Čitav ovaj podforum i koncept AP-a dobrim dijelom se oslanja na neke postulate dr. Barryja Searsa. Jel' se uopće zove Barry ili mu je to brat koji je pisao o prehrani u Zoni? Nebitno. Meni se koncept AP-a kao takav uvijek činio logičnim i za mene jedinim mogućim pristupom djetetu, no nikad mi nisu sjeli Searsovi tekstovi, savjeti i metode (pogotovo time out o kojem imam katastrofalno loše mišljenje) - sve mi je to djelovalo self-help instantno i za moj ukus previše površno i pouopćeno za svu djecu.

(Mala digresija, ne usko vezana za Searsa: nije mi se svidjela ni knjiga Odrastanje Kaina, isti pristup, ista stvar. Imala sam osjećaj kao da novinarka Mile ili Glorie pokušava analizirati nešto što je za nju presloženo.)

Već sam odustala od čitanja knjiga o roditeljstvu, a onda mi je na moru u ruke dopao Nikin Jesper Juul - Vaše kompetentno dijete. Ne moram vam ni spominjati s koliko sam predrasuda pristupila štivu, no svi oni koji su tu knjigu pročitali, znat će koliko su se brzo te predrasude otopile. Negdje oko pete stranice.

Neću sad ja biti površna pa reći da je iz aviona vidljiva razlika između analitičkog uma jednog Danca vs. jednog Amerikanca, ali skoro da bih mogla...

Pričala sam s par mama koje su nekad smatrale Searsa autoritetom (ili barem next best thing) i sve smo zaključile da J. Juul otvara jednu novu dimenziju roditeljstva i da "once you go Juul - you don't come back"

Pa me zanima...Ima li tu bivših Searsovih obožavatelja koji su otkrili Juula i ostavili Searsa uplakanog novim pokoljenjima, što je za vas AP, koje su po vama dobre i loše strane AP-a po Searsu, kako ste shvatili Juulov pristup, kako biste opisale svoje roditeljstvo...U stvari ovo nije konkretan topic s konkretnim pitanjem, već bih voljela da nabacimo malo brainstorminga...Nit vodilja je sljedeća: mislite li da jedan sazrio AP roditelj može i mora preći na sljedeću stepenicu nakon Searsa, je li J. Juul ta stepenica, koliko sami rastete i mijenjate se kroz aktivno roditeljstvo...

I jedno bonus pitanje: da su AP izbori, biste li glasali za Searsa ili Juula?

Nadam se da neću ostati neshvaćena.