Pokazuje rezultate 1 do 16 od 16

Tema: Nedostatak stolice

  1. #1
    fat-boy

    Početno Nedostatak stolice

    Imamo bebu u kuci (ja sam ponosni ujak) i mali problemcic
    Naime beba je stara 15 dana i do sada je samo nekoliko puta imala stolicu,
    inace mama je doji, a stolicu nije imala vec tri dana, prije toga je imala
    jednu mikroskopski vidljivu, pa onda opet nije imala dva dana, a prije
    tjedan dana je u jednom danu imala tri stolice. Boja je inace normalna,
    onako kao zlatna. E da, pusta mnogo vjetrova, ali od stolice niti s...
    Jeli to uredu, jel zbog toga ima grceve (ima ih svaku vecer gotovo u isto
    vrijeme), moze li se tu sto napraviti?
    Hvala

  2. #2
    NatasaM... avatar
    Datum pristupanja
    Mar 2004
    Postovi
    2,655

    Početno

    Znaci, beba je stara 15 dana.

    S koliko je kilograma rodjena i koliko je najvise izgubila nakon porodjaja? Jeste li ikako do sada bili u pedijatra i sto je rekla patronazna prilikom posjeta?

    Je li mozda beba rodjena ranije? Je li imala nekih zdravstvenih problema nakon porodjaja?

    Ocito nema dovoljno pokakanih (stolica promjera 2,5 cm i veca) pelena dnevno. Koliko dnevno ima mokrih pelena (30 - 60 ml tekucine)? Koristite li jednokratne (kao Pampers) ili platnene pelene?

    Dobija li beba ista osim majcinog mlijeka (adaptirano mlijeko, caj, vodu)? Koristi li dudu varalicu?

    Trebalo bi malo opisati i polozaj i tehniku dojenja majke i bebe. Koliko cesto i majka doji i koliko traje svaki podoj? Boli li nesto na pocetku, u sredini, na kraju podoja ili izmedju podoja? Bilo bi najbolje kad bi majka to sve sama opisala.

    Jeste li u Hrvatskoj? Ako jeste, mozete nazvati besplatni SOS telefon za dojenje, jer je ovako malo tesko, kao igra "gluhog telefona". Ako niste, probat cemo ovako rijesiti.

  3. #3
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,931

    Početno

    ja bih samo dodala ako je beba isključivo dojena može biti bez stolice čak i 10 dana.

  4. #4
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,991

    Početno

    Citiraj mamita prvotno napisa
    ja bih samo dodala ako je beba isključivo dojena može biti bez stolice čak i 10 dana.
    Ovo je obicno slucaj nakon 6-8 tjedana starosti bebe. Nedostatak stolica sad u ovom ranom periodu moze biti indikator da beba ne dobiva dovoljno na kilazi.

    Tako da te molim da odgovoris na Natasina pitanja, da imamo malo vise informacija.

    I jos jedno pitanje - koliko cesto majka mijenja strane prilikom podoja?

  5. #5
    Maja avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    iznad oblaka
    Postovi
    4,745

    Početno

    mamita, ovo se ne moze primjenjivati samo tako ako je beba mladja od 6 tjedana. Pogotovo kod ovako male bebe treba provjeriti sve sto je moglo dovesti do ovako rijetkog kakanja, jer premalo stolica u ovoj dobi moze (opet, ne mora, ako je dobitak na tezini ok, stolica ne mora biti svaki dan) ukazivati na premalo masnog mlijeka i na nedovoljno dobivanje na tezini. problem se najcesce uspjesno rijesi s par korekcija tehnike dojenja.

  6. #6
    NanoiBeba avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    12,702

    Početno

    Potpisujem Anchie i Maju. Moja Katarina je bila beba koja je kakala jednom u 14 dana, ali to je počelo kada je bila stara dva mjeseca ili više.

  7. #7
    Mamita avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    3,931

    Početno

    na neku foru nisam uzela u obzir da se radi o 15 dana?!
    pa to je tek rođeni bebač!
    sori ujko fat-boy

  8. #8
    fat-boy

    Početno

    [quote="NatasaM..."]Znaci, beba je stara 15 dana.

    -S koliko je kilograma rodjena i koliko je najvise izgubila nakon -porodjaja? Jeste li ikako do sada bili u pedijatra i sto je rekla patronazna -prilikom posjeta?

    Nika je rodjena sa 3850 i nakon porodjaja je izgubila oviv 50 grama, od tada patronazna kaze da ima dobar napredak.

    -Je li mozda beba rodjena ranije? Je li imala nekih zdravstvenih problema -nakon porodjaja?

    Nikakvih probelema prilikom porodjaja

    -Ocito nema dovoljno pokakanih (stolica promjera 2,5 cm i veca) pelena -dnevno. Koliko dnevno ima mokrih pelena (30 - 60 ml tekucine)? -Koristite li jednokratne (kao Pampers) ili platnene pelene?

    Mokrih pelena ima 6-7, koriste se jednokratne pelene

    -Dobija li beba ista osim majcinog mlijeka (adaptirano mlijeko, caj, -vodu)? Koristi li dudu varalicu?

    Do sada samo majcino mlijeko, ali bas danas je patronazna rekla da bi trebalo nadodati i adaptoranog mlijeka. Prije toga je ponekad znala popiti 10-20 ml **** caja od kamilice i komoraca

    -Trebalo bi malo opisati i polozaj i tehniku dojenja majke i bebe. Koliko -cesto i majka doji i koliko traje svaki podoj? Boli li nesto na pocetku, u -sredini, na kraju podoja ili izmedju podoja? Bilo bi najbolje kad bi majka -to sve sama opisala.

    Eh da u ovome se slazem... Al ukratko, mama ima malo ostecene i bolne badavice, na pocetku podoja su dojke malo bolne ali poslije bude ok

    -Jeste li u Hrvatskoj? Ako jeste, mozete nazvati besplatni SOS telefon za -dojenje, jer je ovako malo tesko, kao igra "gluhog telefona". Ako niste, -probat cemo ovako rijesiti.

    Koji je broj telefona?

  9. #9
    Osoblje foruma apricot avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    zagreb, istočno od... svega
    Postovi
    32,414

    Početno

    0800 22 77 22
    Svaki dan (i vikendom) od 8 do 20.
    Neka mama svakako nazove!

  10. #10
    Brunda avatar
    Datum pristupanja
    Feb 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    4,882

    Početno

    Telefon je 0800 22 77 22

  11. #11
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,991

    Početno

    Podrzavam ideju da se mamam svakako javi na SOS telefon... vrlo vjerojatno bi trebalo popraviti tehniku dojenja, a to ce biti najlakse ako mama prica direktno sa savjetnicom.

    Svakako bih vam preporucila da ne dajete bebici ni caj ni vodu... Mamino mlijeko je na pocetku podoja vodenastije bas s namjerom da gasi bebinu zedj, a pri kraju podoja je masnije - za rast i razvoj.

    Evo o caju s naseg portala:

    Ukoliko je dijete dojeno na zahtjev, dodatne tekućine, kao što su voda, sokovi ili mliječne formule, nepotrebne su, čak i za vrijeme vrućina. Majčino se mlijeko mijenja u sastavu od početka do kraja podoja, te dijete na početku podoja uvijek dobije vodenasto mlijeko koje služi utaživanju žeđi.

    Što se čajeva tiče, jako je teško doći do nekakvih istraživanja i podataka o davanju čajeva maloj djeci. Zašto? Zato što ta pojava nije uobičajena i skoro da je isključivo vezana uz veliki razvoj industrije dječje hrane. Ove industrije su sasvim lijepo iskoristile nedostatak informacija i morala zdravstvenoga osoblja u nekim zemljama pa prodaju svoje čajeve u ogromnim količinama pod izgovorom ljekovitosti i utaživanja žeđi male djece.

    Često se preporučuje davati čaj od komorača djeci koja imaju grčeve. To je potpuno izvrnuto tumačenje komorača kao narodnog lijeka za smirivanje probavnih smetnji. Prije su, naime, taj čaj pile majke i tako ga je, preko mlijeka, dobivalo i dijete. Međutim, nema nikakvih znanstvenih dokaza da je komorač stvarno dobar protiv grčeva. Komorač se preporučuje i majkama koje imaju problema s produkcijom mlijeka. Ali ne zato što on utječe na stvaranje mlijeka već potiče lučenje tjelesnih tekućina.

    Još nemojte zaboraviti ni to da svi instant dječji čajevi sadrže šećer.

    Davanje čaja bebama do 6 mjeseci života

    Što LLL kaže o tome:

    "Kada god ponudite tekućinu koja nije majčino mlijeko, dijete bi trebalo primiti najmanje onoliko kalorija koliko bi mu i majčino mlijeko dalo. Tako da korištenje vode, glukoze, sokova, čaja ili razrjeđenoga mlijeka nije dobar izbor. Na vrhu liste davanih tekućina je svježe majčino mlijeko, zatim majčino mlijeko iz hladnjaka, nakon toga dolazi otopljeno majčino mlijeko iz zamrzivača (mlijeko djetetove majke, a nakon nje od neke druge žene koja ima dijete iste dobi), zatim slijedi majčino mlijeko iz banki mlijeka (od majki čija djeca mogu imati različitu starost) i na kraju adaptirano mlijeko.

    Kad god se koristi mlijeko koje ne dolazi od majke, događaju se promjene u djetetovoj crijevnoj flori koje uzrokuju promjene u frekvenciji, mirisu i konzistenciji djetetove stolice i utječe se na to kako se dijete smiruje nakon hranjenja. (Kleessen et al 1995). "

    "Često se savjetuje davati djetetu biljne čajeve, naročito za smirenje i to se još savjetuju količine koje bi ozbiljno mogle omesti dojenje. Važno je da se zna da su biljke hrana koja nije preporučljiva za djecu ispod šest mjeseci života, a nakon šestog mjeseca, ako ih se odluči davati djetetu, to treba raditi s oprezom. Običaj davanja biljnih čajeva djeci stvara rizik od razvijanja preosjetljivosti tamo gdje ga prije nije bilo. Korištenje zagađene vode u pripravi čaja također još više povećava rizik."
    A zasto je patronazna savjetovala adaptirano? :?

  12. #12
    fat-boy

    Početno

    To joj je patronazna savjetovala jer je bebac u zadnji tjedan dana dobila na tezini oko 60 grama, a i mama kaze da joj se cini da ima manje mlijeka pa....
    Btw, patronazna joj je savjetovala da bebi daje laktozu. U kojim kolicinama se to daje, kada, kako? Kao to bi bilo dobro jer izaziva stolicu...
    I SOS telefon definitivno nazivamo
    Hvala svima

  13. #13
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,991

    Početno

    Ja vam nikako ne bih savjetovala koristenje laktoze...

    Nije problem to sto dijete ima zatvor.. problem je vrlo vjerojatno taj sto dijete ne dolazi do tog masnijeg mlijeka za vrijeme podoja. To mlijeko se koristi za rast i razvoj (znaci dobivanje na kilazi) i od tog masnijeg mlijeka dolaze djetetove stolice.

    Znaci treba naci uzrok problema - zasto beba ne uspjeva dobiti dovoljno masnog mlijeka... a vjerujem da cete u razgovoru sa savjetnicom na SOS telefonu relativno brzo naci uzrok, te popraviti tehniku dojenja

    Koliko cesto mama mijenja strane (lijeva dojka - desna dojka) pri podoju? Kako odluci kad djetetu ponuditi drugu dojku?

  14. #14
    fat-boy

    Početno

    Drzi bebu na jednoj dojci dok se ova onako ne umori od sisanja, prestane vuci i pocme kao spavati, onda je obicno malo drzi da podrigne pa je stavi na drugu dojku

  15. #15
    fat-boy

    Početno

    U biti ako je nekao vremenski gledati drzi je vise od dvadesetak minuta, doduse bebac cijelo vrijeme ne sisa istim intenziteom malo prekine pa opet pocme i tako ali uglavnom ne krace od 15 minuta

  16. #16
    anchie76 avatar
    Datum pristupanja
    Nov 2003
    Postovi
    15,991

    Početno

    Jeste zvali SOS?

    Iz ovoga sto si napisao, ja mislim da je problem u precestom mijenjanju strana. Predlazem da mama nudi istu dojku unutar 2 h. Znaci ako beba sisa u 8h, i onda opet trazi u 9 da se ponudi ista dojka. I tek poslie 10h da se ponudi druga dojka (osim ako se u medjuvremenu beba ne pocne jako buniti na istu dojku - onda se moze ponuditi druga).

    Nisu sve bebe brze u izvlacenju mlijeka. Ova bebica mi se cini kao i da voli malo gustati na siki. U ovom slucaju, ako ona sisa 15-20 na svakoj dojci, postoji mogucnost da ne uspijeva doci do onog masnog mlijeka potrebnog za rast i razvoj. Predlazem da mama napravi malu izmjenu.. kad bebica pocne spavati i mama je digne da se podrigne, umjesto da je stavi na drugu dojku, nek je sad opet vrati na istu dojku.

    Toplo predlazem da mama pocne nuditi istu dojku duzi period (2h), i na taj nacin da osigura da bebica sigurno dodje do masnog mlijeka.

    Javljaj kako ide

    P.S. super mi je kak se ti brines za njih i pomazes im prevladati probleme.. za svaku pohvalu

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •