #21
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Danči, hvala ti! Odbijam se suočiti s time da si sigurno u pravu; previše me boli i pretvrdo je i nikako da dođe k sebi; već sam probavala vježbati i odustajala zbog svega toga i da moram doktoru.

    Jel i vi ostali ne volite kad shvatite da ipak morate doktoru i da forum ipak ne može rješiti sve zdravstvene probleme? Ja to nikak ne volim i molim admine da upgrejdaju stvar da radi i u ovom smislu, ako može...

  22. #22
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Da instaliraju jednu tipkicu "call doctor"

  23. #23
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    il da te ja bicem otjeram doktoru
    sad cu te svaki dan pitat : "i, jesi isla?"

  24. #24
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Tja... evo, toliko dana, a mene i dalje boli, sad mi je problem i kihnuti i zakašljati se, kao da sam jučer imala carski. Znam da nije ništa akutno jer se super osjećam, i već sam ja počinjala vježbati, i odustajala, kao - ma to je slučajno, drugi put će biti bolje...

    Storma, tjeraj me, tjeraj, ne da mi se, a moram...

  25. #25
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Carskim rezom se ne rezu misici, vec se samo prilikom operacije razmaknu. Reze se koza, trbusna stijenka i maternica.

    Jesam u pravu?
    nisam kompetentna za to točno što se reže i kako, ali znam da kod šivanja u nekim slučajevima šivaju sloj po sloj rezanog, a u nekim slučajevima samo određene slojeve zašiju i ostave ove druge da sami zarastu - to ovisi dakle o tehnici koja se primjenjuje i ako je već bio jedan CR kako je onaj zarastao.

    Čak i vrsta konca koja se koristi može imati utjecaj na to kakav ožiljak ostane unutra.

  26. #26
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    I, kad si se narucila?

  27. #27
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Ja vise pitam zbog tog jer imam izoperiran trbusni misic, pa sam mislila svoj oporavak usporedjivati s oporavkom carskog reza, al sam onda skuzila da nema bas poveznica.
    Zasad mi stoji da mirujem 3 tjedna, tesko mi je stajati na nogama. Dok stojim ne mogu govoriti i ne mogu se ispraviti. Cekam bolje dane a oni nikako da dodu...

  28. #28
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    S2000, mislim da je u tvom slucaju vazno mirovati sto vise, ipak je to trbuh i vazno je da sto bolje zaraste.

  29. #29
    trampolina avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2009
    Lokacija
    ...na putu...
    Postovi
    2,329

    Početno

    Citiraj S2000 prvotno napisa Vidi poruku
    Zasto nemas osjet, pa jesu ti sastavili misice tad?
    Iskreno, nemam pojma što su točno rezali, što i kako šivali, ali osjeta na koži u jednom dijelu trbuha ispod pupka nemam.
    Prijateljica koja je imala dogovoreni carski (prvi) od prvog dana ima normalni osjet.

  30. #30
    S2000 avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2010
    Postovi
    3,821

    Početno

    Mozda su ti ostetili zivce, a ne misice. Jer ja sad imam dosta savova u misicu i nesto plastike, al imam osjet svuda okolo.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •