-
Kako uvesti čvrstu hranu po dr.Searsu
Svojedobno sam imala stranicu moje mrvice na kojoj sam prevela od dr. Searsa "starting solid foods" za one koje ne znaju engleski pa možda to još uvijek nekome može koristiti.
STARTING SOLID FOODS - prijevod Nattie2// Rujan, 2005.
UVOĐENJE ČVRSTE HRANE: KADA? ŠTO? I KAKO?
Spremni ste unijeti vašoj bebi u usta cijeli novi spektar okusa i tekstura? Je li beba spremna otvoriti usta? Spremite se na radost - i nered- jedenja čvrste hrane. Kad započinjete hranjenje čvrstom hranom želite razvijati taj proces u smjeru razvijanja zdravih prehrambenih navika za vaše dijete. Ne šaljete samo hranu vašoj bebi u trbuščić nego stvarate doživotan odnos prema prehrani. Uzmite u obzir na trenutak da ćete tokom prve ili prve dvije godine provesti više vremena hraneći dijete nego u bilo kojoj drugoj interakciji. Bilo bi najbolje da oboje u tome uživate.
ZAŠTO ČEKATI? 6 RAZLOGA
Prošla su vremena kad su mame pod pritiskom utrpavale zdjelicu pahuljica u usta nezainteresiranom šesto-tjednom djetetu. Današnji roditelji hrane svoju djecu prema rasporedu koji je razvojno i prehrambeno ispravan -- kako su njihova djeca determinirala. Nemojte žuriti s uvođenjem čvrste hrane. Evo par dobrih razloga zašto čekati.
1. Bebin probavni trakt mora sazrijeti. Probavni trakt je filtrirajući sistem za tijelo koji izbaciuje potencijalno štetne substance a pošta zdrave zadržava. U ranim mjesecima ovaj sistem za filtriranje je nezreo. Između 4. i 7. mjeseca bebin probavni trakt prolazi kroz razvojnu fazu koja se zove zatvaranje (eng. intestinal closure), što znači da njegova propusna membrana postaje selektivnija kod propuštanja. Da bi spriječio potencijalne alergene da uđu u krvotok, zreli probavni trakt izlučuje IgA , protein immunoglobulin koji se ponaša kao zaštitna boja koja prekriva unutrašnjost trakta i tako štiti tijelo od ulaza štetnih alergena . U ranim mjesecima, proizvodnja IgA kod bebe je niska (iako ima puno IgA u ljudskom mlijeku), ii samim time je lakše potencijalno alergenoj molekuli namirnice ući u bebin krvotok. Jednom kad su te molekule u krvotoku, imuno sistem bi mogao početi proizvoditi anti tijela za tu namirnicu i stvara se alergija na tu vrstu hrane Oko 6. do 7. mjeseca probavni trakt je sazreo dovoljno da može filtrirati više alergena. Zato je jako važno kanije početi s čvrstom hranom ako u obitelji postoji alergija na hranu, a posebno kasnije uvoditi namirnice na koje su ti članovi obitelji alergični.
2. Male bebe imaju refleks izbacivanja hrane jezikom . U prva 4 mjeseca refleks izbacivanja hrane jezikom štiti dijete od gušenja. Kad bilo koja neobična substanca dođe na jezik, on automatski gura je vani iz usta umjesto natrag u grlo. Između 4. i 6. mjeseca postepeno se ovaj refleks gubi davajući šansu hrani da prijeđe put od jezika do trbuščićs. Ne samo da usta kao početak probavnog trakta nisu spremna na hranu, nego ni zadnji dio nije spreman.
3. Bebin mehanizam gutanja je nezreo. Još jedan razlog zašto ne žuriti s dohranom je taj da jezik i mehanizam gutanja nisu još spremni surađivati. Ako date dojenčetu mlađem od 4. mjeseca puno žličicu hrane, ono će je premještati u ustima, šaljući dio hrane naizmjence u grlo gdje se guta, a dio u područje između obraza i desni, a dio između usnica i po bradi. Između 4 i 6 mjeseci većina dojenčadi razvije mogućnost kretanja hrane s početka usta prema kraju umjesto da je premješta po ustima i ispljune. Sve do 4. mjeseca bebin mehanizam gutanja je napravljen da sisa, a ne da žvače.
4. Beba mora moći sjediti. U ranim mjesecima bebe povezuju hranjenje s maženjem. Hranjenje je intimna interakcija i bebe često je povezuju ritual hranjenja sa spavanjem na rukama ili grudima. Promjena s smekane, tople grudi na hladnu tvrdu žlicu često nije dočekana otvorenih usta. Hranjenje čvrstom hranom je manje intimno i više mehanički način dostave hrane. Zahtijeva da dijete sjedi u stolici-hranilici -- vještina koju većina beba razvije od 5 - 7 mjeseca. Držanjem bebe koja je dojena u položaju za dojenje nije baš najbolji način za uvođenje čvrste hrane jer vaša beba očekuje da će biti dojena i reagira odbijanjem na način "što nije uredu s ovom slikom?"
5. Male bebe nemaju opremu za žvakanje. Zubi se rijetko pojavljuju prije 6-7 mjeseci što ponovo dokazuje da su dizajnirane da sišu a ne žvaču. u razdoblju pred zube, između 4. i 6. mjeseca, bebe sline, i slina koju stalno brišete s bebinog lica je bogata enzimima koji će pomoći pri razgradnji čvrste hrane koja će uskoro doći.
6. Starije bebe nastoje imitirati skrbnike. Oko 6. mjeseca života, bebe vole imitirati ono što vide. Vide vas kako uzimate povrće i uživate žvakajuči ga. Ono želi zgrabiti vilicu i učiniti isto.
ČESTO POSTAVLJANA PITANJA O ČVRSTOJ HRANI
* Spremni za čvrstu hranu?
* Koja namirnica ide prva?
* Kako početi?
* Koliko?
* Koje doba dana?
* Koja je slijedeća namirnica?
* Prvo voće ili povrće?
* Hrana koja uznemiruje?
* Hrana za doručak, ručak i večeru?
* Hranjenje u neredu?
Kako ću znati kad je moja beba spremna za čvrstu hranu?
Kao i u svim aspektima roditeljstva, promatrajte svoje dijete a ne kalendar Osim razvojnih faza gore navedenih, pripazite na slijedeće spreman-za-dohranu znakove kod vaše bebe:
* Može sjediti s potporom, pruža ruke i hvata, stavlja u usta ruke i igračke
* Gleda vas kako jedete, pogledom prati vašu vilicu kako se miče od tanjura do vaših usta.
* "Mumlja," posežući za hranom na vašem tanjuru
* Oponaša vaše kretnje pri hranjenju kao što je otvaranje usta kad i vi. Uzimanje vaše žlice sa stola nije valjan pokazatelj jer dijete može biti više zainteresirano za buku, oblik i opip žlice od hrane u njoj.
* Bebe može pokazati i reći. Oko 6 mjeseci bebe znaju reći "da" na hranu koju žele tako da posegnu imi se nagnu prema hrani , i "ne" gurajući je ili okrečući se od nje. Možete očekivati miješane poruke kako vaša beba uči komunikaciju. Kad niste sigurni u odgovor, ponudite ali ne forsirajte.
Čini li se beba gladnom za dodatnom hranom? Ako je vaša beba zadovoljna vašim mlijekom ili adaptiranim mlijekom, nema potrebe da si komplicirate život s čvrstom hranom. Ako, s druge strane, vaša beba ne izgleda zadovoljno nakon hranjenja, skraćuje intervale između dva hranjenja i nakon nekoliko dana ne mijenja obrazac ponašanja, možda je vrijeme za dohranu.
Nisam sigurna da je moja beba spremna. Trebam li ipak pokušati ponuditi čvrstu hranu? Je li vaša beba sprema i želi probati? Evo kako ćete znati. Ako vaša beba hitro otvori svoja usta kada vidi žlicu punu hrane kako prinosite, vjerojatno je i spremna i želi jesti čvrstu hranu. Ako okrene glavu, nije spremna. Ili joj dajte žlicu da se igra s njom kako biste vidjeli da li će završiti u bebinim ustima. (Napomena: koristite plastične žlice s glatkim, okruglim rubom. Ne postaju prehladne ni pretople i tihe su kad padnu ili kad se njima lupa.) Zapamtite, vaš primarni cilj je upoznati dijete s čvrstom hranom, ne natrpati ga njome. Mliječni obroci će ostati velik dio bebine prehrane slijedećih nekoliko mjeseci. Postepeno uvodite nove teksture, okuse i način gutanja. Previše informacija odjednom može izazvati odbijanje hrane. .U ovom trenutku, čvrsta hrana je nadopuna, a ne zamjena za mlijeko. Međutim, ako imate 6-9 mjesečnu bebu koju hranite s adaptiranim mlijekom koja uzima 40 unci na dan, mogli biste zamijenitičvrstom hranom bočicu.
PREHRAMBENI NAPUTAK: Najdraže prve namirnice
# riža
# pahuljice
# breskva
# jabuka
# banana
# mrkva
# kruška
# avokado
# krompir
S kojom namirnicom početi?
Počnite s namirnicama koje najvjerojatnije neće izazvati alergiju i koje su najsličnije mlijeku na koje je beba navikla. Ako je beba navikla na slatki okus maminog mlijeka, počnite s pireom od banane. Ako je beba naviknuta na adaptirano mlijeko, probajte s rižinim pahuljicama pomiješanim s tim mlijekom (ili s majčinim mlijekom kod dojenog djeteta koje preferira rižine pahuljice umjesto banana). Riža je najblaža prema probavnom traktu jer je bez glutena, nisko proteinska i ima visok postotak ugljikohidrata. Ima nutricionistički profil više kao voće nego kao žitarica. Promiješajte pahuljice do gustoće juhe i smanjujte količinu mlijeka kako beba postaje vičnija u jedenju čvrste hrane.
Kako početi?
Koristite vaš prst kao bebinu prvu "žlicu". Mekan je i prave topline, a beba je upoznata s njime. Potaknite bebu da široko otvori usta. Položite prstohvat kašice na vrhu vašeg prsta na bebine usnice puštajući da beba sisa vršak vašeg prsta. Slijedeće, gurnite vaš vršak prsta s hranom na vrh jezika bebe (gdje su okusni pupoljci za slatko). Ako ovo proguta, ili ako ne pljune nazad k vama, pokušajte staviti slijedeći na sredinu jezika.
Gledajte bebinu reakciju na ovo novo iskustvo. Ako hrana ulazi s odobravajućim smiješkom, beba je spremna i želi jesti čvrstu hranu. Ako vam hranu vrati praćenu s neodobravajućom grimasom, beba možda nije spremna. Neke bebe rade grimase samo zato što im je to sve novo. Ono što se dešava u ustima je bolji pokazatelj je li beba spremna jesti čvrstu hranu. Ako otvori usta za repete, probajte još -- možda imate pobjednika. Čak i ako vam se hrana vrati iz bebinih usta, možda beba samo mora naučiti zatvoriti usta dok pomiče hranu od sprijeda ka straga usta. Odbijanje hrane bi moglo značiti i prisutstvo refleksa za izbacivanje hrane, i beba ne može pomaknuti hranu ka stražnjem dijelu jezika da bi je progutala. Ako vaša beba samo sjedi otvorenih usta zbunjena mrvicom hrane na jeziku, vjerojatno ima problem s refleksom. Pustite je da malo vježba. Ako vam se čini da nema napretka, sačekajte tjedan ili dva pa pokušajte ponovo.
PREHRAMBENI NAPUTAK: Prva žlica
Mi savjetujemo da bebina prva "žlica" bude vaš prst. Mekan je i baš prave temperature, a do sada beba je već upoznata s njime. Vaš prst također zna da li je hrana prevruća. Malo beba voli započeti svoj prehrambeni život sa srebrnom žličicom u ustima. Metal zadržava toplinu tako da beba mora čekati svaku slijedeću žlicu jer vi morate puhati u nju da biste ohladili sadržaj. Gladnu bebu to frustrira. Plastične žlice s glatkim, okruglim krajem su najbolje - i tihe kad se njima lupa ili ih se ispusti. Koristite plastične zdjelice koje će preživjeti lupanje i nebrojeno bacanje na pod.
Koliko hrane da ponudim?
Ako vaša beba željno prihvaća prvi prst hrane, ponudite mrvicu više slijedeći put. U ovim prvim hranjenjima, beba bi zapravo mogla progutati samo čajnu žličicu ili dvije hrane. Postepeno povećavajte količinu dok ne dođete do količine od pola šalice ili više. Zapamtite, vaš cilj je upoznati bebu s novim okusima i teksturama čvrste hrane, ne je prenatrpati. Kao u svim područjima razvoja, bebe naprave 2 koraka naprijed, 1 nazad. Očekujte nepravilne uzorke jedenja. Beba bi mogla jedan dan pojesti nekoliko žlica, a drugi nekoliko čajnih žličica. Beba bi mogla obožavati krušku i odbiti bananu jedan dan, a drugi odbiti krušku i smazati bananu. To je sve dio užitka igre hranjenja. Opustite se i shvatite da ne možete kontrilirati svaki bebin zalogaj. Ne silite dijete da jede. Znajte kada je dosta. (Vaša beba zna.) Promatrajte znakove za prestanak:
* Beba stišće usne, zatvara usta i okreće glavu od nadolazeće žlice.
* Beba se naginje dalje od žlice, nezainteresirana ili pokušavajući izbjeći hranu u potpunosti.
* Naginjanje prema hrani ili hvatanje žlice ili ruke hranitelja znači želju za još.
PREHRAMBENI NAPUTAK: Mlijeko plus
Smatrajte čvrstu hranu kao dodatak, a ne zamjenu za mlijeko koje je prehrambeno uravnoteženije od bilo koje čvrste hrane. Ova činjenica je iznimno značajna za dojenu djecu. Kod dojenog djeteta je najbolje početi polako da ne bi čvrsta hrana postala zamjena za hranjivije majčino mlijeko. Također, davanje čvrste hrane u ranoj dobi može pomiješati ciklus ponude i potražnje, rezultirajući smanjenom proizvodnjom mlijeka.
Koje doba dana je najbolje za hranjenje čvrstom hranom?
Ponudite novu hranu ujutro. Ako je vaše dijete alergično na neku namirnicu, uzburkani probavni trakt bi se trebao smiriti do kraja dana. Početak hranjenja novom hranom navečer može rezultirati u bolnom nočnom buđenju. Inače, nudite čvrstu hranu u doba dana kad je vaše dijete najgladnije, kad je djetetu dosadno ili oboje želite nešto prigristi ili želite nešto zanimljivo raditi. Jutra su najčešće vrijeme kad su bebe najgladnije i u najboljem raspoloženju za društvenu interakciju uključujući hranjenje.
Ako dojite, probajte nuditi čvrstu hranu prema kraju dana, kada je vaša opskrba mlijekom slabija i kada će beba biti zainteresiranija za jelo. Dajte bebi čvrstu hranu između dva dojenja, ne odmah nakon dojejenja, jer čvrsta hrana može poremetiti absorpciju hranjivih tvari iz vašeg mlijeka.
Odaberite doba dana kad niste u žurbi, s obzirom da pljuvanje, slinjenje, razbacivanje, razmazivanje, ispadanje i bacanje su dio igre hranjenja. Zaboravite brzo hranjenje. Zapamtite, hranjenje je i sustav dopreme hrane i društveno iskustvo. Uzmite si vremena i uživajte u novom prehrambenom stadiju.
Moja beba uživa u rižinim pahuljicama i bananama. Što da joj ponudim slijedeće?
Napredujte od jušastog ka grudvastom kako povećavate učestalost i količinu hranjenja. U početku ponudit ćete hranu samo jednom dnevno, ali nakon nekoliko mjeseci, davat ćete čvrstu hranu kadgod sjednete za stol jesti. Bebe toliko često mijenjaju svoje preferencije i spremnost na čvrst obrok, da je teško napraviti čvrsta i brza pravila o konzistenciji, količini i tipu čvrste hrane koju treba nuditi. Ali evo nekih sugestija iz naše obitelji i pedijatrijske prakse za bebe od pet do osam mjeseci.
Banane. Zbog njihove slatkoće i glatke konzistencije, zrele banane podsjećaju na majčino mlijeko što ih čini idealnom hranom za početak. One su jedna od rijetkih voća koje se može hraniti nekuhana. Pustite da banana postane vrlo zrela prije nego je servirate bebi (kora bi trebala biti prekrivena smeđim točkama). Nakon guljenja, izrežite je i zgnječite vilicom te poslužite takvu ili s pomiješanim mlijekom (majčinim ili adaptranim) da bi imala konzistenciju juhice. Banane su odličan obrok za roditelje i bebe u pokretu -- zgnječite nekoliko komadića a ostalo sami pojedite.
Cerealije (pahuljice). Počnite s rižinim ili ječmenim pahuljicama, najmanje alergenim. Nemojte posluživati mješane pahuljice dok niste svaku namirnicu isprobali odvojeno da biste bili sigurni kako dijete nije alergično. Riža je približno 75 posto ugljikohidrati i 7 posto proteini. Visoko proteinske pahuljice, primarno rađene sa sojom, mogu sadržavati čak 35 posto proteina. Pahuljice rađene za dojenčad su pojačane mineralima, kao što su kalcij i fosfor, s B vitaminima i željezom. Počnite s 1/4 čajne žličice pahuljica i napredujte prema stolnoj žlici, i tako dalje. Mješajte s izdojenim ili adaptiranim mlijekom do željene gustoće. Pahuljice same su vrlo bljutave i mogle bi izazvati odbijanje. Jednom kad znate da vaše dijete nije alergično na pojedino voće i žitarice, možete eksperimentirati s različitim voćem u pahuljicama i s različitom gustoćom pripravka. Pahuljice se često preporučuju kao zasitan obrok, produžuju interval između hranjenja, čak produžuju noćno spavanje. Ta filozofija "da se beba najede" nije pametan način ishrane. Pahuljice nemaju ni približno istu hranjivu vrijednost kao majčino mlijeko ili dojenačke formule. Osim toga, ovaj prehrambeni trik rijetko kada upali.
Kruške. Kruške su lako probavljive i imaju blag okus savršen za bebe. Kao i svo voće, one su većinom ugljikohidrati i dobar izvor kalija i vitamina A i C. Probajteukuhane kruške umjesto jabuke.
Ukuhane jabuke. Ukuhane jabuke su idealno prvo voće. Imaju nizak postotak limunske kiseline koja može izazvati alergijsku reakciju kod neke dojenčadi. Skuhajte oguljene i narezane jabuke s 2 stolne žlice vode na srednje laganoj vatri dok ne postanu meke. Zgnječite ili izmiksajte dok ne postanu glatka smjesa. Ukuhane jabuke se mogu kombinirati s mnogom hranom, uključujući žitne pahuljice ili kao "umak" za prekriti manje ukusnu ali hranjiviju namirnicu. Nekuhane jabuke su teške za žvakanje bebama ispod 1 godine i postoji visok stupanj opasnosti od gušenja.
Mrkve. Kuhane mrkve su vrlo dobar izvor vitamina A i beta karotena, i kao što je moja mama uvijek govorila, mrkve poboljšavaju noćni vid. Ogulite, narežite na kriške i oparite (kuhajte na pari) mrkve dok ne postanu meke bez začina, soli, šećera ili maslaca. Male grudice zgnječenih, kuhanih mrkvi su najčešće dobro i s uživanjem prihvaćene od strane beba. Zalogaj kuhanih mrkvi ili hrpica oparenih, naibanih mrkvi su dobra hrana za početak hranjenja prstom s 8 mjeseci. Izbjegavajte sirove mrkve koje mogu izazvati gušenje.
Krompiri i tikve. Bebe vole krompir i tikvu zbog njihovog okusa, teksture i boje. Oboje su bogati beta karotenom. Krompir sadrži vitamin B- 6, koji pomaže tijelu da koristi ugljikohidrate, proteine i masti potrebne za zdravu kožu, živce i cirkulaciju. Tikva sadrži kalij i druge hranjive sastojke. Mrkve, krompiri i tikve se mogu brzo skuhati u mikrovalnoj s minimalno izgubljenom hranjivošću. Krompiri su pogodna hrana za mikrovalnu, operete ih, kuhate 7-8 minuta i poslužite. Čak netrebate tanjur. Obavezno promiješajte topao krompir i potražite "vruće točke" jer hrana kuhana u mikrovalnoj može biti neravnomjerno zagrijana. Operite i ogulite krompire prije kuhanja u maloj količini vode, ili prije parenja na srednje jakoj vatri dok ne omekša. Napravite pire s malom količinom tekućine (ili bez). Za raznovrsnost, pomiješajte pire s graškom, mrkvama ili tikvom. Tikvu prepolovite, izvadite koštice i ispecite. Ili je možete oguliti i opariti polovice. Smiksajte dok ne bude glatka smjesa i dodajte vode do željene gustoće.
Avokado. Avokado je , po našem mišljenju, idealna hrana za bebe. Avokadova glatka, kremasta konzistencija omogućuje da ga se svježeg može dati i bebi. Nizak postotak natrija i bez kolesterola, avokado sadrži i hranjive tvari kao što su vitamin A, vitamin B-6, folna kiselina, niacin, fosfor, magnezij, i željezo. Avokado sadrži više kalija od 45 drugih voća, sokova ili povrća, uključujući banane, breskve, mrkve, i jedino je od voće koje sadrži jednozasićene masti koje su neophodne za razvitak vaše bebe. Ima više kalorija od bilo kojeg voća i povrća. Ovo je plus za bebe s obzirom da hranjenje dojenčadi zahtijeva hranjive tvari, hranu koja sadrži puno hranjivih tvari po jedinici težine i volumena. Zreli avokado se može poslužiti bez kuhanja, štedi vrijeme mami i tati. Za pripremu, izrežite na pola oko srčike. Uzmite polovice u svaku ruku i istisnete da maknete sjeme. Izgrebite mesnati dio iznutra i zgnječite vilicom, ili jednostavno direktno hranite iz ljuske sa žlicom. Za raznovrsnost, avokado se može miješati s ukuhanim jabukama ili kruškama, kuhanom tikvom ili pireom od krompira. Jedan od razloga zašto je avokado Searsova najdraža hrana za bebe, dojenčad i djecu, je njegava svestranost. Možete s njim toliko toga napraviti, a mogu i bebe.
PREHRAMBENI NAPUTAK: Nemojte se znojiti prilikom malih hranjenja
Učite od Sears obitelji: Opustite se i zabavljajte s ovim novim stadijem. Oko 4. mjeseca bebe postaju vične čitanju roditeljskih izraza lica. Ako ste anksiozni (nestrpljivi) da nahranite bebu, možete očekivati da će i beba biti anksiozna. Gledajte na igru hranjenja kao novu društvenu interakciju u kojoj ćete oboje uživati.
Čula sam da je bolje početi s povrćem prije voća. Je li to istina?
Puristi preporučuju da se uvede povrće prije voća da se dojenčad ne bi naviknula očekivati da hrana uvijek ima slatki okus. Ovo je jedna od onih nutricionističkih direktiva koje zvuče odlično u teoriji, ali mnogi od nas koji smo hranili mnogo djece nalazimo teškim provesti to u praksi. Prvo, bebe su rođene sa slatkim zubom. Njihovi mali jezici bogatiji su okusnim pupoljcima za slatko nego za drugo. Ovo ima smisla jer je ljudsko mlijeko slatko i dojena djeca će teže željno prihvatiti bljutav okus povrća od djece hranjene dojenačkom formulom. Dok nema sumnje da je povrće nutricionistički superiornije voću, roditelji će primjetiti da će bebe veselo jesti voće, čineći tako voće početnom hranom bez komplikacija. Nutricionistička vrijednost početne hrane je sekundarne važnosti; glavni cilj ovog ranog hranjenja čvrstom hranom je upoznavanje bebe s gutanjem hrane različite teksture. Imat ćete više uspjeha s voćem nego s povrćem. Kada uvodite povrće, počnite sa slatkima kao što su mrkve i krompir. Ako imate bebu koja voli povrće, dobro za vas! Ne brinite ako se vaša beba e baca na povrće s istim entuzijazmom kao na voće. S vremenom će zavoljeti povrće ako ga nastavite nuditi.
Kako ću znati da li neka hrana škodi mojoj bebi?
Počnite s jednom namirnicom i napravite razmak od najmanje 7 dana do uvođenja nove. Ako beba ima reakciju, znat ćete što joj škodi. Najčešći znakovi alergije na hranu su:
* napuhanost i plinovi
* povišeni crveni osip na licu poput brusnog papira
* curenje nosa i suzne oči
* proljev i sluzna stolica
* crveni osip oko anusa (ovo nazivamo "meta znak")
* općenito razdražljivo ponašanje
* povraćanje i povećano bljuckanje
Ako imate obiteljsku povijest alergija na hranu ili ste osobito zabrinuti oko njih, vodite prehrambeni dnevnik, koji ne samo da vam pomaže naučiti koje su preferencije vaše bebe, nego vam pomaže da objektivnije sagledate koje simptome izaziva koja namirnica. Kako mijenjate namirnicu koja ulazi na jedan kraj, očekujte promjenu u boji, konzistenciji i učestalosti odpatka koji izlazi na drugi kraj. Ovo je normalno i nije znak nepodnošenja namirnice. Možda ćete primjetiti komadiće hrane u bebinoj stolici , ili će se boja promijeniti -- crvena stolica s crvenim povrćem, kao što je cikla, i žuta stolica s mrkvom. Bebe koje se predoziraju bananama i/ili rižinim proizvodima mogle bi patiti od zatvora. Kako probavni trakt vaše bebe sazrijeva dovoljno da probavi hranu temeljitije, stolice će imati manje sličnosti s jučerašnjom hranom.
Koju hranu nuditi za doručak, ručak i večeru?
Nema nikakve nutricionističke razlike za vašu bebu kad joj što dajete, s obzirom da bebe nemaju koncept doručak, ručak, večera. Ono što poslužujete ima više veze s vašim vremenom i energijom i bebinim raspoloženjem i željom, nego s tradicionalnim idejama o tome kad što jesti. Koji god raspored vi i vaša beba napravite, najbolji je za vas. Budite spremni na to da bebe imaju nepravilan obrazac hranjenja, i da neke bebe se bolje snalaze jedući male količine cijeli dan nego jedući 3 veća obroka.
PREHRAMBENI NAPUTAK: Varanje malih okusnih pupoljaka
Okusni pupoljci za slatko nalaze se na vrhu jezika; okusni pupoljci za slno nalaze se na stranama jezika ; okusni pupoljci za gorko nalaze se na stražnjoj strani jezika. U sredini jezika su okusni pupoljci više neutralni. Dakle, bilo bi mudro staviti slatku hranu na vrh jezika, a manje slatku na sredinu kako bi toj namirnici dali šansu da se izbori da uđe u bebu umjesto da izađe nazad. Povrće, na primjer, ima bolju šansu da će biti progutano ako se stavi na sredinu, nego na vršak, osim možda slatkog povrća kao što je krompir.
Vrijeme hranjenja je takav nered. Užasavam ga se. Kako da olakšam sebi i bebi vrijeme hranjenja?
Uložili smo puno vremena u hranjenje naše osmero djece, i znamo da bebe pljuju, razmazuju, bacaju hranu. jedna mama djeteta koje neuredno jede nam je rekla u pedijatrijskoj ordinaciji : "Naš pod ima uravnoteženiju prehranu od naše bebe." Evo nekoliko naputaka koje smo naučili kako unijeti više hrane u našu djecu s manje muke za nas:
* "Pokaži i reci." Da biste potakli nezainteresirano dijete da jede, simulirajte uživanje u hrani. Hranite sebe pred djetetom, ali na pretjeran način -- polako stavite punu žlicu bebine hrane u svoja usta i s velikim, široko otvorenim očima pokažite koliko uživate u njoj. Neka beba uhvati štimung.
* "Otvori usta, umetni žlicu." Čekajte vrijeme kad je beba gladna i raspoložena za facijalne geste i interakciju. Kad uključite bebu u licem-u-lice kontakt, otvorite širom usta i recite "Otvori usta!" Kad beba otvori vrata, umetnite hranu.
* Koristite usnice. Pokušajte gornjom usnicom pomesti hranu sa žlice. Kad položite punu žlicu u bebina usta, nježno je podignite, omogučavajući gornjoj usnici da pomete hranu sa žlice.
* Obucite se za tu priliku. Kako vi i vaša beba razrađujete rutinu hranjenja, očekujte da će puno hrane završiti u košari za robu nego u bebinom trbuščiću. Dok su neka naša djeca bili uredni jedaći, druga su bila totalni hranitelji tijela. S ovim neurednim jedaćima, naučili smo da je jednostavnije skinuti ih za jelo i obući nakon toga. Nemojte zaboraviti podbradak. Najbolji podbradci su oni veliki s površinom jednostavnom za čišćenje i đepom na dnu za hvatanje proljevenog. Jedna od naših beba je poistovjetila jedenje s body paintingom. Da bi riješili ovaj problem, obukli smo ga u total-body podbradak-- dugh rukava, tipa haljinice, najlonski podbradak-- koji se lako ispirao i sušio.
* Isprobajte naprave iz dućana za bebe. Ako beba nastavlja gurati tanjur s hranilice na pod, nađite način da ga pričvrstite. Potražite zdjelice i tanjure s podloškom koja upija. Ako beba gura hranu od sebe rukama, stavite igračke s upijajučom podloškom na hranilicu da okupira ruke dok vi kriomice umetnete hranu u njena usta. Ako beba hvata žlicu u vašoj ruci, dajte joj jednu (ili dvije) da i ona drži tako da vi svoju možete zadržati.
* Rotirajte jelovnik. Bebi brzo dosadi hrana kao i igračka. Ako vaša beba odbija prijašnju najdražu namirnicu, ubacite više raznolikosti u ono šta služite i kako služite.
* Izbjegavajte borbu (tuču) hranom. Vaša beba neće biti gladna ako propusti dan čvrste hrane. Ako se vaša beba bori prilikom hranjenja, shvatite to kao znak da promijenite namirnicu i/ili način hranjenja. Ponekad ćete morati preskočiti dan ili dva hranjenja čvrstom hranom i onda pokušati ponovo.
* Model uzbuđenja. Ako mislite da je vaša beba gladna ali ne pokazuje interes za čvrstom hranom, usredotočite se na bebine nove društvene vještine – njezinu želju za oponašanjem skrbnika. Dajte bebi da gleda vas kako jedete hranu i uživate u njoj. uzmite zalogaj bebine hrane i prenaglasite doživljaj "Mmmmmm. Doooobroooo!" Ako je hrana vama dobra, dobra je i za bebu.
PREHRAMBENI NAPUTAK: Zamjenski hranitelj čvrste hrane
Majkama koje nisu sa svojom bebom cijeli dan jer rade, često pomaže da netko drugi hrani dijete čvrstom hranom tako da se mama može koncentrirati na dojenje kad se vrati s posla. Beba se može i prejesti čvrstom hranom tokom dana, no svejedno će htjeti više dojiti navečer. Taj sistem omogućava održavanje proizvodnje majčinog mlijeka i pojednostavljuje vrijeme obroka.
-
i još jedna brošura o dohrani s drugog foruma:
http://web.vip.hr/gizmach.vip/Dohrana.doc
Pravila pisanja postova
- Ne možete otvoriti novu temu
- Ne možete ostaviti odgovor
- Ne možete stavljati privitke
- Ne možete uređivati svoje postove
-
Pravila foruma