:/ nemam pojma, nova sam u tom biznisu, pitat ću FT sljedeći tjedan.
:/ nemam pojma, nova sam u tom biznisu, pitat ću FT sljedeći tjedan.
Pa zar Suzana ne radi Vojtu? Zato sam i pitala, jer znam d au Klaićevoj rade po Vojti, a za bobath nisam znala ..Lucija Ellen prvotno napisa
Nemam pojma, pitat ću FT drugi tjedan.
Taj Wojta iz vaših ustiju ne zvuči dobro... može li neki šnelkurs razlike Bobatha i Wojte?
Ja nemam pojma o Vojta metodi, osim da se rade nekakvi pritisci na određena mjesta; ne znam niti da li se vježba djecu samo po toj metodi. Na Goljaku rade Bobath, pa mi je to poznato.
Mene muči slijedeći problem.
Mi idemo u Klaićevu na fizikalnu zbog kose zdjelice i prošli ponedjeljak su mi rekli da je motorički genije što se tiče okretanja sa leđa na trbuh jer se prvo digne u polusjedeći položaj a tek onda okrene, ali su primjetili da se kada leži na trbuhu ne upire o ispružene ruke ali da će vjerojatno bit sve ok.
Danas smo opet bili na vježbama i rekla nam je teta da bi se u ovoj dobi (drugi tjedan će napunit 8 mjeseci) već trebala upirat na ispružene ruke i postavlja u stav četveronoške (a to nije ni blizu) da ne zna u čemu je problem obzirom je inače motorički super i da se ona nada da nije neki veći problem u pitanju. I rekla je da je to problem i kod sjedenja jer ona kad ju se posjedne ne pridržava se rukama o podlogu već se prevrne.
Sad nam je pokazala vježbice da potičemo upiranje na ruke, a u ponedjeljak ćemo vidjet kaj dalje.
Jel ima netko iskustva s ovim, plis pomagajte.
Imam slijedeće pitanje:
A. će za tjedan dana imati 6mj. Do sada se okreće sa trbuha na leđa (sa leđa na trbuh još ne). Prije tjedan dana smo stavili tepih na pod i od tada je na podu. Počeo se dizati na ruke i koljena i tako pomalo gmiže (ne puže još jer nije sužio kako da koordinira ruke i noge), a od nedavno se iz tog položaja počeo dizati na nožne prste (onako kao da napravi most).
Mi ga puštamo na radi ono što on može, ne forsiramo ništa, pa me zanima da li su to i vaš klinci radili (mislim, to dizanje na nožne prste)?
može biti, ponekad se prebaci na bok, ali ne sjedi još... a ponekad to izgleda kao da se želi ustati na noge...
zapravo me zanima: sve kaj sam može je ok?
(mislim, puno se o tome pisalo već..., ali da provjerim za svaki slučaj)
suzi vojta, a u dvorani za fizikalnu rade po bobathu.Lucija Ellen prvotno napisa
šnelkurs: u vojtanju plaču i mama i beba. rezultati su izvrsni, ali mislim da se vojta ne radi kao zamjena za bobath.
(još malo pa se vraćamo na bobath :D )
evo pitanjca za vas s iskustvima: šimun je prije par tjedana progmizao (vuče se rukama i pomalo odguruje nogama), ali to je daleko od puzanja na sve četiri. no, kao da pomalo već kuži da se može izdizati i na koljena, pa je smislio vježbu: dok smo na podu, prebaci igračku s druge strane mojih nogu (ja sjedim s ispruženim nogama) i onda se penje preko mojih nogu tako da se odbacuje svojim nogicama i diže guzu u zrak. ne znam ni sama trebam li mu to dozvoliti. činjenica je da to radi sam, bez naše pomoći i trudi se tako prebaciti na drugu stranu, ali ne bih htjela da radi nešto što može biti nezdravo za npr. kičmu i slično.
nadam se da sam dobro objasnila i hvala na pomoći![]()
Moj maleni ima 5 mjeseci, danas smo bili na pregledu kod fizioterapeuta (zapravo, otisli smo da bi naucili nesto o pravilnom baby handlingu) i ispostavilo se da ima pčojacani tonus na desnoj strani, nije bas stabilan kada lezi na trbuhu, ne ispruzi uvijek i dovoljno sakice i ne znam vise sto jos sve ne.. uglavnom, rekao nam je da nema mjesta zabrinutosti, da malo kasni, ali da se to moze korigirati..
e sada, muci me par stvari.. prvo, pedica!!! ja vec neko vrijeme primjetim da mu je desna sakica vise zatvorena, da uglavnom uzima igrackice lijevom i sl, takodje sam primjetila i tu nestabilnost na trbuhu, cak se na pregledu kod pedice desilo da pada na jednu stranu, medjutim ona je na sve to odmahnula rukom i rekla sve 5!!! prosli put sam joj naglasila da zelim da malo vise obrati paznju na motoriku, ali nista, pregled je opet trajao vrlo kratko i povrsno.. ne znam sto da radim, da je mijenjam??? mogla nam je prije dva mjeseca dati uputnicu, ali nista.. sada moramo ici privatno jer ne mozemo cekati sva ta narucivanja..
dalje, da li da sada na svoju ruku odem i fizijatru??
I jos jedno pitanje, gdje da kupim dobre strunjace za vjezbanje?
Katja je danas napunila 9.mj.
Jedino što me jako brine je da ne želi uopće biti na trbuhu.....odmah se okrene na leđa.......svi su mi govorili ostavi ju da sama napravi što može, ali me ovo sad počelo jako mučiti.
Znači ne želi biti na trbuhu, kada ju stavim ona vrišti i plače i hoće se okrenuti, ako joj ne dam da se okrene nego ju potičem da bude na trbuhu, ona urla, a poslije i jeca kao da sam ju tukla![]()
Ne želi ni rukice otvoriti i oslanjati se na njih dok je na trbuhu.....jedino što nogice kao miče gore dolje, kao da gmiže......sad si mislim da nije neki problem u gornjem dijelu.....ali inače sve radi s rukicama :/ i u drugim stvarima nisam primjetila da nešto nije uredu!
Od malena nije htjela biti na trbuhu i ja sam kriva što ju ipak nisam češće stavljala bez obzira što ne voli![]()
Naravno, tako ne može naučiti ni puzati .......molim vas neki savjet!
Rozi prvotno napisa
Moj sin je star kao i tvoj i rekla bih da su u istoj fazi: gmiže kao pravi vojnik (ono: jedna ruka, druga ruka i tako se povlači po podu), diže se na koljena i ljulja naprijed-natrag, a on prije nekoliko dana ponekad i pomakne jedno koljeno prema naprijed kao da pokušava puzati. U početku je ovo dizanje koljena trajalo sekundu-dvije, sada zna tako ostati prilično dugo. Također kao i tvoj kada dođe do prepreke pokušava ju prijeći. Mislim da je to sve ok i upravo kako treba biti. Stavljam ti link gdje je ukratko opisan motorički razvoj po mjesecima starosti pa pogledaj malo
http://www.klubtrudnica.net/beba/7.htm
curke pitanje, nećak će za 2 dana imati 8 mjeseci, ne okreće se s leđa na trbuh (samo sa trbuha na leđa), ne sjedi samostalno (pedijatar im je rekao da ga malo vježbaju, pa ga posjedaju uz naslon kauča), ne posjeda se. Kad mamu pitam kako je veli da samo leži. Veseo je, primjećuje ljude oko sebe i smije im se, diže ručice u zrak da ga se podigne i puno guguće. Kad sam razgovarala sa bratom rekla sam mu da bude on već sve radio, ali od toga je prošlo više od mjesec dana i ništa se nije promijenilo. Meni je to maloali ne bi htjela praviti od buhe slona, a i njegovoj ženi ne smiješ ništa sugerirati. Kaj vi mislite?
rotacije je trebao svladati
i lose je to s posjedanjem na kaucu, te se vjezbe ne rade tako
stavlja li nogice u usta?
Mislim da ne bi bilo zgorega otici fizijatru
upravo pričam sa bratom na telefon, oprezno sam ga pitala da li stavlja i veli da stavlja i da se diže sjediti u viperu.
veli brat da će otići kod pedijatra, i njemu to nije baš... Nisam mu ništa rekla, samo sam potvrđivala što mi je on rekao i rekla mu to je o.k. i ja mislim da će biti o.k. iako je turbo čudno (moja radila rotacije sa 4 mjeseca).
loptice, hvala na odgovoru, nisam bila naišla na ništa s tim preprekama, pa me zanimalo.
još jedno pitanje - zna li netko da li ima i treba li uopće vježbati/pokazati im za sjedenje? on sam ne sjedi. kod pedice, kada ga je ona stavila, ostao je u sjedećem položaju, odnosno nije se srušio, ali sam se ne zna posjesti. ja ga ne stavljam da sjedi, nit planiram, ali me samo zanima da li se to treba vježbati, pokazati im, ili neka ide samo od sebe?
Kod nas ti je bila identicna stvar, samo sto je moj malac imao 4 mjeseca. Pedica je povrsna da povrsnija nemoze bit. Kad sam htjela promjenit rekli su mi da nemogu, da mora proci godina dana. Cak sam i debele veze povlacila da ga prebacim ali bez uspjeha.dzani_sa prvotno napisa
Mi mo ustvari slucajno zavrsili kod fizijatra, bili smo u bolnici zbog neceg drugog i pedica tamo je primjetila ista ta odstupanja koja ima i tvoj bebac pa smo "usput" otisli fizijatru.
Mislim da ti nema druge nego otic privatno, ja vec mjesec i pol cekam samo na kontrolu u bolnici.
bok svima!
imam jedno pitanje. moj sin ima 5 mjeseci. rotira se u oba smjera, podiže gornji dio tijela kada je na trbuhu, hvata predmete s obje rukice. međutim, kada je na leđima ili u viperu događa se da ukoči nogice i rukicama "titra". kada mu savijem u koljenu barem jednu nogicu titranje prestaje. jel ima netko sa sličnim iskustvom? vodila sam ga kod bobath terapeutkinje i rekla je da se nemam razloga zabrinjavati. pedica je rekla da je on mali emotivac i da to radi od uzbuđenja. meni je to objašnjenje malo klimavo
zomby, iskreno mislim da je sve o.k. i da se nemaš oko čega zabrinjavati - ovo u viperu je i moja znala raditi i još radi (vidi nešto, uzbudi se i od uzbuđenja i iznenađenja se ukoči - mi smo umirali od smijeha). Koksy, otkuda im ta idea da moraš čekati 1g na promjenu pedijatra, ja za to nisam nikada čula, tko ti je to rekao?
Molim vas za pomoć.
Sad ću uletjeti sa malo glupim pitanjem, ali...
Danas smo moja curka (5 mj za tjedan dana) i ja prvi puta bile na vježbama. Dijagnoza je:razvojno kašnjenje u okviru nižeg posturalnog tonusa. Fizioterapeutkinja mi je pokazala kako je pravilno skinuti i obući, dići i spustiti, premjestiti sa jednog na drugo mjesto te mi je pokazala dvije vježbe za stimulaciju rotacije. Ali napravila sam grešku u startu jer sam joj obukla jednodijelno odijelce pa mi nije baš jasno kako obući odnosno skinuti majicu.![]()
Može li mi netko to objasniti?![]()
Ovo o promjeni liječnika primarne prakse nakon godine dana od dana upisa je istina. Ak zaista postoji dobar razlog za raniju promjenu, kod područnog ureda HZZO-a može se zamoliti obrazac za arbitražu, te se s izjavom o novom izboru liječnika (podigne se kod novog liječnika) ostavi na HZZO-u da komisija riješi slučaj.
TinaB, pokušaj nabrati otvor za glavicu, tak da je u jednom potezu provučeš preko nje, da se beba što manje ljuti. Rukaviće naberi s vanjske strane, uzmi rukicu i izvuci je van. Moj još uvijek negoduje kad je umoran, iako već zna lijepo surađivati.
Adriven
A da li mora isto biti na boku dok se navlače rukavići? Hvala!![]()
To je i moj cvrčak radio, uz to bi još od silnog oduševljenja proizvodio i zvukove slične hroptavom uvlačenju zraka (a jesam ga opisala...). Uglavnom, to ti je stvarno od uzbuđenja, moj je to radio kada je bio veseo zbog nečega odnosno kada bi ga nešto oduševilo. Kasnije je uz gore opisano počeo raditi brrrrrrrr zvuk ustima (to radi i danas, ali bez kočenja)zomby prvotno napisa
Oblačim ga dok je na leđima, na bok ga okrećem jedino kad ima neko kopčanje otraga, ili da mu porihtam robicu. I ručice isto. Ak ti je to teško, probaj naći bodiće-benkice koji se samo rastvore, pa nedu preko glave. Mislim da ih ima do broja 68. Sretno!
TinaB je mislila kako po Baby Handlingu ide skidanje i oblačenje. Uvijek vrši rotacije. Npr. navučeš preko glave kad je na leđima, pa rotiraš na jedan bok dok provlačiš suprotnu ruku, pa rotiraš na drugi bok i oprovučeš ruku. Rotacije na bok izvodi slično onom koje su ti pokazali za čiste rotacije. Mi se često oblačimo tako da ja sjednem n apod i njega u krilo pa ga izvrtim na sve strane. Pogotovo ako dobro prihvaća oblačenje, jer tako usput i vježbate. Isto je i s hlačicama. Potrbuške preko noge, p ana bok, pa jednu nogu pa opet potrbuške pa na drugi bok i drugu nogu. Jesam li bila dovoljno jasna ili sam zakomplicirala? Preporuka je da nikada ne leže pasivno na leđima, jer tako ne upotrebljavaju ni jedan mišić.
loptica i elin, hvala na odgovorima. i ja se nadam da nije ništa za zabrinjavanje ali nikako da se smirim. idući tjedan idemo opet kod bobath terapeutkinje da ga pogleda
loptica, a kad je prestalo to kočenje nogica? i moj sinek proizvodi neke zvukove pri tome
Došli smo se samo pohvaliti.Mišica je naučila silaziti s kreveta nogicama, a ne glavom.
Baš mi je slatka.
I hoda...ne skroz sama, drži se za jednu moju ruku i pičiiiiii.
Utješite me...ima li neka bebica (4mj.) kojoj su teško padale vježbice (radi se o razvojnoj gimnastici, najviše rotacijama)? Moja M. plače k'o ljuta godina, točnije urla cijelo vrijeme - čim krene okretanje na bok i trbuh. A najviše od svega mrzi biti na podu :/ .
U 3 tjedna pomake već vidim: diže visoko nogice, glava joj više ne pada u trakciji, ležećki hvata igračke u centru, ali te rotacije su joj KOMA!
Većini djece teško padaju vježbice...naviknut će se i na kraju ih i zavoljeti.
Samo budite uporne i nemoj ti biti tužna zbog toga, jer oni jako kuže ako smo mi zabrinuti ili tužni...
to i dorian radi, sad rijetko, jer se naucio izrazavati i drugim pokretima i zvukovima, al je bio jedan period jako cesto. racic moj maliloptica prvotno napisa
![]()
Evo i mi se prijavljujemo među vježbače.
Dora ima 4 mjeseca, prijevremeno rođena (6 tjedana), dijagnosticiran je Dystoni sindrom,UZV glave je pokazao hipoksiju prvog stupnja, ima pojačan tonus nogica a smanjen tonus trbušnih mišića zbog čega ima malo izraženiji trbuščić.
Vježbamo kod kuće a na pokazne vježbice idemo na Goljak. Do sada smo bili dva puta.
Usvojila sam baby handling i neke vježbice po bobath konceptu (koliko sam uspjela pohvatati gledajući fizioterapeuta :/ ).
Vidi se naperdak, ali sada me muče vježbice za jačanje trbušnih mišića.
Dora se dosta opire dok vježbamo, fizioterapeut je uglavnom vježbe izvodila u svom krilu tako da joj podigne nogice (znači kao jaje položaj) ja to s njom ne mogu izvesti jer odmah se opire nogicama i ljuti.
Na kraju ipak spustim na pod iu tako vježbamo.
I svaka vježbica koja zahtjeva naprezanje trbušnih mišića jako ju ljuti.
Bojim se da ne radim nešto krivo, da nisam dobro zapamtila/shvatila vježbice. :/
Isto se opire kada je nosim unaručju (po baby handling principu) poćinje se opirati i ravnati leđa.
Voli biti u slingu samo nisam sigurna da li je to pametno?
:/
Za sling pitaj terapeuticu a to što se opiru vježbanju i pravilnim položajima je zato što imaju neki problemčić pa im u pravilnim položajima nije ugodno. Mi nismo imali problema sa vježbanjem rotacija i vježbama u horizontali generalno, ali kad je krenulo ustajanje to su onda bili strašni prosvjedi.
Ena, i nama su problem trbušni mišići. Pokušaj više puta po malo vježbati s njom. Ipak treba i nama, a i bebama vremena da pohvatamo vježbe i pokrete. Pokušavaj, pa onda pitaj tetu kad nešto nisi sigurna.
Sigurna sam da ju ništa ne boli, pogotovo ako vježbate po babathu, samo joj treba da se privikne da ju sad tu netko rasteže kako ona ne želi. Mi plakali kao kišna godina, a sad ide sve bolje i bolje.
AndrejaMa
Hvala!!![]()
Inače najveći problem su nam rukavi. Kad njih počnem oblačiti mala počne plakati kao da joj ne znam što radim... Ali to traje već duže vrijeme. Vježbe za rotaciju je dobro prihvatila. Radimo ih više puta na dan, 2-3 serije po 10 puta. Nadam se da je to dovoljno.
nećeš vjerovati, ali ovako je i kod nas....TinaB prvotno napisa
zhang
Tako je i kod beba mojih frendica. Sve do jedne urlaju kad treba obući rukave. Nevjerojatno!![]()
Tako su mi rekli, sveki mi je doktorica i ona mi je vukla vezu da se preselim ali ova kod koje sam se htjela preselit rekla je da tek nakon godinu dana mogu. Mislim, preko veze bi me primila i prije ali je rekla da nece to napravit kolegici.elin prvotno napisa
Ma ne mogu da vjerujem to za pedicu :shock: :shock: Sto, sada moram cekati godinu dana i nervirati se kod ove povrsne doktorice? ma stvarno uzas... Netko je spomenuo da se moze promijeniti ako postoji "ozbiljan razlog" - sto je ozbiljan razlog, zar povrsnost ne spada u tu kategoriju??koksy prvotno napisa
Mi isto imamo problema sa vjezbanjem, nije bas da voli vjezbati... neke pomake primjetim, puno je opustenija desna rukica, sakica vise otvorena, sada hoce neko vrijeme biti na trbuhu (ali ne dugo), ali rotacije su nam uzasan problem.. jos niti jednom nije sam napravio rotaciju sa ledja na trbuh..
Imam jos jednu dvojbu.. naime, ja sam onako na svoju ruku otisla fizioterapeutu, privatno, i pocela sa vjezbicama, upravo zato sto ga pedica nije niti pogledala, a ja sam primjetila neke stvari... e sada, mislite li da je pametno to sto sam napravila, odnosno da li sam ipak trebala prvo otici doktoru, ne znam, fizijatru, neurop., ili nekom drugom dr??
ZAboravila sam jos nesto pitati, primjetila sam da M onako lupa lijevom rukicom, kao da se tuce po nozi... desava li se to jos nekome?? fizioter. kaze da se tako ponasaju u pocetku, kada hvataju predmete, ali on sve inace fino primi, uzme u rukicu, tako da ne bih rekla da je to... prije bi to povezala sa nekom nerviozom.. isto tako, kod uspavljivanja, sto nam je inace koma, mlati glavom lijevo-desno, dize i spusta nogice, onako lupa s nogicama...
Dzani_sa, ovo u vezi lupkanja nogicom mogao bi biti znak nervoze ili pospanosti. Moj si ruli uha, češka vrat (ima AD), ali samo kad nekaj ne štima.Mi ćemo ovaj tjedan prvi put k fizioterapeutu zbog njegovog neokretanja. Za sada nismo tražili uputnicu za fizijatra, jer nam je rečeno da ćemo biti tamo upućeni ako ustreba, dugo se čeka...
Ono za dobar razlog za selidbu prije isteka godine dana uz arbitražu moguće je provesti jedino ako pedijatar kojem se želi preseliti želi pacijenta primiti na uštrb međukolegijalnih odnosa. Na to se nikog ne može prisiliti. No, površnost je svakako dobar razlog!
zhang prvotno napisa
i jos bi onda radio "vjezbice" glavom gore - dolje u tom polozaju, pa bi se spustio na koljena i onda ljuljao, bilo mu je valjda zabavno, sad ima nove akrobacije koje radi, drzi se jednom rukom za ruckicu u ogradici spusta se u cucanj i drugom rukom hvata igracke pa se ispravi i igra s tom igrackom. meni je to sve djelovalo (i jos djeluje) ko vjezbanje i iskusavanje svojih granica. u svakom slucaju sve to sam radi.
ima li to veze s motorikom, vi recite - mi nemamo vrtić, nije mi se dalo kupovati ga jer nisam bila sigurna da će šimun u tome uopće htjeti biti. bio je na podu na spužvama, a od kada je propuzao ima ga po svuda po dnevnom boravku.
čitam/čujem kako se djeca dižu na nogice dok se vuku uz ogradicu vrtića, pa me zanima je li to moj nešto propušta bez vrtića?
uz namještaj se još ne diže jer se nema za što uhvatiti, ali se rijetko uzdigne na nogice dok ja ležim na boku pa mu je malo povišeno. još ni ne sjedi samostalno.
Ne propušta ništa Rozi!!
Ima vremena, cijeli će život provesti na nogama, pogotovo ako još ni ne sjeda samostalno.
Eto, ja danas bila na Goljaku (kod fizioterapeutkinje koja mi daje termine na kapaljku....prvi 28.2., drugi eto danas 14.4. a ni taj ne bi bio da ne idem slijedeći tjedan na kontrolu).
I upravo mi je ona samoinicijativno rekla ono što su mi rekle i tete s kojima vježbamo dva puta tjedno - kad nauče koristiti sve mišiće, dakle kad počnu samostalno sjediti i puzati, dizanje na noge je mačji kašalj. Čak sam upozorena da mu baš ne dam da se diže u visoki klečeči ili na nogice dok ne nauči posjesti i puzati.
Evo da se i mi javimo.
Bili smo u srijedu drugi put na vježbicama. Sada je dobila malo teže vježbe koje potiču dizanje glavice na boku i trbuhu (makar ona diže glavicu kad je na trbuhu, ali mogla bi još bolje). Vježbe rotacije je super prihvatila i vidjeli su se rezultati već nakon par dana. Nogice su konstantno u zraku, počela je stavljati nožne prstiće u usta i počela se rotirati. Za sada se još uvijek više okreće na desni bok, ali krenula je i na lijevi.
Ove vježbe za dizanje glavice joj teško padaju - brzo počne stenjati i plakati. Ali bit će i to.
Zanima me koliko vi dnevno vježbate sa svojim bebama?