Lili, samo nemoj na maratonu biti brza od nase trenerice.

Supatica iz grupe i ja se zezamo da cemo malo usporiti i pricekati trenericu da skupa utrcimo u start. Ona za maraton , mi za polumaraton.

Nazalost, dosta ekipe iz nase grupe koja je planirala trcati ima ozljedu . Tako da svima koji planiraju poceti trcati savjetujem nekoliko stvari.

1. Ako ste u jako losoj formi, imate kila i godina , a vrlo nadobudni ( citaj: zeljni brzog napretka) bolje je uzeti pola godine individualnih treniga sa trenerom 1:1
2. Ako nemate volje , mogucnosti i novaca za trenera pa krenete u skolucu trcanja u klubu savjetujem da osluskujete tijelo, ne budete strogi prema sebi i slusate strogo trenera i plan.
Ide li vam slabije, imate li bolove ...savjetujte se, usporite, idite na pregled, predite u sporiju grupu ...
Nista nije vazno kako zdravlje, sve radimo zbog toga.
Trke nisu cilj. Brzina nije cilj. Cilj je zdravlje.
Krene li vam dobro, sve vam je lako , jurite ko raketa...
Opet slusajte trenera. Ne trenirajte vise, jace i ne dodajte nikakve ozbiljne i teske vjezbe snage u teretani. Ne junacite se radeci duboke cucnjeve sa 12 kg teskom bugarskom vrecom na ramenima mjesec dana pred utrku ( nakon odradene duzine dan dva ranije).


Ja sam stigla do kraja priprema pred prvi polumaraton, godinu dana vjezbanja, 4,5 mj u skolici.
Prosla sam bez ozljeda , iako sam u jednom trenutku ( na pocetku skolice) mislila da sam ozljedila koljena jer sam imala neke bolove. Ipak, srecom, to je bio samo zamor materijala. Dobro mi je dosao korak natrag u trenigu ( upala sam u skolicu kada je na programu u grupi bio sporiji tempo nego onaj kojim sam ja trenirala) i jos sam u jednom trenutku uzela dulju stanku od 8 dana bez trcanja.

Koji mi je plan za polumataton?
Pa zavrsiti ga.
Cekam trenera da me iznenadi preporucenim tempom, ali oko 2:15 bi moglo biti realni za zavrsiti 21 km.