Dakle otkako mi je mali krenuo u jaslice nižu se same bolesti...jedna za drugom..ima godinu i pol i više nisam pametna što napraviti...da li ima nešto dobro da mu dajem za imunitet?
Hvala dodolina
Dakle otkako mi je mali krenuo u jaslice nižu se same bolesti...jedna za drugom..ima godinu i pol i više nisam pametna što napraviti...da li ima nešto dobro da mu dajem za imunitet?
Hvala dodolina
To ti je totalno normalno - dijete jednostavno mora proći tu fazu kad uđe među grupu i počne se susretati s novim bakterijama i virusima - a što je zapravo i dobro jer i sa tim bolestima zapravo radi sebi imunitet. jer kako je bolesno tako se tijelo zapravo jača i pamti te sad nove zloće i onda se poslije bolje bori protiv njih.
Ako nije u jaslicama, onda je kad krene u vrtić ili u školu. Dakle, uvijek kad prvi put krene među grupu - mora proći taj period.
Nama je trajao dobrih 6 - 8 mjeseci kad je Marko krenuo u vrtić s 2i pol godine, ali zato poslije stvarno više nije bilo frkne, normalno jednom-dvaput na godinu bolestan i to je to.
Sad samo ovisi o djetetu koliko će trajati, mojoj kolegici s posla je trajalo nekih 4 mjeseca u jaslicama (a to mi i zvuči OK jer se i kaže da manja djeca sve bolje podnose pa si onda valjda i imunitet prije steknu).
Hvala ti ..ma tako sam i ja čula da se tako stiče imunitet..ali svejedno mi je to koma...i baš bi mu htjela dati nešto što bi mu poboljšalo imunitet,..
meni milijunti glas.Davor prvotno napisa
i mi smo imali problema kad je mala tek krenila u vrtić. svaki misec neka bolešćurina. najviše upala grla, začepljenog nosa i fibre.
sad je ok. valjda smo prošli tu fazu privikavanja na bolesti kolektiva. :D
Ima nas još više koji smatramo da je poznata krilatica Friedricha Nietzsche-a kompletna glupost i da nešto što te (zamalo) nije ubilo nema niti teoretske šanse učiniti te jačim. Ali zato dok "jačaš" nakon bolesti zaostaješ u svim aspektima razvoja.
Njegova slijedeća jako poznata krilatica je "rad oslobađa".
Krilatice imaju običaj zaći pod kožu koliko god bile besmislene. Recimo: "što nam krava daje to se zove..."
dodolina nažalost ne postoji čarobni pripravak za imunitet, iako postoje mnogu (skupi) pripravci. Ako ti je dijete baš jako boležljivo, zapravo ako te bolesti ne prolaze kao obične šmrcavice nego se kompliciraju (a vidim da si bila na produljenom porodiljnom, zato govorim) razmisli o micanju djeteta iz vrtića.
Dosta smo se raspitivali i imamo dvije teorije![]()
Pedijatrica nam je potvrdila da se imunitet (kakav god da je), do cca treće godine, ustvari troši, a ne da se gradi sa svim tim boleštinama. Dobar dio tih viroza i infekcija zahtijevaju lijekove koji prolaze kroz organizam (npr. antibiotici kroz bubrege), a to se pokušava izbjeći što više kod tako male djece. Tako da preporučuju čuvanje djece u kućnom okruženju do te treće godine, a tek nakon toga uključivanje u vrtić.
Iskustva prijatelja koji imaju malu djecu su malo drugačija - prva godina katastrofa što se tiče bolesti, a druga je već puno lakša. Ali pretpostavljam da to ovisi i o djetetu.
Naš je upisan u jaslice, ali od 09. mjeseca gotovo da i nije u njima zbog svih tih viroza. Zadnjih mjesec dana je u kućnom okruženju (što s nama, što s bakom i didom), ali i dalje pobolijeva![]()
Autor kao da ima neprestalnu potrebu biti "svakom loncu poklopac", bez obzira kakva tema bila, što se o njoj pisalo, zna li on uopće sam što želi reći i ima li uopće pojma o temi o kojoj se piše.Davor prvotno napisa
Ali ima u Međunarodnoj klasifikaciji bolesti jedna šifra jedne dijagnoze koja itekako dobro pripada nekome s toliko ideja o samobožanskoj i samosveznajućoj prirodi i s toliko paranoidnih ideja o raznim bjelosvjetskim zavjerama. Šifra je: F20.
I kakva je ovo baljezgarija da "...zaostaješ u svim aspektima razvoja..." :shock: ispada da smo mi svi, koji smo milijun puta kao djeca bili bolesti, psihomotorno retardirani... ma daj molim te... Prvo skoči, pa onda reci hop!
ne vidim korist od gripa i prehlada, imunost na njih nije dugovječna, možda godinu dana (neke gripe) a možda koji mjesec
bolest slabi tijelo, ali i napada slabo tijelo
vitamin C je jako važan u prevenciji prehlada, dosta voća i povrča, više svježeg, da digne imunitet
e da i važan faktor je stres: dok ne prođe 100% adaptacija jaslice i vrtič su izvor jakog stresa ,ne smo zbog odvojenosti od poznatih ljudi nego i radi hrpe nepoznate djece, koja ne znaju baš kako riješiti verbalno sve međusobne konflikte
a stres ruši imunitet
QED.Stana prvotno napisa
Čudno kako se u svakom tvojem postu nalazi idealan odgovor.
dodolina moj savijet, ako je to ikako moguce, da ga ispises iz jaslica i da krene u vrtic kad bude malo stariji i otporniji. a do tada doma sa tetom cuvalicom.
Hvala vam svima...i ja si razmišljam da ga ispišem iz jaslica ali mi opet drugi sugeriraju da ne...tako da sam između dvije vatre..da on mora steći imunitet kad tad...ali i ja mislim da je bolje ipak sa 3 god.
istina da mora steci imunitet, ali nece ga steci tako sto ce stalno pobolijevati u jaslicama. steci ce ga na druge nacine, zdravom prehranom, zdravim nacinom zivota opcenito.
Imunitet se stiče samo kontaktom sa uzročnicima bolesti, bio on klinički manifestan (češće kod manje djece) ili latentan.
Nikava zdrava hrana i način života ne jačaju imunitet već omogućavaju organizmu kondiciju uz koju je veća šansa da infekcija prođe bez simptoma.
I moj je savjet da dijete ispišeš iz jaslica do 3. godine.
thanks bibai. i sorry na krivoj info
zahvaljujem se svima....morati ću dobro razmisliti....
Apsolutno točno. Uz posebnu napomenu da vitamin C (toliko često, zapravo tradicionalno i po inerciji, ordiniran) isto tako nema nikakve dokazane veze s podizanjem imuniteta. Imunitet, vrlo pojednostavljeno, znači zapravo prisutnost obrambenih snaga organizma, od kojih su neke mehaničke (koža, sluznice itd.), a druge su određene krvne stanice, molekule i protutijela koje "bujaju" u prisustvu uzročnika upale (bilo da se radi o infekciji, infektivnoj bolesti, cijepljenju) i brane organizam, a zatim neke od tih stanica "pamte" klicu s kojom su bile u kontaktu i prilikom slijedećeg kontakta s njom pokreću niz mehanizama da bi se proizveo puno veći broj opet određenih stanica, protutijela i molekula a da bi obrana organizma bila puno efikasnija. Vitamin C, kao i razni drugi preparati koji se jako reklamiraju i za skupe pare prodaju, nemaju nikakve veze s ovim... Jedino što se može "dati za podizanje imuniteta" (užasno ne volim ovaj termin, zato sam ga i stavila pod navodnike) je terapija imunoglobulinima u osoba koje boluju od bolesti u kojima im je smanjena produkcija, ili transplantacija koštane srži u osoba koje boluju od bolesti gdje je smanjena produkcija krvnih stanica.bibai prvotno napisa
To da se imunitet stiče samo kontaktom s uzročnikom bolesti nije baš sasvim točno, jer što je npr. s toksoidom difterije. Cijepljenjem se imunitet u tom slučaju stvara na toksin.
Koliko mi je poznato, imunološki se odgovor može pojačati imunostimulatorima i mnoga istraživanja idu u tom smjeru.
Da, ali mi se čini da je marketing tu uzeo maha. Većina tih stimulansa (n.pr. ehinacea, plod bazge) izazivaju reakciju sličnu zarazi i štetni su ako se koriste kada krene zaraza. Negdje sam imao članak o tome, ali nije u ovom računalu. Budem potražio.
Dodolina, tako je bilo i kod nas... A onda smo nasli tetu čuvalicu koja je čuvala M. do 3. godine. Krenula je u vrtić sad u rujnu i, iako je dva puta bila bolesna, sve je puno bolje nego prije dvije godine u jaslicama (u koje je išla mjesec dana, a poslije tri mjeseca bila više bolesna nego zdrava). Veća je, otpornija. Kad se sjetim naše jednogodišnje mrvice kako se bori s bronhitisima i temperaturama, kako sjedi na krevetu jer zbog otežanoga disanja ne može ležati, žao mi je što nismo preskočili i tih mjesec dana u jaslicama.
Toksoid difterije je ANTIGEN- opet vrlo jednostavno rečeno, antigeni su molekule (najčešće proteinske) koje su se u stanju spojiti s protutijelima i pokrenuti kaskadu imunoloških događaja. Dakle, točno je...Anvi prvotno napisa
Moje iskustvo je takvo da su mi djeca,kad su krenula u vrtić( 3 godine) skupila valjda sve do jednu virozu i boleštinu koja je harala vrtićem.To je trajalo godinu,dvije a ja sam mislila da ću poludjeti.Htjela sam ih ispisati ali pedijatrica me uvjeravala da će organizam ojačati,da će djeca steći imunitet na sve te vrtićke bolesti i da ih ostavim u vrtiću.I tako je i bilo.Istrpili smo to kritično razdoblje i sad su stvarno otporni(kuc-kuc),izbjegnu 90% trenutnih bolesti koje haraju vrtićem i školom.
Ali tvoje dijete je jako maleno i ja bi se nekako potrudila da izbjegnemo taj vrtić
Vidim da mi fali nešto u ovome što sam napisala... pod pojmom antigen u ovom kontekstu (cijepljenje) se podrazumijeva ili oslabljeni živi mikroorganizam kod proizvodnje živih cijepiva, ili kod proizvodnje mrtvih cijepiva ili inaktivirani virus ili bakterija ili neki dijelovi tih istih mikroorganizama za koje se zna da imaju antigeno svojstvo (njihovi polisaharidi, proteini, toksoidi i druge komponente).Becky prvotno napisa
Moram se malo nadovezati i na temu "imunostimulatora". Zapravo koliko je meni poznato (ne bavim se uskim područjem kliničke imunologije, ali se na mom odjelu često liječe djeca s leukemijama, teškim imunodeficijencijama, djeca koja primaju kemoterapije, zračenja, i razne lijekove koji im oslabljuju imunitet- a istoj toj djeci bi to itekako pomoglo umjesto da budu u sterilnim jedinicama, da se liječe transplantacijama koštane srži i preparatima imunoglobulina, i da primaju hrpetinu antibiotika, antivirotika i antimikotika a koji često ne pomognu previše pa djeca na žalost idu iz sepse u sepsu uz sve mjere opreza i liječenja) danas NA ŽALOST ne postoje nikakvi preparati koji bi bilo nedvosmisleno dokazani imunostimulatori. Daj Bože pa da se takvi preparati uistinu pronađu i da se u dvostruko slijepim pokusima dokaže njihova djelotvornost. Dvostruko slijepi pokus je nešto što svaki lijek koji se pušta u promet i koji službena medicina priznaje mora obavezno proći. To je kontrolirani, prospektivni, randomizirani pokus- uzmu se nasumce 2 skupine velikog broja (dobrovoljnih) ispitanika. Jednoj se daje placebo a drugoj supstanca koja se ispituje. Obje tablete su istog izgleda, a ni liječnici ni ispitanici ne znaju koju tabletu dobivaju. Nakon završetka studije provodi se statistička obrada i ako se pokaže da je povoljan ishod nastupio statistički puno češće u skupini koja je dobivala aktivnu supstancu u odnosu na skupinu koja je dobivala placebo, zaključuje se da je lijek djelotvoran. U takvim istraživanjima nerijetko se nalazi visok postotak djelotvornosti placeba katkada i u oko 30% slučajeva. Dalje, ako se takvo što dokaže, treba biti objavljeno kao CC- rad u nekom od eminentnih znanstvenih časopisa- a to, između ostaloga, znači i to da bi svatko tko bi išao ponavljati taj pokus trebao dobiti iste rezultate.
Ja ne znam (ispravite me ako griješim) niti za jedan preparat za koji se smatra da ima imunostimulirajuća svojstva koji je takvo što prošao. Ali, da me ne shvatite krivo, znam da se rade istraživanja, znam da se takvi traže, i to bi bila zbilja revolucija ravna pronalasku antibiotika, i ja se jako veselim danu kad će se takvo što objaviti!
Ja zaista nemam ništa protiv biljnih lijekova, ali tek onda kad se nedvosmisleno dokaže njihova djelotvornost i prihvatljive nuspojave. Jedan od takvih lijekova je i digitalis (tvornički napr. Lanitop), koji je dobiven iz biljke Atropa Belladonna. Izuzetno koristan i za mnoge srčane bolesnike spasonosan lijek, ali isto tako i jako štetan i potencijalno letalan ako se ispravno ne dozira i ako se pacijent ne drži pod strogom kontrolom. Navodim ga kao primjer jednog od ne baš velike skupine biljnih pripravaka koji su prošli navedena testiranja. Većina "biljnih lijekova" koji su danas na tržištu postoje to nisu prošli, a njihovi pripravci su nedovoljno pročišćeni i nepoznata je točna doza "aktivne supstance" a i nedovoljno definirana indikacija (napr. na kutiji piše: "za srčane bolesnike"- što to znači? Srčanih bolesti ima jako, jako puno, od kojih se mnoge "dijametralno suprotno" liječe, dakle ako koristi napr. za tahikardije, ubilo bi čovjeka s bradikardijama; samim time- "lijek" nema nikakvog efekta).
Svima bi nama, i bolesnicima i liječnicima, bilo zaista puno lakše i jednostavnije za raditi kad bi postojao takav čarobni lijek koji bi izliječio djecu koja umiru od teških imunodeficijencija. I ja se, iskreno, zaista veselim danu kad/ ako će se takav pronaći i dokazati. A do onda nam ostaje da ih liječimo ovime što imamo, a svima ostalima koji uzimaju "imunostimulatore" ostaje onaj stari dobri placebo efekt- dok se ne dokaže suprotno...
![]()
Imunosustav nikada ne djeluje na cijelog (u ovom slučaju) uzročnika već na niz njegovih dijelova koji su sposobni potaknuti imunoreakciju. Njih nazivamo antigeni. I uvijek ih je jako puno jer si je na taj način priroda svela na minimum mogućnost "rupe u sustavu". Tj ako ne postoje adekvatne imunostanice koje će ragirati na jednog, reagirati će na drugog, trećeg, 100-tog. Po tom su principu koncipirana i pojedina cjepiva. Npr acelularni pertusis kod kojeg su izabrane 2,3,5 komponenti koje kvalitetno potiču obranu, ali nisu (tj manje su) reaktibilne nego kompleks cijele bakterije koja ima i preko 100 poznatih antigena. Ili recimo, toxoid difterije, tetanusa je bitan za stvaranje imuniteta jer ono što stvara kliničke simptome i što je opasno za čovjeka nije bakterija već toksin koji luči.
Vjerojatno u prirodi ima tvari koje na neki način stimuliraju imunosustav (ehinacea?), a sigurno ima onih koji su iskorišteni nakon što su prepoznati iz samog organizma kao interferon npr, no oni ne mogu ciljano potaknuti izlječenje od pojedine bolesti tako što se stvore protutijela ili specifične ubojite stanice protiv bolesti x i y pa si ti sada imun, već aktiviraju cijeli imunosustav na borbu. To je skraćano ono što sam već rekla - dovode organizam u kondiciju u kojoj će lakše izvojevati pobjedu. Ali samo kod ljudi bez izraženije imunodeficijencije.
Jer kod imunodeficijencija (prirođenih, stečenih, iatrogenih) problem je što nedostaju karike na koje možeš djelovati.
Oholost i arogancija nisu vrline. Tvoja elokvencija i poznavanje područja od prirodnih do društvenih znanosti su doista impresivni, ali s tim idu i mane. Zašto misliš da zaslužujemo biti predmetom tvojih pogrda i neprimjerenih kritika? Cijenila bih kad bi nas pristojno podučio. Onda bih mislila da si velik čovjek. Ovako mi sve više sličiš na nekog koga ne želim poznavati, uz čije se prisustvo nelagodno osjećam. I žao mi je zbog toga.Davor prvotno napisa
Osoblje foruma: zašto ovo suptilno vrijeđanje nije editirano?
Echinachea je pod upitnikom jer ja nisam naišla niti na jedan znanstveni članak koji bi dokazao njenu učnikovitost tijekom infekcije kod ljudi.
Pa ako netko nađe neka linka.![]()
Agree...bibai prvotno napisa
![]()
Lijepo je što na forumu imamo ovako stručne i pametrne osobe od kojih se može jako puno naučiti.![]()
Davore,čitaj s nama i uči
sad si me razočarala, meni se ona čini nekako najboljom po pitanju učinkovitosti pa je često dajem djecibibai prvotno napisa
![]()
ne kažem da se ne razboljevaju, ali mi se doista čini da otkako je piju nekako više s nogu sve te bolesti i viroze odrađuju :? :?
Jako mi je zanimljiv ovaj topic i mišljenje medicinara o imunitetu. Pa bih još jednom istaknula ovaj dio
za sve one koji kljukaju djecu raznoraznim sintetičkim i biljnim pripravcima vjerujući kako će im to "podići imunitet". Zapravo je rješenje nedvosmisleno - do treće godine doma, a dodala bih još dojenje, nedržanje djeteta pod staklenim zvonom (izbjegavanje steriliziranja i opsesivnog ribanja djetetova okoliša Domestostima i sličnim sredstvima) i izbjegavanje antibiotika kad nije dokazana bakterija (ono slavno davanje antibiotika bez učinjene krvne slike i brisa koje mnogi roditelji i pedijatri jako vole).Becky prvotno napisa
Inače, ja sam jako zadovoljna Kalebovim imunitetom - u 20 mjeseci života imao je 2 trodnevne viroze, jednom je imao afte i jednom gljivice - i to je to. Ja sam, pak, stalno bolesna, ali nikad još ništa nije pobrao od mene, čak ni gripu kad smo je i MD i ja imali...
Luna do tri godine doma - imaš sreću da si to možeš priuštiti.
I ja sam [/u]sada zadovoljna Nininim imunitetom, nakon groozne prve godine u jaslicama.
I moram reći da ovi pripravci za dizanje/jačanje imuniteta niš ne vrijede, iz iskustva. Dijete jednostavno mora proći fazu prilagodbe i to je najjači pripravak. A također se i slažem da "domestos" i sl. ništa ne pomaže...
uh, znala sam da ću zeznuti s underlineompardonček
Pa, ne radi se baš o sreći. Dosta toga sam morala posložiti, organizirati... Još sam u trudnoći počela planirati i otvorila svoj obrt, da mogu raditi od doma.
Doma do treće godine uključuje i bake i čuvalice, ne mora nužno biti roditelj (iako bi to bilo idealno).
Ja ne mislim baš da je to jednostavno ali dobro
Misliš li da kad jednom Kaleb krene u vrtić/školu neće morati proći tu prilagodbu?
Cure, puno hvala na detaljnom osvrtu.![]()
Imam i ja jedno pitanje. Ovo sto je Davor spomenuo, eventualnu stetnost uzimanja imunostimulatora tijekom ili neposredno pred obolijevanje, sto mislite o tome?
Sto se tice mene, muza i djece, mi nikad nismo koristili preparate za jacanje imuniteta. Uglavnom smo se oslanjali na dobrobiti zdrave prehrane, djeca na dojenje, sto cesce izlaske van itd. Zorka mi je nakon polaska u vrtic uredno "odradila" svoju turu viroza i kozice. Sad je uglavnom sve ok. Jasena je to sve odradjivala uz nju, ali uz puno blaze ili skoro pa neprimjetne simptome. (osim u slucaju kozica)
Inace, sjecam se dok sam bila dijete, kod mojih roditelja se cesto jeo cesnjak i djedov med...isto u svrhu jacanja imuniteta.
bibai, možeš napisati što je točna definicija imuniteta, tj. imunosnog susatava u medicini?
jer mene ovo pomalo zbunjuje
inače danas sve više stručnjaka tvrdi da imunitet na neki čudesan način ipak ovisi ne samo o fizičkom, nego i psihoemocionalnom stanju, pa shodno tome dijete koje prolazi kroz svojevrstan stres privikavanja na vrtić (koji je nama normalan izbor, što ne znači da je djetetu najprirodniji) i da kao rezultat tog stresa imunitet kod djetea slabi, kasnije kada se dijete navikne na vrtić/jaslice se to popravi.bibai prvotno napisa
ima na ovom forumu i psihologa, pa možda mogu dodati koju...
da dodam jednu crticu, na temu imunostimulansa:
dojenje, tj. majčino mlijeko to zasigurno jest.
na žalost su istraživanja na tu temu počela tek relatvino nedavno, ali ih ima i sva mahom pokazuju veliki pozitivan učinak dojenja na cjelokupno zdravlje, kako u djetinjstvu-tako i u odrasloj dobi, u usporedbi s umjetnom prehranom.
samo cu se nadovezati na mmmamma Juanita prvotno napisa
Anja je u jaslice krenula u 9. mjesecu, u grupi ih je 22, ona je jedina iskljucivo dojena u grupi i jedina do sada nije niti jednom isla doktoru niti izostajala zbog bolesti
Ja bih dodala svoje današnje razmišljanje (nije znanstveno utemeljeno nego samo moje mozganje). J je krenula u jaslice i prva 2 mjeseca bila konstantno bolesna. Sad je zdrava već skoro mjesec dana. Znam da nije statistički značajno ali...
Uglavnom, mišljenja sam da se imunosni sustav djeteta nakon cca godine dana "zaštićenosti" "šokira" u kontaktu sa kružećim virusima. Nakon nekog vremena "skuži" da mora raditi na nekom većem nivou, u višoj brzini, da tako kažem i počne se efikasnije boriti s onim što još nije upoznao. A ono što je upoznao zapamti (ili bi barem trebao). To je samo moja teorijica.
A dojenje... opet moja teorija, što se zaštićenosti tiče, ima smisla kada i majka i dijete budu izložene istim virusima. U slučaju jaslica to nije tako pa dojenje nije tako efikasno. To je samo moje mišljenje i iz našeg iskustva, jer je Jana dojila i doji cijelo vrijeme (i to puno) a bolesti su se nizale.
mislila sam iskljucivo dojena prvih 6 mjeseci, da ne mislite da jos i danas iskljucivo dojianjica prvotno napisa
![]()
moja kolegica je malog dojila 2 god. i s 2 je krenuo u jaslice, prošao je sve isto kao i moja curka koja je krenula s godinu i dojila 6 mj...
ja mislim da rijec iskljucivo dojenje prvih 6 mjeseci jako bitan faktor u dojenju
dojenje povoljno utječe na opće zdravlje djeteta i dojena djeca su generalno zdravija od nedojene, to kažu istraživanja.
naravno da pojedinačnih slučajeva ima i jednih i drugih.
Ja sam sklona vjerovati ovome.imunitet na neki čudesan način ipak ovisi ne samo o fizičkom, nego i psihoemocionalnom stanju
Tj. misljenja sam da je stanje koje nazivamo "dobrim zdravljem", stanje u kojem je organizam psihicki i fizicki (i energetski) u ravnotezi.
Slažem se. Samo kažem da imunoglobuline u mlijeku možemo djetetu prenijeti samo ako ih imamo, a stvaramo ih kontaktom sa virusom (ili bakterijom). Dakle, nema kontakta, nema imunoglobulina. Svi ostali aspekti dojenja nisu uopće upitni.mamma Juanita prvotno napisa
![]()
Tu je još boldano trebalo biti "s uzročnikom bolesti", vjerojatno bi bilo razumlivije.Anvi prvotno napisa
Bilo mi je naime čudno da je Bibai napisala:
kada doista nije potrebno biti u kontaktu s uzročnikom, već je dovoljno biti u kontaktu s nekim od antigena koje posjeduje taj uzročnik, bilo da potječu od samog uzročnika (u slučaju difterije s toksoidom pa se stiče imunitet na toksin) ili od nekog drugog, srodnog mikroorganizma koji posjeduje te iste antigene (imunizacija kravljim boginjama je davala imunitet protiv velikih boginja) da bi se stvorio imunitet koji nas može zaštiti od razvoja bolesti. Da ne ponavljam ono što su bibai i Becky napisale, reći ću samo da s moje strane sve štima i nejasnoća više nema.Imunitet se stiče samo kontaktom sa uzročnicima bolesti![]()
Što se tiče imunostimulatora, pretražila sam doduše vrlo površno na stranicama NIH, doista nisam našla da su rađene kliničke studije, ali se radi in vitro i in vivo s echinaceom i propolisom, te njihovim komponentama.
Svakako da i psiha znatno utječe preko neuroendokrine osi.
"Stres" potiče dio mozga na lučenje hormona stimulatora nadbubrežne žlijezde čiji je konačni proizvod pojačano lučenje hormona jakih imunosupresora. Nije jedini mehanizam i nije baš ovako jednostavan, no nadam se da je shvatljiv.
Sličnim mehanizmom (naravno ne preko istih hormona) žene odgađaju mjesečnicu, dobivaju simptome trudnoće...