Stranica 121 od 383 PrviPrvi ... 2171111119120121122123131171221 ... PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 6,001 do 6,050 od 19127

Tema: Korona virus, panika ili?

  1. #6001
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Konačno nekih brojki koliko sustav može podnijeti dnevno:

    https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...odnio-15025379

  2. #6002
    Jelena avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    11,145

    Početno

    Citiraj mitovski prvotno napisa Vidi poruku
    Svugdje su mjere strožije nego kod nas. Jučer u Direktu gledam intervju s Capakom, činilo mi se da će čovjek zaplakati od muke. Baš mi se čini da ih je strah poduzeti neke konkretnije mjere. Jasno mi je da je država na koljenima, gospodarstvo isto, ali toliko su se najavljivale te nove mjere a na kraju pojeo vuk magare. Mislim da mjere trenutno nisu u skladu s epidemiološkom situacijom.
    Pa kad ljudi nemaju apsolutno nikakvog povjerenja u vlast. Stožer nije stručni, nego politički. Beroš se naslikavao s Ninom Badrić na moru. Vladajući se druže po mračnim klubovima u vrijeme lock downa. Navodno i klubovi rade noću, samo što se iza ponoći više ne može ući, nego samo izaći. Krizme i pričesti se održavaju. Mene ne čudi strah od građana koji kipe i zbog Kovačevića i njegove stečene imovine. Suđenje Vidoševiću još traje. Legalno je stekao 26 nekretnina i 444 umjetnine. Horvatinčić se još uvijek šeće. Bandić je priča za sebe.

    Ako ti je stožer politički, a ne stručni, onda su to isti takvi ljudi. Zašto bi imao povjerenja u njih.
    Posljednje uređivanje od Jelena : 15.10.2020. at 13:33

  3. #6003

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,417

    Početno

    Imam snimku iz Barcelone.
    Lijepo se vidi kako se mjeru provode.
    20 policijskih kombija i rastjeruje. U roku od tri minute nema ljudi više na ulicama.

    Francuska ima policijski sat u nekim gradovima (i Parizu), od 21 do 6 ujutro


    Kod nas bi puno ljudi živjelo od prodaje kava... po ZG masa kafića zauzela prakirna mjesta, pješačka zona puna terasa, a prostor nemaju nikakav... pa sad kmeče

    jasno mi je da ima ljudi koji žive od toga, ali većina ugostitelja uvijek računaju na brzu zaradu...
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 15.10.2020. at 14:31

  4. #6004
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,533

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Imam snimku iz Barcelone.
    Lijepo se vidi kako se mjeru provode.
    20 policijskih kombija i rastjeruje. U roku od tri minute nema ljudi više na ulicama.

    Francuska ima policijski sat u nekim gradovima (i Parizu), od 21 do 6 ujutro


    Kod nas bi puno ljudi živjelo od prodaje kava... po ZG masa kafića zauzela prakirna mjesta, pješačka zona puna terasa, a prostor nemaju nikakav... pa sad kmeče

    jasno mi je da ima ljudi koji žive od toga, ali većina ugostitelja uvijek računaju na brzu zaradu...
    eto voila...kod nas bi se svi digli na noge.

  5. #6005
    Osoblje foruma spajalica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    selo
    Postovi
    14,729

    Početno

    danasnji portali su svi puni predlockdowna u EU.
    Cini se da koliko god ja bila uvjerena da ga nece biti, ce se pojaviti u nekom obliku

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Imam snimku iz Barcelone.
    Lijepo se vidi kako se mjeru provode.
    20 policijskih kombija i rastjeruje. U roku od tri minute nema ljudi više na ulicama.
    nismo li i mi to imali za vrijeme lockdowna? pa je bilo da se guse ljudska prava na jarunu i sl. mjestima.
    Posljednje uređivanje od spajalica : 15.10.2020. at 14:37

  6. #6006

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,417

    Početno

    kod nas svi pričaju o pravima, a gdje su obveze?!

    mislim da se na Balkanu priznaje samo čizma...

  7. #6007
    Cathy avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    8,441

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    kod nas svi pričaju o pravima, a gdje su obveze?!

    mislim da se na Balkanu priznaje samo čizma...
    I meni.
    Ima na fb-u grupa "Škola bez mjera".
    Pozli ti kada čitaš komentare.

  8. #6008
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,620

    Početno

    Slovenci uveli mjere slične našima kad nismo smjeli van županija. Imaju te crvene općine i tu imaju ograničenja

    Baš me zanima hoće li naši opet u to

  9. #6009
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Ja baš i ne bih zazivala čizmu, ni policijski sat, ni represiju na ulicama. Nekako sam sve manje uvjerena da je odgovor na opasnost adekvatan, i to ne kod nas , nego u cijelom svijetu. Drago mi je da su naši umjereni.

  10. #6010
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    Meni je potpuno neprihvatljivo izjaviti da ljudi kojima se ogranicava rad i to drasticno, a koji su porezni obveznici ove drzave kmece. Lako je pricati i zazivati nove mjere ako nas te mjere ne ostecuju direktno. U mom okruzenju imam ljude ciji su prihodi pali stoposto- a placaju akontaciju poreza na dohodak izracunatu na temelju proslogodisnje zarade. Mjere ih ne pokrivaju. Situacija je izuzetno neugodna, ali malo suosjecanja ne bi skodilo. Mnogima je ugrozena egzistencija radi mjera, a mnogima ce tek biti. Potpuno je neprimjereno prozivati ih kmecavcima.

  11. #6011
    jelena.O avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    ZAGREB-ŠPANSKO
    Postovi
    34,511

    Početno

    Citiraj Vrci prvotno napisa Vidi poruku
    Slovenci uveli mjere slične našima kad nismo smjeli van županija. Imaju te crvene općine i tu imaju ograničenja

    Baš me zanima hoće li naši opet u to
    I Slovenci imaju maske za po van

  12. #6012
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    To o kmečanju nisam ni uočila. Slažem se sa sašom.

  13. #6013

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,417

    Početno

    Takvi su u manjini. Obično takvi mogu normalno razgovarati, objasniti problem i sl.

    Ovi većina samo vrijeđaju i zazivaju neka svoja prava.
    Imaju priliku sudjelovati u radnim skupinama, davati prijedloge, puno njih se krije iza različitih profila i komentiraju ...

    Kad pričamp o ugostiteljstvu u Hrvatskoj to je tema koja u meni izaziva lagani bijes. Broj kafića po broju stanovnika, samo da to pogledamo, vidi se da nešto nije u redu. Ako ljudi ulažu u zasićeno tržište, zašto bih ih ja žalila. A mogu generalizirati jer znam kako se posluje, ne iz jednog primjera.
    Pošteni u tom poslu ionako teško opstaju, nepošteni su kmečavci i vrijeme je da se raščisti tržište, i da se počnu poštivati zakoni općenito.

  14. #6014
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Ovo je istina. Mi smo šuk šuk nacija. Vani u drugim državama kažu: to su mjere izvolte ih se pridržavat! (npr u Italij isu puno strožije nego kod nas), a kod nas samo što nešto ne naprave Capaku, Berošu....ma sačuvaj Bože...
    I ja se slažem.

    Markotić je kazala da nitko nije za neke prečvrste mjere jer smatraju da to ljudi u ovom trenutku teško psihički podnose te da to ne bi donijelo učinak kakav je bio u prvoj fazi

    Psihicki tesko podnose sto? Maske u javnom zatvorenom prostoru?
    U nekim zemljama su maske obavezne i na cesti, kazne idu preko 100 eura, zatvaraju se kafici i klubovi, policijski sat da ne spominjem.
    Sto to nasi tesko podnose?

    Najveca muka mi dođe kad vidim kako u vlastitom okruženju (u zbornici) imam kolege koji su sve uvjereniji u urotu i koji npr. na ovo na Markovom trgu kažu da nije cudo jer su "ljudi pukli" i jer nam "ne daju disati".

  15. #6015
    mitovski avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    4,035

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    Imam snimku iz Barcelone.
    Lijepo se vidi kako se mjeru provode.
    20 policijskih kombija i rastjeruje. U roku od tri minute nema ljudi više na ulicama.

    Francuska ima policijski sat u nekim gradovima (i Parizu), od 21 do 6 ujutro


    Kod nas bi puno ljudi živjelo od prodaje kava... po ZG masa kafića zauzela prakirna mjesta, pješačka zona puna terasa, a prostor nemaju nikakav... pa sad kmeče

    jasno mi je da ima ljudi koji žive od toga, ali većina ugostitelja uvijek računaju na brzu zaradu...
    Također se slažem sa Sašom. Bilo koju djelatnost koja je teško pogođena pandemijom nazivati kmečavcima nije primjereno.
    Ugostiteljska djelatnost nije ni laka niti se na njoj može brzo zaraditi (izuzevši par klubova na Zrču) niti ljudi koji kreću u to računaju na brzu zaradu. Ukoliko hoćeš imalo bolji ugostiteljski objekt otvoriti ulaganja su velika. Minimalni tehnički uvjeti koje moraš zadovoljiti su kao bajke braće Grimm. To je djelatnost koja je i inače prva na udaru svih mogućih inspekcija. U tvrtke koje se bave ugostiteljstvom svako malo dođe neka inspekcija, u tvrtke ostalih djelatnosti godinama niti jedna. Moramo se složiti da su ugostiteljstvo i turizam i sve što se na to naslanja najviše pogođeni ovom pandemijom i nije im lako.

  16. #6016
    sasa avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    zg
    Postovi
    4,609

    Početno

    I transport i kultura i samostalni umjetnici, hrpa ljudi u tim sektorima je uzasno pogodjena, a bolja vremena se ne naziru. Isto kao sto ugostiteljstvo ukljucuje hrpetinu zaposlenih koji svaki mjesec i subotama i nedjeljama i popodne i navecer posteno rade za svoju placu. Mislim da je minimum minimuma da se ne ismijavmo nad time da ce ljudi tesko “psihicki podnijeti” mjere- koje ih direktno egzistencijalno ugrozavaju.

  17. #6017
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,533

    Početno

    Pišem općenito, ne o ugostiteljima.

    Mišljenja sam da je bolje da se sada držimo ovih umjerenih mjera da bar probamo izbjeći lockdown (koji nisam niti jednom pomislila da bi se mogao ponoviti do danas) nego da se protestira protiv ovih mjera.
    Zašto? Zato što smatram da nas ostale solucije vode ravno u lockdown, a tada se ne piše dobro nikome.

    Meni su predložene mjere razumne s obzirom na trenutak u kojem se nalazimo i vjerujem da pomažu da ne dođe do lockdowna. Iskreno se nadam.
    Posljednje uređivanje od Lili75 : 15.10.2020. at 15:19

  18. #6018
    rosa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Postovi
    2,434

    Početno

    Ja osobno nisam mislila na ugostitelje niti na ijednu konkretnu djelatnost, a istina je da ih je puno pogođeno,nego na pojedince kojima je "puna kapa korone" jer se "pod maskom guše" i sl., a rade poslove koji nisu osjetili restrikcije. Cini mi se da je takvih ljudi sve vise.

  19. #6019
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    Pa je, jer je novo normalno, ruku na srce, nenormalno. Ljudi su generalno malo makli, psihoza je u zraku već dugo, i tko može, treba bit strpljiv sa sobom i drugima.

  20. #6020

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,417

    Početno

    Djelatnici rade pošteno, ali ih se pošteno ne plati ...


    I nitko nikoga ne ismijava. Ugostitelji su u ovom trenutku najglasniji. Mislim da samo rade štetu i sebi i cijelom narodu jer će nas dovesti do ponovnog zatvaranja, a onda nam se crno piše ...


    Situacija je takva da se treba razmisliti o prioritetima: jesu li to kave, velike svadbe? ili je to zdravstvo i život ljudi?

    da se razmišlja i o drugima, a ne samo o vlastitom džepu, ne bi davali otkaze ljudima, ne bi zazivali švedski model (iako nemaju pojma što to znači, tamo ne bi bili ni konobara, a kamoli vlasnici 150-tog kafića u krugu od 2km2) ... većina djelatnosti bi mogla i dalje opstati i raditi, ali u nekom umjerenom modelu.

    Zašto sad ne iskoristiti npr. Istru i čuvati poziciju tako da hoteli mogu cijelu zimu ostati otvoreni, ali ne, ako meni ne ide, nek i drugi propadnu...

  21. #6021

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ako sam dobro razumjela ljude koji protestiraju jer su uvjereni da će ih mjere protiv širenja zaraze dovesti do potpunog osiromašenja ili su ih već nažalost dovele, oni smatraju da se situacija treba prepustiti prirodnom tijeku događaja. Po tom scenariju, oni će ekonomski opstati, njihovi poslovi će se širiti i rasti u ovisnosti o njihovom zalaganju i ulaganju, i to je to.

    Potpuno nevezano za koronu, svaka individualna bolest obično donosi sa sobom neka ograničenja za oboljelu osobu, najčešće privremena ako je bolest akutna, nešto trajnija ako se radi o kroničnoj bolesti. Kod kroničnih bolesti, često se napretkom medicine stvari značajno popravljaju, ali za taj napredak obično treba vremena.
    Svaka osoba za sebe bira hoće li se liječiti, hoće li prihvatiti ograničenja koja nameću liječenje kao i bolest sama po sebi - i na taj način pokušati se izliječiti, ili si produljiti život i popraviti njegovu kvalitetu.

    Ili će, ako procijeni da to liječenje nije vrijedno truda i jednostavno previše narušava kvalitetu života, odustati i čekati kraj ignorirajući bolest, istodobno živeći "punim plućima".
    Nije ni blizu tako jednostavno kao što sam napisala, naravno, ovo je gruba skica.

    Da se vratim na koronu: možda predloženi pristupi popravljanju situacije (sprečavanju širenja zaraze) nisu dobri. Što su alternative? Ugrožava li samo širenje korone zaradu kafića, restorana, organizatora koncerata - u slučaju da se ne postave nikakva ograničenja?
    Ako je odgovor pozitivan, može li se staviti ograničenja koja bi omogućila i ekonomsko preživljavanje tih poslova i istodobno smanjiti dramu oko sve više oboljelih? Možemo li ikako izbjeći pravilo velikih brojeva?

  22. #6022

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,417

    Početno

    ovdje smo u sitaciju gdje "život punim plućima" za nekog drugog znači kraj života...

    npr. mene jako zanima jesu li stvarno nastavnici iz jedne škole bili na maturalnoj večeri (sad su zaraženi, i neki se prilično loše osjećaju), i onda držali nastavu (koja je sad prebačena online jer se zaraza proširila i među djecom) i svjesno ugrozili živote druge djece koja sjede u klupama?

    svojim životom "punim plućima" ugrožavaju druge ...
    Posljednje uređivanje od Vrijeska : 15.10.2020. at 15:46

  23. #6023
    Vrci avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2012
    Postovi
    6,620

    Početno

    Pa ista stvar je ako nastavnici / odgojitelji u vrtiću / liječnici / medicinske sestre odu na svadbu ili neku veselicu. Oni žive punim plućima, a na kraju nadrapaju pacijenti/djeca i sl.
    Jednom sam to u RL iskomentirala, pa sam dobila " a što da se profesori zatvore u kuće" :ne zna:
    Pa ne moraš u kuću, ali ne moraš baš ni na grljenje u svatove

  24. #6024

    Datum pristupanja
    Apr 2007
    Postovi
    1,373

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Mišljenja sam da je bolje da se sada držimo ovih umjerenih mjera da bar probamo izbjeći lockdown (koji nisam niti jednom pomislila da bi se mogao ponoviti do danas) nego da se protestira protiv ovih mjera.
    Zašto? Zato što smatram da nas ostale solucije vode ravno u lockdown, a tada se ne piše dobro nikome.

    Meni su predložene mjere razumne s obzirom na trenutak u kojem se nalazimo i vjerujem da pomažu da ne dođe do lockdowna. Iskreno se nadam.
    Lili, baš si dobro ovo sažela.

    Slažem se.

  25. #6025

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Cure, ja sam izraz "punim plućima" s razlogom stavila pod navodnike. Plus, tu se radi o individualnoj odgovornosti prema sebi samom, legitimno je ne liječiti se, hoću reći to je stvaran izbor. Kod pandemije, nije legitimno svojim ponašanjem ugrožavati tuđe živote i to je jasno kao dan.

    Neovisno o tome, moje pitanje na kraju nije retoričko. Što se može napraviti da SVIMA bude bolje? Postoji li ikakvo bolje rješenje od ovoga što je dosad pokušavano?

    Ne govorim o kovidiotima koji "ne vjeruju u koronu", maske zovu izrazom na slovo b, i tako dalje.
    Posljednje uređivanje od Danka_ : 15.10.2020. at 16:00

  26. #6026
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    U epidemiji kakva je ova glavni problem su veliki brojevi, od onoga što svi već znamo a to je popunjavanje bolničkih kapaciteta, ali i do toga da je veliki problem kad se puno ljudi u nekoj ustanovi ili firmi zarazi, to ona jasno ima i ogromne ekonomske štete.
    Evo sad na SD imaš situaciju da je neki veliki broj doktora i med. osoblja što pozitivan a što u izolaciji, pa jasno je da to ima grozne posljedice na bolesne ljude jer ih nema tko liječiti, operirati.
    Isto je po firmama, ako tebi završi pola firme na bolovanju onda normalno da posao trpi velike štete.
    Tako da ja osobno ne vidim kako bi se epidemiju moglo pustiti da se slobodno širi .

  27. #6027

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Ne vidim ni ja.

  28. #6028
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Odnosno, mislim da i samo širenje korone ugrožava ekonomiju. Konkretno, mislim da ugostitelji trpe s mjerama ili bez mjera, i da što se više bolest bude širila ljudi će sve manje ići u kafiće i restorane, posebno sad kad se to preseli u zatvorene prostore.

  29. #6029

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Pa da, kužimo se, Mima, thnx.

    Citiraj Danka_ prvotno napisa Vidi poruku
    blablaDankasveudiljpametuje...

    Ugrožava li samo širenje korone zaradu kafića, restorana, organizatora koncerata - u slučaju da se ne postave nikakva ograničenja?
    Ako je odgovor pozitivan, može li se staviti ograničenja koja bi omogućila i ekonomsko preživljavanje tih poslova i istodobno smanjiti dramu oko sve više oboljelih? Možemo li ikako izbjeći pravilo velikih brojeva?
    I meni izgleda kao tebi, nemam brojeve ali logično je.
    (Btw, i kad se odlučiš liječiti od individualne bolesti, štošta promijeniš i često trpiš financijski, ali ako vjeruješ da če ti to pomoći da jednom ponovno staneš na noge, borba ima smisla. Ako u to nikako ne vjeruješ, onda nemaš motiva za liječenje.)

  30. #6030
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,650

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ovdje smo u sitaciju gdje "život punim plućima" za nekog drugog znači kraj života...

    npr. mene jako zanima jesu li stvarno nastavnici iz jedne škole bili na maturalnoj večeri (sad su zaraženi, i neki se prilično loše osjećaju), i onda držali nastavu (koja je sad prebačena online jer se zaraza proširila i među djecom) i svjesno ugrozili živote druge djece koja sjede u klupama?

    svojim životom "punim plućima" ugrožavaju druge ...
    Kad si to već spomenula, meni je recimo po teoriji vjerojatnosti jako čudno da od toliko škola u Zagrebu,što osnovnih što srednjih, zaraženih ima samo u jednoj. Odnosno puno zaraženih, toliko da nastava ide po C programu.

  31. #6031
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ako dobro shvaćam, jedino Šveđska ima buy in svojih građana za mjere sada. Kad su im umirali starci imali su disidentske glasove i vjerojatno ogorčenu djecu tih staraca, ali ne i masovne proteste. Masovini protesti su sada svugdje. Balansirat se mora između mjera da ne izbije još građanski rat "essentiala / privatnika" i "elite / državnojasličara". Tj. radnika koji se moraju fizički izlagat, privatnika koji ne mogu žvijet na državnim jaslama vs. elite u koju spadaju oni koji mogu radit od doma i koji nemaju takav pritisak gubitka posla.

    Evropa nije diktatura pa da se riješi pandemije na način da svakog zatvori u kuću i nema sutra mrdanja - ala Kina. Nije NZ da je samodostatna. Kod nas bi ovo što Švedska živi vjerojatno bila teška žrtva - kod nas su okrugli rođendani brojka od 50 ljudi, vjenčanje od 50 ljudi valjda skandal. Da bi zaživjelo ovo kod Švedska bismo morali bit društvo koje će 17-godišnjacima valjda reć - ajmo, pali motore iz našeg kućanstva. Starce stavit izvan kuće. Živjet po 1-2 u domaćinstvima. Nema baka servisa. Naši životi su sasvim drugačiji, mi živimo čoporski. Plus još bi nam turizam stradao jer ko bi išao ljetovat ovo ljeto - u Švedsku. I njima je navodno ekonomija pala jer nisu otok. Kina cvate...

    Nemam rješenja. Očito je da cjepivo neće baš sad brzo, to su priče za pacificirat narod. Očito ne možemo imat 1000 zaraženih dnevno tjednima jer se raspada onda bilo kakvo liječenje ikoga. Brace for impact, ne družit se sa starcima osim vani il s maskama. Ciao božićna okupljanja međugeneracijska. Živjet "što novonormalnije" ko može. Maska i razmak su mali nuisance u odnosu na sve te stvari.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.10.2020. at 17:04

  32. #6032
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Čak su se i Englezi bunili na početku kad im je starčad i jako bolesni dobivala pisma u stilu urazumite se, nećemo vas moći liječiti od COVID-a, dajte šansu nekom mlađem - neka vrst pravnog odricanja od odgovornosti stila - budite svjestni da vas nećemo moći spašavati. I onda su pak oni bili ljuti - krajnja konzekvenca tog zdravstva je ono - ja se borim za svoje zdravlje, živim zdravo, ne spašavaj onda mladog debelok alkoholičara pušača visokotlakaša. Bila su nekakva takva pisma starčadi upućena od NHS-a pa je onda i to izazvalo skandal. A na to (sori, elders) se svodi ovo u Švedskoj, barem u prvom valu. S nekom brojkom od 7500 smrti u RH su baratali ovo dosad koliko pandemija traje, toliko bi namirilo virus. Nama je to (još uvijek) neprihvatljivo, možda nam prestane biti. Bilo kako bilo, i tad će se imat liječiti mentalni impacti toga - nismo mi kao društvo, barem ne još, zreli za stav "odlazaka na planinu" ako si prešao neku dob / imaš neku bolest, kao ono što u Japanu ima. Kojim god da putem krenemo - štitimo starce / čuvajmo mlade - bit će potrebitih i istraumatiziranih nakon ovoga. Izvodit ćemo sami sebi mentalne trostruke tulupe - nije umro od covida, nego sa covidom. Al kad tad ćemo se suočit s istinom.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.10.2020. at 17:11

  33. #6033

    Datum pristupanja
    May 2007
    Postovi
    2,167

    Početno

    Nažalost, nisu samo "stariji" ugroženi, tj umirovljenici
    Da je tako, lakše bi se izvelo to izdvajanje

    I nije stvar samo u smrtima, dio ljudi liječi se tjednima. Izvuku se pa je to kao super, ali zapravo često je teže nego što se čini

    Da ne spominjem slučajeve poznanika koji su i mlađi i zdraviji od mene pa se bore, ili se već nisu izborili Ali ok, to je anegdotalno, plus nisam baš najbolja referenca
    Ali tko jest referentni primjer?
    Ako u rizične skupine za razviti teži oblik bolesti spadaju svi kronični bolesnici (bez obzira na dobnu skupinu), svi onkološki pacijenti čak i u remisiji, zatim ljudi s hipertenzijom čak i kad je dobro regulirana, svi s viškom kila (a u Hr ih ima, kao što znamo).... ne znam, ne izgleda mi da je moguće izdvajanje koje bi omogućilo "normalan život" ostatku.

  34. #6034

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    6,417

    Početno

    Citiraj Mima prvotno napisa Vidi poruku
    U epidemiji kakva je ova glavni problem su veliki brojevi, od onoga što svi već znamo a to je popunjavanje bolničkih kapaciteta,
    ne znamo, tj. ne znaju svi, ili ne žele razmišljati o tome...
    a kad za koji mjesec ne bude mjesta za njih u bolnici, onda će opet biti najglasniji ...

  35. #6035
    vertex avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    7,564

    Početno

    A kako trenutno stojimo s izračunima mortaliteta u svim njegovim varijantama?

  36. #6036
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,385

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ne znamo, tj. ne znaju svi, ili ne žele razmišljati o tome...
    a kad za koji mjesec ne bude mjesta za njih u bolnici, onda će opet biti najglasniji ...
    Ne za koji mjesec. Ovakvim tempom za koji tjedan mjesta vise nece biti.
    Plus sto nece raditi niti drugi bolnicki sustavi za druge bolesti.

  37. #6037
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj Vrijeska prvotno napisa Vidi poruku
    ne znamo, tj. ne znaju svi, ili ne žele razmišljati o tome...
    a kad za koji mjesec ne bude mjesta za njih u bolnici, onda će opet biti najglasniji ...
    Ko Bujanec, malo ga uvatila prpa dok ju je imao. Sad ce vjer. ko Trump "I'm immune to chinese virus". Ne shvacaju mladi sta tp znaci izoliraj ove / ne lijeci one. Npr kad nekinne bi.lijecili ovisnosti, onda kazu da to nije humano. Mozemo razvuc krajnje: ok, star si, nes se lijecit protiv covida. Ok, pretio si, nema lijecenja srcanih bolesti za tebe. Aha, pusac, sori, necemo trosit resurse za lijecenje tvog raka pluca. Na taj nacin dodjemo do teretanske populacije, al mozeko i tamo ukinut op hernija - koji te djavo tantao da dizes x kila i ispitujes si limite, lipo si ih doma ispituj, il za zene kukove - sori, zna se da trkacka populacija pati od x il y.

    Vidjet cemo kako ce ovo zavrsit i kako ce nas ko ljude reprogramirat.

    U svakom slucaju, nije jednostavno nista, i sve ima milijun trade-offova.

    Lako bilo pjevat na balkonima kad je svak mislio da je horizont 2 mjeseca (ja nisam....).
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.10.2020. at 18:03

  38. #6038
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Citiraj vertex prvotno napisa Vidi poruku
    A kako trenutno stojimo s izračunima mortaliteta u svim njegovim varijantama?
    Za varijantu preplavljenih bolnica i raspadnutog zdravstva stojimo tako da bi imamo novi lockdown u rh, po onom pulmologu srici - po njemu je neodrziv trend sa 1000 dnevno, u 2 tjedna mislim. Jer onda umires i od slijepog crijeva, loma noge itd - imas sustav u rasulu, znaci ko da ga nemas, kao da si na pustom otoku u kojem nemas medicine. A to je the varijanta o kojoj se sad vodi racuna.

    Ako imas sustav koji to moze progutat, onda je mislim 1.16 posto. Al mislim, ja nisam u brojkama tata mata.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.10.2020. at 18:13

  39. #6039
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Problem je sto u pandemiji ne mozes lijepo zamolit ljude da im se ne komplicira sad svima odjedanput stanje, il da fino umiru sukcesivno. Akademik Radman ne znam kako moze izjavljivat sto izjavljuje, a bez da to uzima u obzir.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.10.2020. at 18:30

  40. #6040
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    U stvari znam - ne radi on u zdravstvu, ma je stila Marije Antoanete da nek jedu kolace, boze moj. On sig moze doc do njemu potrebnih resursa lovom ili vezama, i sumnjam da ce reci - joj, ne, evo moj bolnicki krevet drugom, pa ja sam vec u lipim godimama. On se drzi te niske smrtnosti kad bi lipo svi umirali, a da se sustav ne raspada - zamislja to u mirnodopskim uvjetima, ne u bergamo uvjetima.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 15.10.2020. at 18:34

  41. #6041
    Osoblje foruma čokolada avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,982

    Početno

    Meni je najblesavija izjava zagovornika "švedskog modela" - zaštitimo ranjive, a mladi neka se druže i kuže.
    Kako je to moguće s našim mentalitetom?

  42. #6042
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,385

    Početno

    Citiraj čokolada prvotno napisa Vidi poruku
    Meni je najblesavija izjava zagovornika "švedskog modela" - zaštitimo ranjive, a mladi neka se druže i kuže.
    Kako je to moguće s našim mentalitetom?
    Prilicno tesko.
    Jer prosjek djece kad odlaze iz roditeljskog doma vec ih skoro svrstava u rizicnu skupinu. Djecu , ne roditelje.
    Sa prosjekom od 35 godina kad konacno sele daleko su od kategorije-mladi.
    Posljednje uređivanje od sirius : 15.10.2020. at 22:04

  43. #6043

    Datum pristupanja
    Aug 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,366

    Početno

    Prosjek uvijek skriva svakakve rezultate

    ne bi me čudilo da su za HR racunali da i oni koji zive u jednoj kuci u odvojenim stanovima spadaju pod mlade koji nisu otišli od doma
    mi i skandinavci nikad nismo i ne bumo imali isti nacin zivota
    I zato treba zdravorqzumski citati podatke o prosjecima...

  44. #6044
    Lili75 avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    23,533

    Početno

    Čovječe, jeste vidjele nove brojke? Oko mene sve više poznatih zaraženo ili u izolaciji.

  45. #6045
    Barbi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,597

    Početno

    Da, da, sve gledam i ne vjerujem.

  46. #6046
    Osoblje foruma sirius avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    zagreb zapad
    Postovi
    21,385

    Početno

    Nadala sam se da nece skociti tako vec sad, nego mozda oko Bozica.
    Ali , šipak...

  47. #6047
    Peterlin avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2008
    Lokacija
    Zg
    Postovi
    32,281

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Čovječe, jeste vidjele nove brojke? Oko mene sve više poznatih zaraženo ili u izolaciji.
    Kao shema sporih neutrona (lančana reakcija nuklearne fisije). Meni to tak izgleda.

  48. #6048
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ja ne kužim čuđenje . Vidjet ćemo što će biti. Zeza se kolega u uredu - Sveta Kata, lockdown na vrata. Ja sam asocijalac, ali imam par grupa ljudi, u svakoj je netko ili u SI ili ima koronu. Lockdown ili neke žešće mjere će biti vjerojatno i prije Sv. Kate, i to po cijeloj Europi . Ili ćemo biti Švedska, ali Švedska na speedu, s našim čoporativnim druženjima i toplim mediteranskim višegeneracijskim obiteljima koje se sve druže međusobno, baka servisima, vjenčanjima, taktilnošću i ono "ja te baš moram zagrliti" itd.
    Posljednje uređivanje od ina33 : 16.10.2020. at 14:08

  49. #6049
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    28,983

    Početno

    Ljudi se još uvijek na cesti za pozdravljanje - ljube, ni od toga se ne mogu suzdržati! Šta reći.... ništa.

  50. #6050
    Forka avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Lokacija
    Zagreb, Maksimir
    Postovi
    3,746

    Početno

    Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
    Čovječe, jeste vidjele nove brojke? Oko mene sve više poznatih zaraženo ili u izolaciji.
    Da, da, a još donedavno je bilo skeptičnih koji su pitali "znate li vi uopće ikoga tko ima tu koronu"?

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •