Stranica 211 od 280 PrviPrvi ... 111161201209210211212213221261 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 10,501 do 10,550 od 13960

Tema: Gimnazije i srednje škole

  1. #10501
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,279

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Mislim da se post od Peterlin odnosio na "nadrapanost" ovih generacija u smislu otežanog izbora, biranja fakulteta bez ikakve predodžbe što to jest, nemogućnost pobližeg upoznavanja sa studijem prije upisivanja.
    Online škola je posebna priča, zbog toga su nadrapale mnoge generacije, ne samo prošlogodišnji i ovogodišnji maturanti.
    Eto, nisam ovo vidjela kad sam odgovarala emily, ali da - to sam mislila. Sadašnje generacije brucoša nisu baš imale mogućnost direktnog uvida što nude fakulteti.

    S druge strane, slažem se da je korona negativno utjecala na sve generacije učenika i ne samo njih. Priča je sveobuhvatna. Svakoga je negdje pogodilo.

  2. #10502

    Datum pristupanja
    Jul 2021
    Postovi
    4

    Početno

    Sve vas pozdravljam, želim podijeliti iskustvo upisa djeteta u srednju školu. Dijete je od 1. razreda odličan učenik, u petom razredu imao je zaključene 3 četvorke, nakon čega mi se požalio da su profesorice poklanjale ocjene velikom broju djece. Isti kriteriji ocjenjivanja nastavili su se u 6. razredu, da bi sredinom prvog polugodišta pozvao ravnateljicu, razrednika i dvije profesorice na razgovor o temi poklanjanja ocjena. Nisam tražio da se mom djetetu poklone ocjene već da mi objasne kriterije ocjenjivanja, nakon tog razgovora dijete je bez problema imalo sve zaključene ocjene 5 do kraja osmog razreda. Redoviti smo sudionici natjecanja iz matematike i fizike, na natjecanja idemo bez priprema u školi i dodatnih sati nastave jer ih nemamo u školi organizirane, a najveći rezultat je sudjelovanje na županijskom natjecanju. Na natjecanjima dio djece ostvaruje 100% riješenost ispita, a za riješiti jedan do max. dva zadatka sa županijskih natjecanja naše profesorice matematike i fizike potroše dva školska sata i nije im jasno kako neka djeca u 8. razredu uspiju riješiti 100% iste zadatke na natjecanju. Na sportskom natjecanju ostvarili smo više puta prvo mjesto i zaradili tri boda za upis u srednju, bodove su uz moje dijete (inače prvak hrv. u tom sportu) dobila i djeca koja nisu konkurentna u tom sportu, ali su bili dio ekipe koju uz moje dijete čini nekolicina također pojedinačnih prvaka u redovitom natjecanju. Na prijemnom u MIOCU smo dobili velik broj bodova i završili smo visoko na ljestvici, na kraju smo izabrali TRB, računalstvo jer dijete ne voli većinu predmeta koje treba učiti napamet, a ne idu mu baš dobro ni jezici iako ih je u osnovnoj školi imao pet nula. Da skratim ocjene u osnovnim školama se poklanjaju maksimalno, natjecanja znanja nisu regularna jer određena djeca dobijaju zadatke unaprijed počevši od najnižih rangova natjecanja, upitni su i svi ostali kriteriji dodjeljivanja bodova te je pod hitno potrebno nešto promjeniti vezano za upise u srednje škole. Mala matura je trenutno možda jedino rješenje.

  3. #10503
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj tata zg01 prvotno napisa Vidi poruku
    Sve vas pozdravljam, želim podijeliti iskustvo upisa djeteta u srednju školu. Dijete je od 1. razreda odličan učenik, u petom razredu imao je zaključene 3 četvorke, nakon čega mi se požalio da su profesorice poklanjale ocjene velikom broju djece. Isti kriteriji ocjenjivanja nastavili su se u 6. razredu, da bi sredinom prvog polugodišta pozvao ravnateljicu, razrednika i dvije profesorice na razgovor o temi poklanjanja ocjena. Nisam tražio da se mom djetetu poklone ocjene već da mi objasne kriterije ocjenjivanja, nakon tog razgovora dijete je bez problema imalo sve zaključene ocjene 5 do kraja osmog razreda. Redoviti smo sudionici natjecanja iz matematike i fizike, na natjecanja idemo bez priprema u školi i dodatnih sati nastave jer ih nemamo u školi organizirane, a najveći rezultat je sudjelovanje na županijskom natjecanju. Na natjecanjima dio djece ostvaruje 100% riješenost ispita, a za riješiti jedan do max. dva zadatka sa županijskih natjecanja naše profesorice matematike i fizike potroše dva školska sata i nije im jasno kako neka djeca u 8. razredu uspiju riješiti 100% iste zadatke na natjecanju. Na sportskom natjecanju ostvarili smo više puta prvo mjesto i zaradili tri boda za upis u srednju, bodove su uz moje dijete (inače prvak hrv. u tom sportu) dobila i djeca koja nisu konkurentna u tom sportu, ali su bili dio ekipe koju uz moje dijete čini nekolicina također pojedinačnih prvaka u redovitom natjecanju. Na prijemnom u MIOCU smo dobili velik broj bodova i završili smo visoko na ljestvici, na kraju smo izabrali TRB, računalstvo jer dijete ne voli većinu predmeta koje treba učiti napamet, a ne idu mu baš dobro ni jezici iako ih je u osnovnoj školi imao pet nula. Da skratim ocjene u osnovnim školama se poklanjaju maksimalno, natjecanja znanja nisu regularna jer određena djeca dobijaju zadatke unaprijed počevši od najnižih rangova natjecanja, upitni su i svi ostali kriteriji dodjeljivanja bodova te je pod hitno potrebno nešto promjeniti vezano za upise u srednje škole. Mala matura je trenutno možda jedino rješenje.
    VI ste sve to odradili?
    Nije dijete?
    VI mozete na malu maturu, mi se nadamo da moje dijete nece.

  4. #10504
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    O, majko mila!

  5. #10505
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Dakle, prvo vršiTE pritisak da se riješiTE tih nesretnih četvorki, a onda zaključiTE da se ocjene masovno poklanjaju.
    SudjelujeTE kao profesionalni sportaš u š.k.o.l.s.k.o.m sportu skupa s drugim malim profićima i temeljem ta 3 boda konkuriraTE u mioc, ali zamjeraTE drugim smrtnicima što su se šlepali uz VAS u, ponavljam, š.k.o.l.s.k.o.m sportu.
    Dijete ne može proći na državno iz matematike i fizike pa sumnjaTE u korumpiranost županijskog natjecanja, ali ne prijavljujeTE tu sumnju Agenciji.
    (Da učitelji matematike i fizike nisu u stanju za 2 sata riješiti 2 zadatka sa županijskog natjecanja, ja bih to prijavila ravnatelju ).
    PriznajeTE da dijete nije zaslužilo petice iz jezika i da ne voli učiti i memorirati, ali konkuriraTE u najjaču školu u Hrvatskoj.
    Pozdravljam upis u Ruđer jer je razumijevanje za ovakvog tatu-školarca u Miocu puno manje.

    (nadam se da nas trolate, ali nekako se bojim da ipak stvarno postojite)
    Posljednje uređivanje od čokolada : 14.07.2021. at 17:36

  6. #10506
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Kaj je smiješno? Nije da prvi put vidimo "mi" na forumu. Ima ih koji se istovremeno s djecom upisuju u vrtić i na faks, a i u škole između

  7. #10507
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Mi, tj. ja, smo čudo prirode. Ne samo da rješavamo zadatke s natjecanja nego ih čak možemo objasniti djeci odgovarajuće dobi.

  8. #10508
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Kaj je smiješno?
    A što nije?

  9. #10509

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    67

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    (nadam se da nas trolate, ali nekako se bojim da ipak stvarno postojite)
    Bilo je na prvom mjestu u Rudjeru dijete koje u potpunosti odgovara opisu... Petnula sedmi i osmi razred i tri boda u sportu.

    Iako mene zanima poanta. Išlo je logično, tatus ambicioza domesticus vulgaris i onda, pfff, Rudjer. Zbilja?

    Daleko od toga da potcjenjujem Rudjer, samo mi se ne uklapa u pricu.
    Posljednje uređivanje od Yuria : 14.07.2021. at 18:14

  10. #10510
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa Vidi poruku
    A što nije?
    Pa je. Al ništa novo na forumu. Sam je ovaj tata tek novo registriran.

  11. #10511
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,384

    Početno

    Citiraj Yuria prvotno napisa Vidi poruku
    Bilo je na prvom mjestu u Rudjeru dijete koje u potpunosti odgovara opisu... Petnula sedmi i osmi razred i tri boda u sportu.

    Iako mene zanima poanta. Išlo je logično, tatus ambicioza domesticus vulgaris i onda, pfff, Rudjer. Zbilja?

    Daleko od toga da potcjenjujem Rudjer, samo mi se ne uklapa u pricu.
    To je navlakusa. Sigurno je reklama za Ruder. Neki profesor.

  12. #10512
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,511

    Početno

    Upisi su gotovi,nemojte reć da ima utjecaj na Ruđer,da se ne ponovi 18.i 4.- ta

    I zašto ne bi sličan (odličan) đak išo u Ruđer?
    Posljednje uređivanje od jelena.O : 14.07.2021. at 19:11

  13. #10513
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Svašta! Nastavnik fizike zadatke zadane na Županijskom natjecanju riješi za 30ak minuta ako piše polako i čitko. Za praktične zadatke treba malo više vremena ako npr. treba grijati vodu svijećom. Zadaci iz fizike na Žup. natjecanjima su rješivi. Nisam jednom imala učenike koji su ih rješavali 90% i više.
    Kad dođe roditelj i pita što 'mi' trebamo riješiti za tu i tu ocjenu moj je odgovor 'Vi gospodine/gospođo ništa, a Vaše dijete..."
    Posljednje uređivanje od enela : 14.07.2021. at 20:59

  14. #10514

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    67

    Početno

    Citiraj jelena.O prvotno napisa Vidi poruku
    Upisi su gotovi,nemojte reć da ima utjecaj na Ruđer,da se ne ponovi 18.i 4.- ta

    I zašto ne bi sličan (odličan) đak išo u Ruđer?
    Pa i idu odlicni. Zadnje upisani ima 74 boda. Moj sin je sa svojih 77 bodova bio cca 50. na listi.

    Samo mi ova konkretna priča ne drzi vodu.

    Citiraj enela prvotno napisa Vidi poruku
    Kad dođe roditelj i pita što 'mi' trebamo riješiti za tu i tu ocjenu moj je odgovor 'Vi gospodine/gospođo ništa, a Vaše dijete..."

    Lajkam
    Posljednje uređivanje od Yuria : 14.07.2021. at 22:10

  15. #10515
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,279

    Početno

    Citiraj sirius prvotno napisa Vidi poruku
    To je navlakusa. Sigurno je reklama za Ruder. Neki profesor.
    Ruđer ne treba reklamu

    Dolazim u napast napisati da je to najbolja strukovna škola, ali nema tu usporedbi, pa je bzvz.

  16. #10516

    Datum pristupanja
    Mar 2010
    Postovi
    3,004

    Početno

    Ja sam stala na rješavanju zadataka s natjecanja. I sve što mogu reći, lijenih kolega ima, i nepripremljenih za nastavu, i bez socijalnih vještina za rad u razredu, i korumpiranih, ali eto ja ne znam nijednog koji ne zna riješiti natjecanje. A bar sam se ja po raznim školama prošetala po zamjenama(27 radnih odnosa prošle godine).

  17. #10517

    Datum pristupanja
    Jul 2021
    Postovi
    4

    Početno

    Žao mi je što pojedinci nisu razumjeli smisao priče, a moguće da se i sam nisam dovoljno dobro izrazio. Uglavnom radi se i o tome da dobar dio prošle školske godine dijete uopće nije imalo nastavu "glavnih prirodoslovnih" predmeta, a veliki dio nastave odvijao se online kako prošle godine tako i pretprošle godine. Nastave praktički nije bilo, profesori su bili bolesni, bili su u izolaciji, pa je jedno vrijeme vjeroučitelj mijenjao učiteljicu iz kemije, matematiku nisu imali više od pola polugodišta itd. Jedino što mi je preostalo je pokušati svom djetetu pomoći, naravno da su ocjene njegove i konačan rezultat je njegov, siguran sam da zna matematiku bolje od 80% upisanih u MIOC. Ja nisam pisao prijemni, niti išao na natjecanja, a znam da ta natjecanja znanja nisu regularna. Nisam rekao da plasirani na 1., 2. i 3. mjesto nisu zasluženo najbolji, ali većina na državno dolazi pod sumnjivim okolnostima. Nemojte donositi zaključke unaprijed i misliti da nije bilo nikakvih prijava na nezakonitosti. Smisao priče je da ovaj način upisivanja nije dobar, natjecanja nisu regularna, dodatno bodovanje nije regularno, ocjenjivanje nije regularno i da postojeći način upisivanja u srednje škole treba hitno promijeniti. Moje dijete je upisalo ono što je samo odabralo, a moglo je birati najbolje matematičke gimnazije u hrv. iako kao što sam rekao velik dio nastave nije ni održan. Ako je vama to smješno, sjajno, svaka vam čast.

  18. #10518
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    tatazg01, smiješno je kak si sve pisao na foru mi se upisali, mi osvojili prvo mjesto, mi ovo mi ono. Ne kužim za ove optužbe oko neregularnosti natjecanja, trebalo bi se žaliti i inzstirati da bude transparentno... to su teške optužbe.Za korona školu se slažem no tu smo svi u istom problemu višemanje

  19. #10519
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Pa ima tu forumašica koje su tak pisale od ranog djetetovog doba - mi spavamo cijelu noć, pa skinuli smo pelenu, pa smo krenuli u jaslice, pa se izrodi par komada djece pa za svako iz početka, al onda se u nekoj godini poklope razni uzrasti djece pa smo u isto vrijeme u vrtiću, srednjoj i upisujemo faks.

  20. #10520

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj tata zg01 prvotno napisa Vidi poruku
    Ja nisam pisao prijemni, niti išao na natjecanja, a znam da ta natjecanja znanja nisu regularna. Nisam rekao da plasirani na 1., 2. i 3. mjesto nisu zasluženo najbolji, ali većina na državno dolazi pod sumnjivim okolnostima.
    Imate li za ovo više dokaza od tvrdnje "ja znam"?

  21. #10521
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    720

    Početno

    tatazg01 osim što je većini "mi" forma iritantna, mislim da je rijetko kome ovdje jasno što ste htjeli u svojim postovima reći?
    Ja sam ostala negdje između "normalno mi je vršiti pritisak i pozivati na red nastavnike oko kriterija ocjenjivanja" "moj sin je genijalan i zna matematiku bolje od 80% miocaša", "to nije pokazao na natjecanjima znanja jer su iz godine u godinu neregularna pa je samo školsku razinu prošao (nego, kako je prošao na županijskoj razini s postotkom riješenosti kada je već tako dobar?)" i "u školi koju je pohađao rade nastavnici nesposobni riješiti zadatke s natjecanja"

  22. #10522
    ekica avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    NZgb
    Postovi
    720

    Početno

    Citiraj tanja_b prvotno napisa Vidi poruku
    Imate li za ovo više dokaza od tvrdnje "ja znam"?
    Ja moram priznati da je bilo nekih, pa ajmo reći, čudnih situacija ove godine pogotovo za ona natjecanja koja su se na županijskoj razini održavala u matičnim školama. Pa je recimo 2 od 2 učenika iz x škole jaaako visoko plasirano s jednakim brojem bodova, u decimalu. Isti mentor.
    Također, za jedno prošlogodišnje državno natjecanje je nastavnica mojoj kćeri rekla da je "otvoreno" išla priča ravnateljice škole čiji ičenik/ca je bio/la među prava tri mjesta - da mu je mentor pomagao riješavati ispit.

    Ja vjerujem da, kao u u svemu drugom u ovoj državi, ima i ponekad/ponekih neregularnosti s natjecanjima, zadnje dvije godine možda izraženije.
    Možda bi rješenje bilo da se, već od školske razine, natjecanje ne održava u matičnoj školi nego u nekim susjednim u blizini. Naravno, više razine pod obavezno maknuti iz matičnih škola.
    Posljednje uređivanje od ekica : 15.07.2021. at 12:16

  23. #10523
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Citiraj NanoiBeba prvotno napisa Vidi poruku
    Pa ima tu forumašica koje su tak pisale od ranog djetetovog doba - mi spavamo cijelu noć, pa skinuli smo pelenu, pa smo krenuli u jaslice, pa se izrodi par komada djece pa za svako iz početka, al onda se u nekoj godini poklope razni uzrasti djece pa smo u isto vrijeme u vrtiću, srednjoj i upisujemo faks.
    Da i? Svejedno je smiješno. Opet mi je to razumiljivije kad roditelji pišu o klincima koji su još u pelenama ili si ne znaju rit obrisati nego ovo kad je u pitanju dijete od 14-15 godina. Uostalom, čovjeku sam samo pojasnila kaj je ispalo smiješno, možda bi i sam skužio da si je pročitao prije slanja.
    Posljednje uređivanje od Francesca85 : 15.07.2021. at 12:31

  24. #10524

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Čini mi se da sustav ipak pomalo kreće u boljem smjeru. Razredni ispiti od petog razreda kao prolazna vremena i mala matura. Djecu sa teškoćama i i dalje podržavati skuladno sa teškoćama. Ocjene i dodatnibodovi trebali bi biti tek dodatak. 60 % bodova na rezultate male mature. Trebalo bi znanje vratiti u fokus.

  25. #10525

    Datum pristupanja
    Oct 2004
    Lokacija
    Zagreb, Trešnjevka
    Postovi
    11,142

    Početno

    Citiraj ekica prvotno napisa Vidi poruku
    Ja moram priznati da je bilo nekih, pa ajmo reći, čudnih situacija ove godine pogotovo za ona natjecanja koja su se na županijskoj razini održavala u matičnim školama. Pa je recimo 2 od 2 učenika iz x škole jaaako visoko plasirano s jednakim brojem bodova, u decimalu. Isti mentor.
    Također, za jedno prošlogodišnje državno natjecanje je nastavnica mojoj kćeri rekla da je "otvoreno" išla priča ravnateljice škole čiji ičenik/ca je bio/la među prava tri mjesta - da mu je mentor pomagao riješavati ispit.

    Ja vjerujem da, kao u u svemu drugom u ovoj državi, ima i ponekad/ponekih neregularnosti s natjecanjima, zadnje dvije godine možda izraženije.
    Možda bi rješenje bilo da se, već od školske razine, natjecanje ne održava u matičnoj školi nego u nekim susjednim u blizini. Naravno, više razine pod obavezno maknuti iz matičnih škola.
    Ok, priznajem, zanemarila sam zadnje dvije školske godine i održavanje natjecanja u matičnim školama, valjda zato što mi dijete više nije u osnovnoj, a u srednjoj o nekakvom pomaganju nije bilo teorije, tako da mi to uopće nije palo na pamet.

  26. #10526

    Datum pristupanja
    Jul 2021
    Postovi
    4

    Početno

    Ekica, kad i ako napišem nekoliko stotina postova vjerojatno ću znati što je većini iritantno na ovom forumu. Inače osim što si navela niz netočnih zaključaka iz moja dva posta i neistina o kojim ja nisam govorio, dva puta sam napisao ono što je bitno u svemu i siguran sam da je većina razumjela. Samo za tebe koja si "negdje ostala" ponovit ću da je bitno što prije promjeniti način upisa djece u srednje škole jer postojeći nije dovoljno dobar.

  27. #10527
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj Francesca85 prvotno napisa Vidi poruku
    Da i? Svejedno je smiješno. Opet mi je to razumiljivije kad roditelji pišu o klincima koji su još u pelenama ili si ne znaju rit obrisati nego ovo kad je u pitanju dijete od 14-15 godina. Uostalom, čovjeku sam samo pojasnila kaj je ispalo smiješno, možda bi i sam skužio da si je pročitao prije slanja.
    nisi pročitala do krja. Krenu s pelenama, završe na faksu

  28. #10528
    Francesca85 avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2020
    Postovi
    176

    Početno

    Bila sam pročitala do kraja, razumljivije mi je kad se radi o bebama a više smiješno kad se radi o klipanima bez obzira jesu li krenuli od beblje dobi. I dalje je smiješno.
    Edit: il se veli bebeće dobi...
    Posljednje uređivanje od Francesca85 : 15.07.2021. at 13:08

  29. #10529
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    naravno da je smiješno. Bjeca brzo postanu mali ljudi, pa veliki. Taj govor s "mi" je em smiješan em iritantan

  30. #10530

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Pratim temu.
    Slažem se s tata zg01 o uvjetima upisa u srednje škole. Iritantni su mi i sve do ove godine sam se potajno nadala da će se promijeniti.

    Nije fer zakinuti dijete za upis u željenu školu zbog par četvorki. A kriteriji po OŠ su raznoliki. Dvoje djece nam je polazilo različite OŠ, osjeti se razlika.
    Posljednje uređivanje od la_mama : 15.07.2021. at 15:11

  31. #10531
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,511

    Početno

    Pa sad
    Moji su išli u istu osnovnu,isti učitelji,razrednik,sve isto, kriteriji su bili sasvim drugačiji.

  32. #10532
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,279

    Početno

    Citiraj la_mama prvotno napisa Vidi poruku
    Pratim temu.
    Slažem se s tata zg01 o uvjetima upisa u srednje škole. Iritantni su mi i sve do ove godine sam se potajno nadala da će se promijeniti.

    Nije fer zakinuti dijete za upis u željenu školu zbog par četvorki. A kriteriji po OŠ su raznoliki. Dvoje djece nam je polazilo različite OŠ, osjeti se razlika.
    Eh, mnogi od nas bi se složili s tim, ali štaš - u Zagrebu je to čisti zakon ponude i potražnje. Ništa drugo.

    Što se tiče različitih osnovnih škola - to nema ama baš nikakve veze. Kako je jelena.O napisala - moji su išli u istu osnovnu školu, samo jedna generacija u pomaku, ali pristup je bio nebo i zemlja, doslovce. Starijem je bilo super, a mlađem katastrofa, kao da se radilo o dva svemira.

  33. #10533

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Zamislimo dva učenika u razredu.sličnog znanja i sličnih ocjena. Na granici između 4 i 5. Jednom roditelj dolazi i informira se o znanju i napretku. Ne agresivo, samo pita. Drugi misli da mu dijete dobro u i da nije potrebno intervenirati. Na kraju godine je malo stiska s vremenom. Koga će nastavnik pitati za veću ocjenu?

  34. #10534
    Jelka avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,006

    Početno

    Morao bi oba učenika, da je dobar profesor.

    Poslano sa mog SM-G920F koristeći Tapatalk

  35. #10535
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    Citiraj cipelica prvotno napisa Vidi poruku
    Zamislimo dva učenika u razredu.sličnog znanja i sličnih ocjena. Na granici između 4 i 5. Jednom roditelj dolazi i informira se o znanju i napretku. Ne agresivo, samo pita. Drugi misli da mu dijete dobro u i da nije potrebno intervenirati. Na kraju godine je malo stiska s vremenom. Koga će nastavnik pitati za veću ocjenu?


    Znam na što misliš, ali nije tako u pravilu. Moja velika (SŠ) u čudu je ove godine promatrala kako joj razredne kolege agresivno žicaju ocjene i to ne samo oni koji su bili rubni, nego traže odgovaranje s 3.9 za 5.
    Njoj niie palo na pamet išta ikoga pitati.
    I onda joj par dana prije kraja škole neki prof. ili profa šalje mail da zašto nije tražila odgovarati za 5, a moja blentavo odgovara - pa zato što imam 4.35 .
    A ovaj se skoro naljuti što je takva i zada joj da do prekosutra istraži i prouči neku temu (iz izbornog gradiva) i predstavi je razredu.

  36. #10536
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,981

    Početno

    S druge strane, kod male su išle povorke roditelja u ljubaznu borbu za veću ocjenu u nekom oštro ocjenjivanom predmetu, ali bez većeg uspjeha.

  37. #10537
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Taj običaj ispravljanja ocjena je sasvim sigurno debelo suodgovoran za poplavu petica u školama.
    Kod moje kćeri u srednjoj profesori imaju svaki svoja kompleksna pravila tko može ispravljati ocjenu i na koji način [emoji38]

  38. #10538

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Na žalost, OŠ (pogotovo sedmi i osmi razred) se svodi na neugodno žicanje ocjena - isključivo zbog uvjeta upisa u srednju školu.
    Da se ti uvjeti promijene, bio bi manji pritisak i na djecu i nastavnike. Pa bi se tolerirale četvorke, trice, ... sve su to u konačnici ocjene.

  39. #10539
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    A moglo bi se recimo i ne prihvaćati to žicanje.

  40. #10540

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Prema e-rudniku ogromna je razlika u postotku 5.0 odlikaša između SŠ i OŠ, bar u Zg ... 40% u OŠ, 4% u SŠ.
    Očito da se pritisak na ocjene drastično smanjuje kroz SŠ ... vjerojatno zbog uvjeta upisa na fakultet (državna matura, prijemni, ...).

    Onako kako ja to vidim - klinci i roditelji se prilagođavaju uvjetima upisa u SŠ, odnosno fakultet.
    Ako se djecu kroz upisni sistem za SŠ isključivo gleda kroz brojke (ocjene), žicanja kroz OŠ će uvijek biti.

  41. #10541
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Joj, jest u postotku 5.0 odlikaša, ali nije u postotku odlikaša koji je ogroman u gimnazijama. Pa prosjeci škola su 4.7, 4.9.
    Mislim da to ipak pokazuje da postoji itekakav fokus na ocjene u gimnazijama.

  42. #10542
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Ja pak nikako ne razumijem što je loše u ispravljanju ocjena. Smisao škole bi trebao biti da dijete svlada gradivo. Ako ga nije znao/la u trenutku pisanja testa ne vidim zašto ne bi kasnije pokazalo da je u međuvremenu naučio (ili naučila).

    Pogotovo naravno u ovom uvrnutom sustavu gdje samo ocjene "dokazuju" znanje i sposobnost učenika da može završtiti program neke škole pa se može upisati.

    Da se znanje ocjenjuje na kraju 8. oš pa tko je naučio do tad naučio, onda se slažem da ne bi bilo puno smisla u ispravljanju trojke u peticu, imaš malu maturu pa pokaži tamo. Do tad...

  43. #10543

    Datum pristupanja
    Mar 2018
    Postovi
    67

    Početno

    Citiraj la_mama prvotno napisa Vidi poruku
    Prema e-rudniku ogromna je razlika u postotku 5.0 odlikaša između SŠ i OŠ, bar u Zg ... 40% u OŠ, 4% u SŠ.
    Ako gledaš sve srednje, da. Ali ako uzmes u obzir da odlikaši redom odu u gimnazije, i uzmes samo njih, dobit ces i dalje isti ili gotovo isti postotak odlikasa kao i u osnovnoj.

  44. #10544

    Datum pristupanja
    Jul 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,138

    Početno

    Glledala sam sve srednje škole. Postotak 5.0 odlikaša u Zg gimnazijama oko 7% ... znači nisu ni sve gimnazije sa jakim fokusom na ocjene, samo neke.
    Sve skupa, fokus na ocjene opada sa razinom školovanja. Na fakultetima su ti prosjeci još manji ... teško da ima puno studenata sa 5.0 prosjekom.

    Da se vratim na početak - moje je mišljenje da djeci u OŠ nije pošteno natovariti samo ocjene (i pokoji prijemni) kao jedini kriterij upisa u srednje škole, i da ih se na upisima gleda isključivo kroz statistiku i brojke. Oni su u toj dobi još maleni, i njih kroz OŠ prvenstveno treba zainteresirati za pojedine predmete i pomoći im da odaberu srednju školu prema svojim sposobnostima i željama.

    Sve dok su kriteriji takvi kakvi jesu, lovit će se i žicati ocjene za upis - ako treba i ako može.

    U našem slučaju nastavnici iz OŠ dosta režu ocjene, i godinama se djeca ne upisuju u neke "jače" gimnazije. 5.0 odlikaša je jako mali broj, pa roditelji u 7. i 8. razredu ispisuju djecu iz OŠ i upisuju u neku drugu. Eto, i to je rješenje kad drugačije ne ide.

  45. #10545
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,279

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    A moglo bi se recimo i ne prihvaćati to žicanje.
    Da, u teoriji.... U praksi - većini škola je stalo da imaju što bolji uspjeh, pa ne samo da prihvaćaju, nego vjerojatno i potiču takve postupke, ali ovisi to i o pojedinim nastavnicima.

    Kako god - možemo mi raspravljati kako bi bilo bolje, ali školski sustav je isto tako odraz društva i društvenih vrijednosti. Sad bih najradije napisala "tko je jamio - jamio je"... Na sreću, nije sve tako crno. Ocjene koje nisu zaslužene, često su u srednjoj školi izvor teške muke. Znam iz iskustva - moj stariji sin imao je gadnu situaciju s njemačkim jezikom. Odlikaš tijekom cijele osnovne škole, a znanje šuplje ko sito... eh... Uspio je to nekako savladati. Vjerujem da toga ima iz svih predmeta. S druge strane, ne vidim rješenje da se to preskoči osim da se uvede neki oblik državnih ispita i nakon osnovne škole, a to je batina s dva kraja... Tja, vidjet ćemo. Nemam više malu djecu, ali neodgovorno je reći da me to ne zanima.
    Posljednje uređivanje od Peterlin : 19.07.2021. at 10:49

  46. #10546

    Datum pristupanja
    Feb 2013
    Postovi
    916

    Početno

    Yuria, neobična matematika.

  47. #10547

    Datum pristupanja
    Jul 2021
    Postovi
    8

    Početno

    Pozdrav, ima netko info ili iskustva s V. gimnazijom A program - DSD? Kako izgleda nastava za DSD i je li oduzima puno vremena? Moj upisuje sljedeće godine srednju, u obzir dolaze pm gimnazije koje su nam najbliže, a to su V. i X. Ima li još netko čije dijete misli dogodine u V.?

  48. #10548

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Postovi
    1,175

    Početno

    Pitanjce glede stipendije za trogodišnju školu, vidim da i grad VG nudi stipendije, pretpostavljam da učenik ne može primati stipendije na 2 mjesta ? Možemo li se prijaviti na oba natječaja pa ako budu obje odobrene izaberemo koju želimo ili moramo u startu izabrati jednu i samo za nju predati zahtjev ?

  49. #10549
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,528

    Početno

    Citiraj cappy prvotno napisa Vidi poruku
    Pitanjce glede stipendije za trogodišnju školu, vidim da i grad VG nudi stipendije, pretpostavljam da učenik ne može primati stipendije na 2 mjesta ? Možemo li se prijaviti na oba natječaja pa ako budu obje odobrene izaberemo koju želimo ili moramo u startu izabrati jednu i samo za nju predati zahtjev ?
    cappy logikom stvari možeš se prijaviti svugdje a izaberete na kraju sto želite.

  50. #10550
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,511

    Početno

    Upravo tako kak Lili veli
    Prijavite se pa ako prođe onda izbor napravite

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •