Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 1 do 50 od 66

Tema: Freelancing - može li se uspjeti?

  1. #1
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno Freelancing - može li se uspjeti?

    Unaprijed molim admine da ukoliko sam fulala smjestiti temu da je premjeste. Hvala
    A sad ono što me najviše zanima..naime, situacija na poslu mi je tak-tak s tendencijom prema dole (psihički) i ne znam do kada ću još moći gurati. Zbog toga sam se počela okretati oko sebe i sama sebi tražiti posla. Tako sam naišla na freelancing i zainteresiralo me. Zanima me ima li itko tko se okušao u tome, koliko dugo vam je trebalo da dobijete prvi posao, isplati li se uzimati jeftine poslove samo radi pozitivnog feedbacka? Uglavnom, milijon pitanja. Ako bi netko podijelio iskustva odlicno.

  2. #2
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Sto podrazumijevas pod freelancing? Mislim, freelancer moze biti vise-manje bilo tko, bilo kojeg zanimanja. Nekima se isplati, neki iskljucivo tako i rade, a za neka zanimanja bas i nema smisla pokusavati na taj nacin.

  3. #3
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    zanima me bilo koja vrsta pisanja (ghostwriter, article writer,fiction/non fiction...), prepisivanja, data entry, SMM, human studies....iznenadila sam se da zapravo ima jako puno tih nekakvih glupavih, pod navodnicima, poslova koji su zapravo vrlo jednostavni i kratki tipa data entry....u mojoj okolini se nitko nije ni okušao u tako nečemu, a kad sam spomenula pogledali me svi čudno. a čuti iskustvo iz prve ruke znači mi više nego iščitavanja foruma starih nekoliko godina.

  4. #4
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    pratim isključivo strane sajtove i to one koji isplaćuju za odrađene poslove, odnosno imaju klauzule da poslodavac mora uplatiti na njihov rč pa oni dalje proslijeđuju...

  5. #5
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Ne bih rekla da svatko moze raditi freelance. Npr ucitelji ne mogu. Ja vec niz godina radim tako, mogu ti reci da se da dobro zaraditi, samo treba biti snalazljiv i organiziran. Problem je sto
    Moras misliti na 100 strana istovremeno jer od jednog posla ne mozes prezivjeti.
    Sada malo manje radim jer sam se preselila u drugi grad mjesec dana prije trudnoce, pa nisam imala jos vremena za dobar networking sto je po meni i najvaznije u tom poslu.
    Nemam iskustva s tim stranicama koje navodis, ja radim za razlicite ljude koje sam i osobno upoznala.

  6. #6
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    Khm freelance teacher over here može se i to, ali je prilično "feast or famine" kad ide ide ludo, kad ne ide ne ide nikako LOLL

    ali sve se može uz dobre volje.

  7. #7
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    kakve stvari može raditi freelance učitelj? ja sam nezaposleni učitelj a kako stvari stoje ostati će tako zauvijek... doduše trenutno nemam vremena uz dvije male bebe, ali jednog dana će ga valjda biti.

  8. #8
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj Pinky prvotno napisa Vidi poruku
    kakve stvari može raditi freelance učitelj? ja sam nezaposleni učitelj a kako stvari stoje ostati će tako zauvijek... doduše trenutno nemam vremena uz dvije male bebe, ali jednog dana će ga valjda biti.
    Iznenadila bi se koliko se sad traze instrukcije. Moja mama to radi, ali za dzabe djeci prijatelja. Puno ljudi to trazi, u stlu pomoc pri ucenju, jer se neki roditelji jednostavno nemaju kad bavit djecom. Opet zavisi gdje zivis.

  9. #9
    Pinky avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    Dalmacija
    Postovi
    5,498

    Početno

    u malom mistu di takva pomoć skoro i nije potrebna, na žalost. osim za srednjoškolce

  10. #10
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Ima jos puno zanimanja za koja je upitno mogu li freelancat - po meni su prirodne znanosti fizika, kemija, biologija tu u losijem polozaju (ne racunajuci instrukcije), dok drustvena zanimanja tipa novinari, jezicari, marketingasi imaju vise mogucnosti.

  11. #11
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    kad kažem freelancing mislim isključivo na homeworking za što je preduvjet net, kvalitetan pc i programi. s obzirom da mi je engleski na razini native english mogu se natjecati na uk/usa sajtovima. naši me ne zanimaju. nadam se da uz volju, bude nešto došlo. nevjerojatno mi je kakvih sve poslova ima - prebaciti iz pdf-a u ppt. rivendell kako si ti ušla u taj svijet? ima li kod nas možda, ni ne znam kako formulirati pitanje, nešto za freelancere? da li uplate normalno idu..tu nema ugovora, zar ne? (kod nas mislim)

  12. #12
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    Ja sam nešto piskarala, i možda nisam bila spremna uložiti dovoljno vremena, ali osobno mi je premalo love. Tekstovi su plaćeni tipa kuna ili dvije ili tri po kartici, ili par kartica teksta. Mislim da se time može možda preživjeti neki dan gladi, ali za ozbač - ja nisam tako produktivna. Jedino možda zarade ljudi koji imaju te servise...

  13. #13
    Osoblje foruma Kaae avatar
    Datum pristupanja
    May 2008
    Lokacija
    badgerella.com
    Postovi
    10,896

    Početno

    Citiraj Rominka prvotno napisa Vidi poruku
    kad kažem freelancing mislim isključivo na homeworking za što je preduvjet net, kvalitetan pc i programi. s obzirom da mi je engleski na razini native english mogu se natjecati na uk/usa sajtovima. naši me ne zanimaju. nadam se da uz volju, bude nešto došlo. nevjerojatno mi je kakvih sve poslova ima - prebaciti iz pdf-a u ppt. rivendell kako si ti ušla u taj svijet? ima li kod nas možda, ni ne znam kako formulirati pitanje, nešto za freelancere? da li uplate normalno idu..tu nema ugovora, zar ne? (kod nas mislim)
    Iskustvo iz inozemstva?

    Pretpostavljam da ne bi pristala raditi za novac koji bi ti oni (recimo Amerikanci) ponudili, a da im radis kao outsorced dio kompanije. Jerbo im takvi rade, najcesce, u Indiji. Za novcic, dva.

    Za neku normalnu cijenu, najvjerojatnije, strancima ne trebas ti, kad mogu uzeti stranca. Ako si u hrvatskoj, onda si im jos i komplicirana za isplatu honorara i tako to.

    U kratkim crtama, vjerojatno mozes tu i tamo nesto zaraditi, ali puno vjerojatnije je da ih neces zanimati.

    Inace ne poznajem nikoga tko radi od kuce, ovako nesto tipa preko neta, a da od toga i zivi tj. da ostvaruje neke suvisle prihode. Tu ne ubrajam graficke dizajnere i programere koji obavljaju posao s bilo koje lokacije na zemaljskoj kugli (za jednu ili vise tvrtki odjednom), ili prevodioce i slicno, koji takodjer ne moraju dolaziti u ured.

  14. #14
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Mene jednom zanimalo prevodjenje pa mi je momak koji se time bavi napisao ovo. Mislim da je rekao da on moze zaraditi par tisuca kuna mjesecno s tim prevodjenjem, ali nisam skroz sigurna, to je bilo prije godinu dana.

    ... najbolja web stranica za prevodjenje jest www.proz.com.
    Može biti besplatni član ali se isplati platiti godišnje ili polugodišnje članstvo. Ostale su stranice www.TranslationDirectory.com,
    TranslatorsCafe.com, www.tranzlators.com ...
    Na njima se objavljuju natječaji za poslove prevođenja svih vrsta i svih jezičnih opcija.
    Možeš dobivati emailove s obavijestima o objavi natječaja za jezične kombinacije koje su zanimljive.

    Osim toga, postoje programi za prevoditelje, koji najčešće moraš imati kao uvjet za rad s određenim klijentom. Oni koštaju prosječno 500 EUR (postoje razne sezonske akcije), najpoznatiji su TRADOS i WORDFAST, ali ima i ostalih. Oni su tu uglavnom u svrhu prihvata prevoditeljskih memorija od klijenta ili kreiranja vlastitih memorija (Translation memory).

  15. #15
    Jadranka avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2012
    Postovi
    6,061

    Početno

    Mene jednom zanimalo prevodjenje pa mi je momak koji se time bavi napisao ovo. Mislim da je rekao da on moze zaraditi par tisuca kuna mjesecno s tim prevodjenjem, ali nisam skroz sigurna, to je bilo prije godinu dana.

    ... najbolja web stranica za prevodjenje jest www.proz.com.
    Može biti besplatni član ali se isplati platiti godišnje ili polugodišnje članstvo. Ostale su stranice www.TranslationDirectory.com,
    TranslatorsCafe.com, www.tranzlators.com ...
    Na njima se objavljuju natječaji za poslove prevođenja svih vrsta i svih jezičnih opcija.
    Možeš dobivati emailove s obavijestima o objavi natječaja za jezične kombinacije koje su zanimljive.

    Osim toga, postoje programi za prevoditelje, koji najčešće moraš imati kao uvjet za rad s određenim klijentom. Oni koštaju prosječno 500 EUR (postoje razne sezonske akcije), najpoznatiji su TRADOS i WORDFAST, ali ima i ostalih. Oni su tu uglavnom u svrhu prihvata prevoditeljskih memorija od klijenta ili kreiranja vlastitih memorija (Translation memory).

  16. #16
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Ja radim od doma, ali ne na tim stranicama. Nekad imam potrebe otici na neki sastanak tj dogovor sto cemo dalje, ali to je tipa svakih nekoliko mjeseci. Sve je networking kao sto napisah, barem u mom poslu jer radim 90% na preporuku ili se sama preporucim. Uglavnom pisem razno razne tekstove: za web stranice, copyright za reklame, objave za medije, vodim facebook i twitter stranice za neke brandove, znala sam prije vodit programe na nekim manifestacijama, pisat im tekstove za brosure... Svasta ima tu jos (npr pomoc pri istrazivanju nekom tko pise knjigu itd.)
    Nesto sam na preporuku dobila, a nesto sama zvala i pitala. Napomena je da se radi o malim tvrtkama koje nemaju svoje resurse i treba im outsource za neke projekte tj specijalizirana osoba koju mogu po potrebi nazvati kad im nesto treba. Mislim da oni i bolje placaju od vecih firmi, a i lakse je dobit posao.

  17. #17
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Kako si usla u te vode? Em zivim u manjoj sredini, em nitko ne razumije o čemu pričam. Koliko ti je trebalo da nađeš posao? Postoji li kod nas, neki portal/organizacija, koji su posrednici ili sve isključivo sama pribavljaš? Za sada sam na stranim sajtovima uspjela doći do intervjua, pa sada čekam da natječaji budu gotovi. Moram priznati da kod nas, na redovnim natječajima za posao, nisam do intervjua uopće došla....

  18. #18
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    I ja se nadam uganjati neki posao od kuce. Kod nas bez poznanstava i preporuka, tesko.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Ja radim u firmi u kojoj se tražilo freelancere (austrijska firma s HR podružnicom) i to za poslove koje Rivendell spominje (SMM, Google kampanje, PR za klijente, press clipping, prevođenje i sl.) ali se nitko kvalitetan nije javio. Svi su se nadali stalnom zaposlenju, pa se tako i izdogovaralo. Mislim da ima prostora za freelancat od doma, evo ja sam cijelu trudnoću radila od doma, spojena na AT server, po 4 sata na dan. U pidžami. I bilo mi je super sve dok sam mogla sjedit 4 sata u komadu.

  20. #20
    kata.klik avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2008
    Postovi
    814

    Početno

    Citiraj Sumskovoce prvotno napisa Vidi poruku
    Ja radim u firmi u kojoj se tražilo freelancere (austrijska firma s HR podružnicom) i to za poslove koje Rivendell spominje (SMM, Google kampanje, PR za klijente, press clipping, prevođenje i sl.) ali se nitko kvalitetan nije javio. Svi su se nadali stalnom zaposlenju, pa se tako i izdogovaralo. Mislim da ima prostora za freelancat od doma, evo ja sam cijelu trudnoću radila od doma, spojena na AT server, po 4 sata na dan. U pidžami. I bilo mi je super sve dok sam mogla sjedit 4 sata u komadu.
    hm a jel može malo detalja na PP

  21. #21
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    A moze i ovdje malo detalja bas sam zbog iskustava otvorila temu jer vjerujem da i kod nas ima ljudi koji zaradjuju na taj nacin, da li kao dodatni izvor zarade ili primarni.
    Sumskovoce bas me tako nesto i zanima. S obzirom na situaciju mislim da bih pristala i za manje novca na ovakav tip zarade, samo da sacuvam zivce i zdravlje ( ceka me novi ivf i bas bi mi ovako nesto dobro doslo).

  22. #22

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Lokacija
    ZG
    Postovi
    883

    Početno

    Citiraj Rominka prvotno napisa Vidi poruku
    A moze i ovdje malo detalja bas sam zbog iskustava otvorila temu jer vjerujem da i kod nas ima ljudi koji zaradjuju na taj nacin, da li kao dodatni izvor zarade ili primarni.
    S
    Pridružujem se molbi, baš sam i ja o tome razmišljala ovih dana: kako, gdje i sl. Kućni budžet nam je sve klimaviji

  23. #23
    rossa avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2008
    Postovi
    3,241

    Početno

    evo ja prevodim i baš sam jučer pričala sa ženskicom koja je sudski tumač. opći zaključak, sreća pa nam muževi zarađuju. Kako je Danci_K napisala "feast or famine"
    to sve skupa zna biti prilično stresno, i to ne samo kad pola ima, nego i kad si zatrpan pa ne možeš disati. Zato nisam sigurna da to ide u kompletu s tvojom željom da sačuvaš živce i zdravlje
    Što se tiče prihvaćanja jeftinijih poslova radi preporuka, to je priličn teško procijeniti. ako kreneš raditi za sitniš, vjerojatno će na tome ostati, jer će te svi preporučiti kao dobru i jeftinu i kad pokušaš dignut cijenu novi će se kupci naći uvrijeđeni (moje iskustvo)
    S druge strane, postoji tj. trebala bi postojati neka profesionalna solidarnost u smislu ne rušenja cijena svojim kolegama.
    Ono, da me kolješ neću ti prevoditi za 20 kuna po kartici, ali moje dijete neće biti gladno ako ja odbijem takav posao. Tako da... nije lako. Često poželim neki stalni posao, pa da zarađujem 4000, ali da znam da će doći svaki mjesec.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Ova opcija kod mog poslodavca nije više aktualna, kao što sam napisala - svi ljudi koji su bili zanimljivi su tražili stalno zaposlenje, pa je odlučeno uzeti dvojicu za stalno. Dečki su friški s faxa, pristali raditi za malu plaću ( za moj kućni budžet malu plaću, oni su zadovoljni). Bit je bila da se rade poslovi na kompu, sve vezano uz online oglašavanje klijenata koji nemaju marketing odjel. Ne može se baš naplatiti poduzećima puno za takvu uslugu, a tražena je, jer mnoge firme imaju loše jezične verzije web stranica ili nemaju koga da vodi FB kampanje ili je u firmi krkljanac u predsezoni kada su AdWords kampanje u punom jeku, a treba optimizirati, bidati itd. A tek izrada bannera - dizajneri naplaćuju kao suho zlato, a programeru kojeg su zaposlili je to piece of cake.
    Prijedlog za one koji traže freelance posao je promatrati i preduhitriti - npr. odaberite segment, npr. turističke firme, pa posjetite sajtove i čitajte. Ima tako loših engleskih verzija stranica koje vape za lekturom. Ima onih koji imaju FB stranicu, a nisu objavili ništa pol stoljeća. Ili još gore - oni koji imaju FB stranicu, pa im kupci pišu loše komentare na koje se ili ogluše ili ih brišu. Takvima treba support i mislim da bi prijedlog suradnje naišao na pozitivan odgovor.
    A osobna opaska - svaka čast na hrabrosti onome tko se osluči na freelance - mene bi to utjeralo u nepotrebnu brigu oko očuvanja financijske stabilnosti. Makar kod nas muški dio i ne zarađuje bogznašta. Još pogotovo sada na porodiljnom....

  25. #25
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Sumskovoce sada si mi otvorila malo vidike. Nisam, naime, dosla do toga da nudim posao..to bi mi valjda bila druga faza nakon istrazivanja trzista. Zar to zaista pali?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Pa da, ako ne kontaktiraš nikoga, nitko neće znati za tebe. Ni za tvoje mogućnosti. Obzirom da se štedi na svim frontovima, ušteda na doprinosima na tvoju plaću firmama bi bila dobra opcija. Ali kako si mislila rješit svopje zdravstveno i mirovinsko?

  27. #27
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    zdravstveno i mirovinsko su pak posebna kategorija. da bi sve to bilo isplativo, morala bih zarađivati dovoljno kako bih si sama mogla uplaćivati, a bojim se da u prvo vrijeme to vjerojatno nije moguće...iako,ne bidam se za poslove u kojima indijci ruše cijene, i ne želim se dovesti u situaciju da i sama budem jeftina radna snaga (što sam sada u firmi) već želim biti kvalitetan radnik, a opet da ta satnica bude sukladna našem životnom standardu.

  28. #28
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    računaj sa obrtom troškove, neovisno o poslovanju:

    1700 kn na mjesec doprinose
    1000-1400 kn na godinu porez na tvrtku (to ovisi od općine do općine)
    1000-1500 kn na godinu komorski doprinos (opet ovisi od općine do općine)

    knjige možeš voditi sama, ali će ti trebat program to je oko 3000 kn (nije teško, ja to radim sama, ali ti treba malo neko da ti pomogne)
    onda ovisno koliko zaradiš plaćaš porez na dohodak i prirez, plus još komorskog doprinosa

    e sad, postoji neka caka ako radiš sama (nema zaposlenih) i imaš ispod neke svote godišnjeg prometa, zove se paušal, onda imaš manje doprinose, ali moraš zadovoljiti stroge uvjete.

  29. #29
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Sa svakim savjetom vise, moja ideja se obradjuje i dobiva neki smisleniji izgled. Zbilja je svaki savjet vise nego dobrodosao meni, a vjerojatno ce se jos neki moci pronaci u svemu napisanome. Da li nas zakon poznaje takav tip posla? U slucaju da se ne otvara firma mogu li ja sama sebi uplacivati?! Moram li se negdje registrirati? Vecina stranih sajtova uplate vrsi preko payoneer kartice? Kako nas zakon gleda na to, na te uplate?

  30. #30
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Sto se tice pronalaska posla dio sam se sama ponudila, a dio bi me onda ti preporucili dalje. Svakako to ide. Ja cubse sad isto malo aktivirat jer malac krece u vrtic za koji dan, ali usput i trazim konkretan posao jer ti freelance pojede zivce. Super je bilo dok nisam rodila pa mozes radit u podne u ponoc, a sad bi ipak neko fiksno radno vrijeme.

  31. #31
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    potpis pod Riv, ja sam slobodnjak već 10 godina i da fora je u nekim fazama kad su klinci idealne dobi, ali kaos koji freelancanje izaziva može pojesti puno više vremena i živaca no što se na prvi pogled čini. Svakakvi rokovi, preklapanja, sto šefova, a malo para...

  32. #32
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Mozda imam malu prednost, nazalost...djece nemamo, a kako stvari stoje jos cemo se dugo godina muciti po tom pitanju. Inace mi nije problem multitasking jer sam kao student radila razne poslove odjednom i zapravo sam naucila o sebi da pod pritiscima i rokovima odlicno radim. Voljela bih se maknuti iz firme u kojoj sam sada, pa cak i pod cijenu slabije place ( u sto sumnjam, manja od ovoga ne moze), ali biti doma sa svojim covjekom!!!

  33. #33
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Uz faks sam radila 3 posla, od toga jedan full time, tako da nije problem u multitaskingu. Problem je kad ti dijete ima temperaturu, a ovim nesto hitno treba. Ili hoces nedjeljom poc na izlet jer tata jedino tada moze, a oni hitno trebaju neku opseznu objavu za medije bez da ti daju ikakav input. Ubijes se s istrazivanjem, pa napises, pa vracaju tri puta na doradu, izgubis 3 dana, a ne mozes naplatiti vise od 500 kn, jer je u agenciji cijena 700.

    Al ako nemas djecu to ti je sigurno prednost iako ti se nekad dogodi na ni muza ne vidis danima, kad stisnu neki rokovi.

    Em ja ne volim toliko biti doma, zato mi je super ideja coworking. Radi se o zajednickom prostoru gdje se okupljaju freelanceri, imas na koristenje sve uredske strojeve, printer, kopirku itd, a placa se po danu 40-50 kn ili 1000 kn mjesecno. Super za ljude koji imaju svoj mali biznis pa im treba i mjesto za sastanke.
    Ako ne nadjem posao i posvetim se freelancanju u nekoj vecoj mjeri, ozbiljno razmisljam o tome. Sigurno se mozes i bolje koncentrirat nego doma. Cujem da prva coworking grupa pocinje uskoro u Laubi.

  34. #34
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Psihicki sam se vec pripremila na rad od doma, disciplinirana sam pa mi to nece biti problem. Ta dostupnost od 24 sata dnevno to je nesto na sto vise ne pristajem jer me takav nacin zivota udaljio od mene same. Naravno, da zaskripi i da je neophodno odraditi vikend, odradit cu ga, ali vise ne pristajem na to. I to napominjem u molbama. Radno vrijeme je od 7 do 3 i od pon-pet i gotovo. Najvise me zapravo muci taj prvi job kako bih dobila pozitivan feedback jer to je odskocnq daska za daljnje poslove. To moze biti brzo, a moze trajati mjesecima. Sto se tice zarade i doprinosa...tako radis za stranca i ugovori podlijezu njijovim zakonima, po nasim zakonima nisi duzan nikakve poreze placati. Kod nas je to jos uvijek siva zona i ne postoji zakon koji to regulira.

  35. #35
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Ako e ti uspijeti tako, super! Znam da se kod nas podrazumijeva da si fleksibilan s vremenom. To je i jedan od razloga zasto su te uopce uzeli.

  36. #36
    Ifigenija avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Postovi
    4,570

    Početno

    I ja se slažem da free lance posao kolidira s obiteljskim životom i da je često veći stres i nevolja od urednog posla od nekog vremena do nekog vremena. Ali, što se mora - i kad se mora - mora se. Sretno svima koji idu u te vode!

  37. #37
    pikula avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    doma
    Postovi
    6,546

    Početno

    ovaj cowrking zvuči zanimljivo

  38. #38
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Ifi hvala! Cini mi se, nakon puno promisljanja, da je za nas to bolja opcija. Pokusati probiti se na tom trzistu. Nitko i nista nije vrijedno da mm nema zenu koja je ziva, zadovoljna, nasmijana, sretna... A na kraju krajeva ni ja to ne zasluzujem. Mislim da u ovakvim vremenima covjek se okrece sebi i pokusava unovciti svoje znanje, otkriti u cemu si dobar i pokusati se ostvariti kroz to. Dat cu si sansu i neki period kako bih pokusala, ali zbilja pokusala...ne ocekujem
    uspjeh preko noci, naravno. Ali vjerujem da je moguce. A vi drage moje, ako imate jos koji savjet ja vas slusam i upijam i hvala vam svakoj na vremenu i trudu

  39. #39
    sillyme avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2009
    Postovi
    5,573

    Početno

    Citiraj Rominka prvotno napisa Vidi poruku
    A moze i ovdje malo detalja bas sam zbog iskustava otvorila temu jer vjerujem da i kod nas ima ljudi koji zaradjuju na taj nacin, da li kao dodatni izvor zarade ili primarni.
    Sumskovoce bas me tako nesto i zanima. S obzirom na situaciju mislim da bih pristala i za manje novca na ovakav tip zarade, samo da sacuvam zivce i zdravlje ( ceka me novi ivf i bas bi mi ovako nesto dobro doslo).
    Ne znam puno o temi i zelim ti sav uspjeh i srecu s novim poslom, ali osobno bih na tvom mjestu pricekala s promjenam (ne i pripremom promjena) dok ne prodje ivf... Razlika u primanjima nezaposlene i zaposlene trudnice je vrlo velika - i prvih 9 mjeseci ako si na komplikacijama i onih 12 mjeseci porodiljnog. Dodatno, u Hr je cesto frka s jaslicama i ako ne radis puno teze dobijes mjesto za dijete, a raditi od doma i istovremeno cuvati jednogodisnjaka je jako tesko (kao sto su ti vec pisale).

    Puno srece (prvo s ivf a onda i s novim poslom)

  40. #40

    Datum pristupanja
    Feb 2010
    Lokacija
    Istra
    Postovi
    3,791

    Početno

    Rominka - ja sam IVF mama (koliko god to glupo zvučalo, nikad mi ta činjenica neće izać iz glave) i prije početka borbe s neplodnošću sam promijenila posao. Nisam više mogla podnijeti taj stres, radno vrijeme od 10 sati dnevno, odgovornost pozicije na kojoj sam radila, šefa radoholičara. I otišla sam u firmu gdje sam sada. Toliko sam se rasteretila i opustila, da je to čudo jedno. Uvjerena sam da je moj peace of mind znatno doprinio uspjehu postupka. ALI kad je postupak uspio i ja ostala doma na čuvanju trudnoće, druge brige su došle. Kako ćemo izdržati sa smanjenim primanjima, kako ćemo kad se djeca rode (kod mene je to bilo potencirano činjenicom da sam nosila blizance) pa kako kupiti opremu, odjeću i sve što bebama treba. Pa sam freelancala, 4 sata od doma.
    Nakon prvih 6 mjeseci naknade u visini prosječne plaće morala sam natrag na posao jer su nam obaveze velike, bebe trebaju puno toga, a meni nema mira u duši ako mi financije nisu stabilne.
    Tako da ti savjetujem da si prije posložiš pitanje novca, staviš nešto sa strane da ti barem duša bude na miru oko toga.
    I puno sreće u postupku!

  41. #41

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb pri jezeru
    Postovi
    1,075

    Početno

    Ja sam par godina radila kao freelancer u jednom vrlo uskom farmaceutskom području.
    U konačnici sve ima svojih prednosti i mana. Nemogu reći da je biti freelancer bilo puno bolje ili lošije nego sada kad radim takav posao ali u firmi.
    Ja sam otvorila obrt kako bi mogla legalno poslovati i već oko toga ima dosta posla, sva papirologija i odlasci na poreznu, hzzo, mirovinsko itd. a nema jednog mjesta gdje možeš dobiti sve informacije. Npr. u Zagrebu sam otvarala obrt u Ivanićgradskoj i svaki put bi došla kod drugog referenta jer oni rade prema dežurstvima, kad sam ih nešto pitala za zdravstveno oni o tome ne znaju ili ne žele znati ništa ... nahodala sam se mjesec dana dok sam otvorila obrt.

    Korisna je mogućnost da otvoriš obrt s odgodom, znači sve odobreno i onda kad želiš da početi s radom dođeš i aktiviraš obrt (mislim da je to najduže godinu dana). Ako se ne varam to možeš napraviti dok si još zaposlena u drugoj firmi.
    Kao freelancer teško da možeš nekom klijentu odbiti posao jer te drugi put neće niti uzeti i onda imaš razdoblja kad radiš 12 sati dnevno i razdoblja kad radiš 3 sata dnevno, a nikad ne znaš unaprijed 6 mjeseci kako ćeš biti s obimom posla. To mi je bilo koma, nemožeš planirati godišnji, putovanja, obaveze itd.
    MOj je posao bio takav da bi od firmi za koje radiš dobio laptop i isključivo s njega radiš projekt za tu firmu. Ja sam imala sreće da sam radila samo za jednu kompaniju, ali drugi koji su tako radili su bili u situaciji da imaju tri laptopa ispred sebe i preko svakog šibaju mailove ii projekte za različite kompanije. Sve na engleskom. E to je horor.

    Ali svoj si šef u konačnici, rasporediš si vrijeme kako hoćeš (koliko možeš), odeš malo pljeviti vrt da se ispušeš pa natrag, odeš u šoping prijepodne i onda odradiš noćnu šihtu za neke izvještaje ... odeš prijepodne s djetetom doktoru, ideš deset dana zaredom na folikulometriju a da te nitko ništa ne pita ako je posao na vrijeme gotov. E to je meni vrijedno ... ono što kažu u reklami za mastercard, to nemožeš kupiti, neprocjenjivo.
    Meni je bilo fizički jako naporno jer sam jako puno radila ali psihički puno opuštenije.

    Ali ako odeš na bolovanje a samo ti radiš u obrtu moraš zatvoriti obrt, pa sto nekih komplikacija oko naknada za bolovanje itd.

    Ako misliš raditi kao freelancer u istom području u kojem i sada radiš onda si u boljoj poziciji da si brže nađeš klijente, možda već imaš i preporuke.
    Razmisli da otvoriš obrt i stavi ga u mirovanje pa onda imaš asa u rukavu. To financijski ne košta puno samo puno vremena.

    Sretno kako god odlučila. A i ta odluka nemora biti konačna, mi smo Hrvati tako neskloni mijenjanju posla. Vjerujem da su i godine na tvojoj strani.

  42. #42
    Rominka avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    raj na zemlji
    Postovi
    1,737

    Početno

    Jucer sam dobila poziv za intervju putem skajpa kako bi se provjerio moj engleski za virtual assistent. Posao je cak i ogranicen vremenom- 20 sati tjedno, pon-pet. Firma je UK, a placaju 10 dolara po satu prva tri mjeseca, a ako bi islo dalje bi se povecala i satnica i radni sati. U biti, na takve i pucam. Kao sto sam rekla ne zelim biti nikome vise dostupna 24 sata dnevno!! Nadam se da ce ave proci ok. Malo ih se prijavilo, a ne znam koliko nas je pozvano na intervju... drzite fige!
    pituljice, da li se sada moze otvoriti i firma za neku malu lovu, ili je to samo bila patka?? Nesto se pricalo o kao 10 kn i evo ti firma!!zna netko o tome nesto? Isli bi u dvoje u taj deal.

  43. #43
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Poslovi koje ja radim mogu se naplacivati preko autorskog ugovora, to nije nista nelegalno, ne moras imati obrt, placas porez i to jako visok, ako se ne varam oko 35%, ali u konacnici ne uplacujes doprinose sto se dugornocno ne isplati.
    Naravno da je bolje imati obrt i placati si doprinose, ali ja nikad ne znam hocu li zaradit dovoljno taj mjesec da ih pokrijem.
    Htjela sam samo reci da postoje i drugi legalni nacini zarade bez otvaranja obrta.

    Btw, tek na jesen ide taj zakon o firmama za 10 kn.

  44. #44

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Troškovi otvaranja obrta su cca 500 kn, troškovi otvaranja d.o.o.-a otprilike 10x više.

  45. #45
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Citiraj kavofob prvotno napisa Vidi poruku
    Troškovi otvaranja obrta su cca 500 kn, troškovi otvaranja d.o.o.-a otprilike 10x više.
    Nedavno sam gledala to za obrt, mislim da sve skupa oko 2000 kn ispadne, a firma je 20000 pocetni kapital plus troskovi otvaranja oko 2-3 000.

  46. #46

    Datum pristupanja
    Oct 2009
    Postovi
    3,186

    Početno

    Izdavanje obrtnice je 200 kn i 270 kn je pristojba za registraciju. Osim pečata, cca 200 kn, ne znam što bi još ulazilo u tih 2000 kn troška za obrt?

    Za d.o.o. se nabere toga čak do 5-6kkn, ne znam sad sve troškove napamet, ali je daleko više od onog što piše u hitru.

  47. #47
    Osoblje foruma Danci_Krmed avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Lokacija
    T-dot
    Postovi
    2,294

    Početno

    treba ti knjigovodsvteni servis ili program za vođenje knjige - to je oko 400 kn na mjesec (minimalno) ili 3000 kn za program; kad sam ja otvarala trebala sam ići na pregled liječnički u medicini rada (bzvz, sad navodno ne treba) to je bilo opet nekih 350 kn.

    treba i otvorit račun u banci, to je oko 50-80 kn mjesečno za račun, plus ak ima nekih početnih troškova tipo plaćanje za token ili sl. Tak da nije 2000 kn, ali kad se baš sve zbroji (pristojbe, računi, papirologije) oko 1000 kn je sigurno i postupak traje cca 2 tjedna, od kad predaješ papire dok ne dobiješ riješenje, napraviš pečat i račun i možeš poslovati.

  48. #48

    Datum pristupanja
    Jul 2009
    Postovi
    1,048

    Početno

    ja sam htjela pisati diplomske seminare iz podrucja bilogije/medicine (s obzirom da mi na poslu ne ide na bolje)- ne ide nikako... ne znam da li nema potrebe ili aj ne znam oglasavati...

  49. #49
    Rivendell avatar
    Datum pristupanja
    May 2011
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,351

    Početno

    Skupi se razno raznih potvrda, sto za osobu sto za prostor na koju adresu otvaras. Kad smo mi to htjeli napraviti se registracija svakog pojedinog segmenta poslovanja dodatno placala. Ja za npr. marketing, a MM za graficke usluge, to se moralo zajedno platiti. Na kraju su nas toliko izludili s papirologijom (svaki put kad bi dosli druga sluzbenica koja trazi druge papire) da smo odustali.
    Nije 2000 kn, nas bi doslo nesto manje, al sam ja to zaokruzila.

  50. #50
    Freja avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Sydney / Zagreb
    Postovi
    2,042

    Početno

    Citiraj josipal prvotno napisa Vidi poruku
    ja sam htjela pisati diplomske seminare iz podrucja bilogije/medicine (s obzirom da mi na poslu ne ide na bolje)- ne ide nikako... ne znam da li nema potrebe ili aj ne znam oglasavati...
    Jao, nadam se da se ovo nikako ne može raditi legalno! Jer podrazumijeva krađu intelektualnog vlasništva. Drugim riječima, onaj koji preda takav seminarski/diplomski rad potpisao se svojim imenom pod tuđi rad, što je protuzakonito. A vjerujem da je u prekršaju i onaj tko je napisao takav rad i za to primio novac. Barem bi trebao biti, u normalnoj državi.

    To što nema zainteresiranih, svijetla je točka - znači da su studenti svjesni da se time upuštaju u opasne vode. Barem se nadam da je tako.

Stranica 1 od 2 12 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •