Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: Kolač - prkho tijesto, višnje, mladi sir, vrhnje - prefino! - ali odokativno

  1. #1
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno Kolač - prkho tijesto, višnje, mladi sir, vrhnje - prefino! - ali odokativno

    Napravila sam još jednu inačicu omiljene kombinacije moje obitelji - višnje iz kompota i mladi sir s malo vrhnja i ova je trenutno apsolutni hit, pa da podijelim - ako nekoga zanima. Jedino je greda što je sve rađeno po osjećaju i ne mogu garantirati za točne mjere... ovo je za prekaljene domaćice

    Daklem, prvo uzmite pol staklenke višanja i pripadajućeg soka, stavite unutra nekih recimo... hm... dvije velike žlice (ili više ako volite sirastije) mladoga sira, i k tome još žlicu kiselog vrhnja, zašećerite po ukusu (ja stavim dvije velike žlice domaćeg vanilinog šećera kojeg sama radim), izmikasje i dodajte žlicu-dvije integralnog griza (ja stavim od pira, ali može i običan). Nemojte da se previše napuše griz, da ne bude presuho. Neka odstoji dok radite drugo.

    Zatim malo neobično prhko tijesto. Otopim maslac u mikrovalnoj, i to cijeli, dodam 200 g šećera i nekih 350 g brašna. Tijesto koje dobijete možete nabiti rukama u tepsiju ili kalup, s time da ostavite za gore - tijesto ako ne smrzavate je rastresito, u komadićima veličine recimo cm-dva cm u promjeru, i to je u redu. Ili možete hladiti, pa valjati valjgerom, ali meni to tijesto bolje ide ako ga valjam koliko ide i nabijam rukama i valjgerom koliko ne ide. Meni je najbolje kad se to stavi u onu manju tepsiju, ne onu koja je veličine pećnice.

    Prvo malo stavim u vruću pećnicu donju koru, i kad se malo malo propekla (tek da se stvori korica i da se malo prosuši (možda 5-8 min), nalijem filu od višanja i gor e rukama pospem ostatak tijesta, koje dodatno prođem prstima da bude rastresito. Pečem dok gornja korica ne dobije onu finu, pečenu boju, neka malo odstoji, i može se rezati.

    Dok je vruće djeluje kao rastresito i gnjecavo, ali nije. Kad se prohladi makar malo, postaje kompaktno, taman kako treba.

  2. #2
    winnerica avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    2,034

    Početno

    Zvuči interesantno, moja omiljena kombinacija... Ajd Ifi nabaci i koju fotku!

  3. #3
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Nisam se sjetila fotkat ovaj put. Napravim za vikend, pa stavim fotke, može?

  4. #4

    Datum pristupanja
    Feb 2012
    Postovi
    385

    Početno

    možda bi to bilo dobro i zamotati u štrudlu!

  5. #5
    pomikaki avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2007
    Postovi
    8,507

    Početno

    Citiraj Ifigenija prvotno napisa Vidi poruku
    Zatim malo neobično prhko tijesto. Otopim maslac u mikrovalnoj, i to cijeli, dodam 200 g šećera i nekih 350 g brašna. Tijesto koje dobijete možete nabiti rukama u tepsiju ili kalup
    nema jaja ili nečeg drugog u tom tijestu?

  6. #6
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Nema jaja, prhkko tijesto

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •