Moguće objašnjenje 'smrti u kolijevci'
Sindrom iznenadne dječje smrti (SIDS), ili smrt u kolijevci, neočekivana je smrt novorođenčeta koja se ne može objasniti niti jednim poznatim uzrokom vezanim uz dječje zdravlje ili okolinu. To je vodeći uzrok smrti novorođenčadi između prvog i šestog mjeseca života. Rizik od SIDS-a počinje s oko dva tjedna života, a onda opada nakon što dosegne vrhunac s tri mjeseca, a vrlo je rijedak nakon godine dana. Od 40-ih godina prošlog stoljeća oko milijun smrtnih slučajeva djece povezano je sa SIDS-om. Slučajevi SIDS-a prije toga bili su vrlo rijetki. Gotovo isključivo događa se u Europi, Australiji/Novom Zelandu i Sjevernoj Americi. Samo u SAD-u SIDS svake godine odnese oko 3.000 djece.
Veza s madracima
Premda postoje mnoge teorije o uzrocima SIDS-a, niti jedna nije bila toliko uvjerljiva do teorije Barryja Richardsona, britanskog stručnjaka za materijale. Njegovu je teoriju potvrdio i istražitelj dr. T. James Sprott, novozelandski kemičar i forenzičar.
Njihova istraživanja pokazuju da je SIDS rezultat slučajnog trovanja uzrokovanog otrovnim plinovima koje otpuštaju dječji madraci. Ti plinovi nastaju interakcijom uobičajenih kućnih gljivica s fosforom, arsenom i antimonom, kemijski spojevi koji su prirodno prisutni u madracima ili su dodani kao tvari za sprečavanje požara.
Gljivice su same po sebi bezopasne, ali se hrane tim spojevima. Bioprodukti su plinovi fosfin (PH3), arsin (AsH3) i stibin (SbH3). Ti plinovi, ako se udišu čak i u minimalnim količinama dulje vrijeme, mogu ometati prijenosnike živčanih impulsa – kolin i acetilkolin – od mozga do srca i pluća. To zatvara centralni živčani sustav te zaustavlja rad srca i pluća. Plinovi su teži od zraka i oko 1.000 puta otrovniji od ugljičnog monoksida. Ponavljano izlaganje tim plinovima, posebno u kombinaciji s drugim 'napadima' na bebin imunološki sustav, može rezultirati trovanjem i smrću.
Do danas ne postoje istraživanja koja bi pobila ovu teoriju ili ponudila bolju. Istraživanjem 1994. godine Richardson je otkrio visoke razine antinoma u jetri beba umrlih od SIDS-a. Antimon nije prisutan kod zdravih beba i nije otkriven autopsijom kod beba koje su spavale na madracima bez fosfora, arsena i antimona. To znači da je SIDS problem okoliša, a ne medicine. Svjetska područja u kojima se proizvode madraci s tim kemijskim spojevima imaju znatno viši broj SIDS-a. Područja gdje također postoje gljivice, poput Japana, Hong Konga i otočja na Pacifiku, ali gdje madraci ne sadrže te spojeve praktički nemaju problema sa SIDS-om.
Veza s gljivicama
Razvoj gljivica pospješuju tjelesne izlučevine poput znoja, urina, sline i sličnog. Razvoj je također ubrzan uslijed povišene tjelesne temperature, naročito ako beba ima povišenu temperaturu zbog predebelih pokrivača, pretople sobne temeprature, infekcija u oslabljenom imunološkom sustavu, i/ili kao reakciju na cjepivo. Kod muške djece zbog povišenog metabolizma SIDS se pojavljuje čak 30 posto češće nego kod djevojčica.
Britanski istražitelj Peter Mitchell pokazao je da mlađa djeca u jednoj obitelji imaju veći udio smrtnosti od SIDS-a od prvorođene djece zbog ponavljanog korištenja istoga madraca, što povećava prisutnost gljivičnih spora (nespolnih rasplodnih stanica). Rizik se sa svakim novim djetetom povećava. Obitelji s nižim prihodima imaju i višu pojavu SIDS-a jer češće koriste isti madrac. Djeca siromašnih samohranih majki imaju 7 puta veći rizik od SIDS-a.
Richardsonova teorija prvi je put objavljena u Britaniji 1989. godine. Javnim kampanjama u Britaniji i Novom Zelandu znatno je smanjena smrtnost od SIDS-a. Proizvođači u Velikoj Britaniji izbacili su upotrebu toksičnih kemikalija u svojim proizvodima. Paralelno s tim ide i kampanja za stavljanje beba na leđa za vrijeme spavanja. Nažalost, postoji otpor među istraživačima i zdravstvenim vlastima u tim zemljama i u SAD-u koji sprečavaju takve kampanje u tome da budu uspješne koliko bi mogle biti. Moguće je da vlasti pokušavaju izbjeći moguće sudske tužbe sprečavanjem širenja tih informacija.
Kako zaštititi novorođenče
Važno je zaštititi novorođenče od izlaganja tim plinovima. Plinovi teži od zraka spuštaju se prema podu tako da su bebe na neki način zaštićene spavanjem na leđima. Jedino je fosfin neznatno teži od zraka tako da je štetan za dijete u svim pozicijama. Nakon pet mjeseci života, beba se sama može okretati i opet doći u opasniji položaj. Idealno bi bilo zaštititi dijete od svakog mogućeg kontakta s tim plinovima. Prekrivanjem madraca sa zaštitnim prekrivačem moguća je alternativa za mjesta gdje nije moguće kupiti madrace bez tih kemijskih spojeva. Dr. Sprott razvio je BabeSafe prekrivače za madrace kao i načine korištenja polietilena ili elastičnih zaštitnih prekrivača za madrace.
Napuci dr. Sprotta su:
1. Madraci trebaju biti presvučeni debelom, neobojanom polietilenskom plahtom ili kirurškim gumiranim plahtama. Nemojte koristiti PVC jer sadrži spojeve fosfora i antimona.
2. Polietilen ili gumeni prekrivač stavite tako da prekriva cijeli madrac uključujući i bočne strane i potom pažljivo pričvrstite za madrac s jakom ljepljivom trakom (koje i same ne ispuštaju otrovne pare).
3. Polietilen ili gumeni prekrivač na donje strane madraca ne treba biti pričvršćen hermetički. Heremtički mora biti pričvršćen na gornjoj i bočnim stranama madraca.
4. Najbolja presvlaka za zaštitni prekrivač je od vunenog pamuka.
5. Savjet za prekrivanjem madraca odnosi se na sve madrace na kojima beba spava, uključujući i madrace odraslih, madrace druge djece i sve madrace izrađene ili prekrivene s prirodnim proizvodima poput ovčje vune, kozje kože, kapoka, kore drveta, kokosovih vlakana i sl.
6. Navlake za madrace ne bi se trebale koristiti ukoliko kemijskom analizom nije dokazano da ne sadrže sporne elemente.
7. Bebu nikada ne smijete stavljati spavati na madrace druge bebe ili starijeg djeteta ukoliko madrac nije zaštićen prekrivačem.
Beba je izložena riziku na svim mjestima gdje postoje otrovni plinovi. Ispitajte i materijale u dječjim kolicima jer sjedalice mogu sadržavati antimon i fosfor te se rijetko peru. Također je preporučljivo imati dobru ventilaciju u prostorijama gdje beba spava. Zaštitni prekrivač u kolijevci može se postaviti s gornje i bočnih strana, ali ne preko cijelog madraca tako da plinovi mogu padati prema podu.
Smanjena smrtnost dobar je dokaz
Od kasnih 50-ih godina prošlog stoljeća Novi Zeland je imao najveći postotak SIDS-a u svijetu. Promotivna kampanja zaštite madraca u Novom Zelandu od 1994. godine, koju su provodili dr. Sprott, primalje i drugi zdravstveni radnici za prevenciju SIDS-a, imala je 100 postotni uspjeh među 100.000 njih koji su koristili zaštitne prekrivače. Među obiteljima koje su koristile zaštitne prekrivače nije bilo zabilježenih slučajeva SIDS-a. Od 1994. do 1997. godine smrtnost od SIDS-a na nacionalnoj razini pala je za 33 posto. Kavkaska zajednica u Novom Zelandu, koja je naveliko prihvatila ovu praksu, smanjila je smrtnost preko 60 posto. Svi slučajevi SIDS-a unutar tog razdoblja dogodili su se djeci koja nisu imala zaštitni prekirvač na madracu.
Ima li cjepivo ulogu u SIDS-u?
Postoje istraživanja koja povezuju SIDS s cjepivima. Dr. Sprott smatra da cijepljenje može imati značajan, ali ne i presudan utjecaj. Problem može stvoriti samo reakcija na cjepljenje ukoliko dođe do povišenja tjelesne temeprature. Viša tjelesna temperatura pogoduje razvoju gljivica u madracima, koje hranjene fosforom, arsenom i antimonom stvaraju više otrovnih plinova. Cijepljenje postaje bezrizično ukoliko dijete spava na zaštićenom madracu.
SIDS se povezuje i s drugim faktorima. Dr. Sprott naglašava kako oni mogu utjecati na zdravlje djeteta, ali ne uzrokuju ili ne sprečavaju SIDS. Dojenje, važno za zdravlje na druge načine, neće ublažiti efekte opasnih plinova. Spavanje na prsima opasno je samo utoliko što je dijete bliže madracu i tako izravnije udiše otrovne plinove. Spavanje s djetetom pomaže u emocionalnom povezivanju, ali može biti opasno ako je roditeljski krevet izvor otrovnih plinova. Pušenje tijekom ili nakon trudnoće može oslabiti dijete, ali su kemikalije iz madraca glavni uzrok smrti. Siromašna prehrana sama po sebi ne uzrokuje SIDS.
Dr. Sprott ističe kako je, ukoliko je na madracu pravilno postavljen zaštitni prekrivač, svaki položaj za spavanje siguran, može se koristiti bilo koji madrac, dijeljenje kreveta je sigurno, zaštitni jastuci mogu se koristiti za sprečavanje ozljeda i nema rizika od SIDS-a.