Pokazuje rezultate 1 do 33 od 33

Tema: Opasni poslovi

  1. #1

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno Opasni poslovi

    Zanima me, zna li se koliko ima poslova koji su opasni za trudnice ili čak za žene koje pokušavaju zatrudniti? Ne bi li barem doktori trebali upozoriti žene ako znaju da rade takve poslove?
    Današnji razgovor sa ginekolog me potaknuo da vam ispričam ono šta se nama desilo.
    Krajem drugog mjeseca trudnoće, moja tadašnja doktorica mi je otvorila bolovanje, jer sam imala prilično gadne mučnine, a i isticao mi je ugovor na određeno vrijeme. Od 4. mjeseca trudnoću sam pratila u Petrovoj bolnici, uz redovite UZV preglede. Osim tih početnih mučnina, sve je bilo u redu, dobila sam samo par kila, puno sam šetala, uživala i to mi je bilo najljepše razdoblje u životu.
    Pri porodu je uslijedio šok - moje dijete se rodilo bez prstića na lijevoj ruci.
    Već u prvim minutama uslijedila su ispitivanja - šta je moglo dovesti do toga.
    Cca mjesec dana prije trudnoće pila sam antibiotike - svi su se složili da to nije mogao biti uzrok.
    U ranoj trudnoći, dok još nisam znala, bila sam na rendgenu zuba - svi doktori apsolutno se slažu da je nemoguće da tako mala količina zračenja ošteti plod.
    Nisam cijepljena protiv rubeole, ali bila sam savršeno zdrava cijelu trudnoću a i rubeola bi dovela do puno strašnijih deformacija.
    Tada sam spomenula svoj posao - rad u foto studiju i tu su se svi složili. To je bio jedini riskantan faktor i jedini koji je mogao dovesti do takvog oštečenja. Naravno, meni tada nije bilo važno šta je, ja se jednostavno nisam mogla izboriti sa osjećajem krivnje i mržnje prema sebi samoj zbog toga šta sam napravila djetetu. Mora da sam obitelji i okolini izgledala pomalo čudno hladna prema Maji. Jedino što sam mogla je tuliti po cijele dane. Sve što se nje tiče ja sam redovno obavljala, hranila ju kad je tražila, presvlačila, kupala, ali svaki put kad me nije trebala, ja bi se maknula. Bilo je i par upadica tipa: pa daj ju malo jače prigrli uz sebe. Vjerojatno tada nikome nije palo na pamet da ja ne odbijam Maju, već odbijam sebe kao majku vrijednu da ima takvog anđela.
    Uglavnom, nakon što sam malo isplivala iz depresije, počela sam kopati po netu, ispitivati okolo i nitko nije znao šta je mogao biti uzrok. Prošle su 4 godine i do sada su se svi doktori sa kojima sam razgovarala (čak i amerikanci koji su ju operirali) složili da je moj doticaj sa kemikalijama na poslu, ma koliko indirektan bio, doveo do toga. I danas je doktor Majnarić kategorički odbio sve mogućnosti koje sam ja navodila, dok nisam spomenula rad u foto studiju. Odmah je rekao da je to to i da postoje čak i istraživanja koja dokazuju da ta isparavanja mogu dovesti do takvih posljedica, ali i do neplodnosti!
    Meni je sasvim jasno u kakvoj državi živimo i nimalo čudno da nema službenih izvještaja ili sl. o poslovima koji su opasni za žene ili trudnice.
    Zato sam vas htjela zamoliti da pazite gdje radite, s čim dolazite u kontakt u trudnoći, pa čak i prije trudnoće. Ako netko zna za neke druge potencijalno opasne poslove, da kaže to na forumu, pa ako je moguće i da Roda kao udruga stavi nekakvu službeniju listu, da žene znaju na šta posebno moraju paziti. Tu mislim i na anticelulitne kreme, kreme za samotamnjenje, solarije, izlaganje trbuha direktnom suncu u ranoj trudnoći, izlaganju različitim zračenjima (fotokopirke su navodno isto opasne?). Možda čak i lista lijekova koji su u slobodnoj prodaji, često se upotrebljavaju a jako su opasni (kapi za nos npr.)
    Sori na dugačkom postu, al morala sam to izbaciti.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    slavonski brod
    Postovi
    374

    Početno

    Ostala sam sokirana ovim sto si napisala :shock:
    Hvala ti sto si podjelila s nama tako nesto i ja zaista isto tako kao i Smokica molim ostale cure koje znaju nesto vise o toj problematici - da napisu!!!!!


    Smokice, velika pusa tvojoj curici :D
    A ti nemoj sebe kriviti za nesto sto nisi znala i sto nisi mogla predpostaviti!
    TI SI JAKO DOBRA MAMA! :D

  3. #3
    Davor avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    8,984

    Početno

    Znam za nekakvu veliku japansku studiju o hormonima okoliša i njihovom utjecaju na plodnost. Hormoni okoliša su tvari koje u organizmu pokreću procese koje inače nadziru hormoni. Iako to u biti nisu hormoni, zbog djelovanja su ih proglasili hormonoma okoliša. Cijelu paradu su pokrenuli kad su se pojavile velike varijacije u statistikama rođenih u različitim krajevima.
    Sumarum:
    Dioksini i ostali hormoni okoliša su izravno odgovorni za smanjenje plodnosti i probleme u razvoju djece.

    Nekada sam se amaterski bavio fotografijom i divio sam se kolegi koji je sam miješao tonere. Najveći "turn on" pri tome je bio što je doma imao neke od fantastično otrovnih kemikalija - krvnu kiselinu i sl.

    Halogenidi su sastavni dio fotografije. Klor je halogeni element. Dioksini ... klor... sorry

  4. #4
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    opasno zanimanje je recimo i rd u poljoprivrednoj ljekarni, znam da zaposlenici moraju savko par mjeseci ici na pregled jetre i sl.....tako da pretpostavljam ni to nije zanimanje primjereno buducoj trudnici....

    smokvice, hvala sto si s nama podijelila svoje iskustvo....i nemoj sebe kriviti, imas zivo i zdravo dijete kraj sebe i uzivaj u njemu....

  5. #5

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    885

    Početno

    Ne mogu vjerovati! Mislim da je krajnje vrijeme da se, ako nigdje onda ovdje, na ovom forumu sastavi lista kakvu spominješ (kad već nemamo liječnike koji bi nam takvo što rekli i upozorili nas).
    Smokice, hvale vrijedan post. Hvala ti što otvaraš ovu temu koja će svima biti korisna.
    Mislim da si mama kakvu se poželjeti može i tvoja depra nakon poroda je skroz razumljiva. A nakon sloma digla si se još jača i hrabrija. Pusa velika

  6. #6

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Hvala vam što ste me podržale.

  7. #7

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    417

    Početno

    <Imamo mi takvih propisa, sad sam ti na brzinu pronašla samo ovo:

    PRAVILNIK
    O UVJETIMA I POSTUPKU ZA STJECANJE PRAVA NA DOPUST TRUDNICE ILI ŽENE KOJA DOJI DIJETE
    Clanak 1.
    (1) Ovim se Pravilnikom ureduju uvjeti i postupak za stjecanje prava na dopust trudnice ili žene koja doji dijete ako radi na poslovima koji ugrožavaju njezin život ili zdravlje, odnosno djetetov život ili zdravlje ili ako to zahtijeva njezino zdravstveno stanje, te nacin obracuna i isplate naknade place za korištenje tog prava.
    (2) Poslovima koji ugrožavaju život ili zdravlje trudnice smatraju se poslovi utvrdeni clankom 4. Pravilnika o poslovima na kojima ne smije raditi žena ("Narodne novine" br. 44/96), a poslovima koji ugrožavaju život ili zdravlje žene koja doji dijete, odnosno djetetov život ili zdravlje smatraju se poslovi utvrdeni clankom 5. narecenog Pravilnika.
    Clanak 2.
    (1) Trudnica ili žena koja doji dijete, a koja radi na poslovima iz clanka 1. stavka 2. ovoga Pravilnika ne smije raditi na tim poslovima od dana kada poslodavcu dostavi potvrdu ovlaštenog doktora medicine specijaliste ginekologa da je trudna, odnosno specijaliste pedijatra da doji dijete.
    (2) Trudnica ili žena koja doji dijete iz stavka 1. ovog clanka koja radi kod poslodavca koji zapošljava pet ili manje od pet zaposlenika, a kojoj on nije u mogucnosti osigurati raspored na druge odgovarajuce poslove, ima pravo na dopust uz naknadu place.
    (3) U slucaju iz stavka 2. ovoga clanka poslodavac je dužan u roku od tri dana od dana primitka potvrde ovlaštenog doktora medicine iz stavka 1. ovog clanka, trudnici ili ženi koja doji dijete izdati potvrdu o postojanju uvjeta za ostvarivanje prava na dopust uz naknadu place.
    Clanak 3.
    (1) Prava iz clanka 2. ovog Pravilnika pod jednakim uvjetima ima i trudnica ili žena koja doji dijete ukoliko to zahtijeva njezino zdravstveno stanje koje utvrdi ovlašteni doktor medicine specijalista ginekolog - za trudnicu, odnosno pedijatar - za ženu koja doji dijete, a poslovi na kojima radi razliciti su od poslova iz clanka 1. stavka 2. ovoga Pravilnika.
    Clanak 4.
    (1) Pravo na dopust uz naknadu place trudnici ili ženi koja doji dijete uz uvjete propisane ovim Pravilnikom pripada od dana izdavanja potvrde ovlaštenog doktora medicine iz stavka 1. clanka 2. i stavka 1. clanka 3. ovog Pravilnika.
    (2) Korištenje prava iz stavka 1. ovoga clanka utvrduje rješenjem nadležni podrucni ured Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje (u daljnjem tekstu: nadležna služba) na zahtjev trudnice ili žene koja doji dijete kojem je priložena potvrda ovlaštenog doktora medicine iz stavka 1. ovog clanka i potvrda poslodavca iz stavka 3. clanka 2. ovog Pravilnika.
    (3) Tijekom korištenja prava na dopust uz naknadu place trudnica ili žena koja doji dijete dužna je u roku od osam dana prijaviti nadležnoj službi svaku promjenu koja povlaci gubitak tog prava.
    (4) O prestanku prava na dopust uz naknadu place nadležna služba donosi rješenje koje dostavlja i poslodavcu.
    Clanak 5.
    Trudnica ili žena koja doji dijete za vrijeme korištenja prava na dopust uz naknadu place pravo na naknadu place ostvaruje u postupku, na nacin i u visini utvrdenoj propisima o zdravstvenom osiguranju.

  8. #8
    nana avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    529

    Početno

    Da podržale :D pa naravno jer ovo je odlična tema o kojoj bi se trebalo pisati. Dok sam bila trudna, znam da su me u firmi u kojoj radim upozoravali da ne koristim fotokopirni aparat, i kao da manje radim na kompu, ali to nisam mogla, jer mi je posao veći dio dana vezan uz kompjuter

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    417

    Početno

    To sam imala u pripremi za portal ali nikad nisam do kraja završila, nadam se da će vam barem ovako pomoći
    žao mi je zbog tvog iskustva Smokica
    Samo da te pitam, jesi sigurna da u obitelji nemate takvih slučajeva??

    Pitam zato što sam se ja u trudnoćama strašno bojala da mi dečki ne budu imali spojene prste na rukama, s obzirom da je moj pokojni djed imao spojene prste. Nekoliko puta su mu razdvajali operacijski ali svaki puta bi opet srasli. Srećom, dečki su ok oboje.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Sigurna sam.

  11. #11

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,805

    Početno

    Oriana,
    da li to znači da potpada pod ono pravilo o minimalcu ako nema 2 plaće u zadnjih 6 mjeseci kad joj se obračunava za porodni dopust? I o onih 4250 maksimalnih na bolovanju (čuvanju trudnoće)? To nije fer... kao ni puno drugih stvari.
    Smokice, da li točno znaš koje kemikalije si koristila? Meni uvijek smrdi po octu kod fotografa, ali ne znam koliko to škodi, vjerojatno ima nešto opasnije.

  12. #12
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,931

    Početno

    Ja radim u labosu gdje ima žive. Naravno da detektori ne rade jer izgovor je da stalno tule (a tule jer je nedopuštena koncentracija u zraku )

    Moja frendica također ali na drugom katu. Okružena je živom, svaki dan se prosipa po podu, šprica uokolo i usisavaju je.

    Kad sam ostala trudna nisam znala da li da se radujem ili plačem jer naravno da prije toga nisam vodila računa o tome jer sam se tek zaposlila, nisam baš ni bila upućena i sl. Sad kad mislim imati drugo djete svakako ću ići na porodiljni puno ranije (sad nisma mogla jer su me držali do ona famozna 45 dana i išli do krajnjeg bezobrazluka da je to u stavri 42 a ne 45 (ko da je to bitno uopće).

    Trebali bi svakih 6 mjeseci ići na vađenje krvi i pretrage za živu u krvi ali naravno da ne idemo.

    i tako

    pitanje je kako se zaštititi? kako ja mogu promjeniti takvu okolinu kad sve zaposlenice kažu: ma ke se sekiraš kad smo sve mi rodile zdravu djecu. ja sam isto, fala Bogu, rodila zdravo dijete ali samo ja znam kako mi je bilo cijelu trudnoću sa strašnim razmišljanjima o tome kakvo će djete biti. Ironični događaj: pregled na uzv, doktorica kaže Pogledajte evo rukice vidi se baš 5 prstića. Ja mislim: hvala Ti Bože nije-6.

  13. #13

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Mamazika, stvarno ne znam koje su točno. Ja ti nisam školovani fotograf. To mi je bila velika ljubav, pa sam zato prihvatila posao. Godinu i pol kretenskog šefa, maltretiranja, otkaza u trudnoći i još na kraju to sa Majom, bilo mi je dosta da zauvijek zamrzim fotografiju. A i imala sam tri metra slobodnog prostora između fotokopirke i tog aparata za razvijanje fotki.
    Sad jedva da tu i tamo uslikam Maju. A smrdi pakleno, meni se još uvijek želudac okreće kad samo prođem kraj foto studija, uopće ne mogu ući unutra. Prije to naravno nisam ni primjećivala.
    Mamita, pa to je strašno, čak i za žene koje nisu ni ne planiraju trudnoću. Zovite neku inspekciju! Ako ikako možeš, bježi od tamo.

  14. #14

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Oriana ima li negdje navedeno koji su to poslovi?

  15. #15
    TIGY avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2004
    Lokacija
    ZAGREB
    Postovi
    827

    Početno

    Ajme cure... koja tema... no bitno je da ste upozorile...
    Smokice, nemoj se opterećivati... nisi ti kriva...
    Mamita, tvoj posao je zaista opasan... ako ikako možeš
    traži nešto drugo... nije zdravo...

    Cure, jednom sam bila u sitotisku,
    isto sve nekako smrdi po kemikalijama,
    jel i taj posao opasan za trudnicu?!

  16. #16
    odra avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Postovi
    961

    Početno

    Smokice, odlična tema, ali žao mi je što imaš i osobno iskustvo u vezi s tim! Maja je slatkica!!! :D

    Vjerojatno nije baš dobar ni rad s bojama i lakovima? mislim, to nije moj posao, ali nekako mi zvuči opasno.

  17. #17
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,931

    Početno

    na žalost jedva sam dobila i taj posao

  18. #18

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    69

    Početno

    ... a šta mislite je li ovo u najmanju ruku bedasto, ako ne i opasno ...
    Kad idem kod svoje socijalne ginekologice po uputnice i slično prvo što ugledam je ... ne plakati sa trbušastim mamama ili nasmješenim bebicama ... već velika obavijest "OPASNOST - IONIZACIJSKO ZRAČENJE..." i to na vratima pored ulaza u ginekološku ordinaciju ... pa se ti sad osjećaj ugodno ... a trudnica tu k'o u priči, ali čini mi se da sam samo ja bila zabrinuta (možda je problem u meni,he). Bila sam dva puta i poslije sam razne scenarije slagala u glavi (prvi put nisam ni znala, drugi put mi je mozak bio na paši,jer sam MM poslala po uputnicu,a ja sam čekala u automobilu i kad se on vratio i rekao da je dr.izvjesila obavijest da je na godišnjem i ostalo, ja sam gonjena čistom automatikom otišla to pročitati - ja tamo više ne idem, pa recite i da sam paranoična, luda ili šta već )
    Dozvoljena godišnja efektivna doza za zaposlenike u zoni ionizirajućeg zračenja iznosi 20 mSV ... i za pretpostaviti je da su mjere sigurnosti na visokoj razini (uređaji, prostorije, osoblje, pacijenti ... ) i lijepo da su stavili tu obavijest da se trudnice ne zaljetavaju u te prostorije ALI .... kod mene je uvijek taj ali i baš bih nekoga pitala kako su te dvije prostorije mogli staviti jednu do druge (ili jednu ispod druge)

  19. #19

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Odra naravno da nije dobar rad ni sa bojama i lakovima, znaš i sama kako isparavaju. To je čak poprilično poznata činjenica s obzirom na neke. Samo je nevjerojatno koliko trudnica ipak farba stan-kuću šta li već jer ne znaju. Tu bi se trudnice trebale ponašati kao prave gazdarice - odrediti muškima šta i kako da rade, odabrati boju i klisnuti negdje na par dana.

  20. #20

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Mamita samo nastavi tražiti, što se prije makneš od tamo, to bolje.

  21. #21
    Osoblje foruma Bubica avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,702

    Početno

    Nazalost, cini mi se da se ona pravila odnose na poslove s posebnim uvjetima rada (neznam, noćni rad...mozda zene vatrogasice ) a ne na žene koje rade u trgovini boja i lakova ili fotografskoj radnji

  22. #22
    Marija avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,063

    Početno

    Mislim da je negdje bio popis kemikalija (službeni) s kojima trudnica ne bi smjela dolaziti u kontakt: akrilne boje, živa, halogenirana otapala (tu spada npr. i rad u kemijskoj čistionici), spojevi arsena i olova; ne sjećam se što je sve bilo navedeno. Ali i u trudničkoj knjižici postoji ona kategorija "rad na opasnim poslovima" ili tako nekako, pa bi to ginekolog na prvom pregledu.

    Smokice, mislim da otprilike mogu shvatiti kako se osjećaš. Moja druga trudnoća je bila blizanačka, ali se samo jedna beba razvijala. Dok mi je doktor radio UZV, vidjela sam na njegovom licu da nije sve OK (i imala sam općenito feeling). Prije nego što je okrenuo ekran prema meni pitao me gdje radim. Kad sam rekla da sam kemičar i rekla gdje radim (organski labos), odmah mi je rekao da da će bi me poslao na bolovanje samo zbog toga da se maknem iz te sredine.

    Ja sam kad sam planirala trudnoću prestala raditi sintezu (pa sam drastično smanjila kontakt s organskim otapalima), ali sam imala vrlo malo kontakta s jednim spojem arsena koji je potencijalno teratogen. Nosila sam masku, nosila sam rukavice, praktički ne vjerujem da sam se mogla kontaminirati. I čitala sam da takve trudnoće kao što je bila moja i nisu neka rijetkost. Ali sam se stalno pitala da li se to desilo zbog mog radnog mjesta.

    Uglavnom cure, upozorite ginekologa odmah na početku trudnoće na svoje radno mjesto-ako vas poslodavac ne može maknuti na nešto što nije štetno, bar bi vas doktor trebao osigurati.

  23. #23
    Lana

    Početno

    Ja sam ti Smokic poslala PP. A za druge cure, moja se beba nije dobro razvijala jer sam dozivjela stres u 4. tjednu trudnoce, sto uistinu jesam. Samo i jedino to, jer smo prosli sva druga testiranja.
    Najbolje je otici na bolovanje odmah po zacecu, a ako je moguce i prije. Svi zivimo pod stresom i svi su poslovi opasni u danasnje vrijeme. A kompjuter nikako ne pridonosi trudnicama - na zalost!

  24. #24

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    417

    Početno

    Citiraj Bubica prvotno napisa
    Nazalost, cini mi se da se ona pravila odnose na poslove s posebnim uvjetima rada (neznam, noćni rad...mozda zene vatrogasice ) a ne na žene koje rade u trgovini boja i lakova ili fotografskoj radnji
    Bubica, ne, ne odnosi se na takve poslove jer postoji i popis tvari s kojima takve žene ne smiju raditi. Imam negdje taj popis poslova, pa kad stignem...
    O zabrani noćnog rada i slično postoje posebni propisi.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Dec 2003
    Postovi
    2,765

    Početno

    Poslije 22 sata trudnica ne smije raditi. Koliko znam taj je propis u svim zemljama isti. Citala sam taj zakonik na internetu u kojem se navodi da je najopasniji rad u hemijskoj industriji.U takvim slucajevima zena ide na raniji trudnicki (valjda se to tako kaze na hrvatskom). U svakom slucaju Oriana ce to bolje objasnit.
    Samo drage trudnice obavezno se oko ovog informisite. Ja sam za vrijeme trudnoce radila u restoranu i umirala od mucnine zbog kojekavih mirisa. Kad bi osjetila miris mesa povracala sam ko sami vrag.I bas zbog posla su me poslali na taj rani trudnicki. Poslodavac me je cak pokusao i prvearit pa me je pitao da radim nocnu, ali sam na vrijeme bila informisana. :wink: Bebe je najvaznija, a poslodavaca ima na svakom koraku.

    18.3.2004-Edita :D

  26. #26

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Trudnice i majke djece do 3 godine ne smiju raditi noćne smjene. Vikendom i rad u smjenama (popodne) samo ako su suglasne sa time i ako potpišu da pristaju na takav rad. Nije 100%, tako je bilo prije, al mislim da to još uvijek vrijedi.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zadar
    Postovi
    272

    Početno

    Čula sam da u nekim bankama čim žena zatrudni odmah je šalju na bolovanje(firma) zbog zračenja kompjutera.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb, Dubrava
    Postovi
    417

    Početno

    Imamo neke tekstove na portalu o tome, pa možete pročitati:

    - Zabrana noćnog rada žena u industriji
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=174&Show=631

    - Prekovremeni rad i preraspodjela radnog vremena
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=174&Show=580

    - Zabrana diskriminacije i nejednakog postupanja
    http://www.roda.hr/tekstovi.php?Teks...D=174&Show=641

  29. #29

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    473

    Početno

    Hvala Oriana!
    Samo ostaje pitanje - kako im dokazati da krše zakon. Meni je moj bivši poslodavac htio produžiti ugovor na određeno i to da bude na neodređeno. Par dana prije je saznao da sam trudna i rekao da mi sad ne može produžiti ugovor, mada je upoznat sa činjenicom da ga moj porodiljni ili održavanje trudnoće ništa ne košta. Još se udostojio reći da mu se javim kad završim sa porodiljnim i da dođem onda ponovno raditi, jer sam mu super radnica ?!?!? Kad sam pitala na inspekciji rada šta da radim, rekli su da ne mogu ništa jer mi je to rekao u četiri oka. . Nakon toga sam još par puta popu*** posao i radila 3 godine na crno, jer sam nadobudno priznala da imam dijete. Onda sam se opametila i nisam ni pisnula o tome i bila presretna što me nitko nije ništa pitao o osobnom životu. Nakon dva mjeseca sam na jednoj večeri pričala sa šefom i nadšefom i iskrslo je ta tema. Naravno da sam sve priznala :? . Prvo nisu mogli vjerovati a onda su rekli: Idući tjedan dobivaš otkaz jer nam nisi rekla! Jedino se možeš izvući ako dovedeš Maju na posao da ju vidimo i poigramo se s njom. :D :D :D .

  30. #30
    plavaa avatar
    Datum pristupanja
    Apr 2004
    Postovi
    1,030

    Početno

    Citiraj Smokica prvotno napisa
    Prvo nisu mogli vjerovati a onda su rekli: Idući tjedan dobivaš otkaz jer nam nisi rekla! Jedino se možeš izvući ako dovedeš Maju na posao da ju vidimo i poigramo se s njom. :D :D :D .
    Isuse. Ostala sam :shock: :shock: kad sam procitala za otkaz.. Al nastavak je super!! :D :D

  31. #31

    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Lokacija
    Zagreb, Donje Vrapče
    Postovi
    113

    Početno

    Kada sam pročitala vaše postove o trudnoći, radu u foto studiju i općenito kraj fotokopirke, otišla sam do susjedne trgovine-foto studija i pitala kako je cura koja je otišla na porodiljni. Jeli već rodila, kako je beba i sl. I znate što sam saznala. Rodila je curicu. Čitava trudnoća uredna, radila je do 5.-tog mjeseca trudnoće, jer joj je bilo daleko putovati na posao, a kad je curka rodila, uslijedio je šok. Nešto nije bilo u redu sa želucem, tako da je s mjesec dana operirana. I sada čekaju ponovno operaciju. Neznam točno sve detalje jer se nisam čula s njom već sa njenom kolegicom na poslu.

    Zato drage trudnice, sadašnje i one buduće, dalje od fotokopirli i sličnih stvari.

  32. #32

    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Postovi
    3,805

    Početno

    Moj stariji sin ima na lijevoj nozi "prekrižene" prstiće (3. i 4.), a ja sam prva 4 mjeseca puno radila na kompjuteru. Rekli su da nije zbog toga,da vjerojatno netko u familiji to ima (nismo primijetili) i da će se izravnati kad prohoda. Naravno, nije se izravnalo. On veli da ga ne smeta, ali bit će mi krivo ako zbog toga neće moći dugo hodati i sl. bez da ga nažulja.
    I sad se više ljutim na sebe što nisam poslušala intuiciju i išla to ravnati prvih tjedana života, kao što se radi s raznim deformacijama stopala, nego što sam radila na kompu - to bi sigurno pomoglo a komp. možda nije kriv.
    Ali u drugoj trudnoći sam gasila komp kad god ga nisam trebala... Prstići su ok, ali ima sasvim drugačiju građu tijela pa tako i stopala, tako da ne mogu tvrditi da to ima veze.

  33. #33
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    evo nesto na ovu temu:
    http://www.zzjzpgz.hr/nzl/10/trudnoca.htm

    Trudnica i radno mjesto


    TRUDNOĆA BEZ RIZIKA


    Broj zaposlenih žena generativne dobi u neprestanom je porastu te se danas procjenjuje da one u svijetu čine preko 50% radno aktivne populacije. Više od 40% žena tijekom trudnoće ne napušta posao. Razlozi su najčešće socijalne, ekonomske, organizacijske ili osobne naravi: osim bojazni od gubitka posla, smanjenja dohotka, nastoji se slijediti razvoj struke.




    Normalnim ishodom trudnoće smatra se rađanje zdravog djeteta. Međutim, oko 15-20% naizgled neproblematičnih začeća završi spontanim pobačajem. U 2-3% rođene djece zabilježena su različita oštećenja. Oko 20% njih posljedica je naslijeđa, 10% oštećenja novorođenčeta uzrokuje okoliš, a 70% nepoznatog je učinka. Na pitanje kolik je u tome udio radnog okoliša nema pravog odgovora: učinci radnog mjesta na ishod trudnoće neopravdano su zapostavljeni u tim statistikama. A gubitak trudnoće ili rađanje djeteta s različitim, većim ili manjim oštećenjima mogu biti uzrokovani predviđenim utjecajima radnog mjesta. Pri procjeni učinaka radnog mjesta na ishod trudnoće, osim učinaka samog radnog mjesta treba, zbog nastalih fizioloških promjena organizma zaposlene trudnice, obratiti pozornost na specifičnosti njihovih interakcija.




    Mehanički učinci


    Od začeća do porođaja dolazi do mnogih promjena u organizmu žene. Iako te promjene ne odstupaju znatno od normalnog rada organa, ipak predstavljaju određeno opterećenje za organizam svake trudnice. Radno opterećenje ne utječe na broj spontanih pobačaja samostalno jer je, uz druge čimbenike, opterećenje na radnom mjestu ipak najmanje značajno: fizičke radnice imaju isti postotak spontanih pobačaja kao službenice i on iznosi 8%.
    Ako je radno mjesto dobro prilagođeno fiziologiji žene, žena u trudnoći može raditi svoj dotadašnji posao, osim zadnjih 6-8 tjedana, kad se očekuje pad radnog kapaciteta. Tada, u gruboj procjeni, težina terata koje podižu trudnice treba biti za 30-25% manja od dopustivih vrijednosti koje podižu žene za vrijeme obavljanja svog posla. Pretjeran fizički rad u posljednjim mjesecima trudnoće nepovoljno utječe na težinu djeteta pri porodu.
    Većina trudnica koje rade isključivo ili pretežno u istom položaju tijela teško se može prilagoditi novim statističkim odnosima u trudnoći. Teže podnose dulje zadržavanje u bilo kojem prisilnom položaju: sjedećem, stojećem ili nagnutom.
    Isključivo sjedeći rad trudne žene pogoduje nastanku otežane probave i zatvora stolice, a češće su i upale mokraćnih putova. Dugotrajno sjedenje, osobito ako je tijelo nagnuto naprijed, pogoduje venskom zastoju u maloj zdjelici, što ima za posljedicu poremećaj optoka krvi u posteljici. Otežani optok krvi u posteljici uzrokuje nepravilnosti u metabolizmu djeteta, što je vjerojatno povod češćim pobačajima u trudnica koje rade u prisilnom sjedećem položaju.
    Trudnice koje rade stojeći sklone su kolapsima i drugim neurovegetativnim poremećajima, uglavnom zbog nedovoljne regulacije krvnog optoka. Tim ženama ubrzano se javlja venski zastoj u nogama, što je podloga za kasnije proširene vene. Stoga im treba omogućiti da se svaki sat kroz nekoliko minuta odmore u ležećem položaju, ili u sjedećem položaju s nogama položenim vodoravno.
    Odavno su opisivani nepovoljni učinci prekomjerne buke i vibracija na ishod trudnoće. Maternica uglavnom ublažava njihovo djelovanje i štiti plod. No, vibracije koje imaju izravno djelovanje na maternicu i plod u njoj, osobito ako djeluju dugo vremena, jako oštećuju plod. A infrazvuk (od 5 do 10 Hz), koji se može pojaviti u zrakoplovima, može uzrokovati pobačaj.




    Zračenja


    Najviše straha i zabrinutosti trudnice uzrokuje ono osjetilima nedostupno, što bi moglo djelovati nezamijećeno na nju i njeno buduće dijete, a to su različita zračenja.
    Ionizirajuća zračenja prvi su nedvojbeno dokazani teratogeni čimbenici, tj. izazivaju oštećenja djeteta bez učinaka na trudnicu. Ozračenje oplođene jajne stanice, kao i njezinih ranih razvojnih stadija, obično završava smrću ploda ili pobačajem. Ozračenje u kasnijim razvojnim fazama može uzrokovati nepravilnosti u razvoju različitih organa ili organskih sustava. Vrsta oštećenja ovisi o tome koji se organ u trenutku ozračenja nalazi u intenzivnoj fazi razvoja. Ozračenje ploda nakon razdoblja razvoja organa obično neće uzrokovati nakaznost, ali će usporavati njegov rast i razvoj u maternici. Novorođenčad ozračenih majki ima manju porođajnu težinu. Osim toga, djeca koja su u maternici bila ozračena češće obolijevaju od leukemije i karcinoma u ranim godinama djetinjstva te se 80% slučajeva teških nepravilnosti u razvoju mozga djece pripisuje takvom izlaganju.
    Najopasniji su prvi tjedni trudnoće, kada žena najčešće i ne zna da je trudna. Stoga je zabranjeno izlaganje žena ferilne dobi u uvjetima profesionalne izloženosti veće od 5mSv. To je ukupna doza kojom trudnica smije biti ozračena kroz 9 mjeseci. Ako je trudnoća utvrđena, izloženost trudnice kroz mjesec dana na radnom mjestu ne smije biti veća od 0,5mSv. Tehničari u bolnicama u prosjeku su izloženi dvostruko većim dozama zračenja od tehničara u industriji te je bolničko osoblje osobito rizična skupina i zahtijeva odgovarajući nadzor radnog okoliša i zaposlenih.
    Budući da, posebice u posljednjem desetljeću, vrtoglavo raste primjena neionizirajućih zračenja (telekomunikacije, bežični telefoni, sateliti itd.), opravdana je potreba kontinuiranog istraživanja učinaka neionizirajućih zračenja. Može se pročitati niz podataka o učincima neionizirajućih zračenja na živu tvar, pa tako i na organizam trudnica i njihovo buduće dijete. Međutim, učinak ne mora značiti odmah i štetno djelovanje. Rezultati tih istraživanja o učincima na ishod trudnice nepotpuni su, nejasni i nekonzistentni.



    Kemijske tvari


    Iako se preko 100.000 različitih kemijskih tvari nalazi u čovjekovu okolišu, a svake se godine sintetizira preko 1000 novih, nešto manje od 1% oštećenja novorođenčadi pripisuje se djelovanju kemijskih tvari. Bilo bi pogrešno zaključiti da je učinak kemijskih tvari neznatan. Naprotiv, za velik broj kemijskih tvari prepoznat je nepovoljan učinak na ishod trudnoće te su odgovarajuće mjere zaštite na radu odavno u primjeni. Spontani pobačaji i prerani porođaji te rađanje djece s različitim oštećenjima povezani su najčešće s profesionalnom izloženošću trudnica organskim otapalima, teškim metalima, različitim pesticidima. Osobito se opisuju učinci formaldehida, otapala polikloriranih bifenila, viniklorida, etilen oksida. Olovo, kadmij i živa metali su čiji su nepovoljni učinci na ishod trudnoće odavno poznati: olovo ima učinke na posteljicu, a kadmij povećava propusnost posteljice pa različite štetne tvari, koje posteljica inače zadržava, prolaze i mogu ugroziti plod. Živa i inače lagano prolazi kroz posteljicu i odlaže se u zametnom ili već razvijenom tkivu mozga ploda, uzrokujući ozbiljna oštećenja mozga, gubitak vida i sluha. Prolazeći kroz posteljicu, živa ometa prolaz aminokiselina neophodnih za razvoj ploda, uzrokujući zastoj u rastu i nisku porođajnu težinu. U novije je vrijeme zamijećeno da i mangan uzrokuje češće spontane pobačaje.
    Među kemijskim tvarima, u uvjetima profesionalne izloženosti, pozornost treba obratiti na kemoterapeutike, te neophodnost opreza pri rukovanju jer mogu ugroziti zdravlje osobe koja s njima radi i nepovoljno utjecati na ishod trudnoće u svim stadijima.



    Stres


    Intenzivna psihička uzbuđenja, praćena promjenama tonusa vegetativnog živčanog sustava, utječu na krvožilni sustav. Dolazi do poremećaja optoka krvi u posteljici te smetnji prolaza tvari neophodnih za razvoj ploda. Posljedica su spontani pobačaji, zastoj u rastu i niska porođajna težina.
    Liječnici su u svome radu suočeni sa zabrinutošću zaposlenih trudnica o mogućim štetnim učincima njihovih radnih mjesta na ishod trudnoće. Pokušavajući pri tome izbjeći bilo kakvu odgovornost, oni često posežu za bolovanjem. Gdje se znaju štetnosti radnih mjesta, potrebno je pratiti njihove razine u odnosu na razine dopuštenih vrijednosti izloženosti na radnim mjestima. Iako vrsta posla ima izvjesnu ulogu u bolovanju trudnica, nije jedini i odlučujući čimbenik. Kako rad, uvjeti rada, način rada i radni okoliš, tako i osobine trudnice te socijalni, ekonomski i organizacijski kontekst važni su čimbenici. Izmijenjenim psihofizičkim sposobnostima zaposlene trudnice treba prilagoditi radno mjesto jer u protivnom ostaje neizbježna alternativa - bolovanje.



    Prof. dr. sc. Jadranka Mustajbegović

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •