UMJETNA OPLODNJA: Nevladina udruga najavljuje prosvjed zbog brošure HBK «Dijete, stvar ili dar»
RODA: DIJETE ZAČETO UMJETNOM OPLODNJOM JE DAR, A NE STVAR
U brošuri HBK kaže da je klasično začeto dijete dar, a dijete začeto potpomognutom oplodnjom - stvar. A 'stvar' možete prodati, baciti, spaliti, kažu u Rodi i za sutra najavljuju prosvjed u Maksimiru
ZAGREB - Aktivistice nevladine udruge Roda organizirat će sutra u 11 sati u Maksimiru mirni prosvjed pod nazivom "Svako je dijete dar". Fotografirat će djecu od kojih su neka začeta postupkom medicinski potpomognute oplodnje i postaviti pitanje, prvenstveno Hrvatskoj biskupskoj konferenciji: "Pogodite tko je stvar, a tko dar".
Naime, prosvjed je odgovor na brošuru HBK "Dijete, stvar ili dar?", koju su župnici nedavno podijelili u 140.000 domaćinstava tijekom blagoslova kuća.
- U toj se brošuri kaže da je klasično začeto dijete dar, a dijete začeto medicinski potpomognutom oplodnjom - stvar. A "stvar" možete prodati, baciti, spaliti, uništiti... U Hrvatskoj je rođeno između 12.000 i 15.000 takve djece i nema sumnje da su ta djeca roditeljima neprocjenjiv dar - istaknula je na konferenciji za medije Karmen Rivoseki-Simić iz udruge Roda upozorivši na nužnost hitnog donošenja Zakona o medicinski potpomognutoj oplodnji
Liberalan nacrt zakona
Naime, nakon osam godina pripreme novog zakona, krajem rujna 2004. Vlada je predstavila prijedlog koji je, uz donaciju spreme, dopuštao i donaciju jajnih stanica i mogućnost da žena bez partnera ide na umjetnu oplodnju, ali samo u slučaju da se već ranije liječila od neplodnosti.
Protivljenje HBK
Medjutim, iako je vladin prijedlog zakona naišao i na odobravanje oporbe, povučen je iz procedure i vraćen u Ministarstvo na doradu. Jedini koji su se žestoko usprotivili takvom zakonu bile su vjerske zajednice predvođene Katoličkom crkvom.
- Hrvatski biskupi ne samo da su se u potpunosti usprotivili umjetnoj oplodnji, već su zaključili kako tako začete osobe žive protuprirodno te da djeca imaju fizičkih i psihičkih problema! Sada se bojimo da će dorađeni prijedlog zakona biti restriktivan - ističe Karmen Rivoseki-Simić. Hoće li zakon doista biti restriktivniji i u kojoj je fazi dorada zakona, nismo mogli saznati, jer nam je državni tajnik dr. Velimir Božikov, koji mijenja ministra Hebranga tijekom bolovanja, objasnio da nam prije ponedjeljka ne može dati odgovore. Zastupnica SDP-a Ingrid Antičević-Marinović glavnog krivca za nedonošenje zakona vidi u Vladi.
- U Hrvatskoj su očito na djelu neki retrogradni procesi. Ne okrivljujem Katoličku crkvu koja ima pravo širiti svoju istinu i koja radi svoj posao, nego državu koja očito svoj posao ne obavlja – kaže I. Antičević-Marinović.
Kristina Thrčin
ISTAKNUTO: