ako jeste i ako ste iz zagreba, sljedeci tjedan - 17. i 18. svibnja bi u rodi organizirali radionicu o tome kako pokrenuti takvu grupu
ja mislim da ako se negdje moze pokrenuti dobra grupa, ovdje se to moze
radionica bi oba dana trajala od 17 do 20 sati, u rodi, caniceva 14, a vodila bi je udruga zmag
Prvi dan bio bi više teoretski te bi kroz predavanja i prezentacije predstavili mogućnosti organiziranja grupe i raznolike primjere njihove organizacije kod nas i u cijelom svijetu. Drugi dan bi kroz vježbe pokušali organizirati grupu i odmah konkretno pomogli u prvim koracima tako da nakon seminara ona može nastaviti samostalno djelovanje.
Grupe solidarne razmjene
Budućnost održivog lokalnog razvoja ovisi o čvrstoći finih niti koje, kao i u svim prirodnim ekosustavima povezuju proizvođače, potrošače i recikliranjem otpada nastavljaju ponovo krug razmjene. Udruga ZMAG u suradnji s udrugama Izvor, Istarski eko proizvod, Žmergo i Aris provodi ove godine projekt pod nazivom Fine niti lokalnih razvoja kako bi učinili zdravijim život u pet županija u Republici Hrvatskoj direktnim povezivanjem ekoloških proizvođača i tržišta ekoloških proizvoda. Između ostalih aktivnosti, u svibnju započinjemo niz od pet dvodnevnih seminara za poticanje stvaranja grupa solidarne razmjene.
Svi imamo pravo da se zdravo hranimo i pri tom čuvamo svoj okoliš no tržište ekoloških proizvoda orijentirano je imućnijim građanima predstavljajući ekološke proizvode kao elitističke i skupe. Radi toga se za takve proizvode interesira tek mali broj onih koji si to mogu priuštiti, a to nužno povlači i pad ekološke proizvodnje. Velike potencijale eko poljoprivrede koje naša zemlja ima moguće je ostvariti tek kad se problem počne rješavati lokalno.
Grupe solidarne razmjene su neformalne grupe građana okupljene oko zajedničkog interesa povećanja kvalitete života sebi i svojim bližnjima kroz zdraviju prehranu ali i povratak bliskih odnosa s proizvođačima hrane i lokalnom zajednicom susjeda i prijatelja. Stvaranjem međusobnog povjerenja i suradnje svi su na dobitku. Udruženi potrošači komuniciraju direktno s proizvođačima, pretplatom na tzv. zelene košarice gdje proizvođač pakira proizvode sezonski kako oni dozrijevaju na gospodarstvu, smanjuje se cijena i stvara se sustav redovnih isporuka. Za proizvođača to znači veću sigurnost proizvodnje i bolju raspodjelu financijskih sredstava te uštedu vremena, ambalaže i truda oko marketinga. Potrošači su sigurni da se hrane zdravo, mogu posjetiti gospodarstvo, povremeno se uključuju u radove na polju kroz volonterske akcije i time vračaju osjećaj povezanosti s prirodnom i proizvodnjom. Zajednice koje se stvaraju pravi su rasadnik ideja te osim razmjene proizvoda počinju i razmjene recepata, međusobne pomoći, zajedničke akcije i dr. Svaka grupa je posebna i kreira vlastita pravila i dogovore. Nakon što je prošle godine uspješno pokrenuta prva takva grupa u Zagrebu, cilj je proširiti ovu vrijednu inicijativu i u drugim gradovima i lokalnim zajednicama.