Ukoliko je dijete dojeno na zahtjev, dodatne tekućine, kao što su voda, sokovi ili mliječne formule, nepotrebne su, čak i za vrijeme vrućina. Majčino se mlijeko mijenja u sastavu od početka do kraja podoja, te dijete na početku podoja uvijek dobije vodenasto mlijeko koje služi utaživanju žeđi.
Što se čajeva tiče, jako je teško doći do nekakvih istraživanja i podataka o davanju čajeva maloj djeci. Zašto? Zato što ta pojava nije uobičajena i skoro da je isključivo vezana uz veliki razvoj industrije dječje hrane. Ove industrije su sasvim lijepo iskoristile nedostatak informacija i morala zdravstvenoga osoblja u nekim zemljama pa prodaju svoje čajeve u ogromnim količinama pod izgovorom ljekovitosti i utaživanja žeđi male djece.
Često se preporučuje davati čaj od komorača djeci koja imaju grčeve. To je potpuno izvrnuto tumačenje komorača kao narodnog lijeka za smirivanje probavnih smetnji. Prije su, naime, taj čaj pile majke i tako ga je, preko mlijeka, dobivalo i dijete. Međutim, nema nikakvih znanstvenih dokaza da je komorač stvarno dobar protiv grčeva. Komorač se preporučuje i majkama koje imaju problema s produkcijom mlijeka. Ali ne zato što on utječe na stvaranje mlijeka već potiče lučenje tjelesnih tekućina.
Još nemojte zaboraviti ni to da svi instant dječji čajevi sadrže šećer.
Davanje čaja bebama do 6 mjeseci života
Što LLL kaže o tome:
"Kada god ponudite tekućinu koja nije majčino mlijeko, dijete bi trebalo primiti najmanje onoliko kalorija koliko bi mu i majčino mlijeko dalo. Tako da korištenje vode, glukoze, sokova, čaja ili razrjeđenoga mlijeka nije dobar izbor. Na vrhu liste davanih tekućina je svježe majčino mlijeko, zatim majčino mlijeko iz hladnjaka, nakon toga dolazi otopljeno majčino mlijeko iz zamrzivača (mlijeko djetetove majke, a nakon nje od neke druge žene koja ima dijete iste dobi), zatim slijedi majčino mlijeko iz banki mlijeka (od majki čija djeca mogu imati različitu starost) i na kraju adaptirano mlijeko.
Kad god se koristi mlijeko koje ne dolazi od majke, događaju se promjene u djetetovoj crijevnoj flori koje uzrokuju promjene u frekvenciji, mirisu i konzistenciji djetetove stolice i utječe se na to kako se dijete smiruje nakon hranjenja. (Kleessen et al 1995). "
"Često se savjetuje davati djetetu biljne čajeve, naročito za smirenje i to se još savjetuju količine koje bi ozbiljno mogle omesti dojenje. Važno je da se zna da su biljke hrana koja nije preporučljiva za djecu ispod šest mjeseci života, a nakon šestog mjeseca, ako ih se odluči davati djetetu, to treba raditi s oprezom. Običaj davanja biljnih čajeva djeci stvara rizik od razvijanja preosjetljivosti tamo gdje ga prije nije bilo. Korištenje zagađene vode u pripravi čaja također još više povećava rizik."