na jedinice gore vec mu je vidljiva rupica...da li ima pomoci, odnosno da li zubar moze sto napraviti i kako ga privoliti na pregled.
na jedinice gore vec mu je vidljiva rupica...da li ima pomoci, odnosno da li zubar moze sto napraviti i kako ga privoliti na pregled.
Zubari obično znaju kako s djecom. Mi smo jučer bili prvi put na pregledu i stvarno nije bilo nikakvih problema - zantrigirali su ga maketom zuba, pa su ih malo "prali", onda su ga "provozali" na stolcu i rekli mu da je to svemirski brod, a on je upravo takvu facu i imao ko da se stvarno vozi u svemirskom brodu,dao je da mu zubar koliko-tolko pregleda zube i nije radio nikakve probleme i još je na kraju dobio i kutiju s autićima da si jedan izabere :D
No, dobro to je bio ljepši dio. Predinfarktno stanje sam doživjela kad nam je zubar rekao da ima karijes i to ne naprijed kako sam očekivala zbog bočice, već na kutnjacima koji bi mu trebali služiti bar još 8-9 godina :shock: :shock: :shock: (a da ne pričam da sam se pritom osjećala ko najneinformiranija i nejneodgovornija krava na svijetu).
Uglavnom "pomoć" bi trebala biti sljedeća:
1. izbaciti bočicu za uspavljivanje osim ako u njoj nije voda - kod nas naravno nije, nego mlijeko i to je potpuni SF, jučer je opet nakon tko zna kojeg pokušaja reagirao ko da mu želimo odstraniti u najmanju ruku dio tijela, a tako je i zvučao
2. izbaciti slatkiše i sve slatko uključujući i voćne sokove bez šećera kakve je jedino do sada i pio
3. redovito prati zube bar navečer, ako ne i dvaput na dan i to tako da poslije večerašnjeg pranja više ništa ne konzumira - što je kod nas pravi SF
4. 1x tjedno premazivanje aminfluoridom iako se to mora ispljunuti, a bez obzira što već vježbamo, nisam sigurna da on to već zna, a i u uputama piše da nije za djecu ispod 6 godina?!?!? :?
5. kontrola za dva mjeseca?!?!
Uglavnom, mislim da ćemo zatražiti bar još jedno mišljenje jer sam na nekoliko mjesta pročitala da se trogodišnjacima mogu popravljati zubi (iako nam je on rekao da ne) i da čak postoje i prilagođenije metode za djecu.
Ovo sve još koliko-toliko možemo poduzeti osim izbacivanja flaše mlijeka za uspavljivanje i po noći, jer je to čak i jedini način na koji hoće popiti mlijeko, a ukinuti mu sad još i taj kalcij, bilo bi još ubitačnije!
mi baš danas idemo u valdent jer karlo ima žute naslagice od željeza i od cijelonoćnog sisanja. Kakva iskustva imate s njima? Dal su ok s djecom?![]()
Moj je mališa, na žalost,dobio prvi karijes (tj. početno stanje karijesa, nije bilo crno - samo rupica) na četvorki. Dr. mu je popravila zubić, mada nije praksa popravljati zube tako maloj djeci - zbog toga jer su mali i teško im je objasniti da ne pomiču jezik ili ne zatvaraju usta.
Uglavnom, dva odlaska zubaru - prvi put za 5+, drugi put malo suza, i popravljen zubić.
Kod nas je upravo problem "ne jesti ništa nakon pranja zuba" jer je gdin obavezno gladan prije spavanja, pa bi malo mlijeka, pa večerica s tatom u kasne sate...Tako da uglavnom pranje bude po 2-3 pranja zubića naveče, ali budući da mu je već nakon prvog pranja interesantnije žvakati četkicu nego njome trljati zube :/
Ajme Stijeno, sad sam i ja u bedu jer su Patrik i Lea isti po pitanju bočice s mlijekom samo što Lea ne pije sokove.
Zube peremo navečer i to je svaku večer borba neviđena da opere. Ima žute naslagice možda na očnjacima gore i ne znam kako to riješiti?
ma to ti puno veze ima i s genetikom.Točkica prvotno napisa
patrik je nažalost zubima na MMa jer meni su zube počeli prati tek nakon 3. godine (prije nije bilo pasta koje se ne ispiru), čokolino na flašu sam večerala bar do 4. godine(uz crtić
), ne da s mliječnim zubima nisam imala nikakvih problema, nego sam prvi karijes popravljala u 6. razredu osnovne, a danas u ustima imam 4 plombe.
Nažalost moj sin nema zube na mene (iako čak ne mora značiti da neće imati trajne na mene :/ ), a nikada nije jeo čokolino na flašicu (uf, bar nešto, iako ne baš sasvim mojom zaslugom).
Uglavnom, treba imati stvar pod kontrolom, bar pokušati da kad već pije mlijeko za uspavljivanje što prije izvaditi dudu iz usta, redovito prati (pa makar i na silu :/ jer to što patrik radi sam nije pranje) i posjetiti zubara da vidi što se događa jer meni su još prednji i bili pod nekakvom kontrolom, ali stražnje, nema šanse da sam mu ih ikada vidjela, dugo nisam ni znala da ima četvorke![]()
![]()
Ja vodim svoje zubaru svakih 6-8 mjeseci na pregled i ciscenje zubica. Zapoceli smo s dvije godine. Ni jedno nije imalo bocicu. Peru zube dva puta na dan. Annabel je zapocela sama sa 5 godina a Noah koji sad ima 5 ja jos perem.
Annabel sad ima 8 godina i nikad niti jednog pokvarenog zuba.
Noah je prvi karijes zaradio sa tri godine tj tad su mu popravljali tri odjednom. Idemo djecijem zubaru. Tako maloj djeci daju gas u malim kolicinama da se nesjecaju jer nema sanse da bi tako malo djete odradilo inekcije i drzalo usta otvoreno 15 min. Nismo imali nikakvih problema tj jedini problem je bio je grizenje usne jer nije osjetio jer je bilo zamrznuto.
Prije dva tjedna ga odvedem na kontrolu tj oboje poslije 6 mjeseci i Annabel opet sve za 5 a Noah ni manje ni vise nego 6 pokvarenih zubica :shock: :shock: Jedan cak zahvatio i nerv i zubar se bas cudio da se nije zalio. Sve u svemu odmah mu popravio dva i taj s nervom ono jedva ga sta ostalo pa mu je morao staviti malu navlaku preko njega jer bi inace odmah pukao. Ostalih cetiri popravlja 31.3. Ovaj put sam pazila da ne grize usnu i sve je super proslo.
Eto dvoje djece. Vodimo brigu op higijeni usta. Cetkamo i jezik i koristimo i konac za izmedju(i Noah) a tolika razlika. Nejedu bombone i jedino slatko ako pojedu je komadic cokolade. Geni valjda.
Stijena, da te utješim, i F. ima karijes na četvorci, a čini mi se i na petici - naravno, kriva je bočica za uspavljivanje. Stalno odgađamo popravljanje, na pregledu je bio. Uopće ne mogu zamisliti da će on dopustiti da mu se bušilicom radi po zubima...
zara nije nikad imala bočicu pa svejedno negdje od 2,5 godine ima karijes na jedinicama. zubar rekao "klasičan karijes bočice!"![]()
![]()
kad je imala 3,5 godine samo su joj veći dio karijesa ostrugali, imala je tupfere i sisaljku u ustima i bila skroz mirna i dobra.
sad s 4,5 smo ih popravili, pravo bušenje i plombiranje zuba, isto je bila mirna i dobra.
znači, može se.
uz dobrog dječjeg zubara i adekvatnu pripremu djeteta.
Ružno zvuči, ali mi je lakše kad vidim da ima još djece sa karijesom![]()
Jer i Lea ima karijes na jedinicama, a imala je bočicu sa čajem i jako si radi toga predbacujem![]()
![]()
MM inače ima strašne probleme sa zubima, tako da su ipak vjerojatno geni u pitanju - jer MM baš radi svojih problema jako pazi i forsira higijenu, tako da mi Lei stvarno oduvijek i jako revnosno peremo zube, čistimo sa koncem, mažemo sa fluorom. Lea ima prednja dva zubića malo preklopljena, pa je i to sigurno doprinijelo.
Bili smo kod zubara, i mislim da je naša zubarica malo i pretjerala sa pripremama, Lea je sve bilo super i zabavno ali zubiće taknuti nije dala.
Sad ju pripremamo na novi odlazak, ali ako ne uspije morat ćemo pronaći nekog odlučnijeg zubara :/
nije to baš tak jednostavna logika, Lut - ako Zara može, može se. Ovisi o djetetu, definitivno! Recimo moj Lukas ima karijes na prednjim sjekutićima već dugo, sad su već skroz pojedeni.. Baka i djed su mu zubari, u ordinaciji je bio brdo puta, gledao i kako se meni popravljaju zubi (čak i sisao istovremeno), gledao kako se popravljaju zubi drugima, držao sve u svojim rukicama... Ali kad treba sjediti i otvoriti usta - nema šanse! otima se, skače, luduje...
Navodno ti dječji zubari imaju i neki plin kojim mogu omamiti djete kad je situacija kritična i mora se popravljati. Ali meni je to :shock: i mislim da ćemo čekati da naraste dovoljno da dozvoli da mu se čačka po zubima.
Ja sam imala isto tako katastrofalne mliječne zube, ali srećom trajni su mi super![]()
mi smo silom prilika krenuli sa starijom curkom (sad ima 5,5 g) na čišćenje kod zubara vrlo rano, imala je neke naslage po zubima, tako da se odmah naučila i na sjedenje, zijevanje, zvuk bušilice i sve ostalo. do sada joj ništa nije bilo pokvareno, uredno ih održavamo, ali smo dobili strogu naredbu od zubara da čistimo, čistimo i čistimo novoiznikle zadnje/trajne zube (jesu to petice il šestice nemam pojma). oko mliječnih nikad nije previše dramio.
ali mala neće ni zinut kod zubara, uredno ju vodimo sa sobom, sve gleda, ali ne da. a ima baš neke smiješne zube.
Sun, moj post je reakcija na zubarevu izjavu da se trogodišnjacima ne mogu popravljati zubi.
dakle, trogodišnjacima se mogu popravljati zubi, ako otvore usta 8)
Da, upravo je to problematično.Lutonjica prvotno napisa
Al mi nije jasno kako se ti karijesi nakaleme, toliko smo maltretirali F. s pranjem zuba od njegovog 6. mjeseca (tad je već imao 6 zuba). Nije mi uopće bilo drago što su mu tako rano izrasli zubi jer je to automatski značilo više šanse da se karijes pojavi...
eh da je samo do pranja zubića!
Ima tu i genetske predisponiranosti i taj faktor da su kod beba kojima ranije izbiju zubići veće šanse za karijesom, pa onda bakterija koja uzrokuje karijes, a koju najčešće mi prenesemo u djetetova usta preko sline (ista žlica ili već neki kontakt sline.), ... Bilo bi super da je samo do slatkiša i pranja zubića :/
bili jučer u valdentu, karlo ima mali karjies bočice(a bočicu pio 5 puta u životu) na 1 , i premazala mu teta zubiće a ja se iznenadila kako je bio dobar, sjeo s tatom malo se igrao s tetom i otvorio usta, a prvi put je vidio.
Uglavnom kao rekla ja da je taj karijes dobio od dojenja jer sam rekla da je sisao po cijelu noć do prije 2 mjeseca i trebamo dolazit svaki mjesec dana na premazivanje. I još nam je rekla da nema veze ako dobije karijes na prednjim zubićima jer da je to samo ružno za vidjeti ali da je važno da im ne propadnu kutnjaci jer ako se izvade prije vremena onda kad trajni izrastu guraju se i trebaju nositi aparatiće.
kod nas je otprilike kao kod sun (i to sad vec s drugim djetetom!).
antun je poceo popravljati zube tek kad je imao skoro 5 godina, tek smo tad uspjeli pronaci zubaricu koja mu je sjela i s kojom je suradjivao. tada su mu gornje jedinice i dvojke vec skroz propale, ali mu je sve ostale zubice popravila.
Tonka nikad nije imala bocicu, ali je isto vec prije drugog rodjendana imala karijes. Sad joj je jedna dvojkica skroz propala, jedninice isto ne lice bas na nesto. Kod zubara je vrlo cesto (jer idemo svi zajedno), jako joj se tamo svidja, uvijek sjedne na stolicu, da se pregledati, ali to je to. Nema sanse da ce sjediti mirno dovoljno dugo otvorenih ustiju. Racunam da ce s otprilike 3.5 mozda biti spremna za to.
i nama su rekli da dojenje potpomaze razvoj karijesa (ali tu na forumu su misljenja oko toga suprotsavljena).
Ja sam odlucila ukinuti nocne podoje, a vecernje dojenje obaviti prije pranja zubica. (ovog po noci se i ne drzim striktno, ali se trudim da kroz noc doji sto manje).
ovo nije bas skroz tako.mali karlo prvotno napisa
mislim, nije tragedija imati karijes bocice, ali nije bas ni samo estetski problem.
nas stariji sin je zbog tog karijesa gornjih jedinica i dvojki imao ceste upale zubnog mesa, sto nije jako ugodno. zbog tih upala je tkivo bilo jace prokrvljeno, pa se korijeni mlijecnih zubica nisu resorbirali, i zato se zubici nisu samo rasklimali i ispali, nego ih je trebalo vaditi, i to kad je vec trajni zub poceo izbijati. Dakle, imao je istodobno dvije jedinice, mlijecnu i trajnu. zbog toga mu i polozaj trajnih zubica nije pravilan, iako se sad polako ispravlja, ali sigurno ce morati nositi aparatic kako bi se zagriz skroz ispravio. Sve to skupa nije silna tragedija, i da se ispraviti ako imas dobrog stomatologa s kojim dijete dobro suradjuje, ali bilo bi puno puno ljepse kad bi se to izbjeglo.
kod našeg zubara zara sjedi u mom krilu, a ja je nježno grlim i držim za ručice i ljubim po glavi. da sjedi sama, vjerojatno ne bi izdržala mirno sjedenje.
e da, njeni zubići su, sa bušenjem i plombiranjem, gotovi za otprilike 5 minuta.
ja sam rekla da želim da mu se to popravi čim bude on dao jer ne želim da mi dijete ima takvih problema koji su rješivi. LUtonjica a možeš li reći di vi idete pa možda da potražimo još koje mišljenje
:/ i Nera ima žute naslage na gornjim 1. i .2.
jesu li te naslage karijes ili plak?
kupila sam aminflourid, ali to ne smije progutati, a još nije savladala ispiranje zuba :/
ali to ipak ne znaci da sva djeca to mogu, zar ne?Lutonjica prvotno napisa
meni se cini, da dok dijete ima busilicu u ustima, moras zaista biti jako jako sigurna da se nece poceti neckati ili mrduljiti. ja to za sad jos nisam s tonkom.
to znaci da nisu bili jako pokvareni.e da, njeni zubići su, sa bušenjem i plombiranjem, gotovi za otprilike 5 minuta.
ali ako se djetetu pocnu zubi kvariti s dvije godine, a popravljas ih tek s 3,5, onda sigurno nece biti gotovo za 5 minuta.
pa što ste uprle po meni :?ali to ipak ne znaci da sva djeca to mogu, zar ne?
pišem o našem iskustvu i tome da nije istina da se općenito trogodišnjacima ne mogu popravljati zubi
meni je zvucalo kao da tvrdis da se to uvijek moze, ako se dovoljno potrudi.Lutonjica prvotno napisa
ali sad kad bolje citam, nisi tako pisala.
ma, meni je ta tema bolna tocka, pa me sve sto netko kaze pika, i imam se potrebu pravdati.
sorry.
dakle, zaključak je :
trogodišnjacima se mogu popravljati zubi, ako otvore usta i mirno sjede.
jesu sad svi zadovoljni?
![]()
jos ti fali koji smajlic, nekoili
ili neki koji pusi lulu mira, ne?
pa da mi uzvratimo istom mjerom
joj, trosim slova bezveze, zanemarite me danas...
[quote="MGrubikupila sam aminflourid, ali to ne smije progutati, a još nije savladala ispiranje zuba :/[/quote]
on se ne smije koristiti kod djece mlađe od 6god
Curke moje ne vjerujem da su bocice krive za pokvarene zubice.
Eto moj sinko od 5 godina je pio mlijeko do 3,5 godine i to litru na dan na bocicu.
Pranje zubica je pravi SF, tj. ja to ne bih nazvala pravim pranjem a neda da mu ja operem i svi zubi su unatoc tome zdravi.
Mladji sada ima 2 godine, pranje zuba nemoguca misija a poceli smo pokusavati vec sa 6 mjeseci.
Za sada jos nijednom nismo uspjeli posteno zube oprati, prava borba :/
Bocicu ima, ali ne pije mlijeko na nju nego samo vodu i caj.
Takodjer zubici zdravi.
Dakle ipak mislim da tu genetika igra ulogu![]()
[quote=mali karlo]ima li šta drugo?"MGrubikupila sam aminflourid, ali to ne smije progutati, a još nije savladala ispiranje zuba :/[/quote prvotno napisa
ako ćemo o genetici, onda nije dobro, jer su moji zubi katastrofa
pere zubiće 1x na dan, od sutra ide na 2x na dan
ali ona tu pastu zna pocuclati ... jel joj može štetiti ako pojede?
nama je teta zubarka preporucila mazanje aminfluorid tekucinom i prije seste godine, ali tako da malo tekucine nakapam na vateni stapic i premazem zube. ili na svoj prst. ne svaki dan, nego max 2x tjedno. (ja to ne radim jer tonka jako protestira)
na taj nacin dijete nema sto progutati.
i peremo zube pastom s fluorom (minimalna kolicina), iako jos ne zna pljunuti. znam da fluor nije dobar i da nema karijesa prala bih joj samo s vodom, ovako racunam da ipak treba.
imaj na umu i to da aminfluorid nista ne koristi ako dijete poslije doji (jer se fluor umjesto ugradnje u caklinu vezuje uz kalcij u mlijeku, tak su nama rekli!)
nama je od mm-a i moj stomatolog reka da mu mažemo s aminofloridom jednom mjesečnoa u valdentu su nam rekli da nemažemo nikako s tim nego da jednom mjesečno dođemo k njima oni premažu s nečim...hmmm nemogu se sjetit kao se zove uglavnom to nije štetno ak se guta
da, ona neka pasta s raznim okusima. s tim maže i naša zubarka.
(mali karlo, zaboravila sam ti napisati da smo i mi prvo išli kod valdenta, a onda se preselili ovoj sadašnjoj)
nakon koliko vremena se može dojiti?a zakaj prvotno napisa
onda ne smije jesti ništa sa kalcijem nakon premaza?
jel ima neki posebni razlog ili samo tako, može i na ppLutonjica prvotno napisa
Ja neLutonjica prvotno napisa
![]()
![]()
sam' da dodam
i ako dr. želi da popravlja trogodišnjaku zube, što je ovdje otprilike veeeeliki upitnik
Moja je curka uzimala tabletica fluora Fluonatril ili tako nešto. Da su pomogle :? ne bih rekla.
Ja sam u trudnoći s F. cuclala one tabletice Fluonatril ili kako se već zovu, i očito F. zbog toga nema ništa otpornije zube, a hoću se pojesti zbog toga jer su navodno živi otrov.
http://www.cybermed.hr/index.php/pbl.../mlijecni_zubi
:? a šta bi drugo moglo biti?bzirom na redovitu higijenu i preparate fluora vjerojatno se ne radi o karijesu
za amlog krala, a zakaj i ostale kojima je stomatolog rekao da imaju karijes zbog dojenja![]()
Dojenje i karijes kod djece
The Newsletter of The Academy of Breastfeeding Medicine, objavljuju nekoliko članaka na temu povezanosti pojave karijesa i dojenja.
U SAD-u gdje stomatolozi rade opsežna epidemiološka istraživanja već dugi niz godina, primijećeno je da neki tvornički pripravci hrane za dojenčad rastapaju caklinu, znatno snižavaju pH i uzrokuju karijes i bolesti zubnog živca.
Prije se vjerovalo da i dojenje povećava mogućnost karijesa kod djece pa su čak neki zdravstveni djelatnici preporučivali dijete odbijati od prsa kad počnu nicati prvi mliječni zubi.
Ali, čak ni noćno dojenje nije izazivalo karijes kod djece. Smatra se da je uzrok tome što majčino mlijeko nikad ne teče samo djetetu u usta, nego isključivo kad dijete aktivno siše i guta. Ako majčino mlijeko dajete na bočicu, tvrde, karijes se opet pojavljuje. Aktivnim se sisanjem dijete služi mišićima koji fiziološki čiste naslage na zubima.
Naknadno je pronađeno nekoliko sastojaka majčinog mlijeka koji štiti zube od karijesa:
IgA i IgG mogu usporiti rast streptokoka, a Streptokok mutans koji je najčešće spominjani uzročnik karijesa, osjetljiv je i na laktoferin - bitan sastojak majčinog mlijeka.
Rugg-Gunn otkriva da bakterije koje uzrokuju karijes nisu sposobne upotrijebiti laktozu, šećer je iz ljudskog mlijeka, za razliku od sukroze iz tvorničkih formula.
Neki smatraju da je, zbog sadržaja šećera (laktoze), majčino mlijeko jednako kariogeno kao bilo koja šećerna otopina iz bočice. Ali, laktoza je zaštićena antibakterijskim i enzimatskim sastojcima iz majčinog mlijeka. Enzim laktaza razgrađuje laktozu na jednostavne šećere glukozu i galaktozu tek u crijevima, a ne u ustima.
Oulis čak nalazi da se, dojeći dijete duže od 40 dana, može zaustaviti početni karijes!
Dr. David Johnson, pedodont, kaže da je za dojenu djecu karijes rijetka i neuobičajena pojava i da ne treba s 12 mjeseci djetetova života prekidati dojenje, dapače. Dojenje dokazano snižava rizik od lošeg zagriza, nepravilnog razvoja skeleta lica i hrkanja, a karijes bočice je bolest umjetne prehrane.
Antropolozima je, izgleda, sve bilo jasno i bez svih tih znanstvenih istraživanja: oni smatraju kako bi činjenica da majčino mlijeko izaziva karijes bilo evolucijsko samoubojstvo pa je prema tome - nemoguće.
Ipak PAZITE!
Majčino mlijeko ne uzrokuje karijes, ali djeca koja su isključivo na prsima nisu imuna na njega, jer postoje mnogi drugi faktori koji ga mogu uzrokovati.
Majčin stres, nedovoljno uzimanje mliječnih proizvoda, bolest ili uzimanje antibiotika za vrijeme trudnoće može povećati šanse za razvoj karijesa.
Bakterije koje izazivaju karijes mogu se prenijeti od roditelja i ostalih odraslih osoba na dijete. Što dijete kasnije bude zaraženo ovim bakterijama, manja je mogućnost razvoja karijesa. To treba imati na umu pri isprobavanju topline i okusa dječje hrane (op.)
Evo nekoliko kritičnih točaka:
1. Uzimanje šećera. Nije važna količina, nego frekvencija uzimanja. U šećere ovdje spada i "normalna "hrana kao sokovi, žitne pahuljice, kruh, grožđice itd., a ne samo kolači i bomboni.
2. Loše higijenske navike obitelji. Važno je vrijeme zaraze usta većim brojem bakterija koje uzrokuju karijes
3. Nedostatak sline u ustima ( npr. kod dugog disanja na usta ).
4. Bolest, stres za vrijeme trudnoće.
5. I obiteljska genetika, ali tek kao rijedak faktor.
Pripremila: LuiđaI
Objavljeno: 4. listopada 2003