Pokazuje rezultate 1 do 30 od 30

Tema: MPO i dojenje

  1. #1
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno MPO i dojenje

    Smjehuljica je veliki cicoljubac, ima 16 mjeseci i predano cica kao i prvog dana. I ne želim joj to uskratiti. Želim dojiti dok god ona to bude htjela.
    I iako često govorim da će po svoj prilici ostati jedinica, uhvatim se u razmišljanju da bi bilo lijepo da ima seku ili bracu. Znam da nam je za to postići potreban cijeli MPO tim i puno puno sreće. I da su šanse male... zapravo da je šansa da ponovno uspijemo iz prvog pokušaja nikakva... A godine govore da moramo požuriti... a ja dojenje ne želim prekidati. I gle začaranog kruga.

    I... nameće se pitanje: može li se ikako u postupak za vrijeme dojenja. Ne, kaže većina... ali ipak, ovaj primjer govori da se ipak može... http://mumsright.libsyn.com/ivf-and-breastfeeding
    Što vi mislite?

    Nek ovo ne bude tema u kojoj ćemo razgovarati o mojoj odluci, ta odluka će se iskristalizirati vremenom... otvaram temu da popričamo o MPO i dojenju, sigurna sam da nisam jedina MPO mama koja predno doji... i koja razmišlja o još jednom malom biću.
    Kako se osjećate vezano za to?
    Ja se osjećam baš onako kako je rekla ova hrabra majka iz linka: ne želim prekidati dojenje jer bi u slučaju neuspjelog postupka morala oplakivati i neuspjeli postupak i dojenje. Ja bi dodala, to čudesno dojenje.

  2. #2
    coolerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Lokacija
    Kvarner
    Postovi
    382

    Početno

    joj, ja više nemam te dileme jer već koji mjesec ne dojim (a i ne planiram još postupak) samo htjedoh primjetiti da u članku(a pročitala sam samo ovaj prvi dio) nigdje ne piše da je bila riječ o stimuliranom postupku (treći je iz smrzlića). Nisam sigurna da te ogromne količine hormona ne bi škodile. A što se tiče prirodnjaka, pa, valjda se može al mislim da doktor ne bi baš bio presretan .. Ali u potpunosti te razumijem, ako ne uspije oplakivala bi i dojenje i postupak. A ja osobno mislim da sa 16 mjeseci beba još treba maminu cicu (to govorim bez varijable postupka, u slučaju MPO teba i godine i svašta još uzeti u obzir)

  3. #3
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Da, da prirodnjak je bila moja prva misao koja je pokrenula propitivanje i istraživanje. Nakon što sam poslušala ovu Australku, prirodnjak mi se čini kao šala mala za odraditi uz dojenje.

  4. #4
    Osoblje foruma Inesz avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    5,133

    Početno

    Uh, Mojca... kao da sam ja pisala uvodni post...

  5. #5
    lasta avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2010
    Postovi
    718

    Početno

    Ima nas još

  6. #6
    đurđa76 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    601

    Početno

    mi smo zbog toga ipak prestali,dojila sam godinu dana i stala jer se spremam za novi postupak,dr. L. kaže ne dok dojim i tu je bilo stani pani,htjela sam čim prije krenuti dalje,ali malo mi je olakšalo što moja nije bila više luda za cicom,ja bi joj uredno nudila ali je to bilo daleko od ikakvog hranjenja i jednostavno sam prestala jedan dan,bojala sam se što će biti i pripremila se psihički na burne noći(jer je većinom noću visila na ciki),međutim iznenadila me,čak mogu reći da sad već bolje i spava i nije baš imala neke traume,zato ja jesam,toliku grižnju savjesti da je teško opisat!!!!
    sretno

  7. #7
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    mojca, mi smo s 19mj prekinuli dojenje i to zaista nije bilo traumaticno za curku, vise za mene. imala sam griznju savjesti dugo, dugo..ali dojenje se ne da kombinirati s hormonskom stimulacijom. mada se tada kod mene radilo 'samo' o klomifenima, dakle tada nisam ni bila u MPO vodama.
    dok dojis mislim da bi prirodnjaci bili opcija, ali bez stoperice. i to sam odradila prije pola godine. imala sam punkciju bez stoperice, samo valja pratiti dnevno ciklus s LH trakicama. znam da je luci bio skeptican prema takvoj punkciji, ali zaista je punktirana JS koja se oplodila i lijepo dijelila. nazalost nije doslo do T, ali to sigurno nema veze s cinjenicom da je PU radjena bez stoperice.
    sretno!!!!

  8. #8
    Zuska avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2012
    Lokacija
    terra magica
    Postovi
    4,094

    Početno

    Mojca, sretno što god odlučila! Razmisli i što bi Smjehuljica htjela

  9. #9
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,003

    Početno

    Mojca, možda bi ti bilo najjednostavnije pitati tvog dr. MPO-ovca je li to uvjet ili ne, reći da razmišljaš, da nisi odlučila itd. - uvijek je bio lako dostupan mejlom, usput poslati sliku curke, sigurno će se jako obradovati, vole doktori follow-up od uspješnih pacijenata, čisto da ih učvrsti vis-a-vis teških priča i ohrabri u onome što rade. On mi se čini kao razuman i "nenasilan" čovjek (understatement).

    Vezano za dojenje, znam da su u nekim klinikama postavljali prekid kao uvjet - VV. Waiver: nisam gledala tvoj link.

    Mislim da su neke išle u prirodnjake i dojile "po skrivećki od dr-a" (isto mislim VV).

    Ja nisam dojila, pa nisam imala tih dilema, odvrtila sam i rundu drugih pokušaja (3 nove stimulacije u godinama 40+ i pripadni FET-ovi, imala 3 trudnoće (dvije biokemijske i jedan missed iz toga) i zasluženo i sa zahvalnošću položila sam jajnike u "memory box" što se tiče reprodukcije, ali neka oni i dalje luče i budu što više meni dobri, zbog koski, ako ni zbog čega drugog.

    Sretno!

  10. #10
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    ina hvala... da, spremam se u Split, ali nikako da odem, (moram do dr-a i bez ovog pitanja, čisto da se zahvalimo i pokažemo)... no nije dojenje jedina "prepreka", ima ih još, pa je time donošenje odluke složenije... a osim toga, ja nisam od onih koji racionalno donose odluke, već onako "iz trbuha" (baš zgodna simbolika, ha?)... a od tamo nemam nikakvih jednoznačnih signala, pa sam još u preispitivanju, vaganju, čekanju (u cvijetu sam mladosti, pa imam vremena ), osluškivanju. Ima dana kad mi se čini da je to to, Smjehuljica ostaje jedinica, a ima dana kad želim probati opet...

    Znaš možda kakvi su bili rezultati tih pokušaja koje spominješ?

    spodoba, razmišljala sam i o punkciji bez štoperice, nisam znala da se i to radi. Super info... Iako, nakon ove priče iz Australije, štoperica mi se ne čini kao neki problem.

  11. #11
    pipi73 avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2012
    Postovi
    258

    Početno

    Ja nesto ne znam koliko ti je godina ali 4-5 mjeseci gore dolje ti nista ne sacinjava....Ali ako mislis da ti sacinjava mislim da bi izmedju dojenja ili seke i bate ja svakako izabrala ovo drugo...Stim sto ti niko ne garantuje da ce ona da doji jos godinu ili jace...Bar je prestanak cicanja kod moje bio tako nagao i sokan za mene...imala sam mlijeka za dojenje najmanje jednog sisavca..ali na zalost cvrc....ona je tako odlucila i nazad se nije moglo...

    Meni je upalilo i drugi put iz prve ali da sam mogla da odlucujem svakako ne bih dojila i uzimala sve one lijekove...iako je te bio Fet u prirodnom cilusu...pracen uzimanjem utrica i prednisona poslije...Ne bih dojila uz te lijekove...

    Ovo su samo moja misljenja...i neko moje iskustvo...u vezi dojenja...godina...MPO...

  12. #12
    Mojca avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2010
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    13,630

    Početno

    Imam 42 godine i svaki mjesec čini razliku. Svjesna sam toga.
    A Utrogestan i dojenje idu skupa, provjereno.

  13. #13
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,003

    Početno

    Mojca, ma mejlni ga i pitaj koje su opcije uz dojenje i bi li takvo što preporučio, pošalji par slikica Smjehuljice, sve u neobaveznom "just asking" tonu.

  14. #14
    patuljchica avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2010
    Lokacija
    zg
    Postovi
    292

    Početno

    Matea je prestala dojiti sa godinu dana. U stvari, sa 11 mjeseci se već počela opako nervirati kad sam ju stavljala na cicu, pa sam kad je navršila godinu dana jednostavno odustala - na njezino veliko zadovoljstvo. . Tako da nemam dilemu kao ti. Iskreno, iz mog iskustva, mislim da je prestanak dojenja na kraju traumatičniji za mamu nego za bebu. Uz sve edukaciju i promociju dojenja, mislim da malo zabrijemo u kontra stranu, pa dojenje više nije najzdravija opcija nego postaje obaveza pod svaku cijenu. Uz dužno poštovanje, smatram da je najbolje rješenje za gotovo sve u umjerenosti.

    No, moje mišljenje o dojenju i MPO postupku - ja nebi nikada!
    Pa, dok sam dojila nisam ni kapi za nos koristila (a imam kroničnu upalu sinusa + alergije koje sam "rješavala" isključivo ispiranjem fiziološkom i samo u slučaju ekstremnih bolova lupocetom - 1 kom - mali + inhalacija - kamilicom!)! Cijelo vrijeme dok je Matea dobivala hranu od mene pazila sam što unosim u organizam - nikakvi konzervansi, hrana upitnog porijekla, 1 žličica instant kave dnevno - isključivo nakon dojenja ... kao što je hranim i danas - što više prirodno i zdravo i kontroliranog porijekla.
    I zato, a obzirom na sve što znamo o nuspojavama hormonskih stimulacija, općenito sintetičkih preparata koje unosimo u tijelo, nema šanse da bi tome izložila svoju bebu, ma kakva iskustva postojala, i koliko su god male šanse da moji lijekovi utječu na bilo koji način na nju.

    Na tvom mjestu ja bi odvagnula - obzirom da je vrijeme ključan faktor - da li će Smjehuljca u životu biti sretnija osoba jer je dojila još 4-5 mjeseci (godinu-dvije), ili ako će odrastati uz brata ili seku.

    Što god odlučila, sretno!

  15. #15

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    41

    Početno

    evo jednog laickog pitanja: da li ćemo mi koje smo do trudnoće došle doniranom j.s. moci dojiti ? razmišljam ako ne možemo stvoriti j.s. možemo li mlijeko?

  16. #16
    đurđa76 avatar
    Datum pristupanja
    May 2009
    Postovi
    601

    Početno

    možemo,ne brini,ja sam dojila godinu dana,tijelo odradi svoje,maternica primi zametak i dalje sve ide uobičajenim tokom

  17. #17
    klara avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Kraljevica
    Postovi
    2,362

    Početno

    Citiraj kalendar prvotno napisa Vidi poruku
    evo jednog laickog pitanja: da li ćemo mi koje smo do trudnoće došle doniranom j.s. moci dojiti ? razmišljam ako ne možemo stvoriti j.s. možemo li mlijeko?
    Moci cete, dojenje nema veze s jajnicima.

    Mojca pratim temu

  18. #18
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    moje obje su prestale dojiti prije nego smo krenuli u postupak
    starija je prestala sa 14 mj, samo mjesec dana prije nego smo krenuli opet
    dok smo isli na konzultacije, ona je jos cikila, al vidno sve manje
    i srecom, sama prestala, a isto me mucilo sto cu...planirala sam je odviknuti jer nisam htjela dojiti pod stimulacijom

    druga je prestala s 25 mjeseci, isto sama, i isto ne bi isla u postupak dok dojim

    znam koliko ti je dojenje dragocjeno, i meni je, al moras odvagnuti...
    mozda su prirodnjaci rjesenje
    doduse, ja ne vidim nikakav problem u stoperici, pa to je hcg, po mojoj logici ak se moze dojiti u trudnoci, zasto bi onda stoperica smetala...
    al to ja razmisljam, nemam neku studiju ili sl....

    sretno ti draga, sto god odlucila

  19. #19
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Evo još jedne koje razmišlja o drugoj bebi i doji.. za sad su to samo jutarnji i večernji podoji al tako umiljati i slatki da cu za sad nastaviti još sigurno tri četiri mjeseca a onda opet preispitat svoju odluku o prestanku..
    Čekanje i godine (34) nisu problem, al je sad veliki problem organizacija odlaska na pretrage i sam postupak kad mala ide u jaslice a nemamo nikog da nam pomogne s čuvanjem. i htjela bi dok sam još u pelenama i dječjim stvarčicama još jedan smotuljak..
    Dogovorili smo se još samo dva postupka pa što bude, bude..

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2011
    Postovi
    41

    Početno

    djurdja I klara hvala vam

  21. #21
    spodoba avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2008
    Postovi
    679

    Početno

    Citiraj Šiškica prvotno napisa Vidi poruku
    Evo još jedne koje razmišlja o drugoj bebi i doji.. za sad su to samo jutarnji i večernji podoji al tako umiljati i slatki da cu za sad nastaviti još sigurno tri četiri mjeseca a onda opet preispitat svoju odluku o prestanku..
    Čekanje i godine (34) nisu problem, al je sad veliki problem organizacija odlaska na pretrage i sam postupak kad mala ide u jaslice a nemamo nikog da nam pomogne s čuvanjem. i htjela bi dok sam još u pelenama i dječjim stvarčicama još jedan smotuljak..
    Dogovorili smo se još samo dva postupka pa što bude, bude..

    a glede pretraga i postupaka - ja sam svoju vodila na konzultacije ili kad idem vaditi krv, isla je sa mnom na UZ. cak je jednom bila na punkciji ciste kod lucija, ostala je na kratko u sobi do. nitko se nikad nije bunio.
    jedino bi za sam dan punkcije je ostavili kod bake ili tete. a da nismo imali mogucnosti, onda bi je vodili sa sobom, bila bi s MM.
    ali dobro, ti jos moras razmisliti o dojenju..vidi kad ti je i dijete spremno..

  22. #22
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    bila sam u takvoj situaciji,

    3 mpo-ovca su rekla da ne idem u postupak dok dojim (Cito included), jer su mi onda šanse još manje

    do zadnjeg dana nisam znala što ću napraviti, odradila sam pripremu, ponovila neke pretrage, načelno dogovorila postupak, pripremila lijekove

    i vrtila po glavi opcije, bi-ne bi

    večer prije nego sam trebala startati sa femarom nisam ponudila dojenje, malac je zaspao, a da nije tražio

    i to je bio kraj dojenja ( nije bilo problema sa odvikavanjem, dojilački staž 18.5 mj)

    iako ni taj, a ni sljedeći postupci nisu uspjeli, koliko god mi je žao dojenja, toliko bi mi bilo žao i da nisam opet pokušala

    meni je nekako prevagu donijelo to što je prekid dojenja bio stvarno bezbolan

  23. #23
    prima avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,142

    Početno

    Citiraj Šiškica prvotno napisa Vidi poruku
    Evo još jedne koje razmišlja o drugoj bebi i doji.. za sad su to samo jutarnji i večernji podoji al tako umiljati i slatki da cu za sad nastaviti još sigurno tri četiri mjeseca a onda opet preispitat svoju odluku o prestanku..
    Čekanje i godine (34) nisu problem, al je sad veliki problem organizacija odlaska na pretrage i sam postupak kad mala ide u jaslice a nemamo nikog da nam pomogne s čuvanjem. i htjela bi dok sam još u pelenama i dječjim stvarčicama još jedan smotuljak..
    Dogovorili smo se još samo dva postupka pa što bude, bude..
    moj je bio na skoro svim konzultacijama, folikulometrije nije jer je tada u jaslicama, i bio je na svim punkcijama

    lijepo bi objasnili sestrama da mm i ja ne možemo u istom trenutku biti zauzeti , i prebacivali dijete od jednog do drugog po potrebi

    svi su imali razumijevanja i nije bilo nikakvog problema s tim, dapače manje stresno nego ranije

  24. #24
    Mala Maja avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    93

    Početno

    Ubaciti ću se malo i ja......tolika sreća rođenjem drugog pišulinca prije samo 2 mj. ne popušta ali ni malo i da dapače raste svakim danom u veću i sve veću da mi danas misli poletjele na forum...htjela bih još jedan ako ne i dva smotuljka.....
    Ciculjak je veeeeeliki a do kada će biti tko zna.....tek smo na početku.
    Pokušaj ivf/icsi nam je uspio iz prve pa me zanimaju neke info., po doktorima, koliko nakon prestanka dojenja tijelo je spremno na novi postupak, dali prakticiraju duže pauze između postupaka neovisno o prestanku dojenja ili je to naša odluka, rade isti postupak ili mjenjaju nešto....

  25. #25
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    mi smo isli odmah po prestanku dojenja
    i uspjelo je

  26. #26
    Argente avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2011
    Postovi
    4,696

    Početno

    Hop.
    Ovo me muči praktički od početka. Mali ima 8 mj., a ja uskoro 38 g. i nemam vremena za gubljenje -uopće- jer mi je FSH boravio u gornjoj zoni još pred 3 godine.
    Sad kao da se sve urotilo protiv skorog sljedećeg pokušaja - mali je odbijač dohrane, a cica rješenje za sve. Posljedično, još nemam ni stvari...nema stvari - nema ovulacije - nema ni prirodnjaka, čak i kad bi me dr uzeo u postupak (a ne bi). Ima li koja da je prestala na naglo radi postupka? Išla u postupak? Ostala odmah trudna? Kako je sisoovisnik preživio cold turkey?

  27. #27
    Ginger avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Postovi
    12,003

    Početno

    E, Arđo, ne znam kako to izgleda s odbijacem dohrane (moja odbijacica je prestala cikiti prije nego smo krenuli na trece)
    Ja sam dojila prvu curu kad smo bili na konzultacijama za novi postupak
    Al ona je jela sve i sama je prestala dojiti sa 14 mjeseci
    Bilo je kojih mjesec dana razmaka izmedju dojenja i prve injekcije
    Ostala sam trudna u tom postupku, a mlijeka sam jos imala
    E sad, da ona nije prestala sama, odvikla bih ju, jer je nakon prvog rodjendana vidno manje cikila
    Al velim, ona je jela sve ostalo
    I ja sam vec 8 tjedana nakon poroda dobila mengu pa ni tu nisam imala problema
    Zapravo, nisam ti odgovorila bas na pitanja, osim onog da sam odmah ostala trudna

  28. #28
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    Argente mislim da prvo moraš dobiti mengu a onda dalje razmišljat što ćeš i kako ćeš..
    neke ju dobijemo prije a neke puuuuno kasnije!!!

  29. #29
    Šiškica avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,688

    Početno

    A moja odvojbe od prije godinu dana su se riješile same od sebe..
    Prije točno godinu dana imala sam strašni alergijski napad pa sam morala počet piti terapiju i prestala dojiti.
    Na kraju je bilo 15,5 mjeseci dojenačkog staža . Ona se odvikla bez ikakvog problema a ja sam mjesecima tugovala.
    Na jesen smo se javili na VV i krenuli sa svim pretragama, prvi ( bezuspješni postupak ) je bio u 3.mj..
    Moji strahovi oko organizacije su bili nepotrebni , nekak smo se ipak organizirali..

  30. #30

    Datum pristupanja
    Oct 2013
    Postovi
    48

    Početno

    Citiraj Argente prvotno napisa Vidi poruku
    Hop.
    Ovo me muči praktički od početka. Mali ima 8 mj., a ja uskoro 38 g. i nemam vremena za gubljenje -uopće- jer mi je FSH boravio u gornjoj zoni još pred 3 godine.
    Sad kao da se sve urotilo protiv skorog sljedećeg pokušaja - mali je odbijač dohrane, a cica rješenje za sve. Posljedično, još nemam ni stvari...nema stvari - nema ovulacije - nema ni prirodnjaka, čak i kad bi me dr uzeo u postupak (a ne bi). Ima li koja da je prestala na naglo radi postupka? Išla u postupak? Ostala odmah trudna? Kako je sisoovisnik preživio cold turkey?
    dok sam dojila 14 mj nisam imala stvari. ali čim sam prestala s dojenjem stigle sljedeci mjesec.

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •