mamma Juanita me zamolila da izdvojim ovo o mjerenju bazalne temperature u novi topic (sve ovo možete naći i na topicu vitamin B6 produzuje luteinsku fazu ciklusa), kako bi ove korisne informacije bile uočljivije.. Dakle, evo ga :

Citiraj Jelka prvotno napisa
Do sada se nisam htjela opterecivati s mjerenjem bazalne, ali cini se da cu morati. Pretprosli ciklus, kada sam bila kod Lucija, na 11. dc, vidio mi je folikul od 19 mm. Dakle, jos nije bilo ovulacije. Menga mi je dosla 24. dc. I to mi se cinilo nekako prekratko. I zadnji ciklus je bio isto kratak - 23 dana.

Da li je prekasno sada poceti mjeriti, ili moram cekati pocetak iduceg ciklusa?
Citiraj Lidija88 prvotno napisa
Jelka, mislim da nije prekasno, na FF naglasavaju da ne mora da se meri T za vreme M, ja sam merila od pocetka do kraja, cisto radi navike...
Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
Jelka, nikad nije prekasno .
A cini mi se za zene koje pokusavaju zanijeti ali im bas ne ide da je prvi korak mjerenje bazalne temp. i svakodnevna kontrola sluzi + upisivanje u tabelu (ima na www.fertilityfriend.com ).
Nakon neka 3 ciklusa se iz tablice moze prilicno tocno odrediti da li i kada dolazi do ovulacije, koliko traje lutein. faza, da li je doslo do trudnoce ...
Citiraj Ljubicica prvotno napisa
Imam nesto da vas pitam Please nemojte mi se sad smijati. Ja vam pola pojmova ovdje ne znam. A ovdje ih nisam cula ni od koga.
Dakle, sta znaci mjeriti bazalnu temperaturu? Da li je to uobicajena temp. koju mjerimo uvijek, recimo i kad mislimo da smo dobili gripu i sl.?

Sta je to lutealna faza? Koliko bi trebala normalno trajati?

Sto se tice tih vitamina ovdje ih doktori propisuju zajedno sa folid acid-om i mislim vitamin e, c i dosta vrsta vitamina b, kada zena zatrudni. Nisam pitala prije za pripremanje trudnoce. To cu uciniti drugi put
Citiraj meli prvotno napisa
Za ljubičicu: bazalnu temperaturu je detaljno opisala NATTIE; ukucaj u pretražnik, pa će ti se izbaciti.
Lutelana faza traje iza ovulacije do menstruacije, normalno bi bilo 14 dana.
Citiraj Lidija88 prvotno napisa
Citiraj Ljubicica prvotno napisa
Imam nesto da vas pitam Please nemojte mi se sad smijati. Ja vam pola pojmova ovdje ne znam. A ovdje ih nisam cula ni od koga.
Dakle, sta znaci mjeriti bazalnu temperaturu? Da li je to uobicajena temp. koju mjerimo uvijek, recimo i kad mislimo da smo dobili gripu i sl.?

Sta je to lutealna faza? Koliko bi trebala normalno trajati?

Sto se tice tih vitamina ovdje ih doktori propisuju zajedno sa folid acid-om i mislim vitamin e, c i dosta vrsta vitamina b, kada zena zatrudni. Nisam pitala prije za pripremanje trudnoce. To cu uciniti drugi put
http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=114423#114423

Ljubicice, ovo ti je link na post u kome je NATTIE dosta toga objasnila, ako hoces jos detaljnije, imas dobar sajt, http://www.fertilityfriend.com/Faqs/, ovo je link za FAQ (pitanja i odgovore), mislim da ces tu naci odgovore na sve sto te zanima
Citiraj Ljubicica prvotno napisa
Cure hvala na objasnjenju Mislila sam da sam jedina koja pojma nema o ovom stvarima

Citiraj meli prvotno napisa
Ja otkako pijem folnu kiselinu tj. prenatal (kako u kojoj fazi ciklusa) nemam problema više s CINOM, niti imam kakve upale dolje, dok je prije to bio čest slučaj, a nisam uzimala nikakve vitamine.
Ista sam ti i ja takva. Zacas se prehladim, cak i ako osjetim 5 minuta da si mi noge hladne. Mislim da su dobre i PriCare-Concieve za one koje zele zatrudniti.
Molim Vas da onda daljnju raspravu o ovome nastavite na ovoj temi
I, da.. Ako ima koja forumasica koja bi htjela napisati tekst o mjerenju bazalne temperature, da bude uputa i objasnjenje svima, slobodno napisite i stavite u novi topic.. Ja cu ga oznaciti sa "Vazno"
-----------------
Ubacujem jos i ovo, s topica na http://www.roda.hr/rodaphpBB2/viewto...=114423#114423
:
Citiraj NATTIE prvotno napisa
Vidim da postoje neke sumnje oko mjerenja.....kao što već znate ja sve volim istestirati u više primjeraka tako da sam s temperaturom napravila isto!!!!

1.) U Hrvatskoj NEMA bazalnih toplomjera!!!!! To je činjenica! Taj bi nam trebao jer je jako precizan i dobiješ uputstva i tablicu s njim. Kako sam temeljita po tom pitanju, vjerujte u Hrvatskoj ih nema i podvalit će vam skupi digitalni pod bazalni.....osobno iskustvo .

2.)ŽIVIN TOPLOMJER vs. DIGITALNI~ moje istraživanje je pokazalo da je živin točniji je ga možeš držati koliko hoćeš dugo ispod jezika i pokazat će točno, dok digitalni ako malo popustiš pritisak odmah zvoni da je gotovo. Testirala sam s više digitalnih i više živinih tako da bi istu temperaturu mjerila s jednim pa s drugim i probala sam varijantu s jednim i drugim u ustima. Rezultat je bio isti. Pitala sam ginekoligicu i apotekarice oko toga i rekle su mi da je živin najbolji i da temperaturu mjerimo samo iz jednog razloga ---> DA SE VIDI SKOK IZMEĐU FOLIKULARNE (pre ov.) FAZE I LUTEALNE (post ov.) FAZE I NIŠTA DRUGO!!!! Ginić te tablice pogleda samo da bi to provjerio da li se ovulacija desila!

3.)ORALNO vs VAGINALNO(može i analno)~ako ne dišeš na usta tokom noći i ako ne zaspeš pa ti toplomjer ispadne, bolje je oralno. Vaginalno se preporučuje onima koji dišu na usta i kojima ispada toplomjer ali specijalno kod onih kojima je mala razlika između temperature u pred ovul. fazi i post ovul. fazi jer vaginalno mjerenje detektira manje oscilacije u temperaturi koje su kod takvih osoba potrebne.

4.)Da nema zablude---->BBT SE MJERI SAMO UJUTRO NAKON MINIMALNO 3 SATA NEPREKINUTOG SPAVANJA, U ISTO VRIJEME, PRIJE DIZANJA IZ KREVETA, PRIJE JELA, PIĆA, PRANJA ZUBI I BILO KAKVIH POKRETA!!! SVE NAKON TOGA NE VRIJEDI BEZ OBZIRA ŠTO PONEKAD DOBIJETE ISTI REZULTAT. Tokom dana temperaturu mijenjaju dnevni događaji i metabolizam!!!!!!

5.)Mjerenje ispod ruke se ne prihvaća kao BBT.

6.)Impuls progesterona od samo 2,5 nečega uzrokuje skok bazalne temperature od minimalno 2 stupnja celzija (ili 4 stupnja farenhajta). Smatra se da je do ovulacije došlo kad su 3 dana za redom temperature više za minimalno ta 2 stupnja od pred ovulacijkih. Sve ostale oscilacije temperature u post ovulacijskoj fazi su nebitne ukoliko temperatura ostaje u višem rangu. 18 dana povišene temperature s izostankom menstruacije znači trudnoću u 95% slučajeva.

Mislim da je to sve......
Citiraj mamma Juanita prvotno napisa
ja imam knjigu koja mi je skroz pribliza ovu simptotermalnu metodu i na jednostavan nacin objasnila kako se to u tijelu dogadja .
radi se o knjizi Tony Weschler "Taking charge of your fertility" i toplo vam je svima preporucam (narucila preko Amazon.com).
jednom kad udjes u djir, nista lakse, a stvarno je fantasticno imati uvid u to sto ti se dogadja u tijelu.
tako sam ja i prije nego sto sam napravila test bila prilicno sigurna da sam trudna !
stvar je u tome da nakon implantacije tijelo pocinje luciti dodatni progesteron, a on lagano povisi temperaturu, pa se to na tabeli moze i vidjeti kao jos jedan mali "skokic".
u trudnoci zbog djelovanja temp. ostane stalno na toj lagano povisenoj razini (meni je to bilo oko 36,9C), a ako na tebeli uocis i prije nego dobijes mengu da je temp. pocela padat, znaci nista od trudnoce .
ali barem znas sto se desava.
curke, nadam se da sam vas zaintrigirala, pogledajte samo na babycentrovom forumu kako sve "cekalice" prate BBT (Basal Body Temperature chart) i medjusobno si komentiraju i interpretiraju tabele http://bbs.babycenter.com/board/prec...526506?i=10#go , a ovo je popis svih podforuma kojih imaaaa http://bbs.babycenter.com/boards/bbs...#bbs-fertprobs
-----------------------------------------------
Evo sto stara dobra Tony W. kaze u svojoj knjizi :

"Generalno pravilo je da 18 povisenih temperatura nakon ovulacije znaci da ste trudni. I to mozete saznati bez da potrosite i novcica na test za trudnocu (mada je preporucljivo da vam trudnocu potvrdi lijecnik).
Uz to, obicno se moze cak i prije odrediti jeste li trudni na dva nacina:
1.Mozete biti prilicno sigurni da ste trudni ako vase temperature ostaju povisene 3 dana nakon vase najduze (do tad) luteinske faze. (npr. ako vam je obicno lut. faza trajala 12 dana, a najduza 13 dana, ako vam je sad 16 dana, najvjerojatnije ste trudni).
2. ako primijetite 3. nivo pov. temperatura iznad crte, you are almost certainly pregnant (gotovo ste sigurno trudni)."
Citiraj NATTIE2 prvotno napisa
Što se tablica tiče, tu sam stvarno doktor .....toliko sam ih već polu-profi komentirala da stvarno znam i previše za moje dobro
Nakomentirala sam se puno obećavajućih tablica da sam došla do univerzalnog zaključka koji sam proslijedila FF osoblju i sada u helpu imaš njihove statističke podatke oko toga! Radi se o dužini lutealne faze, pozitivnim testovima i značaju temperature u tom dijelu. Evo nešto od toga:
http://www.fertilityfriend.com/Faqs/..._pregnant.html
http://www.fertilityfriend.com/Faqs/...sic_chart.html

U biti sve se svodi na tipično ponašanje tvoje temperature u tom dijelu ciklusa i promjenama koje nastaju u slučaju trudnoće a koji su najčešće vidljivi samo dan prije M i dan M!
Hvala mammi Juaniti koja se angazirala da se ovo ovako uredi