Prenosim sa Plivazdravlje:
Objavljeno: 15.02.2004.
Infekcije u prvoj godini života i alergije
Djeca koja u prvoj godini života prebole nekoliko infekcija rjeđe će patiti od alergija u kasnijem životu, tvrde američki znanstvenici.
Studija potvrđuje pretpostavku prema kojoj imunološki sustav koji se u najranijoj dobi djeteta nije morao boriti protiv infekcija, može u kasnijoj dobi postati preosjetljiv i povećati sklonost alergijskim reakcijama.
Ta je pretpostavka prihvaćena, ali nije dokazana, upozorio je Kenneth Adams voditelj istraživanja o astmi koje financira američki Nacionalni institut za alergijske i zarazne bolesti.
"Rezultati ove studije potvrđuju pretpostavku, a nakon dodatnih istraživanja, mogli bi dovesti do razvoja preventivnih terapija za astmu i alergije", dodao je Adams.
Christine Johnson iz medicinskog centra Henry Ford u Detroitu i njezini kolege ispitali su zdravstvene kartone 835 djece od rođenja do navršene prve godine života.
U skupini djece koja su jednom imala vrućicu, 46,7% bilo je alergično ili osjetljivo do sedme godine, no u skupini djece koja su u najranijoj dobi imala 2 ili više vrućica, od alergija je patilo 31%.
U SAD-u i drugim razvijenim zemljama sve više osoba pati od alergija.
Neke su studije pokazale da su djeca koja imaju kućne ljubimce, posebno pse, rjeđe alergična.
Objavljeno: 11.02.2004.
Psi smanjuju rizik za pojavu alergija kod djece
Djeca koja prvu godinu života provedu u blizini pasa imaju manji rizik da će patiti od alergija, pokazuje istraživanje američkih znanstvenika.
Znanstvenici s University of Wisconsin-Madison su uočili i da prisustvo mačaka nema ovakav blagotvoran utjecaj, no upozoravaju kako je njihovo istraživanje još u početnoj fazi pa je zbog toga prerano za preporuke o prisustvu pasa u svakom kućanstvu.
Istraživači pretpostavljaju da su psi "djelotvorniji" u smanjenju rizika za alergije stoga što su općenito prljaviji od mačaka.
Izloženost prljavštini u ranom djetinjstvu po mišljenju znanstvenika može pomoći imunološkom sustavu u borbi protiv alergija.
Ako daljnja istraživanja potvrde dosadašnje nalaze, znanstvenici očekuju da će biti moguće razviti tretmane koji će imitirati utjecaj pasa na imunološki sustav i tako smanjiti rizik za pojavu alergija kod djece koja nemaju kućne ljubimce.
Prethodna istraživanja o ulozi kućnih ljubimaca u smanjivanju rizika za pojavu alergija su često davala kontradiktorne rezultate.Objavljeno: 01.10.2003.
Rizici liječenja beba antibioticima
Istraživanje američkih znanstvenika sugerira kako bebe kojima su davani antibiotici imaju povećani rizik da će patiti od astme i različitih alergija.
Znanstvenici iz Henry Ford Hospital u Detroitu vjeruju da rana upotreba lijekova utječe na razvoj probavnog i imunološkog sustava.
Prethodna istraživanja su pokazala da antibiotici mogu uništiti i korisne bakterije probavnog sustava.
Znanstvenici dodaju kako se ne protive upotrebi antibiotika kod beba, no upozoravaju na nužnost većeg opreza pri prepisivanju lijekova djeci mlađoj od 6 mjeseci.
Istraživanje je trajalo 7 godina, a sudjelovalo je 448 djece.
Utvrđeno je da u dobi od 7 godina djeca koja su u prvih 6 mjeseci života dobila barem jedan antibiotik imaju 2,5 puta veći rizik da će patiti od astme i 1,5 puta veći rizik da će patiti od neke alergije.
Posebnom riziku su bila izložena djeca čije majke su također patile od alergija.
Izloženost kućnim ljubimcima je imala zaštitni učinak glede alergija, dok je dojenje smanjivalo rizik za pojavu astme.
Najvećem riziku su bila izložena djeca koja su bila liječena penicilinom ili nekim drugim antibiotikom širokog spektra djelovanja, posebno ako se liječenje odvijalo u više navrata.