Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje
Pokazuje rezultate 201 do 250 od 280

Tema: Ništa vs. (gotovo) bilo što?

  1. #201
    a zakaj avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    2,149

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Apri, i tvoja mama i mama tvog muža je pekla sve na suhoj tavi?
    na teflonkama, unatrag 7 generacija

    adiomare, i ja nemajka trujem djecu fasirancima i pohancima! a oni sretni...

    utjesilo me kad je LeaB negdje napisala da je hrana przena u dubokom ulju dobra (za nesto, ne sjecam se za sto )

  2. #202

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    1,715

    Početno

    Moja prijateljica je freak za to da dijete mora pojesti zdravo, u određeno vrijeme i određenu količinu. Curica joj je stara 2,5 godine i nikada nije probala jesti sama žlicom da ne zaprlja pod, nego ju ona hrani i to sve smiksano. I onda kaže kako mala ne želi ništa jesti i jede slabo. Dok je nije bilo par dana doma, baka je djetetu dala na tacni normalan obrok i dijete je jelo normalno, naravno da je malo uprljala oko sebe, baka je počistila. Meni je ovo nezamislivo. Moja su djeca uvijek kada bi ih hranila jela i sama (dakle jedna žlica/vilica je bila u mojoj ruci, jedna u njihovoj), Starijem sinu smo miksali dok je bio beba, mlađem ni to neko onako fino usitnjavali. Nikada nismo imali problema s hranom. Jedu sve, povrće, voće, meso, ribu. Možda bih mogla nabrojati nekoliko stvari koje ne vole. Ali od njihove prehrane nikada nisam radila filozofiju, nisu morali jesti u uvijek točno određeno vrijeme, ako nisu htjeli probala bih kasnije i sa što manje međuobroka (slatkiši, kolačići, keksi, štapići i sl.).

  3. #203
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    E, viš, ako netko zna, onda LeaB zna.

  4. #204
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Je..je..bila je neka fora s tim uljem sad u zimskim danima.
    A kako sam ja u zimurini jelte onda si ponekad ispohamo piletinu..i to je valjda jedino kako jedemo meso.

  5. #205
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    javljam se....

    došla je vrlo vrlo iz jaslica..nešto ju naljutilo...gadno
    tako da niš specijalno nisam očekivala doma...kad ono suprise :shock: pojela jednu faširku ...malo poslije sam joj stavila u tanjur to krompir varivo i izgnječila vilicom da ne budu veliki komadi nego onak kao pire krompir skoro i malo po malo kroz igru točnije pranje suđa pojela!!! :D :D

    eto..danas nam je uspjelo..iako nije to sjedenje za stolom,daleko od toga...ali polako !!

    već je tražila svoje rajčice ponudit ću joj malo kasnije!

  6. #206
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Ma daj joj te paradajze.. Sto ih vise skrivas to su joj vise napeti.
    Proci ce je faza parajdajza ne brini.

    Bravo za mali pomak!

  7. #207
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    eto. jos malo i sve ces srediti. a rajcicu joj daj odmah.

  8. #208
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj a zakaj prvotno napisa
    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Apri, i tvoja mama i mama tvog muža je pekla sve na suhoj tavi?
    na teflonkama, unatrag 7 generacija

    adiomare, i ja nemajka trujem djecu fasirancima i pohancima! a oni sretni...

    utjesilo me kad je LeaB negdje napisala da je hrana przena u dubokom ulju dobra (za nesto, ne sjecam se za sto )
    koliko zloće!

    moja mama je sasvim sigurno sve pekla nasuho (kod nas se peklo na foliji, na strujnom kolu, prije teflonki), za svekrvu nisam potpuno sigurna.

    a što se pohanaca i faširanaca tiče... možda je stvarno nemoguće shvatiti kako to nije dio nečije kuhinje ni kulture :?
    pa ne potječemo svi iz zagreba svih tih sedam generacija.

    a zakaj, bojim se da bi ti na našoj kuhinji umrla od gladi



    AM, što se tiče kožica... ne serviram to kao poseban obrok, ali kad kažem da mi je drago što će i to pojesti... mislim na to kako mi je drago da u tanjuru ne razdvaja i ne secira kao na satu anatomije.
    kad negdje odemo, ne bojim se da će reći "fuj" i ostati - gladna.
    ja to smatram svojim uspjehom kao što netko smatra svojim da njegov četverogodišnjak zna zavezati vezice na cipelama.
    a ja sam tu totalno podbacila.
    još smo na čičku!

  9. #209
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    (kod nas se peklo na foliji, na strujnom kolu,
    prije teflonki)
    Ozbiljno, to se moze? Nebu se sve spalilo..zagorilo..
    Moze tak i riba?

  10. #210
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    pojela tih 5 malih rajčica

    eto danas super... :D :D

  11. #211
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,439

    Početno

    Citiraj retha prvotno napisa
    Citiraj apricot prvotno napisa
    (kod nas se peklo na foliji, na strujnom kolu,
    prije teflonki)
    Ozbiljno, to se moze? Nebu se sve spalilo..zagorilo..
    Moze tak i riba?
    može file ribe, to znam sigurno, za ribu s kožom... nisam sigurna jer bi koža vjerojatno ostala na foliji.
    ništa ne izgori, ništa se ne zapali, a okus je roštiljski.
    i puno dimi, na to se pripremi.
    ali meso je sočnije nego i na koji način.

    donna, :D
    baš mi je drgo!

  12. #212

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    5,468

    Početno

    Moja mama je tako pekla snicle kad je ganjala nekakvu dijetu. Mljac!

  13. #213

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    Citiraj Luna Rocco prvotno napisa

    Kad razmislim, on mene rijetko kad vidi da jedem.
    jesi sigurna da to nije razlog?

    malo mi je to sumnjivo. Trudiš se da ti dijete uvijek ima šta za jesti, a ti ne jedeš!? Pa možda tebe kopira?

    Nemoj se, molim te, uvrijedit. Ja stvarno ne znam kaj bi ti moglo pomoći, ali znam da moj Marin uvijek traži da jede onda kad vidi nas da jedemo. Onda mu podvalim nekaj slično kaj bi i on smio i sav je sretan.

  14. #214

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    Često problemi s hranom nisu stvarno vezani uz hranu?

    Možda je to njihov način da kontroliraju sebe? ili roditelje?

    Ako dijete jede u vrtiću, znači da nema problema s hranom, nego ima problema s hranom i roditeljima. Nešto drugo uzrokuje te probleme.

    Možda je roditeljima previše stalo do toga da dijete jede pa ono osjeti taj strah i realizira ga (djeca su kompetentna, rekao bi g. Juul).

    Djeca nisu svjesna svojeg autodestruktivnog ponašanja. Postupaju prema instinktu, i ne znaju objasniti zašto nešto rade.

    A možda jednostavno ne vole jesti?

  15. #215
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Apricot, sad je na meni red da se začudim zbog tvoje žestine :/

    Nisam ni mislila da za obrok poslužuješ kožice, već to što ti je drago da ti dijete seciranjem ne odbacuje, upravo je preporučljivo od strane liječnika odbaciti, plus sve ostale vidljive masnoće. No, shvaćam bit izrečenoga, pa samo da kažem da ni moji ne prave problem radi žilice.
    Dapače, Hrvoje jede špek, a ne jede salamu i nikada nije, ne jer mu nisam dala, već ne jedemo ni mi, pa je uz nas stekao takve navike.

    Meni nije nemoguće shvatiti da nešto nije dio tvoje kuhinje, priznajem, malo mi je neobično što ti mama od vajkada ne peče na masnoći, a kako (obično) preuzimamo navike svojih roditelja, to onda seže malo dublje u povijest (vjerujem da se zato a zakaj našalila) i za ondašnje vrijeme je prilično neobično, a znam puno ljudi kako iz Hrvatske tako i iz Bosne, koji čak ni danas, kada se puno više zna o bolestima krvožilnog sustava, (i kada one uzimaju najveći danak) nisu tako osviješteni.

    Moj najveći domet po tom pitanju je vrečica za pečenje mesa u vlastitom soku što mi se čini elegantnije za boravišni prostor jer ne dimi, a foliju i platu bih eventualno isprobala u ljetnoj kuhinji (dvorišnoj zgradi, ne znam kako to drugi zovu) jer vjerujem da se prije zapali nego ispeče, ali, mogu javiti tek kada probam.

  16. #216

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    moja je s dvije godine jela gotovo nista, no nisam podlijegla tome da je bolje ista 8)
    bilo je tu rijetkih izleta u poneko bilo sta, a od toga nam je jedino ostao cokolino

    i sad vidim da nisam pogrijesila, jede vecinu hrane, i sama znam biti zacudena kako smaze povrce na leso i kus-kus

    ali definitivno joj je slatko broj jedan, to moze jesti i kad je vec svega sita


    od sve te minimalnosti, ostao je jedino minimalan dorucak i to me jedino muci, jednostavno je tip kojem apetit raste tokom dana, ujutro ga gotovo i nema

  17. #217
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    ni ja nisam navikla na masnocu, ali to je povezano sa mojom anamnezom. ne kazem da je nikad nije bilo, ali zahvaljujuci njoj ne jedem przeno, ne volim kolu i ostale obojane sokove i nemam potrebu za slatkim (osim cokolade)

    sad je vrijeme krafni a meni muka od pomisli na onu kolicinu ulja (kad bi se krafne radile drugacije, eh...)

  18. #218

    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    4,340

    Početno

    Citiraj leonisa prvotno napisa
    ni ja nisam navikla na masnocu, ali to je povezano sa mojom anamnezom. ne kazem da je nikad nije bilo, ali zahvaljujuci njoj ne jedem przeno, ne volim kolu i ostale obojane sokove i nemam potrebu za slatkim (osim cokolade)

    sad je vrijeme krafni a meni muka od pomisli na onu kolicinu ulja (kad bi se krafne radile drugacije, eh...)
    i ja to sve nisam voljela jako, jako dugo
    i onda mic, po mic i s 30 godina sam se nasla u situaciji da mi cak pocinju pasati i neki kolaci iz slasticarne :shock:
    a o tome sto sad sve mogu jesti, necu ni govoriti 8)

  19. #219
    abonjeko avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Postovi
    1,121

    Početno

    A što vaša djeca jedu navečer??? Čisto da usporedim i malo si olakšam pošto Nila s 1.5 godina još uvijek navečer, ma što god jeli, traži dec i pol mlijeka!!! Treba li mlijeko pomalo izbacivati kao večernji obrok (iako ona baš inzistira na tome!)

  20. #220
    mama courage avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2006
    Postovi
    7,325

    Početno

    Citiraj marta prvotno napisa
    Gle donna, oprosti mi odmah na otvorenosti mozda i grubosti, al ja bih tebi smiksala te krumpire i fasirance s malo juhe i salate (mozda i desert pride) pa bih ti dala zlicu da to pokusaš.

    Ponudi djetetu tanjur i zlicu i rucak koji kuhas doma. A kroasane i slicna sranjca preskoci odmah u ducanu. Nece uspjeti od prve. Mozda ni od desete, ali na tebi je odgovornost da djetetu rucak bude veselje, a ne muka.
    aaaaaaaaaaaaaaaa..... duboki naklon!

    najveca pokora mi je bila jesti cevape na vlasicu (koji su po meni the best) dok ona spava. nisam se uopce izgustala
    nemajko jedna! pa kako nećeš djetetu dati ćevap? pa i sam juul spominje da se smiju davati ćevapi... (ne mogu se točno sjetiti knjige u kojoj to spominje, al da je - je. vjeruj mi )

  21. #221
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    Citiraj mama courage prvotno napisa
    najveca pokora mi je bila jesti cevape na vlasicu (koji su po meni the best) dok ona spava. nisam se uopce izgustala
    nemajko jedna! pa kako nećeš djetetu dati ćevap? pa i sam juul spominje da se smiju davati ćevapi... (ne mogu se točno sjetiti knjige u kojoj to spominje, al da je - je. vjeruj mi )
    hahahahahhahaah

    idem sad odmah nazad na porciju-dvije-pet-deset

  22. #222
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    A što vaša djeca jedu navečer??? Čisto da usporedim i malo si olakšam pošto Nila s 1.5 godina još uvijek navečer, ma što god jeli, traži dec i pol mlijeka!!! Treba li mlijeko pomalo izbacivati kao večernji obrok (iako ona baš inzistira na tome!)
    ah...neki lino ali pokušala bi to izbaciti i dati joj recimo palentu ali kako?

    jutros doručak- bioaktiv + cornflakes :D :D malo...ali dobro!

  23. #223
    Osoblje foruma leonisa avatar
    Datum pristupanja
    Oct 2005
    Lokacija
    zagreb
    Postovi
    16,616

    Početno

    lea navecer jede npr. kruha i pekmeza (ili domaci koji nije slatki ili sa fruktozom). kruha i jogurta, griz, nekad samo voce ako je cijeli dan grickala...i uredno navecer doji.
    bez obzira na brojeve podoja tokom dana,ima ih par "velikih" kada puno posisa. jedan od njih je i taj vecernji.

    ako dijete trazi zasto mu uskratiti i mislim da 150ml nije uopce puno.

  24. #224
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Moja kao i leonisina.

  25. #225
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj apricot prvotno napisa
    i puno dimi, na to se pripremi.
    Znala sam da u necem mora bit caka.
    Mozda po ljeti probam..kad mogu sve prozore pootvarat i ne pretvorit se u pingvina.

  26. #226
    Shiny avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,043

    Početno

    [quote="donna"]
    Citiraj abonjeko prvotno napisa
    A što vaša djeca jedu navečer??? Čisto da usporedim i malo si olakšam pošto Nila s 1.5 godina još uvijek navečer, ma što god jeli, traži dec i pol mlijeka!!! Treba li mlijeko pomalo izbacivati kao večernji obrok (iako ona baš inzistira na tome!)
    Jan navečer, prije spavanja, jede rižine čokoladne pahuljice tj kuglice (kupujem ih u Mercatoru na odijelu zdrave hrane)..ili koji put također kuglice ali od bijele čokolade proizvođača koji je omražen na forumu
    i nema šanse da mu to uskratim kad im se tako lijepo veseli..uostalom ove zdrave rižine su uglavnom na repertoaru...
    i samo kuglice, kuglice..niš drugo..ali uredno večera oko 19 i u 21 papa kugliceeeee

  27. #227
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    shiny-a što večera u 19h?

  28. #228
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Donna, možda moji jelovnici nisu najsretnije rješenje za malu djecu, ali moja je jela redom:
    - palentu s jogurtom, gotovo svakodnevno ili za doručak ili za večeru,
    - palentu s povrćem (obično za večeru, malo lešanog povrća tipa cvjetače, korabe, brokule preliveno s malo maslaca - može i maslinovo ulje - šta imaš),
    - nekada bih ispržila sitno, sitno (to kada sam pravila nama, pa bih i njoj ubacila) domaćeg špeka (da, špeka) i preko dvije žlice palente posula svega par komadića, jer bi joj sa samim jogurtom više izlazilo na uši,
    - pšenični griz na mlijeku, (nije ljubitelj, ali moglo je proći)
    - pohani kruh u jaju (ne često, ponekad) i jogurt,
    - pečeno jaje, (moja inače ne voli, možda tvoja hoće)
    - kruh s pekmezom (ako radiš domaći ili sa fruktozom, imaš ih kupiti u svakom većem dućanu),
    - voćna kaša sa mlijekom (ili voćnim sokom) i žitaricama (mi smo kupovali (kršitelj koda)ove žitarice za bebe),
    - kruh s maslacem,
    - tunjevina je bila jedna od najdražih večera, no valjda ni s tim ne treba pretjerivati, živa i te stvari...
    - ostatci od ručka, tipa juha, variva, ma sve što je kuhano za nju je i danas zakon,
    - palačinke prazne ili s punjenjem,
    - kod nas večera ne mora biti suha, juha od rajčice s noklicama ili špinat unaprijed spremljen u malim paketićima u dubokom zaista je čas posla za pripremiti i poslužiti joj kao večeru, uz špinat pola jaja ili komadić mesa, uz juhu s noklicama isto nešto malo ili ništa...

    ako se sjetim još nečega javim ti, mene je također "mučila" raznovrsnost večere u toj dobi.

    Eh, da ABC sirni namaz na kruhu je isto jela.

  29. #229
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    jooj AdioMare hvala...ali...opet ja sa ALI

    teško da će išta prihvatiti ..a možda vremenom hoće
    meni sve ovo nabrojano dobro zvuči jer mama VOLI papati
    pohani kruh mi je bilo omiljeno jelo kada sam mala bila i ŠTRUKLE koje i dan danas često pravim ali mala neće... :/ nije na mene

  30. #230
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Daj da ja sad tebe pitam, što ona onda jede?
    Što je, npr. jučer jela za doručak, ručak i večeru, pa i za međuobroke, ako se sjećaš?

  31. #231
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj donna prvotno napisa
    jooj AdioMare hvala...ali...opet ja sa ALI

    teško da će išta prihvatiti ..a možda vremenom hoće
    meni sve ovo nabrojano dobro zvuči jer mama VOLI papati
    pohani kruh mi je bilo omiljeno jelo kada sam mala bila i ŠTRUKLE koje i dan danas često pravim ali mala neće... :/ nije na mene
    a moja isto jedva pristane probati nešto novo.
    Sinoć sam pravila rižu na mlijeku. Da, prvi put...
    Zaboravila sam totalno na to a davila sam se u tome kao dijete...

    Nijedna nije jela. Sve mama
    Još mi i zagorilo mlijeko...

  32. #232
    emarink avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Moja L ima tek 11 mjesevi i prava je mustra kad je klopa u pitanju. Zapravo, ima faze kad jede ajmo reći normalno, a ima faze kad ne jede doslovno ništa, danima. Kao i npr. ovaj tjedan. To je tako frustrirajuće, uf!!! Em se brinem jel gladna, i da li je to razlog zbog kojeg se budi svaki sat vremena po noći, em se trudim i izmišljam nova jela svaki dan nebili se smilila i pojela nešto.
    I da, zgriješila sam i u trenutku očaja joj dala keksolino , ali samo zato da nešto pojede. I naravno da je pojela. A ručak koji kuham svaki dan (variva, povrće, meso, riba..) ne želi ni pomirisati, ni zalogaja, i tako sve završi u smeću.
    Sva hrana koju jede je smiksana, i probala sam ne miksati i ne miješati okuse ali ona se počne gušiti i na najmanje komadiće ili proguta i tako u komadu probavi.
    I da ne pričam kako sam glavni terorist prema djetetu u svakoj okolini jer joj ne dajem čokolino, keksolino, sokiće itd., ali me to ne brine baš previše.
    Dojim još uvijek ali to nije dovoljno u ovoj dobi.
    Znam da je ovo tek početak, ali stvarno frustrira!

  33. #233
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj emarink prvotno napisa
    Dojim još uvijek ali to nije dovoljno u ovoj dobi.
    Zasto ne bi bilo? Ja sam nekako sklona uvjerenju da je dijete gladno da bi jelo tu drugu ponudjenu hranu. Moguce je da jednostavno nije gladna.

  34. #234
    emarink avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Mislim da s 11 mjeseci djetetu treba dohrana svaki dan, a ne sedam dana da pa sedam dana ne.
    Upravo sam joj probala dati pileću juhu koju inače hoće pojesti. Ni žlicu, maše glavom lijevo desno i nema šanse da otvori usta. A nije jela ništa od jutra. Luda sam!

  35. #235
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj emarink prvotno napisa
    Ni žlicu, maše glavom lijevo desno i nema šanse da otvori usta. A nije jela ništa od jutra. Luda sam!
    Dijete osjeti tvoju nervozu, isto tako osjeti da TI pokusavas kontrolirati njene potrebe za hranom, a dijete je jako dobro svjesno kada je gladno i kada treba jesti. Ne treba mu nitko reci da je gladan ili zedan. I dokle god ti budes preuzimala tu odovornost, necete nikud stici. Naprotiv, problem ce se produbljivati.

    Kad se ti opustis i prepustis djetetu da jede kad je gladno i koliko moze, onda ce i problem "nestati". No nemoj brkati pojmove NE prepustiti i odluku STO ce jesti! (u smislu dijete bi radje sladoled nego varivo). Tvoja je odgovornost da dijete jede kvalitetno, no na djetetu je odgovornost da jede kada je ono gladno i kolicinu koja njemu odgovara.

  36. #236
    emarink avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    anchie, mislim da si u pravu. Istina je da sam nervozna i da ona to osječa, i da sjedim kraj nje po sat vremena nebili je pridobila na koju žličicu. Ali kako ću znati da je gladna, ona to nikad ne pokazuje, niti je ikad pokazivala. Kod nas dojenje na zahtjev je značilo da zahtjeva nema a cica je uvijek dobrodošla. Tako je i sad, nikad ne pokazuje (ili ja ne kužim) da je gladna, nekad jede, nekad neće ništa.

  37. #237
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,993

    Početno

    Citiraj emarink prvotno napisa
    anchie, mislim da si u pravu. Istina je da sam nervozna i da ona to osječa, i da sjedim kraj nje po sat vremena nebili je pridobila na koju žličicu.
    Bi li ti imala apetit da ti se ne jede i da netko sjedi pored tebe sat vremena ne bi li te pridobio na koju zlicicu? NE bi... i to malo apetita sto bi imala bi ti se izgubilo.

    Atmosfera za vrijeme jela je vrlo bitna (no ne ona "gledaj avioncic i otvori usta" a sve to izgovoreno s velikim smjeskom na ustima!). Zajedno sjedite jesti. STavi pred nju hranu - nesto sto moze cak i sama prsticima mrljati. Ponudi joj. Uzivaj u hrani dok jedes. Zabavljajte se pricajuci nesto. I doci ce dan kad ce i ona sama uzeti i jesti zajedno s tobom.

    Pravljenje problema od ovoga ce zaista samo produbiti problem, a njoj stvoriti traumu i zelju da nikad ne jede jer joj ne pase atmosfera za stolom (broje se zalogaji, inzistira se da se uzme jos malo itd.). Nije to nikome ugodno, pa ni djetetu. I dijete ce se jasno pobuniti protiv toga - prestat ce jesti (cak i kad je gladno).

  38. #238
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Daj da ja sad tebe pitam, što ona onda jede?
    Što je, npr. jučer jela za doručak, ručak i večeru, pa i za međuobroke, ako se sjećaš?
    jaje,jogurt i malo par grizeva hrenovke kod bake,ručala juhicu posebno a smixala joj je meso i povrće :/ i pojela je..a za večeru ništa..baš jučer...tek po noći mlijeko. međuobrok je jela malo jabuke tamo kod bake

    danas-doručak keksolino,u jaslicama malo juhe i malo špagete,za užinu piškote tamo a doma juhice i palačinke malo prazne...kasnije će sigurno tražito rajčicu

  39. #239
    emarink avatar
    Datum pristupanja
    Dec 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    265

    Početno

    Atmosfera za vrijeme jela je vrlo bitna (no ne ona "gledaj avioncic i otvori usta" a sve to izgovoreno s velikim smjeskom na ustima!).
    Kod nas to izgleda upravo tako, samo nije aviončić nego leteća krava

    anchie, puno ti hvala. Za sada je jedini savjet koji sam dobila: začepi joj nos da otvori usta pa joj na silu uguraj hranu. Naravno da nisam primjenila ovu groznu taktiku.

  40. #240

    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Čakovec
    Postovi
    258

    Početno

    emarink, potpuno se slažem s anchie!

    I ja imam klinca od 11 mjeseci i moram priznat da sve češće pokazuje svoju volju. Od kad sam mu dozvolila da jede samostalno (stvarno samostalno) sav je sretan i pojede i bananu i jabuku u jednom obroku. Samo mu narežem na komadiće koje može loviti prstićima i on se s tim zabavlja i po pola sata. Naravno da je sve zmazano i da ga često tuširam i presvlačim poslije obroka, ali on je sretan!

    Ako ga slučajno, pokušam hraniti (bez da i on ima žlicu s kojom sam pokušava jesti) ode sve u smeće.

    I mislim da ako dojiš bebu s jedanaest mjeseci stvarno nije važno da za ručak smaže sve kaj joj serviraš

  41. #241
    retha avatar
    Datum pristupanja
    May 2006
    Lokacija
    zemlja neizlazeceg sunca
    Postovi
    1,599

    Početno

    Citiraj donna prvotno napisa
    jaje,jogurt i malo par grizeva hrenovke kod bake,ručala juhicu posebno a smixala joj je meso i povrće :/ i pojela je..a za večeru ništa..baš jučer...tek po noći mlijeko. međuobrok je jela malo jabuke tamo kod bake
    I sta sad tu ne valja (ako zanemarimo tu hrenovku, i da si miksala meso+povrce )?

  42. #242
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Citiraj anchie76 prvotno napisa
    Kad se ti opustis i prepustis djetetu da jede kad je gladno i koliko moze, onda ce i problem "nestati". No nemoj brkati pojmove NE prepustiti i odluku STO ce jesti! (u smislu dijete bi radje sladoled nego varivo). Tvoja je odgovornost da dijete jede kvalitetno, no na djetetu je odgovornost da jede kada je ono gladno i kolicinu koja njemu odgovara.
    Anchie (imenjakinjo ), potpuno se slažem s tobom,ali...
    Moja starija kćer (3.5), već sam gore pisala o tome, ne jede baš povrće. Meso, riba, voće, žitarice, mliječni proizvodi- sve voli i stvarno dobro pojede- ali variva, juhe od povrća, lešo...ne ide. Jednostavno kaže da ne želi i da joj dam nešto drugo- žgance, knedle sa šljivama, griz, rižoto...(you've got the picture )

    Jučer smo imali kelj. Ona neće, ja kažem "ne moraš ako ne možeš", ali ona viče da je gladna i da bi ručala ali ne to. Mi opet: nemamo sad ništa drugo. I ok, ali nakon pola sata ona počne plakati da je gladna (a mora biti- bilo je već 17:30) i da bi nešto jela ali ne kelj. Ista stvar bi bila i s kupusom, i porilukom, ... da ne nabrajam.

    Jel to sad lomljenje njene volje ako ja forsiram da jede kelj ako ga ne želi?

    i na kraju joj je tata skuhao knedle sa šljivama

    Ne želim takvu atmosferu oko jela.

  43. #243
    meda avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2005
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,599

    Početno

    anci, mozda ti pomogne moje iskustvo. ja sam kao dijete stvarno jela ok, i volejla sam ejsti, ali neke stvari su mi bile grozne (grah, karfiol i jos par), meni je to uzasno smrdilo.

    da mi dijete inace dobro jede, i kaze da nesto ne voli ja bih mu vjerovala. a ne ko moja mama, svaki put kad bi skuhala grah ja bi rekla da to ne volim, a ona bi se cudom cudila otkad to

    ne radi se tu o slamanju volje, ona nije odlucila da to ne voli.

    eventualno u ono sto voli ubaciti malo povrca. mozda bi voljea peceno povrce...

  44. #244
    Anci avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2007
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    10,626

    Početno

    Hvala, ona stvarno ostalu hranu dobro jede...samo bih ja da malo proširi jelovnik...

    Možda je samo faza, ne znam :/

  45. #245
    Mima avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    21,829

    Početno

    Slažem se sa medom. Meni je normalna stvar da dijete ne voli neko jelo.
    Ja npr. nisam voljela povrće na lešo, i nisam podnosila grah, i kad je bio grah za ručak mama bi meni kuhala nešto drugo.

    (Kad sam sama počela kuhati shvatila sam da je ono što nisam podnosila u stvari suho meso u grahu - otkad kuham grah bez mesa obožavam ga)

    E sad, ako ona ne voli baš nikakvo povrće onda to jest malo problematično, i ja bih probala pripremati povrće na drugi način.
    Npr. ne bih napravila kelj čušpajz nego turbo kelj
    Ili krem juhu, nekakve popečke sa povrćem itd.

  46. #246
    donna avatar
    Datum pristupanja
    Jun 2005
    Lokacija
    osijek
    Postovi
    2,021

    Početno

    Citiraj retha prvotno napisa
    Citiraj donna prvotno napisa
    jaje,jogurt i malo par grizeva hrenovke kod bake,ručala juhicu posebno a smixala joj je meso i povrće :/ i pojela je..a za večeru ništa..baš jučer...tek po noći mlijeko. međuobrok je jela malo jabuke tamo kod bake
    I sta sad tu ne valja (ako zanemarimo tu hrenovku, i da si miksala meso+povrce )?
    pa ništa..
    toliko hrenovke koliko moja pojede zaista joj neće naškoditi :/
    a baka je ipak mixala..što je sigurno-sigurno!

    btw jutros nismo LINO :D :D nego lijepo stavila ja na stol pahuljice cornflakes i u šalicu malo mlijeka jer neće to sve spojeno i da vidiš igra se i malo po malo pojela žitarice i popila i mlijeka -htjela je na slamčicu zanimljivije je !

    sad u jaslicama će nešto užinati pa ručak..a vidjet ćemo jel šta htjela....

    jučer sam napravila kao neku palačinku(smjesa od jaja i brašna) i ispekla na ulju i to je htjela papati.narezala na male komade pa je lijepo vilicom uzimala i jela

  47. #247
    marta avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,682

    Početno

    donna, pa meni se cini da ona skroz dovoljno jede.

  48. #248
    Ria avatar
    Datum pristupanja
    May 2007
    Lokacija
    Srcem na jugu!
    Postovi
    669

    Početno

    Moja A. imala je uvijek nekih problemčića oko jela i navukli smo se na miksano. Jesmo, i čak smo imali u tome podršku troje specijalista jer su vidjeli da nekog drugog, pametnijeg izbora nema u našem slučaju.

    No da smo zato u problemima - nismo.

    U jaslicama papa, neće baš gristi komade mesa ako nisu riba ili piletina, ali će pojesti varivo s komadićima kruha unutra, žgance s umakom i sl.
    U jaslicama jede i voće i kekse, što me posebno rastužuje, ali protiv toga ne mogu.
    Doma dobije ono što se spremi za nju ili za nju i nas zajedno. Ja još uvijek dosta toga kuham odvojeno, ali me ne frustrira ako ona to ne pojede.
    Ne jedemo ni pohano, ni prženo, ni faširance i sl stvari. Pomfri se nikada kod nas nije napravio, ćevapi valjda jednom godišnje, pizza 2 puta, palačinke 3 puta, fritule na Božić i tako
    Zapravo ispada da se vrlo zdravo hranimo, samo mama očito pretjera količinom i slatkišima pa nije oličenje svoje zdrave kuhinje. 8)

    A papa s nama kad želi, nekad joj doma još uvijek smiksam i niti mi to izgleda ružno, niti je ružnog okusa, a i njoj se jako sviđa.
    I nitko tko nije imao nekih konkretnijih problema nezna kako je lako navući se na miksanje i popustiti pred djetetom koje morate nahraniti i nemate izbora.

    No sad kad su stvari drugačije, ako neće ručati, ne mora. Nikada nije dobila nešto drugo, doduše nije ni tražila, niti bi uzela da joj nudim.
    Ona kad krene jesti i odluči u jednom trenu da neće, onda je tu kraj priče s hranom u tom trenutku.
    Za sat-dva je druga priča. Recimo neće ručati kad je ručak i onda za sat vremena me vuče u kuhinju i traži npr. ribu. Ja joj očistim na komadiće, a ona smaže ribu količine za odraslog čovjeka. Ne tjeram je da uz to mora biti i prilog jer ona tako još uvijek ne jede ako ne smisksam. Dakle ili samo meso ili samo povrće,a da joj dam kruh jela bi samo njega.

    Stavim joj na stol neko voće, zna gdje stoje obični i voćni jogurti i sama može uzeti što želi od toga. Slatkiše, grickalice i sl. rijetko imamo (imamo slane štapiće i čokoladu ali nisu njoj na vidnom mjestu niti ih mi jedemo poskrivećki već ih imamo kad se zaželimo da svi troje uzmemo po kockicu-dvije).
    Drugi junk food nije ni probala niti se srela s njim jer ni mi to ne jedemo. no recimo neki dan u restoranu muž je jeo ćevape,a ja lignje, nju smo ponudili no ona se ustala, uzela jogurt iz moje torbe, sjela i jela.
    Dakle, ne brani joj se u slučaju da mi jedemo takvo što...može probati i papati ako hoće.
    No hrenovke, pohano meso i sl. stvari nit je probala niti će uskoro. Ne vidim uopće nikakvig razloga da to jede kad može jesti druge stvari.

  49. #249
    Storma avatar
    Datum pristupanja
    May 2005
    Lokacija
    Zagreb, Vidovec
    Postovi
    4,586

    Početno

    slazem se s Anchie da previse dramatiziramo oko jela, a to moze samo skoditi. Nisam za nikakva nutkanja, hranjenja u beskonacnost, glumljenja aviona, nagrada ako dijete nesto pojede...sve to stvara pogresnu sliku.
    Volim jesti, no hranu dozivljavam kao gorivo za tijelo i mislim da svo natezanje oko jela stvara iskrivljenu sliku - npr. kada brojenje kalorija postane opsesija. Ja uprravljam hranom, ne obrnuto.

    Cure su dobro rekle, lako moguce da djetetu ne pase jelo pripremljeno na odredeni nacin i tu bi trebalo nalaziti alternative. Nisam za stav "dijete mora sve jesti, i pojesti sve iz tanjura", to je zlostavljanje. Ako ja ne jedem neka jela, ni MM neka druga, posve mi je ok da Anita nesto ne voli. Npr obozava kuhano jaje, peceno nece ni vidjeti, obozava meso, ali samo piletinu, i to batak ili file, na naglo ili u rolu. Kuhano dolazi u obzir jednom u valjda 2 meseca, kad se poklopi konstelacija zvijezda. U zadnje vrijeme juhu jede samo bistru, s tijestom, a donedavno se davila u mrkvi i karfiolu...

    A jede ko zmaj u razvoju, da jede kao Aprina Orka, skviknula bi od gladi u dva dana...svako je dijete za sebe

  50. #250
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,030

    Početno

    Donna, ide to vama bolje nego ti želiš priznati!
    I ne zaboravi, pored miksanog UVIJEK i sjeckano, inače se nećete riješiti miksanog.

Stranica 5 od 6 PrviPrvi ... 3456 PosljednjePosljednje

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •