Moje iskustvo, na uzorku od jednog djeteta kaže, noćna pelena se skida kad dijete bude spremno, a ne mi.
N. je dnevnu skinula oko drugog rođendana, bez problema. Tražila tutu za obje nužde.
U tom dobu, svaka noćna je bila dobro zapišana i nismo ni razmišljali o skidanju.
Oko 4.og rođendana smo rekli da je to-to i da je skidamo, iako nije svaka bila suha.
Hronoloski se puno i ne sjećam jer mi je bilo traumaticno, znam da je zapišavanje trajalo do pred 6 rođendan.
Od 5 godine svaku noć sam je dizala oko 2 sata nakon zaspivanja, a najgori period nam je bio kad je dobila sestru. Toliko me izluđivala da sam razmišljala o vraćanju pelene. Vjerovatno bih potražila i pomoć doktora da je baš svaka noć bila mokra.
Sa 6.im rođendanom je sve prestalo. Ako i ima potrebu, sama se probudi, obavi šta treba i vrati se spavat.
Eryn i Vera, vaši su, spram moje N., još mali. Nemojte se mučiti. Mislim da se oko šeste godine očekuje uspostava kontrole, tak onda oni imaju još vremena. Ne očekujemo da svi progovore ili prohodaju u isto vrijeme, pa nemojmo ni ovo stavljati u okvire.