Ovo je već druga školska godina da sve škole u Hrvatskoj rade po HNOS-u. Prvu godinu provodio se eksperimentalno u nekoliko škola (u Splitu mislim da je OŠ Spinut bila u eksperimentu, a i njihovi profesori su nam držali predavanja o HNOS-u i davali primjere rada).

Nastava se temelji na praktičnim radovima, učenju kroz iskustvo, a ne štreberaj. Prakticira se više grupni rad, projektna nastava, s povezivanjem više predmeta (npr. ako uče iz povijesti seobu Slavena, iz hrvatskog će učiti glagoljicu).