Pokazuje rezultate 1 do 6 od 6

Tema: problemi i posljedice proširenih bubrega jos iz trudnoće

  1. #1

    Početno problemi i posljedice proširenih bubrega jos iz trudnoće

    Za vas sve koje ste već sretne mame jedno pitanje,naime danas na ultrazvuku doktorica je primijetila prošireno područje oko oba bubrega,ne mora značiti ništa opasno ali isto tako može prouzročiti upalu mokraćnih kanala,temperaturu ili se ta pojava jednostavno može nestati nakon poroda.Inače u 37 sam tjednu trudnoće i ostali su nalazi uredni ali ovo me sad stvarno jako brine,ima li koja mama slična iskustva i koje su posljedice?
    Unaprijed hvala na odgovorima.

  2. #2

    Datum pristupanja
    Feb 2006
    Lokacija
    zagreb/dugave
    Postovi
    330

    Početno

    hmmmm..
    ja sam ti imala to u 20.om tjednu trudnoće...zapravo radilo se o hidropijelonefrozi...sa zadebljanjem desnog bubrega....završila sam of course u bolnici i njihove prognoze su bile carski u sedmom mjesecu trudnoće radi povećanog rizika oštećenja bubrega.
    No, rodila sam par dana prije termina, normalno, bez ikakvih problema.
    Do poroda sam popila samo dvije ture ketocefa...ali sam pila enormne količine tekućine i taheboo čaja, a antibiotike sam zamjenila koloidnim srebrom.
    Jest' da nisam još stigla otići na kontrolu da se vidi da li je zadebljanje nestalo, ali subjektivno nemam nikakvih poteškoća.

  3. #3

    Početno

    joj malo sam pisala u panici pa se ne razumije dobro,meni su bubrezi ok,ali bebini bubrezi imaju nekakvo zadebljanje ili prošireno područje ma od panike nisam niti dobro shvatila, evo baš sad malo tražim po netu ali ne sluti mi na dobro.

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    odjavljena s foruma
    Postovi
    793

    Početno

    Citiraj rinera prvotno napisa
    joj malo sam pisala u panici pa se ne razumije dobro,meni su bubrezi ok,ali bebini bubrezi imaju nekakvo zadebljanje ili prošireno područje ma od panike nisam niti dobro shvatila, evo baš sad malo tražim po netu ali ne sluti mi na dobro.
    meni je Petra s 2ipol godine završila u bolnici s laganim pjelonefritisom - ili upalom bubrega.
    Tad sam se od panike i svega što nas je očekivalo raspitivala o svemu vezanom za tu bolest. Morali smo napraviti uzv, scintigrafiju, cistografiju itd i na kraju je sve bilo super i otklonilo sve sumnje glede postojanja refluksa itd, ali sam ja bila u groznoj panici.
    Uglavnom, ono što sam uspjela u tom periodu skužiti je da, ukoliko se prije poroda, kod bebe, uoče neka proširenja mokraćnih kanala ili bubrega, da postoji veća opasnost od refluksa nakon rođenja i češćih upala mokraćnih puteva i bubrega kod bebe - ovako izgleda bezvezno, ali posljedice loše liječenih pjelonefritisa mogu biti i odstanjenje bubrega, ma svašta). Ovisno o visini refluksa (mislim da imaju 4 razine ako se dobro sjećam) čeka se da se on sam povuće (može biti ili obostrano ili samo na jednoj strani) ili se korigira kirurškim zahvatom. Preventivno se često daje antibiotska terapija svakodnevno čak i kroz 2 godine, koja ima za cilj održavati urin sterilnim (posebice zbog izlijevanja urina u bubreg, od čega nastaju pjelonefritisi).
    U principu treba se biti pažljiv, djetetu kontrolirati urin, i sve bu ok.

  5. #5

    Početno

    Hvala na odgovorima,ipak nadam se da i nije tako kritično,ali ipak treba to shvatiti ozbiljno,čekati ćemo sljedeći pregled a u međuvremenu pijem sok od brusnice možda pomogne. :/

  6. #6
    Sunseeker avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Lokacija
    Rijeka
    Postovi
    76

    Početno

    Evo mi ti imamo isti problem ... napisat ću ti ukratko šta se nama događalo...
    Uglavnom, u 34 tjednu trudnoće ginekolog je isto našao nešto na bubrežiću i isto tako rekao da se to može i povući do poroda, ali u našem slučaju nije. Poslali su nas u dječju bolnicu kod nefrologa na ultrazvuk i ustanovili da se radi o zadebljanju desnog bubrega koje je nastalo zbog suženog kanala kojim prolazi mokraća od bubrega... (inače postoji i mogućnost da se to dogodi ako se mokraća vraća u bubrege, a to je valjda lošija dijagnoza, pa su nas poslali i na ultrazvuk mokraćnog mjehura da odbace tu mogućnost i hvala Bogu to je u redu...). Sada šta nam je raditi je redovito kontrolirati urin i ići svaka tri mjeseca na ultrazvuk (prvo smo išli nakon mjesec dana, pa nakon dva) i pratiti šta se s tim događa. U većini slučajeva kako dijete raste to i nestane.
    Mi nismo baš bili zadovoljni sa njihovim pojašnjenjima tj. odgovorima na naša pitanja, jer su i sami bili neodlučni da li dati jedan ili možda drugi lijek za prevenciju da ne bi došlo do nekakve upale, da li dijete možda poslati na još koju pretragu ili ne (točnije na scintigrafiju bubrega koja se radi na nuklearnoj medicini, a meni i mm-u se to baš i ne sviđa, pogotovo iz razloga njihovog premišljanja da li tako malo dijete izlagati nepotrebnom zračenju :shock: ... ma uglavnom katastrofa...). I tako smo otišli u Zagreb na privatnu polikliniku da vidimo njihovo mišljenje i doktorica nam je napravila ultrazvuk i rekla da prekinemo sa davanjem lijeka jer smatra da je nepotreban s obzirom da nam je nalaz do sada svaki put bio isti, pa da taj lijek može više štetiti nego da pomaže... ali nam je isto savjetovala obaveznu kontrolu urina i ultrazvuka. Malo nam je detaljnije objasnila tj. nacrtala šta se događa i rekla da u 90% slučajeva to s vremenom nestaje, ali da u onih 10% dolazi do povećanja tog zadebljanja i potrebna je operacija. A meni je već sad dosta bolnica i operacija jer mi je P već na jednoj bio kad je imao mjesec i pol .
    Od jedne sam poznanice saznala da je tako bilo i sa njenim sinom i da se u dobi od cca godine dana to samo povuklo!
    Iskreno se nadam da će tvojoj bebici to nestati i prije rođenja!!

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •