Citiraj Lili75 prvotno napisa Vidi poruku
Da,da puno lakše reći ja bi ovako-onako nego to napraviti u RL.

Pogotovo eto kao kod tebe kad je donor anoniman i neće mu djeca nikad saznat ime, ni kako izgleda, ni upoznat ga. Uostalom imaju tebe koja im pružaš sve .

A sad kad je situacija drugačija, recimo par koji je imao donaciju, donor anoniman, zaista mi se čini samo dodatnim kompliciranjem objašnjavanje djetetu da nije začeto npr. sjemenom svog tate nego donora kojeg nikad neće upoznat, vidjet kako izgleda, razmišlja,...mislim da djetetu to zapravo stvara dodatni kaos, pogotovo dok je malo. Pričati o tome, o svim različitim mogućnostima postajanja roditeljem DA, al baš eksplicitno malenom djetetu reći znaš stvoreno si od mamine jajne stanice i sjemena nekog nepoznatog čovjeka kojeg ne poznaješ niti ćeš ikad (a ne tatinog)...ono pitam se što će malom djetetu takva info, što mu mijenja u životu.
Mislim da je to u RL puno kompleksnije za izvesti (reći djetetu) nego što to mislimo mi koje nismo imale donaciju.

Ovo pišem uzimajući u obzir da za donaciju znaju samo roditelji, bake/dede, sestre/braća najuži krug u koji se ima povjerenja i da roditelji imaju uvid u zdravstv.karton donora (prije začeća).

Ne znam ni sama što bih mislila, delikatna je to tema.


Kod LaraLane dijete pita jer je samohrana, kod parova dijete to čak ni ne pita.
Lili isto mislim ko i ti..ako je anonimno nemojte zaboraviti niti na te donore sperme i js tu je pitanje koliko bi oni htjeli biti neanonimni...i ne mozemo uspredivati pristup s posvojenom djecom i onom uz donacije (anonimne)..kao ni parove i single roditelje...jednostavno nije isto...i stvar je svake osobe i njihovog izbora...i to treba postivati..