Za doze novog cjepiva tinejdžerica 3000 kn
Autor Diana Glavina
Roditelji koji žele svoju tinejdžericu cijepiti i tako je zaštititi od humanog papiloma virusa, jedne od najčešćih spolno prenosivih bolesti, mogu to učiniti, i to najbolje u dogovoru sa školskim ili obiteljskim liječnikom ili ginekologom.
Četverovalentno cjepivo gardasil koje štiti od HPV-a tipa 6, 11, 16 i 18 dostupno je i na hrvatskom tržištu. Podsjetimo, HPV tipovi 16 i 18 odgovorni su za oko 70 posto slučajeva raka vrata maternice, a tipovi 6 i 11 za oko 90 posto slučajeva bradavica na spolovilu.
Roditelji koji su odlučili cijepiti svoju djevojčicu cjepivo moraju naručiti u ljekarni, a ljekarnik će se pobrinuti da za dan, dva iz jedne od veledrogerija cjepivo stigne u ljekarnu. Cjepivo se aplicira u nadlakticu u tri doze, odnosno dva docjepljivanja. Dva mjeseca nakon prvog cijepljenja slijedi docjepljivanje drugom dozom, a šest mjeseci nakon prvog cijepljenja slijedi i drugo docjepljivanje. Cjepivo ukupno košta 3000 kuna.
Stručne smjernice
Cijepiti ili ne? S tim se pitanjem majke srednjoškolki gotovo svakodnevno obraćaju ginekolozima, a očekuje se da će se stručna društva Hrvatskog liječničkog zbora (ginekološko društvo, društvo dermatovenerologa, društvo kolposkopičara) uskoro obznaniti stručne smjernice i preporuke o tome koga i kada cijepiti.
– Struka podržava cijepljenje. Podržava ga i Liga za borbu protiv raka. S obzirom na to da je HPV spolno prenosiva bolest, cijepiti se treba prije stupanja u seksualne odnose, dakle negdje oko četrnaeste godine – kaže nam ginekolog onkolog dr. Damir Eljuga, koji je i predsjednik Lige.
Naglašava, međutim, da cijepljenje nije rješenje za rak vrata maternice jer iako su u našem podneblju tipovi 16 i 18 najčešći uzročnici te bolesti, postoji još više od 90 tipova HPV-a. Tu je i klamidija, bakterija koja se prenosi spolnim putem i može također uzrokovati rak vrata maternice.
Dakle, cijepljenje ne smije kod mlade osobe ulijevati apsolutnu sigurnost i navesti je na promiskuitetno ponašanje – kaže dr. Eljuga. Napominje da borbu protiv raka vrata maternice treba temeljiti prvo na edukaciji mladih, kvalitetnom seksualnom odgoju, zatim na cijepljenju te programu probira žena i organizirnom pozivanju žena na PAPA test.
Četrdesetak zaraženo
Prema podacima Zavoda za javno zdravstvo grada, među 555 adolescentica koje su lani bile na ginekološkom pregledu, 7,2 posto ili četrdesetak mladih djevojaka bilo je zaraženo HPV-om. A među njima čak 72,5 posto bilo je inicirano za razvoj raka vrata maternice visokorizičnim tipom HPV-a.
Liječnici, pak, procjenjuju da je oko 60 posto žena inficirano HPV-om. A o riziku širenja infekcije HPV-om najbolje govori podatak da u prvih godinu dana nakon stupanja u spolne odnose mlada žena ima čak 20 posto šanse da se zarazi HPV-om, i to neovisno o broju partnera. U Hrvatskoj se svake godine otkrije oko 400 žena s rakom vrata maternice.