Ok, nisam se dovoljno precizno izjasnila - pa da pojasnim da neki ne bi krivo shvatili

Pod kriznim situacijama sam mislila npr.:
- mamu/dijete odveli na operaciju poslije poroda - dojenje ili izdajanje nemoguce zbog okolnosti
- usljed npr. loseg polozaja dijete dehidriralo i zavrsilo u bolnici. prehrana adapt potrebna da bi se zdravstveno stanje dj. poboljsalo da bi se moglo opet probati s dojenjem
- mama mora poceti s kemoterapijom
- itd.

I u ovim situacijama je moguce da to sve prodje bez adapt, no nekad se ne uspije - bude takav stjecaj okolnosti (mama se ne moze izdojiti, nema banke mlijeka, i eto adaptiranog).

BTW, po Svjetskoj zdravstvenoj adaptirano je na 4 mjesto sto se prehrane do 6 mj tice.

- dojenje
- izdojeno mlijeko
- banka majcinog mlijeka
- adaptirano mlijeko

Dakle sto se prehrane prvih 6 mj tice ovo gore bi bio idealan poredak. Obicno kravlje mlijeko tu nema sta traziti niti ga se u tom periodu treba uopce usporedjivati s adapt. Bez obzira sto su to ipak iste bjelancevine i u adapt i u obicnom kravljem mlijeku (a one uzrokuju alergijsku reakciju), omjer drugih stvari je drugaciji. Omjer masti i bjelancevina je drugaciji, dodani su minerali, vitamini, itd.

Tako da privih 6 mj ima razlike (i to velike!) izmedju adaptiranog i kravljeg.. a poslije - kad se krene s dohranom, nemam pojma. Vjerujem da se inzistira na adapt jer se na taj nacin osigurava da dijete dobiva "sve" potrebno kroz mlijeko, no ukoliko je netko iznimno svjestan prehrambenih namirnica i jako pazi sto jede i kako jede, vjerojatno postoji mogucnost da se sve dobije i iz prehrane. A onda opet dolazimo do toga da djeca od 6-12 mj imaju tendenciju brljanja s krutom hranom, i mozda je uopce ne prihvaca dobro. Tada se onda bas ne moze osigurati dobar unos kroz krutu hranu.