Citiraj Mondu prvotno napisa Vidi poruku
Bit cu direktna, kakva vec jesam, i reći ti da pišeš gluposti, da, točno gluposti, skup sa svojom prijateljicom pirsing eksperticom...postoje naušice koje su sterilne, zapakirane i zovu ih kod nas 'medicinke'' i s njima se buše uši s tim famoznim pištoljem (btw.-koji uopće ni ne mora biti sterilan, jer kad bi shvaćala princip bušenja, znala bi da pištolj uopće ne dodiruje naušnicu, onaj dio koji ide u uho ), i uši se buše kod zlatara bar zadnjih 35 godina a, po nekim selima, čak i danas, tako da se progura igla s koncem kroz uho...pa sad ti mene reci o kojem to specijalnom nakitu posebne kvalitete za bušenje uha pričaš i kakve su to klinike gdje se buše uši u Hrvatskoj i gdje je taj članak zakona koji zabranjuje bušenje ušiju djeci.
ah direktna...
pa dakle, po redu:
- medicinke su sterilne kako? kojim postupkom? koji zlatar ima sterilizator? ili ih kupuju zapakirane iz tvornice medicinki??
- ako pištolj nije sterilan, ruke zlatara nisu sterilne (nitko od njih ne nosi jednokratne sterilne rukavice kada buši uši) - kako da eventualne medicinke ostanu sterilne? da ne spominjem da je taj isti pištolj dodirivalo mnogo različitih ruku i ušiju... Baš da vidim kako bi ti bila sretna da te frizerka počešlja sa češljem kojim je maloprije nekog drugog gladila bez da ga je prethodno stavila u steriliizator...
- svašta se radi svuda u svijetu u zadnjih 35 godina, pa ne znači da je sve ispravno i da ne može bolje pogotovo kada se radi o našoj djeci...
- nije stvar u specijalnom nakitu, već u kvaliteti sastava (i najveći laici znaju da postoji zlato i "zlato"...)
- koji zlatar zna zbrinuti evntualnu komplikaciju? niti jedan od njih nije medicinar i ne posjeduje nikakvo znanje anatomije, a kamoli saniranja upalnih procesa...

Ja pišem iz osobnih iskustava, kao i ti, kao što vidim - imala si veeeliku sreću da je sve prošlo ok! Kao i ja kada sam zlataru dala da mi pištoljem probuši nos... A<li, ljudi evoluiraju od stupidnih iskustava i rastu u svojim iskustvima. Barem neki...

Klinike i piercing studiji su jedina mjesta gdje se to radi (ukoliko pričamo o renomiranim imenima, ne opet o "susjedu liječniku") sterilnim priborom, rukavicama, nakitom. U konačnici, postoji pregled nakon nekog vremena, kao i rješavanje eventualnih komplikacija na tim istim mjestima. Da bi netko to mogao raditi treba proći specijalizaciju/obuku/usavršavanje, za razliku od zlatarske metode "s koljena na koljeno".
Vjerujem da se većina odlučuje na potez kod zlatara zbog nezanemarive razlike u cijeni usluge i nakita. No, kao i kod svega ostalog, sami snosimo posljedice svojih odluka, pa neke kasnije i višestruko preplatimo...

Da ja bušim išta, ili da moja djeca jednog dana inzistiraju na bušenju ušiju, svakako bih im nastojala osigurati najbolji tretman. Iz različitih postova vidimo kakve su moguće posljedice i bilo bi mi grozno da znam da im makar taj higijenski dio nisam osigurala zbog vlastite zatucanosti ili uštede.