Rotavirusna dijareja
Rotavirusna dijareja je virusna infekcija tankog crijeva koja se očituje naglim početkom - jakim povraćanjem, vrućicom i učestalim proljevastim stolicama.
U tipičnim slučajevima bolest je praćena srednje teškom i teškom dehidracijom.
Dijete izgleda bolesno, blijedo je i klonulo, nezainteresirano za okolinu, ima izražene podočnjake i nadut trbuh uz čujna pretakanja u crijevima. Stolice su učestale, vodenaste, kiselog, neugodnog mirisa. Bolest traje oko 5 dana. Ovakvi tipični slučajevi javalju se u djece do 3 godine starosti. U starije djece i odraslih bolest je obično kraćeg trajanja i bez vrućice.
Rotavirus se prenosi fekalno-oralnim putem, što znači kontaktom s izlučevinama - stolicom i povraćenim sadržajem. Može se prenijeti i indirektno, kontaktom sa zagađenim predmetima. Infektivna doza je mala pa je stoga bolest izuzetno zarazna. Liječenje je simptomatsko, a sastoji se od nadoknade tekućine i soli infuzijama slatko-slanih otopina. Djeca koja ne povraćaju mogu uzimati otopine sličnog sastava na usta. Dijeta nije potrebna.
Rotavirusna dijareja češća je u hladnim mjesecima. Javlja se epidemijski u dječjim kolektivima i jedan je od glavnih uzroka bolničkih infekcija na dječjim odjelima. Cjepivo protiv Rotavirusa je u fazi razvoja. Oboljelo dijete valja izolirati iz kolektiva i dobro prati ruke nakon prematanja djeteta.
Gastroenteritis - Virusni gastroenteritis, Norwalk viroza, infekcija rotavirusom, enterična adenoviroza, "crijevna gripa"
Što je to?
Upala želuca i crijeva praćena povraćanjem, vodenastim proljevom i grčevima u trbuhu.
Opis bolesti
Virusi uzrokuju 30 do 40 posto slučajeva infektivnog proljeva u razvijenom svijetu. Nakon infekcija gornjeg respiratornog trakta, virusni gastroenteritis je druga najčešća bolest.
Gastroenteritis mogu uzrokovati mnoge vrste virusa, ali su najčešći zarazni rotavirus, Norwalk virus i neki serotipovi adenovirusa.
Rotavirus je vodeći uzročnik jakog proljeva u djece (najveća učestalost u djece u dobi od 3-15 mjeseci), a može se javiti i kod odraslih koji su u bliskom kontaktu sa zaraženim djetetom (obično s blažim simptomima).
Rotavirusne infekcije se najčešće javljaju zimi u područjima s umjerenom klimom.
Norwalk virus je glavni uzročnik epidemijskog gastroenteritisa u djece i odraslih tijekom cijele godine. Virusi koji su slični Norwalk virusu česti su kod djece školske dobi.
Epidemije virusnih proljeva obično se šire fekalno-oralnim putem. Isto tako je moguć prijenos s osobe na osobu kapljično. Ove viruse često nalazimo u zagađenoj hrani ili u vodi za piće.
Simptomi se pojavljuju od 1 do 3 dana nakon uzimanja zagađene hrane ili vode.
Tko ih dobiva?
Rotavirusi uzrokuju gastroenteritise kod dojenčadi i male djece. Uglavnom do treće godine života većina je djece stekla protutijela na taj virus. Gastroenteritis najčešće pogađa mlade, starije osobe i ljude s oslabljenim imunološkim sistemom. Učestalost je dvoje od tisuću ljudi.
Simptomi • vodenasti proljev (rijetko stolica sadrži sluz ili krv) koji kod
rotavirusa traje 3-5 dana, kod Norwalk virusa 1-2 dana, a kod adenoviroze 1-2 tjedna).
• grčevi u trbuhu
• povraćanje u 90% bolesnika, a izraženije je u djece
• mučnina
Dodatni simptomi koji mogu biti povezani sa bolešću
• glavobolja
• gubitak težine
• povraćanje krvi
• pretjerano znojenje
• hladno-vlažna koža
• bol u mišićima (mijalgija)
• ukočenost zglobova
• inkontinencija
• temperatura iznad 39?C u 30% oboljelih
• drhtavica
• slabi apetit
Koje pretrage može napraviti moj liječnik?
Virusni gastroenteritis se dijagnosticira na temelju kliničke slike. Nalaz kulture stolice može isključiti bakterijske uzročnike bolesti.
Infekcije rotavirusima i adenovirusima mogu se brzo dijagnosticirati korištenjem komercijalnih testova (otkrivanje virusnih antigena u stolici).
Liječenje
Cilj liječenja je nadomještanje tekućine i elektrolita (soli i minerala) izgubljenih proljevom.
Antibiotska terapija nije učinkovita kod virusnih oboljenja.
Općenito se ne primjenjuju lijekovi protiv proljeva, tzv. antidijaroici jer oni mogu produžiti infekciju.
Mjere samoliječenja kako bi se izbjegla dehidracija uključuju uzimanje otopine elektrolita (oralna rehidracijska tekućina koja se može kupiti u slobodnoj prodaji) kako bi se nadomjestila tekućina izgubljena proljevom što je osobito važno kod male djece.
Kako je rizik od dehidracije veći kod dojenčadi i male djece, roditelji moraju pažljivo pratiti broj pelena koje su promijenili dnevno kada je dijete bolesno. Soda i obična voda ne nadomještaju elektrolite potrebne djeci koja su dehidrirala od povraćanja i proljeva.
Promjena prehrane obično će koristiti kod djece s proljevima dok proljev ne stane.
Ne treba jesti jako masnu, slatku i začinjenu hranu. Treba djetetu strpljivo davati male količine mlakog čaja od šipka ili pravog čaja.
Bolesnici s proljevima koji zbog mučnine nisu u mogućnosti uzimati tekućinu na usta možda će trebati infuziju, posebno mala djeca.
Budite strpljivi s djecom i nudite im često manje količine ohlađenog čaja od šipka.
Dijete može jesti uobičajenu hranu samo ne jako masnu i slatko.
Osobe koje uzimaju diuretike moraju biti pažljivi kod proljeva i možda će morati prestati uzimati diuretike za vrijeme akutne faze proljeva. (Uvijek je potrebno savjetovati se sa liječnikom prije nego se prekine terapija propisanog lijeka).
Očekivanja (prognoza)
Većina će se infekcija riješiti spontano. Djeca mogu biti teško bolesna ako
dehidriraju od acije koju je uzrokovao proljev.
Komplikacije
Dehidracija je glavna komplikacija.
Kontaktiranje liječnika
Potražite liječnika ukoliko ne možete nadoknaditi tekućinu, a javljaju se simptomi dehidracije, osobito kod malog djeteta, uključujući slabo izlučivanje mokraće, slabost ili vrtoglavica, suha usta, upale oči, udubljena fontanela (meka točka na glavi novorođenčeta i
dojenčeta) i smetenost (konfuzija). Također se savjetujte s liječnikom ukoliko proljev traje više od nekoliko dana i ako je u stolici primijećena krv.
Prevencija
Većina se infektivnih mikroorganizama prenosi neopranim rukama.
Prevencija se najbolje postiže kroz odgovarajući postupak sa hranom i pranjem ruku nakon korištenja toaleta i kad god su ruke uprljane.
Dojenje vjerojatno pruža određenu zaštitu od infekcije.
Nakon mijenjanja pelena treba temeljito prati ruke sapunom i vodom, a samo mjesto mijenjanja pelena treba dezinficirati.
Još jedan savjet - ako dijete povraća i ima proljev, možda i temp. treba složiti sljedeće: pola čajne žlićice soli i osam ravno odozgo čajnih žličica šećera - politi sa 1 Litrom prokuhane vode i ohlađeno davati djeteu.