Pokazuje rezultate 1 do 37 od 37

Tema: ah, to mlijeko

  1. #1

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno ah, to mlijeko

    Ne razumijem ništa više.
    Ne dajem dudu, dojim na zahtjev a stalno imam isti problem. Četiri dana bude super dovoljno mlijeka i onda sedam dana mučenje. Krene tako da mu ne bude dovoljna jedna dojka, pa mu moram dodati i drugu u obroku, onda idući dan mi fali jedan obrok, sljedeci dan dva do tri i onda tako do sedam dana mučenje s manjkom mlijeka. Ja već izgubim svaku nadu da će se uopće vratiti i onda jednog lijepog jutra opet sve u najboljem redu! Fakat mi nije jasno.
    Je li mogu biti takvi problemi ako je soor u pitanju?

  2. #2

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    eh, sbuczkow, ja imam jos gori problem.
    Zadnja 3 dana mi se drasticno smanjila kolicina mlijeka a znam po tome sto sam nocu uvijek mogla izdojiti minimalno 125ml a sad jedva navucem 70ml i to kad beba ne jede 4h! Dakle, ja nakon 4h pauze iz obje dojke izdojim 70. Danju ne pojede vise nego inace, sve je ostalo isto osim sto je mlijeka sve manje (i danju izdojim dosta manje-ne, ne pojede vise iz dojke jer bez problema slisti 120ml iz boce i jos je gladan i place).
    Osim toga nije vise od 10 dana nista dobio na tezini.
    Polako razmisljam o odustajanju...

  3. #3
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    drage cure

    trenutno nemam vremena za pisanja pa cu vam staviti jedan dobar tekst o proizvodnji mlijeka
    pokusajte ga procitati
    pokusajte shvatiti kako tijelo funkcionira, na koji nacin se mlijeko stvara, kako bi to trebalo ici...


    Kako se povećava/smanjuje proizvodnja mlijeka

    Imati puno mlijeka za svoju bebu! - pomisao na tako nešto daje vam osjećaj snage, ispunjenosti, zadovoljstva, kompetentnosti; i povezanosti s vašom bebom za kojom imate veliku potrebu.

    Mnoge majke požele da mogu otići u ljekarnu, kupiti neki napitak za proizvodnju mlijeka i dozirati ga prema potrebi, koliko misle da bi trebale imati mlijeka. Ima raznih priča o tome što povećava laktaciju; pivo, određeni čajevi, sokovi, medovi… a činjenica je da ni one majke koje su ih probale ne bi sa sigurnošću mogle reći da im je baš to pomoglo. Jer zaista nije.

    Istina je nešto daleko prirodnije: koliko beba pojede, toliko će se mlijeka proizvesti. To je jedino pravilo kojeg trebate poštivati i za kojeg se već davno priroda pobrinula da funkcionira savršeno. Kao što se ne morate bojati da će vaš organizam “zaboraviti” probaviti i iskoristiti hranu koju pojedete, isto tako se ne morate bojati da će vaš organizam “zaboraviti” proizvesti mlijeko dok vaša beba doji. Na vama je samo da se pobrinete da beba dovoljno često i učinkovito doji, a najbolje je rukovoditi se upravo bebinim zahtjevima.


    IZRAVNI UTJECAJI NA PROIZVODNJU MLIJEKA (ili Pogled u majčino tijelo)

    Hormon odgovoran za proizvodnju mlijeka je prolaktin. Neposredno prije i nakon poroda, razina prolaktina je vrlo visoka (10 puta veća nego prije trudnoće), no mlijeko se počne proizvoditi tek kad padne razina estrogena i progesterona, koje, sve do svog izlaska, luči posteljica. Ta početna visoka razina prolaktina je odgovorna za početak uspostave dojenja. Razina prolaktina se vraća 2-3 tjedna nakon poroda na netrudničku razinu.

    Svaki put kad beba sisa, ritmičkim pokretima stimulira bradavicu, taj impuls se prenosi do majčinog mozga, koji reagira ponovnim dizanjem razine prolaktina. Prolaktin je najviši oko 45 minuta nakon podoja. Noću su nešto veće razine prolaktina zbog toga što bebe običavaju više i češće sisati predvečer i jače isprazniti dojku.

    Kad prolaktin dođe do dojke, stanice u dojkama koje proizvode mlijeko – alveole – reagiraju na njega novom proizvodnjom mlijeka.

    Hormon odgovoran za otpuštanje mlijeka iz dojke (ili let-down) je oksitocin. To je hormon koji sudjeluje u trudovima, stiskanju maternice nakon poroda, orgazmu i dojenju. Poznato je da se kod većih koncentracija oksitocina, osoba na određen način veže za drugu osobu s kojom proživljava iskustvo. Zovu ga i "hormon ljubavi" jer osim svojih fizioloških utjecaja ima i ulogu katalizatora međuljudskih odnosa i njihovog "tvrdog" zapisivanja u mozgu.

    Sisanje bebe majčinom mozgu šalje signal da povisi razinu oksitocina, tako da nekoliko sekundi do nekoliko minuta nakon početka podoja oksitocin uzrokuje stiskanje alveola i istiskivanje mlijeka van dojke. Vrlo je važan, jer time do bebe dolazi zadnje, hranjivo mlijeko koje se čuva u alveolama.

    Oksitocin je, za razliku od prolaktina, osjetljiv na raspoloženje majke. To znači da se može onemogućiti njegova proizvodnja kad je majka napeta, pod stresom, ali i da majka može izazvati njegovo lučenje kad beba ustvari niti ne sisa – dovoljno je da čuje bebin plač ili samo razmišlja o tome kako doji.

    Zaključujući prema utjecaju ova dva hormona, često stavljanje bebe na dojku i stimulacija bradavice, potaknut će prirodne procese proizvodnje mlijeka.

    Sljedeća tvar koja regulira proizvodnju mlijeka je Povratni Inhibitor Laktacije (eng. FIL – Feedback Inhibitor of Lactation). On djeluje lokalno u dojci – kad se dojke prepune, njegova visoka koncentracija u mlijeku u alveolama zaustavlja daljnju proizvodnju. Kad su dojke prazne, njegov izostanak dopušta alveolama da dalje proizvode mlijeko. To se zove autokrina ili lokalna kontrola proizvodnje mlijeka, za razliku od hormonalne endokrine kontrole proizvodnje.

    Zbog toga je i moguće da majčina lijeva i desna dojka ne proizvode uvijek istu količinu mlijeka, nego ovisno o tome koliko se iz pojedine dojke mlijeka podoji. Isto tako je iz tog razloga moguće i da se dojke brže napune kad su prazne, a kad su pune, proizvodnja mlijeka se uspori.

    Majke mogu imati vrlo različite kapacitete dojki, no to ne utječe na ukupnu količinu mlijeka. Majke s manjim kapacitetom će jedino morati češće prazniti dojke, da bi ukupna proizvedena količina mlijeka bila ista.


    POSREDNI UTJECAJI NA PROIZVODNJU MLIJEKA (ili Što majka može učiniti da poveća proizvodnju mlijeka)

    Postoje situacije kad vam se može činiti da vaša beba ima veće potrebe nego što joj možete ponuditi. Posebno se to događa popodne/predvečer ili nekoliko dana za vrijeme bebinog tzv. skoka u razvoju. Ako mislite da biste trebali imati više mlijeka, potrebno je samo naučiti upotrebljavati nekoliko metoda i pričekati dan-dva. Dan-dva vam se može učiniti kao jako dugačko vrijeme, ali taj se dojam skrati kad ste sigurni u uspjeh i da je sve upravo onako kako treba biti. Kako su metode temeljene na iskustvu mnogih drugih majki, te na znanstvenim podlogama, nema razloga da ne vjerujete u vlastiti uspjeh. Opustite se, uživajte sa svojom bebom i vjerujte u sebe.

    Kako povećati proizvodnju mlijeka?

    - Povećajte frekvenciju dojenja, koliko god često beba hoće dojiti. Pri tome ne smijete zaboraviti i na noćna dojenja, bez kojih se dojke mogu prepuniti. Mnogim majkama je praktično da s bebom spavaju skupa u krevetu. Osim praktičnosti, zajedničko spavanje je dobro i zato što se na taj način manje umarate, nego da se noću morate dizati iz kreveta da biste nahranili bebu. Ukupno bi trebalo biti najmanje 8-12 podoja tokom dana, a taj broj nema gornje granice, tj. može biti i puno više podoja tokom dana. Iako je u normalnim situacijama dovoljna samo jedna dojka, kad želite povećati količinu mlijeka, možete bebi ponuditi i drugu dojku nakon što je završila s prvom.

    - Nemojte ograničavati duljinu podoja, niti na silu raditi razmak između podoja, nego prepustite bebi da odredi kada i koliko će dojiti. Svi savjeti da treba proći 3 sata između dva podoja su u većini slučajeva krivi. Oni mogu eventualno vrijediti za hranjenje bočicom, ali majčino mlijeko je brže probavljivo pa je beba brže nakon prošlog hranjenja gladna. Beba ima različite potrebe ovisno o svom razvoju, ukusu, apetitu. Kad beba ima skok u razvoju, ima potrebu češće dojiti, čime će povećati količinu mlijeka. Zato beba treba odrediti kada će i koliko dojiti.

    - Osigurajte da je položaj bebe na dojci uvijek ispravan. Bradavica i veći dio areole duboko u ustima, bebine usnice izvrnute prema van, jezik se malo vidi između donje usnice i dojke, ne čuju se nikakvi zvukovi mljackanja. Pravilan položaj ne smije boljeti, osim prvih dana ako je koža bradavice posebno osjetljiva, i to samo prvih par sekundi podoja. Ako bol traje dulje kroz podoj, to znači da položaj nije dobar i treba ga popraviti odmah. Kad beba guta mlijeko, pomiču joj se uši i koža na sljepoočnicama. Još o dobrom položaju pročitajte u ovom tekstu.

    - Nemojte čekati da se dojke "napune" da bi se beba najela. U njima ima uvijek mlijeka za bebu, čak i kad se čine prazne. Štoviše, ako beba doji češće, ne samo da će se za koji dan povećati količina mlijeka, nego će i beba više dobivati na težini jer će pojesti više onog zadnjeg, hranjivijeg mlijeka.

    - Osim što podoji moraju biti češći, moraju biti i efikasniji. Kod beba koje nisu živahne i ne doje efikasno, nego npr. spavaju s bradavicom u ustima, treba ih potaknuti kontaktom koža-koža, razodijevanjem bebe (u toploj prostoriji, naravno), ili nošenjem u nosiljci za vrijeme dojenja. Ako beba jako kratko efikasno doji, a u dojci još ima mlijeka, probajte s kompresijama dojke. Obavezno pratite je li se nakon nekoliko sekundi do nekoliko minuta pojavio refleks otpuštanja mlijeka – mlijeko samo teče van, a beba guta dugačkim jednolikim pokretima, za razliku od ubrzanih nejednakih na početku podoja. Tim refleksom otpuštanja mlijeka se dojke najučinkovitije isprazne i beba dobije zadnje, masno mlijeko koje se čuva u alveolama.

    - Svo sisanje koje beba obavlja mora biti na dojci. Umjesto da bebi ponudite dudu-varalicu, ponudite joj dojku kad ima potrebu za sisanjem. Tako dojke dobivaju više impulsa za proizvodnju mlijeka. Osim toga, sisanje dude, pogotovo na bočici, može uzrokovati da beba nauči krivu tehniku sisanja i pokrene neke nove probleme s dojenjem.

    - Bebi bi trebalo davati isključivo majčino mlijeko. Svako dodavanje vode, čaja ili adaptiranih mlijeka može poremetiti odnos ponude i potražnje u proizvodnji majčinog mlijeka, a može potaknuti i loše reakcije u bebinom organizmu.

    - Inertnu, pospanu bebu treba posebno poticati. Takvu bebu treba češće stimulirati. Zgodan način za poticanje pospane bebe je nekoliko promjena strane (switch-nursing) za vrijeme jednog podoja, ali uz uvjet da se jedna dojka sigurno isprazni do kraja. Drugi način za efikasniji podoj pospane bebe je da se, nakon što je dojila koliko je htjela, bebu digne, prošeće s njom, eventualno se podrigne i zatim joj se ponovo ponudi dojka da nastavi sisati (double-nursing).

    - Ako beba ne želi dojiti, izdajajte se nakon podoja. U nekim podojima beba pojede sve i hoće još, u nekima ne. Npr. prijepodne vam se čini da ima sasvim dovoljno mlijeka i beba je zadovoljna. Tada se možete izdojiti nakon podoja, onu dojku koju ste dali bebi. Ovo vrijedi i za posebne slučajeve, npr. kad je beba nervozna zbog nečega, kad joj izbijaju zubići, kad majka promijeni dezodoran ili slično. Nakon što beba više nikako ne želi dojiti, niti nakon poticaja (kontaktom koža-koža, nošenjem), izdajajte se nakon dojenja. Izdaja se još 2 minute nakon što isteče zadnja kap mlijeka.

    - Pijte dovoljno tekućine. Ne previše, nego dovoljno: to je otprilike jedna čaša za vrijeme jednog podoja, toliko da zadovoljite osobni osjećaj žeđi. Isto tako, poželjno je da niste ni na kakvoj ekstremnoj dijeti. Zbog gladi i žeđi neće se smanjiti količina mlijeka, ali bolje je dovoljno piti ako se želi povećati njegova količina.

    - Odmarajte se. To je pogotovo moguće ako često dojite, na taj način ste prisiljeni često sjediti ili ležati s bebom. Osim dojenja, bilo bi dobro da nađete nešto što vas psihički relaksira, bar nekoliko minuta dnevno.

    - Vjerujte u sebe, svoje mlijeko i cijeli prirodni sustav proizvodnje mlijeka. Ako dojite vašu bebu dovoljno često i efikasno, imat ćete dovoljno mlijeka. Majke su uspijevale dojiti svoje bebe i za vrijeme ratova, nestašica, osobnih tragedija. Vaše tijelo je pružalo bebi sve što joj treba za vrijeme trudnoće. Zato nema razloga da i dojenje bude drugačije nego dobro.




    Kad vam se učini da se količina mlijeka smanjila, probajte se sjetiti je li razlog jedan od sljedećih:

    Prošlo je prvih mjesec dana nakon poroda, za vrijeme kojih su dojke bile nabreknute i tvrde (jer se uspostavljala proizvodnja). Sad su odjednom mekane. To je sasvim normalno. Dojke su u cijelom dugom periodu dojenja uglavnom mekane, osim u tom prvom mjesecu.
    Prije pola dana, jedan dan, vaše dojke (ili samo jedna) su se prepunile, dulje vrijeme su bile tvrde, možda čak i bolne. To je bilo zato što je beba neočekivano prespavala dulje vrijeme, ili ste joj zaboravili dati jednu stranu dulje vrijeme, ili ste bili odvojeni od nje, ili se to jednostavno dogodilo zbog bebinog i vašeg rasporeda. Organizmu je to znak da je proizvodnja prevelika i da je mora malo smanjiti. No, ne trebate brinuti zbog toga, to je kratkoročno, kako se je proizvodnja smanjila, tako se može i povećati ako češće bebu stavljate na dojku.
    Vaša beba je trenutno stara oko 2-3 tjedna, oko 6 tjedana, ili oko 3 mjeseca i prolazi skok u razvoju, tj. fazu povećanih potreba za hranjenjem. Posebno se to može vidjeti popodne, kada vrlo često doji. To su normalne faze kroz koje sve bebe prolaze (neke prije, neke kasnije, različitim intenzitetom). Razdoblja takvih povećanih potreba su naporna za mamu i bebu, ali brzo prođu.
    Dulje vrijeme (nekoliko dana) se nikako ne možete opustiti, nemate pomoć u kući, živcirate se zbog nečega, bavite se usput nečim drugim za vrijeme dojenja. A pri tome niste svjesni da beba ne guta u dugim jednolikim razmacima, nego ubrzano i nejednoliko – što znači da u podoju nije proradio refleks otpuštanja mlijeka i dojke se kod podoja ne prazne baš do kraja. Zaustavite malo gužvu koja vas ometa. Kad krećete na dojenje, ostavite sve drugo, posvetite se sebi i bebi i uživajte u tome. Tako poseban i važan čin kao dojenje to zaslužuje. To što je oko vas nered i stres, uopće ne mora značiti da dojenje ne može funkcionirati – postoje razni zgodni načini za opuštanje (više o tome u našem tekstu o refleksu otpuštanja mlijeka – u pripremi).

  4. #4
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,506

    Početno

    upornamama, zasto izdajas ako smijem pitati?

  5. #5

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    emily, izdajam da bih povecala kolicinu mlijeka, rjesavam se adaptiranog vec vise od 4mj. O tome sam pisala na topicu "neuspjesna relaktacija".

  6. #6
    Osoblje foruma emily avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    6,506

    Početno

    oprosti, nisam pratila

  7. #7

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Citiraj emily prvotno napisa
    oprosti, nisam pratila
    ma nemam sto oprastati, svaka pomoc dobro dodje!

  8. #8

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj zrinka prvotno napisa
    trenutno nemam vremena za pisanja pa cu vam staviti jedan dobar tekst o proizvodnji mlijeka
    pokusajte ga procitati
    pokusajte shvatiti kako tijelo funkcionira, na koji nacin se mlijeko stvara, kako bi to trebalo ici...
    Pa, po svemu sudeći, meni bi možda mogao biti problem to da nema dovoljno noćnih podoja jer on prespava negdje od 22-23 pa do 5-6 ujutro, dakle ima pauzu od nekih 7 sati tijekom noći.

  9. #9

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    Citiraj sbuczkow prvotno napisa
    Citiraj zrinka prvotno napisa
    trenutno nemam vremena za pisanja pa cu vam staviti jedan dobar tekst o proizvodnji mlijeka
    pokusajte ga procitati
    pokusajte shvatiti kako tijelo funkcionira, na koji nacin se mlijeko stvara, kako bi to trebalo ici...
    Pa, po svemu sudeći, meni bi možda mogao biti problem to da nema dovoljno noćnih podoja jer on prespava negdje od 22-23 pa do 5-6 ujutro, dakle ima pauzu od nekih 7 sati tijekom noći.
    Apropos noćnih podoja, Andrija je prije nekih mjesec dana imao period od desetak dana kad nije tražio jesti od 9 navečer do ujutro 5-5,30. Ja sam bila sretna zbog toga i nisam mu nudila cicu kad nije sam tražio (on je praktički još na isključivom dojenju, ostalu hranu jede zanemarivo). Nakon 3-4 dana bilo je očito na mu manjka mlijeka. Kad sam povezala to s ukidanjem noćnih podoja, počela sam mu nuditi barem jednom noću cicu (spavamo zajedno) i za koji da se sve reguliralo. Sad jede obično oko ponoći pa ujutro oko 4.

  10. #10

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Zagreb. Malešnica
    Postovi
    150

    Početno

    Upornamama, Sbuckow, samo šaljem malo moralne podrške...
    Kada sam tek počela s relaktacijom i izdajanjem da povećam količinu mlijeka mogla sam izdojiti puno više nego što sada mogu izdojiti. Prije par dana sam totalno prestala s izdajanjem i malenog isključivo dojim. Meni se čini da je možda stvar u tome da klinci učinkovitije sisaju pa u istom vremenu izvuku više... A i kako smo prestali koristiti bočicu kao da puno bolje sisa, bolje hvata cicu a i strpljiviji je... Čini mi se kao da se moj Fran pomirio s činjenicom da nema više bočice...
    Cure, držite se...

  11. #11

    Datum pristupanja
    Mar 2007
    Lokacija
    Dugo Selo
    Postovi
    686

    Početno

    Evo i od mene malo podrške

  12. #12

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Citiraj sbuczkow prvotno napisa
    Citiraj zrinka prvotno napisa
    trenutno nemam vremena za pisanja pa cu vam staviti jedan dobar tekst o proizvodnji mlijeka
    pokusajte ga procitati
    pokusajte shvatiti kako tijelo funkcionira, na koji nacin se mlijeko stvara, kako bi to trebalo ici...
    Pa, po svemu sudeći, meni bi možda mogao biti problem to da nema dovoljno noćnih podoja jer on prespava negdje od 22-23 pa do 5-6 ujutro, dakle ima pauzu od nekih 7 sati tijekom noći.
    Meni to nije problem, ja upravo izdajam a sada je 01.48h, dakle-noc. Zadnje dojenje je bilo u 23h, sad izdajam i opet ce biti dojenje oko 05h. Cesce od ovog stvarno ne mogu, raspadam se...

  13. #13

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj martinaP prvotno napisa
    Apropos noćnih podoja, Andrija je prije nekih mjesec dana imao period od desetak dana kad nije tražio jesti od 9 navečer do ujutro 5-5,30. Ja sam bila sretna zbog toga i nisam mu nudila cicu kad nije sam tražio. Nakon 3-4 dana bilo je očito na mu manjka mlijeka. Kad sam povezala to s ukidanjem noćnih podoja, počela sam mu nuditi barem jednom noću cicu (spavamo zajedno) i za koji da se sve reguliralo. Sad jede obično oko ponoći pa ujutro oko 4.
    Tvrtko od prvog dana spava ovako kao i sada i moguće da se stvarno radi toga nije uspjelo regulirati. Evo sinoc je jeo oko 23 i jutros tek u 5:20. Ali njega nema šanse probuditi kad spava a i ne spava s nama u krevetu..

  14. #14
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,655

    Početno

    sbuczkow, taj dan kad ti se cini da nemas mlijeka, vjerojatno imas, samo mozda trebas malo cesce dojiti. Sto ima veze ako dajes jednu ili obje dojke po podoju? Ako jedna nije dovoljna, das drugu, pa iduci podoj zapocnes s tom drugom. I to je to. Ja u tome ne vidim problem s manjkom mlijeka.

    Cini mi se samo da ti fali malo samopouzdanja i vjere u vlastito tijelo. Ili nesto krivo kuzim?

  15. #15
    zrinka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Split, Lijepa nasa
    Postovi
    4,633

    Početno

    cure, znate sto je najbitnije
    samo dojiti, polozaj vam je ispravan, ragada nema, dojite koliko dijete trazi
    ako spava noc, a inace dobro dobija na tezini, k neka spava noc, ne treba se buditi, ne treba se izdajati
    znaci, neka mu dojka bude tu, kad god on treba, ako trebaju ponekad i dvije pri podoju, dajte obadvije, nek jednu bude do kraja....

    nosite se, budite skin-to-skin kad god mozete, ne pitajte se puno, ne opterecivajte se brojevima
    vase tijelo i vasa beba savrseno znaju kako se uskladiti...

    ja bih vam savjetovala samo da pokusate vjerovati svome tijelu, i da se par dana ne pitate nista, ni broj podoja, ni duzinu, ni koja dojka...samo nek je dojka tu, kad god treba...
    pratite opce stanje bebe, mokre pelene i probajte se opustitit...

    stvarno radite dobro, tijelo proizvodi mlijeko, u to nemojte sumnjati
    ako bebu pustite da douji koliko god hoce, ona sebi navuce koliko joj treba...
    vjerujte u to

    i sretan vam Uskrs!


    ps
    ako imate jo dvojbi, probajte se javiti na SOS pa da jedan na jedan tj jedna na jednu pokusate razgovarati sa nasim savjetnicama

  16. #16

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno

    zrinka,
    Aj dobro.
    Ali želim samo dodati da se u zadnje vrijeme stvarno ne opterecujem (kao prije) tim mlijekom, jedino što me "smeta" je to da npr ne mogu opušteno ići prošetati jer taman kad mu trebam dati cicu, on nema što jesti jer je prazna pa moram doma. Zato kad dođem doma, legnem na krevet i držim ga tako sto godina dok on nateže u prazno. I idući dan bude više mlijeka. Dakle, samo sam htjela postići to da mogu izaći vani, podojiti ga kad ogladni i da nastavimo s šetnjom.
    ps danas sam ga dojila na ovčama a jučer na obojenoj. Splicani cak i ne reagiraju nekako posebno na dojenje u javnosti...

  17. #17
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    Citiraj upornamama prvotno napisa
    Cesce od ovog stvarno ne mogu, raspadam se...
    ja ti savjetujem da se probas malo opustiti. mozda od stresa imas problema s otpustanjem mlijeka, jer na oksitocin utjece raspolozenje (iscrpljenost, frustriranost, da ne nabrajam).
    ja naprimjer nisam nikad mogla izdojiti vise od 50 ml iz obje dojke. ne mora znaciti da se smanjuje kolicina mlijeka ako izdojis manje.
    u 4. mjesecu se prirast smanjuje (nama se znacajno smanjio, to sam ti vec pisala, moj mali je dobio samo 200 grama) tako da to sto u 2 tjedna nije dobio nista ne mora nista znaciti. koliko je dobio od rodenja?

  18. #18

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Citiraj mikka prvotno napisa
    Citiraj upornamama prvotno napisa
    Cesce od ovog stvarno ne mogu, raspadam se...
    ja ti savjetujem da se probas malo opustiti. mozda od stresa imas problema s otpustanjem mlijeka, jer na oksitocin utjece raspolozenje (iscrpljenost, frustriranost, da ne nabrajam).
    ja naprimjer nisam nikad mogla izdojiti vise od 50 ml iz obje dojke. ne mora znaciti da se smanjuje kolicina mlijeka ako izdojis manje.
    u 4. mjesecu se prirast smanjuje (nama se znacajno smanjio, to sam ti vec pisala, moj mali je dobio samo 200 grama) tako da to sto u 2 tjedna nije dobio nista ne mora nista znaciti. koliko je dobio od rodenja?
    Od rodjenja je dobio 4240g, znam da zvuci puno ali dobio je i najmanje 16 cm duzine. A sto se tice iscrpljenosti, frustriranosti, razocaranja, tuge...imam toga koliko hoces. To je zacarani krug iz kojeg ne mogu van, ne mogu se opustiti zbog dojenja, ne mogu dojiti jer se ne mogu opustiti.
    Sama sebi idem na zivce, a da ne spominjem da znam biti "neugodna" prema drugima.

  19. #19

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj upornamama prvotno napisa
    To je zacarani krug iz kojeg ne mogu van,
    Možeš i moraš. Ili želiš da ti dijete ima frustriranu mamu?

  20. #20

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Citiraj sbuczkow prvotno napisa
    Citiraj upornamama prvotno napisa
    To je zacarani krug iz kojeg ne mogu van,
    Možeš i moraš. Ili želiš da ti dijete ima frustriranu mamu?
    Naravno da ne zelim...

  21. #21

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj upornamama prvotno napisa
    Naravno da ne zelim...
    Onda se probaj opustiti, daj si malo predaha. Kad malo razmisliš (to je meni MM govorio kad bih ja imala krize pa ga parafraziram. ), imaš mogućnost očajavati nad sobom/ situacijom i stalno biti u depri, a nećeš riješit problem jer očajavanje ne rješava ništa. Drugo, možeš razmotriti situaciju i vidjeti što možeš poboljšati i onda tako djelovati. Ako već radiš najbolje što možeš onda se naprosto opusti i pusti stvari da idu svojim tijekom.
    Mislim, čak je bolje da djetetu daješ adaptirano nego da se ti stalno misliš i budeš zabrinuta zbog mlijeka. Tako propuštaš uživati u njemu, on je nesretan, ti si nesretna još više i to nema nikakvog smisla. Probaj se ne optrećivati s tim, ma kvragu i mlijeko!
    Probaj sljedeće: svaki put kad se ideš nervirati malo stani, udahni duboko da si malo razbistriš mozak i makneš misli s neuspjeha, opusti se i onda kreni dalje, tako da si ne dopustiš da se to razvije u kronični "nervitis".
    Uglavnom, smiruj se a ne ubrijavaj.

  22. #22
    clio180 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Pula
    Postovi
    908

    Početno

    Ja sam prva tri mjeseca ludovala sa dojenjem. Osim ato su me bradavice bolile, uvijek sam mislila da mi fali mlijeka. Patronazna mi je rekla da se izdajam nakon dojenja, ali su me rodine savjetnice savjetovale da to ne radim, jer da se mlijeka stvara onoliko koliko beba pije. A to mi je rekla i moja mama.
    Bilo me cak i strah da mu ponudim drugu dojku da necu imati dovoljno mlijeka za drugi obrok. Ali ta faza je trajala svega tjedan dana, a i danas se kad tad desava, da mu jedna nije dosta, iako imamo vec skoro 10ipo mjeseca.
    Mislim da se sve popravilo i doslo u "normalu" kada sam prestala gledati na sat, stopati koliko jede, razmisljati da li je dovoljno jeo.
    Relax...

  23. #23

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    108

    Početno

    cure, zbog cega tocno mislite da nemate mlijeka u dojci?
    pitam zato jer ja, i kad se malac totalno "izivi" i doji po sat i pol (obicno navecer prije spavanja) - ja i nakon njega mogu istisnuti mlijeka. a cice su mi odavno kao ispuhani baloni. medjutim, nikad nisam posumnjala da su prazne.
    doduse, ja svaki put osjetim zbilja ludjacki let down (katkad i po tri puta unutar jednog dojenja).
    i on se koji put unervozi na cici ali onda ga malo maknem, prosecem s njim malo po stanu, vratim ga na cicu i sve 5. uvijek dajem jednu cicu unutar 3 sata i zbilja nema nikakvih problema. a po "opipu" bi svatko mogao misliti da su prazne. izdojiti ne mogu nista, ali iskreno, nisam niti pokusavala.
    do sad je dobijao po 1 do 1,5 kg mjesecno. po danu mu nudim svako malo, ali obicno je zainteresiran za dojenje svakih sat i pol do dva sata. pred vecer cesce.

  24. #24

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj Tara prvotno napisa
    cure, zbog cega tocno mislite da nemate mlijeka u dojci?
    pitam zato jer ja, i kad se malac totalno "izivi" i doji po sat i pol (obicno navecer prije spavanja) - ja i nakon njega mogu istisnuti mlijeka.
    A ja ne mogu.
    Nikad nisi imala s tim problema pa ne znaš kako izgleda prazna cica.
    Njaprije, mali vuče a ne izlazi mu ništa. Ne čuje se gutanje što potvrđuje prošlu tvrtdnju da ništa ne izlazi . Ostaje gladan nakon podoja. I tako dalje, da se ne prisjećam tih frustritrajućih činjenica.

  25. #25

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    108

    Početno

    ok. kuzim na sto mislis. da li ga cesto stavljas na cicu?
    nadalje, meni malac isto masu puta ne guta. valjda malo gusta, obzirom da nema dudu. osjetis let down?
    kako ste sa piskenjem/kakanjem, dobivanjem na kilazi?

  26. #26

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj Tara prvotno napisa
    ok. kuzim na sto mislis. da li ga cesto stavljas na cicu?
    nadalje, meni malac isto masu puta ne guta. valjda malo gusta, obzirom da nema dudu. osjetis let down?
    kako ste sa piskenjem/kakanjem, dobivanjem na kilazi?
    ma to je sve ok. dobiva dobro, oko 800 mjesecno. ali sam se ja morala za to dobro namuciti, tj puno izdajati. Ma, sad je zapravo odlicno, samo mene uvijek sve smeta ako nije savrseno. sad se uopce vise ne izdajam i mlijeka bude uglavnom dovoljno, samo na dane zna usfalit predvecer, ali onda on malo vise vuce tih dana pa navuce mlijeko. stoji na cici kad jede, pa kad ga uspavljujem, izmedju ne bas previše. nisam ga na to naučila jer su me na početku jako boljele bradavice a i kad su mi prazne cice još uvijek mi je neugodno.

  27. #27

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno

    Citiraj Tara prvotno napisa
    osjetis let down?
    Da, imam jaki LD. Kad su bili krizni dani ne bi bilo ni LD.

  28. #28

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Citiraj Tara prvotno napisa
    cure, zbog cega tocno mislite da nemate mlijeka u dojci?
    Sve kako kaze Sbuczkow samo sto moj mali nema zivaca vuci (a pogotovo na prazno).

  29. #29

    Datum pristupanja
    Jan 2007
    Postovi
    1,610

    Početno

    Zaboravila sam, LD uopce ne osjecam. Poneka trebam malo izdojiti prije dojenja da krene.

  30. #30
    ana.m avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2004
    Lokacija
    Zagreb,wild west
    Postovi
    9,219

    Početno

    Samo kratko da vam kažem svoje iskustvo. Imala sam mlijeka ko u priči, Janko je od prvog dana napredovao super, u 2 mjeseca dobio 2.5 kg.
    A NIKADA se nisam uspjlea/znala/mogla izdojiti. Kad sam i pokušavala došlka bih do 50ml i gotovo, ja uspješna . A cice ogromne, samo je curilo iz njih.

  31. #31
    Osoblje foruma mikka avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2006
    Postovi
    7,247

    Početno

    upornamama, mislim da trenutno najbolja stvar koju mozes napraviti za sebe i bebu je da se probas opustiti. i probaj to svim silama. bebe definitivno osjete nasa raspolozenja. cak i onaj juul to kaze u svojoj knjizi. njihovim ponasanjem ispoljavaju nase frustracije. ja sam imala daleko najvise problema s malim kada sam bila nervozna, a bila sam, i to jako. isto kao ti, ukleti krug. vjerujem da ce poboljsanje nastupiti kada poduzmes potrebne korake da se malo opustis i rasteretis. btw, sto se prirasta tice.. da li da ponavljam da je tvoj malac u 4 mjeseca dobio vise nego moj u 9, s tim da moj jede dohranu od 6. mjeseca, a sada smo na 3 obilna obroka dnevno.
    konkretan savjet za opustanje, lagan, a meni je pomogao i u najvecim bjesovima: znaci kad si na rubu, zatvori oci, duuuboko i polako udahni na nos, malo zadrzi zrak, i ispuhni na usta kao da pokusavas ugasiti svijecu koja je udaljena od tebe. vec nakon 3 udah\izdaha djeluje. a nitko nije ozlijeden
    (ja sam mislila da je to s disanjem spika, ali stvarno se opustim iz najvecih sranja kada tako disem.) ako usput pocnes misliti na nesto sto ti je ok, klopa, setnja, crtanje, ples, film.. utoliko bolje. mislim da ce malac odma s veseljem prihvatiti novonastale promjene. i uz malo treninga.. nervoze ce postati iznimka, a ne pravilo. u svakom slucaju, sretno

  32. #32
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,655

    Početno

    znaci kad si na rubu, zatvori oci, duuuboko i polako udahni na nos, malo zadrzi zrak, i ispuhni na usta kao da pokusavas ugasiti svijecu koja je udaljena od tebe. vec nakon 3 udah\izdaha djeluje. a nitko nije ozlijeden
    Mikka, isprobat cu, hvala.

    Ide mi na zivce buka, a ove moje dvije su vristalice, a MM voli upaliti i radio, a u susjedstvu se gradi kuca ...

  33. #33

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno Re: ah, to mlijeko

    Citiraj sbuczkow prvotno napisa
    Ne razumijem ništa više.
    Ne dajem dudu, dojim na zahtjev a stalno imam isti problem. Četiri dana bude super dovoljno mlijeka i onda sedam dana mučenje. Krene tako da mu ne bude dovoljna jedna dojka, pa mu moram dodati i drugu u obroku, onda idući dan mi fali jedan obrok, sljedeci dan dva do tri i onda tako do sedam dana mučenje s manjkom mlijeka. Ja već izgubim svaku nadu da će se uopće vratiti i onda jednog lijepog jutra opet sve u najboljem redu! Fakat mi nije jasno.
    Je li mogu biti takvi problemi ako je soor u pitanju?
    Sbuczkow, imamo isti problem. Ja to zovem uzlazna i silazna faza. Kad sam u uzlaznoj fazi mali ne može popiti sve mlijeko, cice dugo vremena ostaju tvrde i prepunjene - zatim organizam reagira tako da se proizvodnja mlijeka smanji - onda mu nekoliko dana moram satima dati da vuče na prazno (umjesto da šećemo vani po ovom divnom vremenu) da bi mlijeko došlo.
    E sad, zadnjih nekoliko tjedana nadmudrujem svoj organizam tako da se u uzlaznoj fazi izdajam i zamrzavam mlijeko. Na ovaj način kad nastupi silazna faza - prvo nisam nervozna jer uz izdojeno mlijeko u zamrzivaču znam da nema šanse da mali dobije adaptirano (a s adaptiranim sam prekinula sve diplomatske veze prije tri mjeseca), a drugo silazna faza nije nikada tako niska kao prije ovog trika. Napominjem da mu još nisam davala izdojeno, ono me samo čini sigurnijom i manje nervoznom.

    Savjetnice, oprostite na ovom upadu, ali svi moramo biti svjesni da je uza sva pravila i tekstove, i uz činjenicu da svi savjeti koje ste nam dale načelno vrijede, organizam od organizma ipak različit.

  34. #34

    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Postovi
    6,841

    Početno

    I ja ću se malo uključiti, ljiljan@ me podsjetila (savjetnice, nemojte se ljutiti, znam da ovo ne preporučate):

    Mi se nikako nismo potpuno "oporavili" od skoka u razvoju sa neka 2,5 mjeseca. od tada mu jedna cika uglavnom nije bila dovoljna, i stalno smo s mlijekom bili li-la, nekako na knap (ili se meni tako činilo, ali mi je i Andrijino ponašanje to govorilo). Tad sam se počela pomalo izdajati, i spremati zamrznuto mlijeko. Nisu to bile velike količine, uspjeh je bio u početku izdojiti 30 ml dnevno, a s vremenom sam došla do 80-100 ml dnevno. Dakle, stalno sam držala ponudu malo višom od onog što bi on cicao.

    To izdojeno mlijeko mu nisam davala piti, koristim ga za dohranu. Meni je puno značilo što znam da imam "zalihicu".

    Ovo sigurno nije preporučljivo za sve mame, pogotovo one koje imaju povijest zastoja i/ili mastitisa.

  35. #35
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,655

    Početno

    Djeca i inace imaju periode kad sve jedu i kad nista ne jedu. To je skroz normalno.
    Cure, samo malo vise samopouzdanja ...

  36. #36

    Datum pristupanja
    Jun 2006
    Lokacija
    Split
    Postovi
    1,470

    Početno Re: ah, to mlijeko

    Citiraj ljiljan@ prvotno napisa
    E sad, zadnjih nekoliko tjedana nadmudrujem svoj organizam tako da se u uzlaznoj fazi izdajam i zamrzavam mlijeko. Na ovaj način kad nastupi silazna faza - prvo nisam nervozna jer uz izdojeno mlijeko u zamrzivaču znam da nema šanse da mali dobije adaptirano
    moj vise bocu ne zeli ni vidit. pa ja moram lezati s njim pola dana dok ne navuce. a da znas samo kako je ovdje tek lijepo vrijeme...

  37. #37

    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    karlovac
    Postovi
    1,756

    Početno

    Znam, bili smo prošli tjedan na moru :D . Doduše, malo sjevernije od tvog Splita, ali da mi ovi veliki ne moraju u školu, ne bi se još niti vraćali doma...

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •