Citiraj nicky_111 prvotno napisa Vidi poruku
Čini mi se u raspravi da postoje samo dvije premise: brak te vanbračna zajednica bez papira. No od prije par godina u HR postoji i vanbračna zajednica ovjerena kod javnog bilježnika. Kolko kužim situaciju, kod potpisane vanbračne zajednice pred javnim bilježnikom nije potrebno kasnije dokazivanje iste jer se ona dokazuje upravo izjavom ovjerenom kod javnog bilježnika i prava takve zajednice su izjednačena bračnim pravima. Kod izvanbračne zajednice koja nije izjavljena pred javnim bilježnikom istu je potrebno dokazati.

Ja sam trenutno trudna iz MPO postupka, nisam u braku te smo da bi uopće mogli pristupiti postupku morali smo potpisati 3 izjave pred javnim bilježnikom: 1. o postojanju izvanbračne zajednice, 2. da on priznaje očinstvo djece začete u MPO postupku sa mnom, 3. da ja pristajem na njegovo priznavanje očinstva djeteta začetog u MPO postupku sa njim. Skoro sam sigurna da bi mi te izjave bile dovoljne da ga upišem kao oca da se, ne dao svemir, njemu nešto dogodi. Također bi imala jednako pravo pri nasljeđivanju i da bi pritom zajednicu dokazivala upravo tom izjavom bez dodatnog dokazivanja izvanbračne zajednice u sudsokj parnici.

A kako će se zaista odviti postupak upisa bebe kad se rodi ću moći reći tek za koji mjesec
Kažeš da si skoro sigurna, no nažalost ne ide to tako. Ako muškarac koji nije u braku sa majkom, premine prije rođenja djeteta, potrebno je dokazati očinstvo DNK analizom. Jedino ako je svjestan da će umrijeti, može se u oporuci napisati da priznaje očinstvo.

Sve te izjave kod bilježnika o vanbračnoj zajednici važe dok su oba partnera živa. U slučaju smrti jednoga, onaj drugi treba zajednicu dokazati, a pri tome će mu sigurno pomoći ti papiri potpisani kod bilježnika.
Znači, da i ja napišem,kao i mnoge forumašice prije, bez papira se ne računa. S tim da je s papirom potpisanim kod matičara, sve puno jednostavnije i treba potpisati samo jednom. Da ne naglašavam da se papirom potpisanim kod matičara zavjetujete jedno drugome na ljubav (i vjernost ), a ne samo na čiste tehnikalije kao ovi papiri kod bilježnika. Hihihi...ja i romantika.

nicky, izvanbračna i bračna zajednica razlikuju u mnogočemu, što pišemo već više od 20 strana. A pisati: "kolko kužim situaciju" i "skoro sam sigurna" je pravi put do nesporazuma u ostvarivanju svojih prava.