Mmmda... i opet da je bilo uvažavanja - ne bi nam trebao zakon!Citiraj:
sorciere prvotno napisa
Printable View
Mmmda... i opet da je bilo uvažavanja - ne bi nam trebao zakon!Citiraj:
sorciere prvotno napisa
http://www.voanews.com/croatian/arch...11-16-voa7.cfm
zabrana pušenja na javnim mjestima i u kafičima ima dobre posljedice: smanjuje se potrošnja duhana, smanjuje se % ovisnika, smanjuje se % raka pluća, smanjuje se % novih ovisnika (pušenje predstavlja problem a ne cool stvar)Citiraj:
Pušenje je nekad bilo dopušteno skoro svugdje u Americi. Međutim nakon što su brojne studije ustanovile štetnost dugotrajnije izloženosti duhanskom dimu i kod nepušača, stvari su se promijenile. Zabrane pušenja na javnim mjestima koje su uslijedile u nekim državama i gradovima dovele su do smanjenja pasivnog pušenja, ali i do smanjenja pušenja općenito, kaže dr. Stanton Glantz iz Istraživačkog centra za kontrolu duhana. "Kada zabranite pušenje na radnom mjestu, javnim prostorima, restoranima i barovima, ljudi manje puše i manje kupuju cigarete".
Dr. Glantz kaže da je samo zabrana pušenja na radnom mjestu dovela do smanjenja potrošnje cigareta za 30 posto. Više od dvije tisuće američkih gradova i okruga ima zakone protiv pušenja. U New Yorku pušenje je zabranjeno u svim svi restoranima, barovima i uredima, te je u tom gradu broj pušaća u za četiri godine pao za pola milijuna. U San Franciscu, studije su pokazale da je zabrana pušenja pomogla smanjenju učestalosti raka pluća za šest posto. David Spalding je bio pušač više od 20 godina, međutim prestao je kad je njegov poslodavac – tvrtka zdravstvenog osiguranja Blue Cross Blue Shield Minnesote zabranio pušenje u i u okolici svojih ureda. On tvrdi da bi još uvijek pušio da nije bilo te striktne mjere njegove tvrtke.
Dopredsjednik Blue Crossa Dr. Marc Manley kaže da slučaj gospodina Spaldinga nije usamljen. "Kad smo uvodili tu mjeru oko 18 posto naših uposlenika je pušilo. Godinu dana kasnije postotak pušača pao je na 15 posto".
ništa jasnije neće našoj djeci reči da je pušenje stvarno štetno do li zabrane pušenja na javnim mjestima
kad se moraš odvojiti od ekipe da bi zapalio .. e pa možda taj put ne zapališ
to je već 1 cigareta manje
1 po 1 ...
meni općenito nije jasan stav da ako ne smiješ pušiti u kafiću-odbijaš se družiti i bojkotiraš kafiće????
Ne kužim :/
dok sam bila pušač,nisam išla van s društvom da mogu popušit kutiju cigareta,nego da se družim.
Neku večer smo bili vani s kumovima i mm je išao van 3 put zapalit. Velli da mu ne smeta,da je vani ekipa baš kul :lol: ,a meni je bilo super doć doma i ne smrditi kao pepeljara.
bauba (napisa):da,da...pa da mi jaran strese pepeljaru u glavu....Citiraj:
Imate puno pravo zamoliti na terasama da ugase cigarete jer vam-smetaju.
Tako to rade u npr. Italiji.
I terasa je mjesto gdje se okuplja veći broj ljudi.
nismo mi francuzi
smanjuje se broj radnih mjesta, smanjuje se prihod države, smanjuju se izdvajanja za zdravstvo i školstvo, za socijalu kojoj će pripasti dobar dio onih koji su izgubili radna mjesta..Citiraj:
zabrana pušenja na javnim mjestima i u kafičima ima dobre posljedice: smanjuje se potrošnja duhana, smanjuje se % ovisnika, smanjuje se % raka pluća, smanjuje se % novih ovisnika (pušenje predstavlja problem a ne cool stvar)
pušenje PREDSTAVLJA problem, i nije cool. no baš se pitam - zašto djeci ne zabranjujete npr. dude i bočice, već tražite humane zamjene u vidu razgovora i zamjene npr. šallicama??? pa i to je ovisnost... :/
pušačima nije ponuđena alternativa nekom kontroliranom terapijom (kao npr u truloj engleskoj), već ih se bezobrazno lupa po novčaniku, i tretira kao građane žnjtog reda. :x
pa zagađujete!
veči problem je zabrana rada nedjeljom nego zabrana pušenja
ljudi će se prilagoditi
ide se na večeru ili vani radi društva , ne radi cigare
da se vratimo na temu....?! :/Citiraj:
daisy may prvotno napisa
ja s djecom nisam išla u kafiće. a neću ni sada. al ja sam pušačica pa ne znam računa li se to što ja radim.
Citiraj:
sladjanaf prvotno napisa
kako ne, pa i ja sam al isto nejdem s djecom na mjesta di se baš puši,
tu ubrajam ono tipa restoran s dijelom za nepušaće (tu idemo...)
Cijela ova strka sa novim zakonom ispada jadni diskriminirani pušači, sad su zakinuti itd.itd.
Po tome ispada da su nepušači sve ove godine bili diskriminirani.
Danas sam sjedila u centru u kafiću na kavici i bilo je gostiju i baš je bilo lijepo nezadimljeno.
Moje pitanje je: što ljudi idu u kafiće i restaće pušiti ili popiti kavu, sok, druženje, jelo ?
U neku ruku bolje bi bilo da se donesu odredbe da su vlasnici kafića dužni staviti adekvatnu ventilaciju (koja koša jako puno - onda bi cvilili da im je preskupo) ili natjerati ih da imaju fizički odvojen prostor za pušače od nepušača ( i to im je preskupo) a ne da biraju da li da kafić bude za pušače ili nepušače.
Slušam na radiu jednu slušateljicu - nezaposlena i sad još je jadna i diskriminirana ovim zakonom. Na pitanje voditelja od kud joj novci za cigarete ako ne radi, ona odgovara:" Za cigarete se mora imati!" :shock:
Inače ne znam kako vi ali uvijek ispada da se nepušač mora prilagoditi i pretrpiti dim za druženje sa pušačem, ali bože sačuvaj da pušač se odrekne na sat vremena nikotinskog dima da bi se družio sa nepušačem. :roll:
Čitam i ne vjerujem...
Izjave poput onih da su važnija radna mjesta od ljudskih života (da, čak i jednog jedinog), da su pušači građani drugog reda (a dosad smo to valjda bili mi nepušači, u drugom redu već po rođenju, sve dok dana kad konačno ne propušimo), da možemo izdržati malo trovanja, ništa strašno (valjda iz neke solidarnosti prema tuđoj ovisnosti) i sl. Pa zar je ovisnost, tako ružna i tako smrdljiva, važnija od zdravlja, čak i ljudi koji su izabrali zdraviji život, djece koja imaju pravo na zdraviji život?
U ovoj priči o radnim mjestima, je li kome palo na pamet da nisu svi konobari pušači. Imaju li oni pravo zaraditi svoju plaću a bez da se pri tom moraju trovati? Što kad npr. konobarica nepušačica ostane trudna, tko će zaštititi njeno dijete?
Ma strašno :(
X ko kučaCitiraj:
Pcelica Mara prvotno napisa
di su sad oni koji stalno upozoravaju kad tema krene OT?!
:? :? :?
Jel se možemo vratiti na temu?!
A na koju to temu bi se ti vratila? :unsure:
Pa ljudi pišu na temu iz naslova, odnosno link iz uvodnog posta.
A o zakonu mislim samo jedno: KONAČNO!
Nazad na temu - evo, ja sad s T. mirne duše odem u Tower centar kupiti nešto jer se može disati.
Inače, u kafićima je dozvoljeno pušenje u posebnoj prostoriji koja zadovoljava određene uvjete. Prestroge ili ne, ne znam, ne razumijem se u to.
Osim toga, i do sad je u kafićima bio obavezan prostor za pušače i nepušače, znamo svi kako je to izgledalo. I do sad je u nekim objektima u kojima se poslužuje hrana, npr. slastičarnama bilo zabranjeno pušenje, ali su na stolovma redovito bile pepeljare. Ni u kancelarijama se zapravo nije smjelo pušiti osim ako nije određena kao prostorija za pušenje... pa se pušilo. Dakle, nije toliko novosti u zakonu koliko je odjednom šok što bi zakon stvarno trebalo poštivati.
Citiraj:
Dalm@ prvotno napisa
pa na to da se negdje ili ide ili neide s djecom, :)
sad i prije .........
Igzektli.Citiraj:
uporna prvotno napisa
mene zakon razveselio i nakon što sam prisustvovala jednoj uspješnoj intervenciji konobara da gđa ugasi cigaretu, bijah u ekstazi od sreće.
i da, ići ću više i češće po kafićima zimi s djecom.
a što se tiče zarade,
moja frendica koja puši naručuje kratku kavu,
a ja bijelu kavu, mineralnu, pago za maloga i sretna sam kad ispadne do 40 kn :oops:
a ona će sjediti dva sata, a ja po ure, pa vidite tko je isplativiji gost ;)
Moji su postovi na temu jer skoro da i ne idem nikuda bez djece.Citiraj:
daisy may prvotno napisa
Možda sam samo na krivoj strani teme :roll:
Ja sam buduća mama i veseli me da ću moći i u hladnijim mjesecima ući sa kolicima i djetetom na druženje sa drugom mamom u nezadimljeni prostor popiti sok.
A dobro je napisala cherry
Citiraj:
moja frendica koja puši naručuje kratku kavu,
a ja bijelu kavu, mineralnu, pago za maloga i sretna sam kad ispadne do 40 kn Embarassed
a ona će sjediti dva sata, a ja po ure, pa vidite tko je isplativiji gost Wink
Cherry, izvrsno si to primijetila. I ja kad sjednem naručim sokiće pa poptrošim i više od 20 kuna a moje frendice pušačice sjede za jednom kavom po sat.
pa ko je tebi kriv kad ne znaš uživat u svom sokiću i lipo ga meračit. a može se to i uz sok, ne samo uz kavicu. :mrgreen:Citiraj:
Ivana2 prvotno napisa
ja potpisujem Sorci milijun puta.
Duhovita si kao i uvijek, ali ovdje je bila poanta na tome, koliko ja kužim, da mame nepušačice s djecom uopće nisu loša klijentela jer troše, a zbog djece moraju brzo gibat, ma koliko bi htjele meračit svoj pago :love:.Citiraj:
Loryblue prvotno napisa
Malo mi je smiješno kako ispada da su pušači žrtve i građani drugog reda. A zašto? Zato jer im nakon godina i godina trovanja svih oko sebe više nije dozvoljeno zapaliti u kafiću. Smiješno.
Nemojmo miješati pušenje s nekom drugom ovisnosti - jer pušač ugrožava i ljude oko sebe (za razliku od npr. ovisnika o čokoladi poput mene).
A uopće se ne radi o tome koliko tko potroši (iako i ja imam dojam da ostavim više love od nekog tko je sjeo na kafu i cigaretu) - naprosto se radi o tome da vaša cigareta smeta (i ugrožava) svakoga tko vam je u blizini - uključujući i konobara koji, bio pušač ili nepušač, se najviše nadimi u cijeloj priči.
icyoh je napisala:
XCitiraj:
A uopće se ne radi o tome koliko tko potroši (iako i ja imam dojam da ostavim više love od nekog tko je sjeo na kafu i cigaretu) - naprosto se radi o tome da vaša cigareta smeta (i ugrožava) svakoga tko vam je u blizini - uključujući i konobara koji, bio pušač ili nepušač, se najviše nadimi u cijeloj priči.
Dajte ljudi postanite svjesni ovog podebljanog, možda se više ne budete smatrali ugroženom vrstom, kad razmislite da svojom cigaretom ne ugrožavate samo sebe, nego sve oko sebe, a bome i bebu u sebi (trudnice). Ostali nisu odabrali da budu trovani dimom, vi im to namećete.
I ne, nije pravedno da nevini "prolaznici" udišu dim.
i još da se uvede Zakon o nepijenju alkohola, bilo bi odlično!
Zagorski list br.293 od 29.05. - "Anketa među ugostiteljima", a citirani su neki od vodećih ugostitelja sa zagorskog područja (a mogli su biti sa bilo kojeg područja, priča je uvijek i svugdje ista):
- "Ima ljudi, ali svi su vani, i pušači i nepušači.... "
- "Osjeti se pad prometa od 15-20 % a pitanje je koliki će se pad osjetiti zimi..... zbog posljedica već sam morao otpustiti 1 radnika.... na terasi su većinom svi, i pušači i nepušači jer dođu u društvu.... nema više guštanja u kavicama kao prije..."
- "Čim padne kiša i ne može se sjediti na terasama odmah se zabilježi pad prometa, a kako li će tek biti na jesen?..... primjećujem i kako nema više onog noćnog movinga za šankom; jednostavno su se nepušači socijalizirali sa pušačima i svi su vani....."
Slažem se.Citiraj:
icyoh prvotno napisa
Apleiram na pušače da prestanu jadikovati i svojim "problemima" opterećivati druge.
Ako je nekome toliko stalo do cigarete, neka ostane doma i puši.
ja sam bila na koncertu, dvorana je "pucala po savovima", klubovi su i dalje puni, kao sto i nocni zivot nije stao zbog novog zakona.
samo sto nema dima.
i bas je divno :)
Jedva sam dočekala ovaj zakon. Mi smo kafićka generacija - i kad idemo dva sata šetat po Marjanu, začinimo to nekom kavom negdje. U zatvoreno nismo sjedali, sad definitivno hoćemo, kad prođe sezona terasa.
Mislim da je dvadesetak dana malo kratki period za ocijeniti posljedice zakona. Problem će imati oni kafići koji rade na rubu, pa će im već dva mjeseca manjeg prihoda značiti da ne mogu platiti najam i račune. Inače, znam više konobara koji su odahnuli, bili pušaći ili ne. Stravično je satima raditi u takvom ambijentu. Isticati gubitak posla kao jedinu alternativu tome, po meni je cinizam.
gle, znali smo tu i tamo s L. popiti sok u kaficu. unutra. birala sam sto prihvatljiviji. eksirali smo, i smrdili satima nakon.Citiraj:
daisy may prvotno napisa
sada cu s gustom sjesti unutra a ne se smrzavati vani cim izbace stolove u ozujku.
pa ogovor na tvoje pitanje i pitanje u anketi je DA.
da, izlazit cu gdje nisam i da, vise cu gustati u tom izlasku.
s djetetom ili bez, po danu ili noci.
kad već otvarateljica topica traži da se vratimo na temu: ne neću ići. Kod mene nije stvar u bojkotu, već nešto puno jednostavnije: kafić je luksuz koji sam si nekada priušila da bi se izguštirala, sada uz kavicu ne mogu popušiti cigaretu, dakle kafić je ostao luksuz, a uz to je postao i čisto mučenje i ne vidim razloga zašto bi to još i plaćala (još uvijek nisam mazohits :mrgreen: ). Što se tiče druženja: sa svojim prijateljicama se sasvim dobro družim doma i jeftinije mi je, ili prošetati ili malo biciklirati po Bundaću. Cigareta se mislim odreći jer mi je i to luksuz.
A ina33, nisam zaboravila na na brzo ("slijepo") tipkanje - to radim i ja :mrgreen: samo nisam baš primijetila da mi je ekran udalje 3 km od moje glave, nego je cca 50 cm blizu i upravo gledam u ekran dok ovo pišem (koji zrači). I da, bez obzira što je dokazano da upotreba mobiltela uzrokuje rak mozga, ne namjeravam se istog odreći, a ti?
udalje = udaljen.
dodatak ovom gore: hoću reći mrzim licemjerstvo. Za puno stvari je naučno dokazano da izazivaju teške bolesti, ali su one o.k., malo mi to nije jasno. Ako se jedna stvar (kao npr. dim cigarete) smatra nedopuštenim jer šteti zdravlju, zašto su dopušteni mobiteli, kompujutori, automobili (bez obzira na filtere i dalje su najveći zagađivači), pa različiti industrijski otpadi itd. A najbolja mi je fora iz "Stažista" kad lika doktorica pita za obiteljsku anamnezu, pa lik odgovara kako ne pije, malo jede masno i pazi što jede, eto drogira se heroinom već 8 godina, a kada ga pita da li puši, lik odgovara: "Za boga, ne, nikako." A doktorica će njemu: "Bravo, to će vas ubiti".
Prošli vikend sam bila na maturalnoj zabavi, 150 maturanata na jednom mjestu i nitko nije zapalio cigaretu u sali. Da mi je netko ovo pričao prije nekoliko godina, ne bih vjerovala da će se ikada dogoditi. Predivno je bilo, izašla sam van mirisna kakva sam i ušla.
I pomislih, odlazak na maturalnu zabavu moja je obaveza kao razrednika svake četvrte godina. I sve do ove godine, podrazumijevalo se da je moja obaveza to da od 8 navečer do 4 ujutro udišem nesnosan dim, da pred jutro izađem odande sva smrdljiva, krvavih očiju koje peku i curećeg nosa. Dakle, naglašavam - to je bila moja neizbježna poslovna obaveza.
Hvala dragom Bogu i državi na ovom zakonu koji me spasio od tog užasa!
Evo, reći ću ti šta je nezgodno kod pušenja, i razlikuje ga od drugih ovisnosti, iako je to banalnost koju svatko tko želi vrlo lako pojmi i sam.
Nezgodno je kad moj muž, dok mi je još bio momak i imao nekih 20 godine, ode na pregled kako bi dobio dozvolu za ronjenje, a liječnik mu kaže: ako mislite roniti, morate prestati s pušenjem. A on u životu nije zapalio. Je li da je malo nezgodno?
Nije još bilo Lovorkinog posta kad sam pisala :), nisam bila dovoljno brza.
vertex, to ti ne ovisi o udisanju dima. Ja sam kao kronični pušač bila na spirometriji i doktor imao ovaj rad: :shock: ideš (puhnula i otišlo do vrha).
Ma kakvi, di bi ovisilo...Citiraj:
elin prvotno napisa
I nije se radilo o tom pregledu.
Godinama bila polu-pušač, odnosno znala zapalit tu i tamo. Sad zapalim dosta često i prečesto. Ovaj zakon mi malo ide na živce, iako je i mene smetalo kad se iz kafića vratim smrdljiva. I dan danas me smeta smrad cigareta. Al sam dvolična, pušim, a smrdi mi :lol: . Po meni bi bilo ok da postoje bircevi za pušače i nepušače, pa biraj gdje ideš. Ili dobar sustav ventilacije. uvijek se divim onom bircu, Tutto bene ili tako nekako u CC1. Sjedim u odjelu za nepušače, stol do onog dijela za pušače i nikad, ali nikad mi dim nije došao do mog stola, a nema nikakve fizičke pregrade.
Mislim da teško mene možeš optužit za licemjerstvo na ovu temu jer sam rekla da znam da je pušačima teško, ali u toj "povijesnoj" nepravdi uvijek jedna strana trpi - dragi pušači, vi, čini se, ne vidite licemjernost stava da nepušači ne trpe time što su izloženi dimu i imate arguementaciju, karikiram, u stilu "vi birate odlazit u kafiće, lijepo stojte doma i sve 5 jer su kafići za pušenje, a ako se želite družit, onda malo pretrpite". To ne bi bilo licemjerno? Mi, nepušači, vam kažemo - žao nam je što tripte, ali to je vaš problem i ostanite doma ako ne možete popit kavu ili popit sok ili pojest bez zapalit, nismo vam tu mi krivi i zašto se mi moramo svi kolektivno dimit ako ćemo popit kavu ili jest. Kafići i restorani se ne zovu pušionice, uostalom. Radi se o tome da ko je jači taj kvači, a sad se čini jača ona strana koja je na strani nepušenja i nema ništa loše u tome da se nepušači bore za svoju stranu (kao i vice versa), uostalom, pa dosad su barem pušači pobjeđivali u toj bitci, ali ja se nadam preokretanju trenda.Citiraj:
elin prvotno napisa
A propos mene, postoji, naravno, sto nezdravih stvari koje ja u svom životu radim, uključivo buljenje u razne ekrane, ali odabirem da mi je to OK, za razliku od udisanja dima - možda i zato što mi dim subjektivno i neposredno smeta (bez vremenskog odmaka) - smrdi mi, suze mi oči, guši me i natekne mi nosna sluznica i moram se cijela prat nakon tog događaja. Od 8-satnog rada (i višesatnog druženja s kompaćom) nemam tih nuspojava, ne začepi mi se nos, ne smrdi mi kosa, a i tvrtke nisu zabranile rad na računalima, niti telefoniranje, a to nisu napravile niti države. Možda jednog dana osvanu i natpisi na kompjuterima - rad na kompjuterima ubija i firme to zabrane, pa ćemo se tad onda opet prilagođavat, ali to vrijeme još nije došlo, pitanje je hoće li doći, a ako dođe tada ćemo o tome. Ali, zasad to ipak nije tako neposredno povezano kao pušenje i bolesti pluća, a da pitaš mobilne ili fiksne operatere pitali bi te di su te studije di je neposredno dokazano da rad na kompjuteru ili korištenje mobitela izaziva rak mozga.
Mislim, poovezivanje cigareta i ispušnih plinova iz automobila... Evo malo i đavoljeg odvjetništva na tu temu - dokle bi stigli kad bi sad, recimo, ovisnici o drogi rekli - na nas ste se okomili, a glad u Svijetu i worldpiece, to ste zaboravili? A korumpiranost vlada itd.? Pa nećemo valjda tako jer uvijek postoji neko veće zlo, to bi onda značilo da ništa ne može ići na bolje?
Najviše bih potpisala Deadi u njenom zadnjem postu. To nije pravedno iz perspektive pušača, sigurno nije, jer vidim da pušenje ne percipiraju kao opasnu aktivnost nego razbibrigu i opuštanje u trenucima dokolice - to socijalno pušenje - ali nije niti pušenje pravedno jer se dimi i ovaj koji stoji uz onog koji dimi, a zašto bi to morao ako se može izborit da ne mora? I nema šanse da to nekome ne smeta - jer smeta jedno jednoj strani, a drugo drugoj strani.
Eto ga na :*. I MM je bio takav - taj "polupušač", "socijalni pušač". Takva je i ta moja prija na koju sam se referirala, koja mi kaže ja doma ne pušim, ni na poslu, ne stignem, nego samo kad izađemo vani (a ja se mislim, čisto sebično, ma, ne, neee, puši kod sebe i na poslu, ali nemoj sad kad sam ja izašla vani i kad je moj trenutak opuštanja 8)). Nije sućutno prema fellow-nepušačima koji s tom osobom rade i žive, priznajem. A i malo sam povrijeđena time da se ne puši doma - znači doma je sve je fino mirisno, ali kad izađemo vani, na tuđi teritorij, onda nema frke. Iako, naravno, znam da to ljudi ne rade iz namjere, ali tako ja to percipiram kad nisam bila (polu)pušač pa ne mogu skužit - zašto onda, kad se to tako lijepo sve može, zašto mora biti sad cigareta zapaljena kad smo izašli vani. Chain smokere i prave ovisnike nekako više kužim - ne mogu si pomoći i svugdje imaju isto ponašanje.Citiraj:
Žabica prvotno napisa