...Pošto si ti već pekla kruh bez pekača imaš i znanja i prakse.
Ako ti sredina kruha nije bila prevlažna onda ne diraj vodu nego samo kvasac i šećer. Za taj program odnosno dužinu trajanja procesa imaš previše kvasca i šećera.
Bilo bi dobro da sa pekačom eksperimentiraš tokom dana kada možeš nadgledati tijesto, pa ako se tijesto diglo i spremno je za pečenje, prebaci na program pečenja i spasi kruh. Kad dobiješ dobar kruh onda idi na noćno pečenje i odgodu programa.
Što se tiče glutena o njrmu se može pisati jako puno. Probat ću kratko i jasno reći ono najvažnije.
Gluten je bjelančevina koja se nalazi u žitaricama. Koliko će ga biti zavisi od vrste, sorte i klimatskih uvjeta. Ništa manje nije bitan i kvalitet glutena, što znači da neko brašno može imati puno glutena ali da nije dovoljno kvalitetan. Ista sorta pšenice nema svake godine istu količinu i kvalitet glutena, on varira zavisno od vremenskih uvjeta .(Ima još faktora koji utiču na kvalitet ).
Gluten može biti:
-rastezljiv – elastičan
-rastezljiv - neelastičan
-nerastezljiv – elastičan, zove se još i čvrst kratak gluten
-nerastezljiv – neelastičan
Za proizvodnju kruha brašno treba da ima veću količinu kvalitetnog glutena koji treba da je rastezljiv i istovremeno elastičan i da te osobine ne gubi u toku prerade. Tijesto sa takvim glutenom je stabilno, ne razilazi se, ne omekšava. Takav gluten zadržava CO2 koji se razvija pri fermentaciji tijesta, pa kruh ima dobar volumen.
Kod nas nitko ne proizvodi gluten, on se uvozi i neki ga mlinovi dodaju brašnu ukoliko brašno ima malo ili loš gluten ili kupci zahtjevaju brašno sa više glutena. Ima i firmi koje rade razne smjese za pekare ili poboljšivače, pa isto u to dodaju gluten. U maloprodaji nema glutena, jedino u veleprodaji i to je obično pšenični gluten.
Količina glutena i njegov kvalitet jedino se može odrediti kem. analizom u laboratoriju.
Brašno koje je dobro za kruh, nije pogodno za tjesteninu, zato imamo posebno pekarska brašna, brašno za kolače i brašno za tjesteninu. Stoga što su namjenjena za tu proizvodnju i zovu se namjenska brašna.
Pira sa kojom ti radiš ima više bjelančevina od pšeničnog brašna ( malo sam googlala ) pretpostavljam da je i kvalitetan , pa ti preostaje da samo poradiš na količini kvasca i vremenu trajanja.