Pokazuje rezultate 1 do 10 od 10

Tema: MIOGELOZA

  1. #1
    inikaaaaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    čakovec
    Postovi
    444

    Početno MIOGELOZA

    Dakle u naslovu je moja dijagnoza - miogeloza , to je kvrgetina koju imam sa desne strane doljnjeg dijela kralježnice. e sad da još malo pojasnim - Miogeloza predstavlja vertenasto zadebljanje u području mišića koje može nastati npr.pretjeranom uporabom ili kontrakcijom nekih mišića. Najčešće su miogeloze bolne i uzrokuju probleme kada su smještene u području mišića koji su smješteni površno iznad neke kosti, pa tada dolazi do pritiska i bolova, npr, u slučaju miogeloza u području sakruma (križne kosti), lopatice i slično.
    Kada sam nešto više fizički opterečena , nego obično .. boli za poludi , no nakon prospavane noći bol obično nestane .Prvu sam primjetila prije 6 mjeseci ,a drugu prije dva tjedna.
    Moj PAMETNI DOKTOR kaže da to nije ništa , a ja nek trpim ... budala .. i to sve zbog toga jer škrtari na uputnicama .
    - ono što mene zanima jest kakve metode liječenja iste postoje , jer je ovo već doista postalo nesnosno ...
    svaka pomoć je dobrodošla ...

  2. #2
    AdioMare avatar
    Datum pristupanja
    Aug 2006
    Postovi
    9,023

    Početno

    Pojednostavljeno govoreći, miogeloze su nakupine mliječne kiseline u samom mišiću ili neposredno oko njega. One nastaju poradi nemogućnosti krvne i limfne cirkulacije da tu istu mliječnu kiselinu evakuiraju iz mišića, te ju prenesu u jetru na daljnju preradu. Rezultat takve situacije trebale bi biti kvržice koje su bolne na dodir, te bolnost kod pokretanja ili u mirovanju. Neobično jest što se miogeloze javljaju samo u predjelu ramenog obruča i međulopatične regije i nigdje drugdje na tijelu.
    Već tijekom školovanja imao sam problema sa razumjevanjem ovog objašnjenja. Kasnije tijekom mnogih godina rada pomalo u šali, a više u zbilji usporedio sam miogeloze sa Yeti-jem, Snježnim čovjekom. Naime zajedničko im je to što svi kažu da postoji, ali ih u stvarnosti nitko nije vidio. Štaviše, u nekim kliničkim ispitivanjima, prilikom operativnih zahvata na ljudima koji "dokazano" pate od miogeloza, ili na kadaverima (prilikom obdukcija) nikada nije pronađeno ništa što bi sličilo na miogelozu. Dalje, većina bolnih "kvržica" koju opisuju pacijenti, a i poneki maser, nisu ništa više doli normalne anatomske neravnine u predjelu širjeg ramenog obruča i gornjeg dijela leđa. Osjećaj da nešto "preskače" prilikom masaže bolnog mjesta uzrokovan je samom pokretom kod masaže, a ni u kom slučaju stvarnom deformacijom (osim u iznimno rijetkim i specifičnim slučajevima).
    Slijedom svega toga, terapija koja je uvriježena u "liječenju miogeloza" jest intenzivna, pa čak i gruba masaža kojom se "razbijaju" kvržice. Ona u prvih dva dana rezultira povećanjem bolnosti, a tek nakon toga i djelomičnim njenim smanjenjem. Nakon najviše jednog tjedna, sve se vraća u stanje prije "terapije", te je postupak potrebno ponoviti. I tako u nedogled.
    Pitanje zašto se "miogeloze" javljaju samo na tom specifičnom dijelu tijela i nigdje drugdje, te pitanje zašto miogeloze u stvarnosti ne postoje, jedno je pitanje i ima jedan, iako ne baš jednostavan odgovor.
    Mišićni sustav vrata, stražnjeg dijela ramena i lopatica posve je specifičan. I dok se drugi mišići na tijelu tijekom stajanja ili sjedenja odmaraju, sustav gornjeg dijela leđa stalno je napet, jer mu je cilj držati glavu i ramena stabilnim pri sjedenju i radu za stolom ili kompjuterom, kao i kod svih ostalih fizičkih aktivnosti. Koliko je to naporno može vam pokazati jednostavan test. Sjednite udobno u stolicu, te samo podignite stopalo od poda tako da potpuno opružite nogu u koljenu. Tu poziciju nastojte zadržati 5 minuta. Čak i ako ste potpuno fizički spremni, mišić će se početi tresti nakon 2 minute, a prva zatezanja i bolovi početi će odmah poslije toga. Upravo je to stanje vaših mišića vrata i stražnjeg dijela ramenog obruča, s tim da tijekom dana oni ostaju napeti desetak i više sati. Ako je dugotrajno sjedenje i stajanje još povezano i s manjkom fizičke aktivnosti, tada tijelo skraćuje mišiće i tetive, smanjujući na taj način ukupni utrošak energije pri tim aktivnostima. Tada na scenu stupa prosta fizika, koja kaže da je rad jednako sila puta dužina, što će reći ako je dužina manja za isti rad potrebna je veća sila. Sve to onda uzrokuje veće sile koje pri istim pokretima vrata i ramena djeluju na hvatišta mišića za kost, ili na prijelaz mišića u tetivu, što su i najosjetljivije točke u lomomotornom sustavu. Tijekom vremena, razvijaju se kronična bolna stanja na tim osjetljivim mjestima, koja smo lakonski prozvali miogelozama i tako jednostavno pokušali pospremiti ne baš jednostavan problem u ladicu. No, u stvarnosti, liječenje "miogeloza" ili bolje rečeno bolnih stanja vrata i međulopatične regije sve je samo ne jednostavno.
    Slijedom svega izrečenog, jasno je da se opisani bolovi ne mogu jednostavno sanirati masažom, pa ma kako ona gruba bila. Već je prije svega potrebno dijagnosticirati stanje mišićno- koštanog sustava vrata i ramena, te uočiti eventualno prisutnu mišićnu slabost, kao i skraćenja pojedinih ili svih mišićnih skupina. Zatim to stanje valja liječiti prije svega adekvatnim kinezioterapijskim programom (dakle vježbanjem), a masažu, kiropraktiku, te cijeli niz drugih fizioterapijskih postupaka upotrebljavati kao pomoć u smanjivanju simptoma, a nikako ih prezentirati pacijentu kao apsolutnu i samodovoljnu terapiju, koja to u stvari nije.
    U novije vrijeme, sam se termin "miogeloza" sve više zamjenjuje terminima "miofascijalna bolna stanja", ili "okidačkim točkama" (trigger points), koje opisuju gotovo iste simptome kao i kod miogeloza, ali drugim nazivima i ponešto promjenjenim objašnjenjima. Iako je ova "evolucija" donjela određeno poboljšanje u razumjevanju, te potom i liječenju tih bolnih stanja, još uvijek se nastoji "čarobnim" zahvatima u nekoliko terapija riješiti dugogodišnje probleme. Žao mi je što to moram reći, ali u najvećem broju slučajeva to nije moguće.
    Iz svoje vlastite prakse mogu reći da je osnova liječenja svakog kroničnog stanja razumjevanje pacijenta kako je on najodgovorniji za stanje svog lokomotornog aparata i kako je njegov životni stil najviše pridonio razvoju bolova koji se teško liječe, te je i promjena tog životnog stila najbolji put trajne sanacije bolnog stanja, dok je fizioterapeut samo vođa puta, a fizioterapija pomoć na putovanju.
    Vjerojatno si čitala ovo, na to sam naišla jer je i MM mjesecima hodao od fizijatra do fizijatra, od masaže do masaže i nikako mu nije bivalo bolje.

    Ima već 3,4 mjeseca da se ne žali, ne znam kako to... a silne Voltaren kreme i još kojekakve mu nisu pomogle. Kupio si je i šark, onaj električni masažer, isto ništa... Na kraju smo ga i kući morale masirati, tj. daleko je to od masaže, njemu je pasalo čvrsto stiskanje pogođenog mjesta i udarale bismo ga (svekrva ili ja) malim valjkom... ma, hvala Bogu da mu je minulo. Ne znam do kada.

  3. #3
    inikaaaaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    čakovec
    Postovi
    444

    Početno

    i ja sam čula za masažu , ali čoooooveče kako to mene boli , pogotovo kažem kada sam po danu više fizički opterečena. Negdje sam vidjela da se to može riještit ultrazvukom?? ali nije mi jasno kako i na koji način??

  4. #4

    Datum pristupanja
    Jan 2004
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    1,132

    Početno

    redovna masaža će uvelike olakšati stanje
    čak niti ne treba biti veliki stručnjak
    malo baznog i pokoje eterično ulje i polako, pa sve dublje masiranje
    miogelozica će se vremenom smanjiti, no nikada neće nestati

    kobila suzy bi se mogla javiti i upoznati nas sa čudesnim eteričnim uljima baš za tu namjenu, ja bi morala zaviriti u literaturu

    i baš su ruke najbolje, nikakav šark i ine sprave....

  5. #5
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,208

    Početno

    Citiraj mara prvotno napisa
    redovna masaža će uvelike olakšati stanje
    čak niti ne treba biti veliki stručnjak
    malo baznog i pokoje eterično ulje i polako, pa sve dublje masiranje
    miogelozica će se vremenom smanjiti, no nikada neće nestati
    ....
    i baš su ruke najbolje, nikakav šark i ine sprave....
    Potpisujem! Ja ih imam tonu, mogu ih napipat, napipa ih i MM i onda me izmasira po tim mjestima - uglavnom je to područje vrata, a kako sva stojim nakrivo jer mi jedna noga dulja, jedna kraća i krivim se neprimjetno na jednu stranu zbog artroze kuka, onda imam jednu i na guzi. Cijela lijeva strana kičme mi je jače opterećena i zato više kvrgava. I one standardne kvrge od sjedenja - vrat - gore mi je, recimo, ljeti, kad vozim biciklu. Masaža - prije nisam vjerovala u to. Ali, nevjerojatno koliko to meni pomogne! Odem kod kod fizioterapeuta, ili me MM, jako, jako me stiska u tom dijelu, prstima baš po kvrgama. Nakon toga mi se čini kao da mi je netko skinuo ruksak s leđa - ptičica, kako sam lagana. Onda efekt masaže traje neko vrijeme i onda opet sve iznova. Recimo da svakih 15-tak dana osjetim potrebu da me netko dobro izubada pritiskom po tim kvrgetinama. Kako sam mršava, smijala se fizioterapeutica jednom da sam kostur s kvrgama, svaku može jednostavno napipat . Za UZV i neke druge sofisticirane metode - ne znam. I da - to sam ja privatno plaćala masaže, sumnjam da ćeš na miogeloze dobit uputnicu za masiranje. Osim ako nije neka kvrga da se vidi golim okom, tako mi se bar čini. Sretno!

  6. #6
    ina33 avatar
    Datum pristupanja
    Jan 2006
    Lokacija
    Zagreb
    Postovi
    29,208

    Početno

    Citiraj AdioMare prvotno napisa
    Na kraju smo ga i kući morale masirati, tj. daleko je to od masaže, njemu je pasalo čvrsto stiskanje pogođenog mjesta i udarale bismo ga (svekrva ili ja) malim valjkom... ma, hvala Bogu da mu je minulo. Ne znam do kada.
    Upravo ovako - i ja svome mužu - "jače, jače!!!" (fizioterapeutu me sram to govorit) . Ovo za valjak mi je super - možda mužu predložim onu tupu stranu bata od mesa.

  7. #7
    vjestica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    460

    Početno

    što se tiče masaže miogeloza, ne smije biti pregruba, jer mogu nastati modrice, neki autori preporučuju blagu masažu, da bi došlo do opuštanja mišića (gruba masaža pojačava tonus mišića i spazam- grč koji je i jedan od uzroka stvaranja miogeloza, a blaga masaža opušta mišiće)
    sad da li gruba ili blaga masaža se treba raditi, zavisi od osobe do osobe, nekome prija gruba masaža, ali ako je prebolna ili izaziva mučninu, bolje blaža masaža
    što se tiče UZV, koristi se obični terapijski UZV, frekvencije 3 MHz, jačine 0,5 W/cm2, takav UZV postoji u svakoj ordinaciji za fizikalnu terapiju
    UZV se može kombinovati sa voltaren gelom, deep relief ili sličnim antireumatskim gelom

  8. #8
    vjestica avatar
    Datum pristupanja
    Sep 2007
    Postovi
    460

    Početno

    UZV terapija traje do 5 minuta najviše i ne više od 10 tretmana u jednoj seriji

  9. #9
    Ariana avatar
    Datum pristupanja
    May 2004
    Lokacija
    Osijek
    Postovi
    418

    Početno

    Moja prijateljica ju riješava masažom.

  10. #10
    inikaaaaaa avatar
    Datum pristupanja
    Jul 2007
    Lokacija
    čakovec
    Postovi
    444

    Početno

    hvala vam drage moje , jako ste mi puno pomogle :D .. mislila sam kombinirati masažu i uzv , ali malo sumljam da će mi moj škrti doktor dati uputnicu ... ej , a o kakvim se eteričnim uljima radi ??

Pravila pisanja postova

  • Ne možete otvoriti novu temu
  • Ne možete ostaviti odgovor
  • Ne možete stavljati privitke
  • Ne možete uređivati svoje postove
  •