Stranica 21 od 22 PrviPrvi ... 1119202122 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1,001 do 1,050 od 1096

Tema: Vegetarijanski tjedni jelovnici 3. dio

  1. #1001
    Ivke avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pozega
    Postovi
    283

    Početno

    Ona prva, jestiva samo namočena varijanta je vjerojatno bila prethodno pečena.

  2. #1002
    lovely___love avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2009
    Postovi
    185

    Početno

    Hmmm,vrlo moguce...
    ali ona mi je mnogo ukusnija od ove druge,tj.izgleda sirove-i po teksturi i po ukusu.A u orginalu od kakve leblebije se pravi? jos ce da bude da skrnavim falafele (htela i u rerni da probam da ih pravim,ako moze da prodje bez przenja )

    evo jedan recept od mene da ne bude da samo zapitkujem,sama ga sklepala
    proso(moze i pirinac), grasak, pecurke, pavlaka i budjav sir
    prva dva obariti,pecurke izdinstati,100 g budjavog sira istopiti i pomesati s dve pavlake
    u posudu,ja to u vatrostalnu redjam,proso na dno,pa grasak,pecurke,zalije se sosom od budjavog sira i u rernu da se zapece
    svako ko je probao nije ostao gladan

  3. #1003
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Ne znam gdje smo stali, ali vidim da nas duugo nije bilo... Frendica mi je maločas predložila da ponovo aktiviramo ovu temu...

  4. #1004
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    Ajmo malo pofriškati ideje za kuhanje vege klope. Ja sam danas jela leću pirjanu na luku i int. rižu, te zelenu salatu. Desert tri suhe smokvice...

  5. #1005
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    Što ćete sutra kuhati, ja ću umak od slanutka i bulgur, a za desert kompot od jabuka ili odmrznutih šljiva

  6. #1006
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Doručak: Riža sa maslacom od lješnjaka, Zeleni čaj
    Ručak: Kiseli kupus sa slanutkom i smeđom rižom
    Desert: Yannoh
    Planiram do dm-a po rižine kekse sa čokoladom i kokosom...
    Večera, vjerovatno ponavljam ručak.

  7. #1007
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    LeaB, može recept za kiseli kupus sa slanutkom?

  8. #1008
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Na malo maslinovog dinstaš kiseli kupus (narezani), poklopljeni oko 25 minuta i dodaš kuhani slanutak i dinstaš kratko. Začiniš sa solju, paprom ili ja kad mi se ne da previše misliti stavim Alnaturinu mješavinu začina, onu "vegetu". I to je to. Prefino.

  9. #1009
    Osoblje foruma laumi avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    3,829

    Početno

    hvala!

  10. #1010

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Upravo završili večeru - prženi tofu štapići,
    prilog: na tamnom sezamovom ulju propirjan đumbir, češnjak, na kockice narezana mrkva, bundeva, brokula, rajčica, na kraju dodana al dente kuhana tjestenina, začinjeno, kurkumom, paprom i gomashiom

  11. #1011
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Gladna sam...
    Doručak: riža na zobenom mlijeku sa prženim bademima. Ručak od jučer.

  12. #1012
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    doručak
    zobene+zobeno mlijeko, malo poprženih lješnjaka
    ručak,tj. gablec
    riža i umak od slanutka i zobenog vrhnja
    lea kak praviš onu sarmu sa bundevinim umakom, to bi ja možda pripremila za sutra.
    Jel' bi valjalo da u listove zelja stavim leću, umijeto seitana!? Jel bi se od toga jako pr...o!?Jes' to probala?

  13. #1013
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    Eh da, sjetila sam se jednog zgodnog recepta od kukuruznog grisa, tj, od žganaca, nama je jako fin. U zadnje vrijeme često čujem da ljudi vole jesti žgance Iako nije sezona, ja ga napravim ponekad i zimi za promijenu. Znači, pomiješa se kukuruzni gris(oko 4 šalice od 1,5 dcl) i naribane tikvice (ja stavim bar dvije) i doda se oko pola litre mineralne vode(može i obična), malo praška za pecivo (ja stavim Alnaturin), malo maslinovog ulja, začini po želji. Gore se može naribati dimljeni tofu ili običan sir ako je za šire mase . Smjesa treba biti rjeđa, kao npr. za biskvit. Sve se smućka i stavi u protvicu i pečnicu da se zapeče. Kad se malo prohlade oni se još stegnu i lijepo se režu na kocke. Eto, prijedlog za prilog. Iako, i tikvice i žganci su namirnice koje hlade i bolje ih je jesti ljeti, al' neka..

  14. #1014
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Skroz mi je guba da u zadnjih dva pedlja postova nisam zapazio ni spomena pravoj hrani, nego samo kojekakvim praznim kalorijama i pseudonamirnicama. Pretpostavljam da to nije sve što nudite svojim ukućanima

  15. #1015

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Davore, Davore...dugo me nema ovdje, ali koliko me sjećanje služi, nisam baš navikla na takve tvoje postove .

    Ako se odnosi i na moj post...ono mi trebao biti relativno cjelovit obrok . Tofu je mahunarka, dakle protein, integralna tjestenina oblik žitarice, ostalo povrće, gomashio sezam, ajde ako ćeš cjepidlačiti fali mi juha i možda alge, ali nije spomena vrijedno jer je to za tebe ionako pseudohrana . Ali to je ionako trebalo biti lagana večera. I nije da se opravdavam, samo objašnjavam

  16. #1016

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    3,187

    Početno

    Hoću reći, nisam navikla da si tako neliberalan i ne poštuješ tuđe izbore.

  17. #1017
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    doručak
    miso juha
    proso sa zobenim mlijekom
    ručak-gablec
    opet proso sa dinstanim zeljem, danas bez mahunarke

  18. #1018
    mala-vila avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2011
    Lokacija
    zgb
    Postovi
    1,235

    Početno

    koja dobra tema!! kako ju nisam prije vidjela! samo nastavite

  19. #1019
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Citiraj branka1 prvotno napisa Vidi poruku
    Hoću reći, nisam navikla da si tako neliberalan i ne poštuješ tuđe izbore.
    Ma ne, samo sam bio malo razočaran s nizom postova koji opisuju obroke sačinjene od "zanimacija" prije nego prave hrane. OK, možda je ton strog, ali nije bilo u lošoj namjeri.

    Osobno ne mislim da je posebno loše povremeno pojesti i nešto bez veze ili pseudohranu - ako te to veseli. Veći broj filozofija smatra da smo se inkarnirali ovdje da bi uživali u hrani, dakle cijela parada nema previše smisla ako ti hrana nije gušt. U idealnom slučaju se gušt i korist za tijelo/duh podudaraju.

  20. #1020
    n.grace avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Postovi
    4,993

  21. #1021
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    zanimljiva večera jučer
    tijestenina sa umakom od šampinjna(još bolje tko ima i neke druge, neotrovne) i doda se unutra nekoliko suhih šljiva koje kad se malo prokuhaju smiksaju se štapnim mikserom. Umak se od tog malo zgusne. Onako je blago slatkast i slan. Nama fin.
    danas doručak
    kus-kus i malo lešnjaka
    ručak-gablec
    tijestenina sa umakom od mungo graha i maslina(ustinjenih u mužaru

  22. #1022
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    Lea, na jednom sam forumu našla jedan zanimljiv recept za mlijeko od indijskih oraščića. Piše da 1 kg indijskih oraščića košta isto kao obični orasi(to nisam provjerila). Uglavnom, ide puna čaša suhih i neslanih oraščića(čaša od 2dcl), koju potopiš preko noću u vodi. Sutradan izmiksaš oraščiće sa čašom vode(valjda friške!?), prstohvatom soli, žlicom javorovog sirupa dok ne dobiješ fonu masu. pred karj dodaš još dvije i po čaše vode(od 2 dcl). Treba izgledati pjenasto-mlijekasto. Procijediš kroz gazu. Dalje piše, da se može malo mlijeko podgrijat, dodati pola čaše jogurta od soje(nezaslađeni), ostaviti preko noći da se ukiseli i dobije se prefini jogurt. Navodno se može tako napraviti i od ostalih orašida...Eto, jel' netko možda pravio slično?

  23. #1023
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Flisar: Recept za sarmu... možeš staviti mahunarke u nju. A recept ti pošaljem večeras, to sam uzela iz Jadrankine kuharice, Zima. Ja inače kuham i sa heljdom i lećom.
    Za ovo mlijeko sam čitala na forumu, radila ga nisam.

    Davore: Lijepo te vidjeti opet. Dugo nisam bila na forumu. Ako si na prazne kalorije mislio na moje obroke, ono što sam mislila da se podrazumjeva je da koristim isključivo cjelovite žitarice, dok ih pripremam prema receptima iz makrobiotičke kuharice, a i povrće režem prema njoj. Hrana koju stavljam na stol organskog je porijekla i preferiram makrobiotiku jer mi se iznimno sviđa. Prazne kalorije dozvoljavam za gušt u desertima.

    Danas: Prazne kalorije pohani integralni kruh. U jajima.
    Ručak: Varivo od mrkve, luka, cvene leće i heljde. Od jučer.
    Večera: Tko zna...

    Sutra mi na ručak dolazi kuma sa kritičnim želucem. Moram si dati truda... Još nemam ideja što bih kuhala.

  24. #1024
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ma prazne kalorije su super ako nisu stalno na stolu. Jetri treba dati fore da se oporavi, a ne treba joj dugo, nekakvih 48 sati je obično sasvim dovoljno.
    @flisar:
    Citiraj flisar prvotno napisa Vidi poruku
    ...mlijeko od indijskih oraščića...
    ...Eto, jel' netko možda pravio slično?
    Jesam. U receptu ti nedostaje jedan prilično važan detalj: oraščići moraju biti sirovi, za razliku od većine po dućanima koji su pečeni.
    Uglavnom... velika zezancija. Ovo sam probao tek toliko da skužim o čemu se točno radi i ne namjeravam se više s time igrati na ručni način.

  25. #1025
    Njetočka avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2011
    Postovi
    88

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Jetri treba dati fore da se oporavi, a ne treba joj dugo, nekakvih 48 sati je obično sasvim dovoljno.
    Kako odmoriti jetru? Ili bolje pitanje čime?

  26. #1026
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Ničime. Doslovno. Ona to radi sama.
    Zapravo je fora da samo treba pojedinu namirnicu ne koristiti dan za danom i to je to.
    Među "zdravojelcima" postoji nešto kao "sindrom najzdravije hrane na svijetu" gdje se ekipa danonoćno ubija tom jednom te istom "najzdravijom" hranom i ne dopušta jetri predah.

    Ispada da alkoholičari nadrapaju iz istog razloga - ne dopuste jetri dan odmora.

  27. #1027
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj n.grace prvotno napisa Vidi poruku
    Bas sam dosla hvaliti taj umak od crvene lece.

    Radila sam ga bez celera jer mi je korijen strasno skup pa ga limitiram na provjereno dobra jela (drugi put ce i u ovaj umak!) i nisam stavljala nikakve kocke. Predobro, ali svakako treba sjeckani paradajz, ne samo sos. Prilog: spaghetti squash, pecen u pecnici bez icega.

    Napomena: kolicina koja ispada od salice lece (kod mene je to zapravo bilo 175 sirovih grama) je ogromna. Ispalo nam je osam obroka, zajedno sa spaghetti squashem oko 170 kalorija po porciji, odlicno za nekoga kome je bitno! S nekom tjesteninom bi bilo 400, a glad bi se vjerojatno javila barem tri-cetiri sata prije.


    (Jos uvijek jedemo meso, ali rijetko. )

  28. #1028
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Kaae prvotno napisa Vidi poruku
    spaghetti squash, pecen u pecnici bez icega.
    Tu tikvu ne mogu naći nigdje u HR. Vidio netko negdje? Ima li tko možda sjeme?

    Kaae, kakvog je okusa?

  29. #1029
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Na tržnici se nađe pod nazivom špagetara i nije ništa specijalno osim što se raziđe u vidu rezanaca. Onako je suhasta i svjetlije boje.

  30. #1030
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Danas sam prvi puta radila repu. Zapravo umak od nje i mrkve sa sojinim vrhnjem i malo vina. Ispalo je super. Bistru juhu od mrkve i celera, popečke...

    Što radite sa hranom od jučer? Meni je žao bacati pa je gotovo uvijek iskoristim. Tako kod nas ovo pravilo za odmor od iste namirnice ne vrijedi. I lakše mi je skuhati veću količinu žitarica i pojesti ih u dva dana, jer ne gubim vrijeme na kuhanje... I moram priznati da u makrobiotičkoj literaturi nisam našla tu činjenicu.

    Jučer: Juha od karfiola
    Pire od graška
    Riža i pšenica (cjelovita)
    Kinipira od mrkve i čičoke sa shojuom.
    Imali smo i desert. Roščiće sa smokvama.

  31. #1031
    enela avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Midsomer
    Postovi
    2,846

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku
    Na tržnici se nađe pod nazivom špagetara i nije ništa specijalno osim što se raziđe u vidu rezanaca. Onako je suhasta i svjetlije boje.
    Aha, znači ima je u zg. Hvala ti.

  32. #1032
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    Danas gablec(skuhan jučer)
    Heljda dinstana na malo luka i maslinovog ulja
    leća crvena
    kiselo zelje dinstano
    a danas što kuhati, nemam pojma

  33. #1033
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    doručak
    proso sa bademovim mlijekom(iz kućne radinosti. Super je ispalo, fino, ali naravno, financijski neisplativo), jabuka
    gablec-ručak
    proso, mungec, pržene sjemenke suncokreta, matovilac
    večera
    musaka sa tofuom i povrćem- ima linetko neku ideju kako je napraviti?

  34. #1034
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    E da, Lea, pravila sam onaj čips od kombu alge i fini mi je. Samo sam izrezala algu na trakice i poslagala na protvicu. Propekla kratko u pečnici, bez ulja i masnoća.
    Maslac od lješnjaka mi nije uspio...

  35. #1035

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    187

    Početno

    Da se i ja javim:
    za danas sam skuhala leću s kiselim kupusom + proso s bundevom.

  36. #1036
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    jučer grah sa repom i ječmom
    a danas nešto sa seitanmo, ima neko kakvu ideju!?
    I misilim da ću za desert ispeći bundevu

  37. #1037
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Uz pečenu bundevu mi nekako ide seitan "na naglo" - pržen u tavi na malo masnoće u koju frkneš crvene paprike (u prahu) i paziš da se ne skuri. Bolje manje pečeno nego tvrdasto. Završiš tako da preko seitana u tavi šljukneš oko žlicu soja umaka ... vušššš ... mirisss ... okussss

  38. #1038
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    tako sam i napravila, ispržila na naglo seitan, ali bundeva koju sam kupila je blagi očaj. Jedva je jedem, bez okusa, bljutava. Prelijem si agavin sirup da bi me podsjetila na "pravu" bundevu. Neki dan mi je frendica iz Slavonije donijela komadinu domaće bundeve, to se ne da usporediti. Sad već ipak znam koja je bolja za pečenje a koja za kuhanje. Ova s placa, iako namjenjena za pečenje, je blagi užas. Prodavala neka bakica koja je imala svega nekoliko stvarčica na štandu, pa sam misla da je dobra. A možda to ovisi ipak i o tlu gdje bundeva raste, ako je siromašna i šugava zemaalj, takva je i bunedeva....Valjda..
    Moj današnji ručak
    varivo od kelja u kojem ne znam kaj ima jer je moja mama kuhala.

  39. #1039
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Agavin sirup ti je, nažalost, prijevara. Dobiva se od škroba iz korijena agave pomoću enzima - dakle, proizvod koji je identičan industrijskom glukozno fruktoznom sirupu.

    Najgori dio je da stvarno postoji agavin sirup koji se dobije iz cvijeta agave i nevjerojatno je skup. Ovo što se kod nas kupuje s time nema nikakve veze.

  40. #1040
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    Citiraj LeaB prvotno napisa Vidi poruku
    Ne znam gdje smo stali, ali vidim da nas duugo nije bilo... Frendica mi je maločas predložila da ponovo aktiviramo ovu temu...
    drago mi je da jesi ....pratim i kopiram mljac

  41. #1041
    BubikaM avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    166

    Početno

    super da se ponovo aktivirala tema. taman mi pofalilo ideja za kuhanje
    mi smo jucer imali bolonjeze sa tjesteninom + cikla salata
    danas: popečci od crvenog batata+seitan u smedjem umaku (malo pelata,soja sosa i malo senfa+zacini)

  42. #1042
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Jučer, rizi bizi sa smeđom rižom. Iako nije sezona, grašak mi je svekrva izvadila iz svog zamrzivača. Blagodati njenog vrta.
    Bundeva tempura, popečci od prosa sa mrkvom.

    Danas:
    Doručak: Miso sa zelenim povrćem i s. rižom.
    Ručak: Sarma s lećom.
    Desrert: rižini keksi sa kokosom i čokoladom.

  43. #1043
    LeaB avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,656

    Početno

    Citiraj MoMo prvotno napisa Vidi poruku
    drago mi je da jesi ....pratim i kopiram mljac
    Dobre ideje nisu na odmet. A tek ukusne!!!

  44. #1044
    dunja&vita:-))) avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2008
    Lokacija
    zg
    Postovi
    1,891

    Početno

    Ajde da ovdje pitam, koliko dugo može stajati otvorena miso pasta?

  45. #1045
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,985

    Početno

    Fantastično dugo. Radi se o jako stabilnoj namirnici koja je povrh svega konzervirana pomoću soli. Kad otvoriš nastoj spriječiti pristup zraka i frkni u frigić i bit će u redu godinama.

    Nekidan sam radio juhu od bundeve i obzirom da je malac gundrao zmislio sam se i upalilo je: kokice umjesto krutona. Potamanio je sve.

  46. #1046

    Datum pristupanja
    Apr 2009
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    187

    Početno

    Citiraj Davor prvotno napisa Vidi poruku

    Nekidan sam radio juhu od bundeve i obzirom da je malac gundrao zmislio sam se i upalilo je: kokice umjesto krutona. Potamanio je sve.
    Koja dobra ideja!


    Inače, za danas sam skuhala varivo od slanutka s blitvom..

  47. #1047
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    u nedjelju sam radila salatu od slanutka ali sam je modificirala namocila skuhala salnutak ocistila ga, blansirala listove mlade rasitek ( BH verzija cimulica) isjekla dodala slanutku zacinila solju, limunovim sokom i malsinovim ulje posula przenim sezamom i bilo je fantasticno -kolege iz ureda su mi pojeli vise od pola rucka.

  48. #1048
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    jučer
    valjušci od kus-kus_a i brašna, dinstano zelje sa slanutkom.(mljac)
    danas
    ostaci slanutka
    ječmena kaša
    prokulice

  49. #1049
    flisar avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2012
    Postovi
    26

    Početno

    Davore što ti koristiš kao zaslađivač, ništa šećernno nije preporučljivo, ali kad biraš manje zlo, što uzimaš? Rižin slad mi je iskreno preskup,a ječmeni me baš ne baca. Kukuruzni je pak na granici jednostavni-složeni šećeri. jučer sam npr. gledala u bio&bio te njihove čokoladice i sve one manje više imaju glukozni sirup ili smeđi šećer. Znaš li nešto o steviji?

  50. #1050
    MoMo avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Lokacija
    Sarajevo
    Postovi
    1,346

    Početno

    Citiraj flisar prvotno napisa Vidi poruku
    jučer
    valjušci od kus-kus_a i brašna,
    moze recept molim te

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •