Prvi porod mi je bio inducirani. Razlog indukcije- puknuće vodenjaka, sve ostalo ok. Tek mi je počeo kapati vodenjak i za dvadesetak minuta sam dobila drip. Nakon toga, sve ostalo u paketu što ide uz njega. Nakon poroda sam bila ošamućena danima. Ukratko- jadna. Kako je bilo djetetu, mojoj bebi, ne znam. Ono što sam vidjela prostim okom, bio je plav oko očiju, popucane kapilare u očima, deformirana glavica, spavao je danima, budila sam ga za hranjenje. Pedijatri su rekli da je ok.
I sada ja pitam, koliko je inducirani porod dobar za dijete? Što dijete proživljava u tom trenutku, kakve mogu biti posljedice za njega?
Čitala sam o elektivnom carskom rezu, dobar dio i na ovom forumu. Zaključak- nije dobar za dijete i djetetovo zdravlje (pod pretpostavkom da sam dobro zaključila).
Zanima me onda, koja je razlika, ustvari koje je zlo manje, inducirani porod ili elektivni carski rez?
Zbunjena sam, a puno je informacija i oprečnih mišljenja, a ja bi htjela razjasniti stvar. Razmišljam o drugom djetetu. Nikako ne bi htjela da oboje prođemo kao što smo bebač i ja prošli prvi puta. Znam da je prirodni porod najbolja opcija, ali svoj adut i vjerovanje u prirodni porod sam ispucala tamo gdje sam to najmanje očekivala. Ne želim pogriješiti ovaj puta. Želim biti informirana i spremna, pa eto- čitam.