Dječji pješčanici puni parazita prijete zarazom
U svih 90 uzoraka uzetih na dječjim igralištima pronađena barem jedna parazitska vrsta opasna za zdravlje • Zagađeni pijesak otkriven je u Parku grada Graza, Parku žrtava fašizma, Titovom parku, Parku Franje Josipa I. te u uzorcima uzetim s javnih površina Vodotoranj-jug, Šijana-Koparska ulica kod Konzuma, na Sisplacu, križanju Viške i Zoranićeve te u parku Monte Zaro
PULA -
Prvi monitoring pješčanika u Puli pokazao je poražavajuće podatke. Svih 90 uzoraka zemlje i pijeska uzetih s devet lokacija javnih površina i parkova, bili su pozitivni na barem jednu parazitsku vrstu, a zanimljivo je napomenuti da je na tri lokacije nađena i vrsta jaja koja su podrijetlom isključivo iz ljudskog izmeta.
Kontrola se provodi u okviru projekta »Kontrola kontaminiranosti javnih površina parazitskim elementima opasnim po ljudsko zdravlje na području Grada Pule« koji je, u ožujku ove godine, prihvatilo Gradsko poglavarstvo, a proveo ga je Zavod za parazitologiju i invazijske bolesti Veterinarskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Po deset uzoraka uzeto je u Parku grada Graza, Parku žrtava fašizma, Titovom parku, Parku Franje Josipa I. te s javnih površina Vodotoranj- jug, javna površina Šijana-Koparska ulica kod Konzuma, javna površina Ulica Sisplac, križanje Viške i Zoranićeve te u parku Monte Zaro. Pretraga se vršila na takozvana helmintska jaja i protozojske ciste koji predstavljaju potencijalnu opasnost po ljudsko zdravlje. Između ostalih, pronađene su vrste jajašca koje uzrokuju najčešće probavne bolesti kod ljudi, akutnu ili kroničnu dijareju, posebno kod onih sa smanjenim imunitetom.
Kako piše u izvještaju koji je na jučerašnjoj sjednici razmatralo Gradsko poglavarstvo, rezultati upozoravaju na realnu opasnost zaraze ljudi, pogotovo djece. Stoga stručnjaci savjetuju da bi se trebale provoditi preventivne mjere, djelovati na samim lokacijama, parkovima i dječjim igralištima, djelovati na izvore kontaminacije, dakle pse, mačke i ljude, te na edukaciju stanovništva. Tako bi sva dječja igrališta unutar parkova morala biti ograđena metalnim ogradama, ne nižim od dva metra, trebalo bi kontrolirati i redovno popravljati oštećenja na žičanim vratima, ulazna vrata na dječja igrališta zaključavati tijekom noći, pijesak u pješčanicima redovno mijenjati četiri puta godišnje te ispitati mogućnost tehnološkog termičkog tretiranja pijeska prije punjenja pješčanika.
Ukazali su na nužnost određivanja mjesta unutar parkova za šetnju kućnih ljubimaca te na nužnost čišćenja izmeta, o čemu moraju prvenstveno voditi računa vlasnici kućnih ljubimaca, a revno ih nadzirati komunalni redari. Po potrebi, kazne bi trebale ipak biti više. Savjetuje se i uvođenje službe čistača koji bi svakodnevno uklanjali te izmete, bar s dječjih igrališta, dok bi se uvođenjem službe čuvara parka, kontroliralo provođenje propisa i zaključavala ulazna vrata.
Kao treća mjera istaknuto je da bi u sve dječje vrtiće ulaz kućnim ljubimcima trebao biti zabranjen, ulazna vrata u vrtiće zaključana, a oštećenja na ogradama popravljana. U edukaciji, kako ističu, važno je roditeljima ukazati na opasnost od parazitskih zoonoza i razvoj higijenskih navika kod djece, a vlasnicima kućnih ljubimaca ukazati da, pogotovo mlađe, životinje najčešće izlučuju veći broj jaja roda toxocara, glavne uzročnike bolesti kod ljudi.